bmtolakds(1 he tijimm ziekte: aangetast 8185, aan de ziekte gestorven 961, afge maakt 6381, hersteld 860, nog ziek 0; bovendien afgemaakt 3277 runderen. Utrecht-, Aangetast 83, aan de ziekte gestorven 69, afgemaakt 1, hersteld 39 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 50.311, aan de ziekte gestorven 30.617, afgemaakt 3512, hersteld 16.162, en in het geheel nog ziek 53 runderen. Gelderland. Aangetast 5, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 61, hersteld 0, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 812, aan de ziekte gestorven 18, afgemaakt 3687, hersteld 1, nog ziek 0 runderen. Noord-Brabant. Aangetast 3, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 16, hersteld 0, op het einde der week ziek 0. Sedert het begin der ziekte: aangetast 315, aan de ziekte ge storven 17, afgemaakt 535, hersteld 0, nog ziek 0 runderen. Uit den daarbij gevoegden rekapitulatie-staat blijkt het vol gende: Aangetast in de week van 2130 Maart: in Zuid- Iiolland 797, Noord-Holland 31, Utrecht 92, Gelderland 6, Noord-Brabant 3, totaal 932; van 13 Maart tot 6 April: in Zuid-Holland 620, Noord-Holland 18, Utrecht 133, Gelder land 8, Noord-Brabant 1, totaal 7S3; van 713 April: in Zuid-Ilolland 659, Noord-Holland 11, Utrecht 83, Gelderland 5, Noord-Brabant 3, totaal 701 rundereu. Bei-kel en Botlenrijs. In de vorige week was de aschman Dirk Tuijnker met zijne schuit bezig met het verzamelen van asch, in het Noordeinde alhier, toen zijne vrouw door een ongelukkig toeval van den schuit afviel en in de vaart onder het vaartuig geraakte. Met groote moeite en inspanning is zij door haar echtgenoot en voorbijgangers gered, en als het ware meer dood dan levend naar huis gebragt. Boskoop. De strenge koude in Maart heeft weinig afbreuk gedaan aan de verzendingen over liet algemeen, daar de bestellingen voor het buitenland niet noemenswaard zijn geble ven en die, wat het binnenhuid betreft, tot lieden nog wel ecnige levendigheid in de kweekerijen bragten, doch tegen een vorig jaar gerekend wel op eeri verschil van 'It minder zijn te stellen. Er is klaarblijkelijk alom eenc lusteloosheid in den handel te bespeuren. De gewassen staan niet ongunstig en hebben bij de .natte weêrsgesteldheid door eene koude temperatuur in kracht gewonnen, wat zij anders bij vroegtijdig uitbotten zouden verlie zen. De meeste appel- en perenboomen zijn, vooral de laatsten, goed met knoppen beladen. IN ieu-vved.iep 23 April. Gisteren is van de recde van Texel van zijne beide ankers weggestorind het neder- laudsch koopvaardijschip Baron Pallanclt van Rosenilaal, van Batavia naar Amsterdam bestemd. Twee stoombooten hebben alle pogingen aangewend om liet schip binnen te slepen; maar de hevige stormwind en zware stroom deden het op den oostwal achter Texel drijven; het schip zal geheel weg zijn, en van de lading, bestaande uit 8000 pikols suiker en 7000 pikols koffij, behalve tin enz., zal weinig en dat nog zwaar beschadigd gebor gen kunnen worden. Bij het kappen van het tuig heeft heden middag een Heidersche sioepertnan, door uit den mast te vallen, het leven verloren. 24 April. Zr. Ms. fregat met stoomveruiogen Adolf her tog van Nassau, zal naar men verneemt, in het oude dok worden gerepareerd, terwijl de equipage zoolang aan boord van Zr. Ms. fregat Rolland zal verblijf houden. Zr. Ms. zeilkorvet van Speijk wordt in het begin der vol gende maand buiten dienst gesteld. Oo-stbirrg- 24 April. Ter varkensmarkt waren aangebragt 304 stuks, die tot iets lager goed te verkoopen waren. Overreen. Voor een paar dagen werden alhier 81 hjacintbollen, die nog niet geheel volwassen waren, voor ƒ454.07 verkocht. Tilburg-. Gepasseerden dingsdag is alhier een kind van 31/» jaar, dat eenige oogenblikken aan de waakzaamheid der moeder ontsnapt was, in een mestkuil verdronken, terwijl op den zelfden dag aan den Heijkant een 9jarig meisje, dat, alleen te huis zijude, belast was met vuur te stoken, door het vlam vatten harer kleederen zoodanige brandwonden bekwam, dat zij den volgenden dag aan den gevolgen daarvan bezweek. Zutphen. Van hoe onberekenbaar nut voor den handel de aansluiting onzer spoorbanen met het buitenland is, kan men hier en te Deventer opmerken, in welke steden dezer dagen uit Rusland en Hongarije over den spoorweg zijn aange voerd 150 waggons met lijnzaad, lijn- en raapkoeken, en dit alles in vijf dagen tijds. Men herinnert zich hoe Boileau in een zijner „epitres" aan den „grooten koning" verklaart dat hij diens heldendaden niet meer kan bezingen, als hij steden verovert in Nederland met namen als: „Woerden" ot Neusden. Comment zingt hij Continent en vers heurevx assiéger Doè'sbourg Zutphen, Rageninghen, Rarderwic, Knotzenbourg Bt partout sur le Wlial, ainsi que sur le Zeek, Ze vers est en déronte et le poèle a sec. 'J hans zegt een l'Vansch dagblad, dat Napoleon van Luxem burgs inlijving maar liever moest afzien, omdat de Fransehen de namen der Luxeinburgsche plaatsen toch niet kunnen uit spreken. Als voorbeeld dier „bizarre" namen citeert bedoeld blad een drietal plaatsen in het kanton Diekirch: Schlinder- inanderscheid, Oberschlindermanderscheid en Niederschlinder- ïnanderscheid. FVanliti-ijk. Bax*ijs 22 April De toestand blijft nog altijd even onze ker, en dit zul voortduren zoo lang het den Monitenr behaagt het stilzwijgen te bewaren of zoo lang de ministers niet kunnen goedvinden in de kamers te verschijnen, om inlichtingen te geven aangaande clen stand der kwestie van oorlog of vrede. Uit. de slingeringen van onze beurs is op te inaken hoe de publieke opinie afwisselend onder geheel aan elkander tegen overgestelde invloeden verkeert, waardoor zij van het eene uiter ste tot het andere vervalt. Welke enorme uadeelen door derge lijke» toestand worden veroorzaakt, behoeft niet te worden gezegd. Wat de vrees van het publiek nog vermeerderd, is het besef, dat er op den bodem dezer Luxeinburgsche kwestie eene passie schuilt, eene geheime kracht, die aan het beleid der gouverne menten ontsnapt, liet besef tevens, dat de gebeurtenissen wel 'eens sterker zouden kunnen zijn dan de menschen. Inderdaad zijn de volksliartstogte.il, de nationalesusceptibiliteiten zóóover- spanncn, dat zij welligt, in weerwil van alle pogingen der diplo matie, een conflict te voorschijn zullen roepen. Het is niet te ontkennen, dat keizer Napoleon, de vreesse- lijke gevolgen van een strijd met Duitsohland voorziende, zich zeer voorzigtig betoont. Maar ook hij heeft te worstelen met volkshartstogten, die, hoewel minder hevig dan in Duitsohland, zich toch met kracht doen gelden. Ook onder de raadslieden zelve» van den keizer zijn er velen, die öf voorstanders zijn van den oorlog, of ten minste den oorlog onvermijdelijk achten. Intusschen duren de diplomatieke onderhandelingen nog voort en heeft men in sommige kringen een goed vertrouwen op den gunstige» uitslag van Oostenrijks pogingen om tie mogendhe den te bewegen tot de neutralisatie van Luxemburg, als middel om aan de bestaande moeijelijkhede» een einde te inaken. - Prins Napoleon is naar zijn landgoed in Zwitserland ver trokken, waar hij een;; week zal blijven. Grootereu indruk dan de sluitingsrede van den Pruissi- schen koning heeft te Parijs gemaakt hetgeen haar voorafgegaan is, namelijk het protest der Poolsche afgevaardigden tegen de inlijving van Polen bij Pruissen. Nog eerder dan Rusland is deze mogendheid er in geslaagd de autonomie van Polen, waar door de sympathie der Franschen altijd groot blijft, te doen ophouden en zijne nationaliteit te vernietigen. Men vraagt hier, wat wel de beteekenis kan geweest zijn van de woorden die de president van den rijksdag op liet protest van de Poolsche afge vaardigden heeft laten volgen: „De geschiedenis gaat daarop over tot de orde van den dag." Heeft die voorzitter het regt om over de historie eu haar oordeel te beschikken? liet huwelijk van prins Humbert van Italië met eeno Ooatenrijksche prinses schijnt weinig waarschijnlijk, vooral in de tegenwoordige omstandigheden. Omtrent het kanon uit de fabriek van den heer Krupp te Essen naar de Parijsche tentoonstelling gezonden leest men het volgende. Het stuk is op achterlading ingerigt, en op eene wijdte van 361/. Nedorl. duim uitgeboord. Het bestaat uit eene inwendige buis, van gegoten staal, die 20.000 Ned. pd. weegt, en die uit een gesmeed blok van 42.500 Ned. pd. is afgewerkt. Deze buis is met gloeijend er om heen gelegde staalringen ver sterkt, die te zameu nog 30.000 Ned. pd. wegen, zoodat het ge- mouteerd stuk zonder affuit een gewigt van 50.000 Ned. pd. zal hebben. Het kanon, waarvan de prijs op fl. 180.000 bepaald is, komt op een affuit van gegoten staal te rusten, dat 15.000 Ned. pd. weegt en dit wordt ten slotte door een ijzeren raam-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2