BTOiUAPSGHE TIJDliKEih iniiisr werkelijk voortgang hebben. Eerstgeiioennle was in (Ier tijd toegevoegd aan de internationale commissie, die belast was met het onderzoek naar de gevohrcii dier afdamming. Beide lieeren schijnen den ld dezer ook daar ter plaatse geweest te zijn. __L Haaren 13 Maart. Men zal zich herinneren dat alhier in I860 een moordaanslag op den aartsbisschop mgr. Zwijsen plaats hal. Met die misdaad stond vermoedelijk het verdwijnen van een vrij belangrijke waarde in effecten in ver band. Thans zegt men dat die effecten of de, coepons daarvan in Amerika in omloop zijn. Als zich dat bevestigt, wie weet of dan de justitie daardoor den draad niet in handen krijgt, die haar tot de ontdekking van den misdadiger voert, iets dat tot hier toe, niettegenstaande de ijverigste pogingen, nog niet mogt ge lukken. F* rank i-ij li. I?a:rijs 18 Maart. De keizer heeft den heer Benedetti, gezant bij het Pruissisclie hof, die weldra naar zijn post terug keert, een gehoor verleend. Naar men beweert, is den gezant opgedragen om liet Pruissische. gouvernement vertoogen te doen, dat het stilzwijgend liet verspreiden van brochures en spotprenten toeliet, 'welke een voor Frankrijk beleedigende inhoud hebben. Mag men een der Parijsche correspondenten van de Köln. Zeit-wg gelooven, dan is de gezondheidstoestand van den Fran- schen kroonprins weder verergerd, en moet deze omstandigheid de reden zijn waarom 's prinsen verjaardag, 16 dezer, zonder eenige feestelijkheid is voorbijgegaan. Uit Toulon wordt gemeld, dat liet evolutie-escader geheel nieuw gewapend wordt. De keizerlijke geschut-gieterijen te Ruelle en Nevers hebben een aantal monster-kanonnen vervaar digd en in magazijn gereed, wier aflevering nu achtereenvolgens geschied om al de gepantserde vaartuigen te voorzien. 60 stuk ken van 19 en 22 duim diameter, alle volgens het achterlading- stelsel, en op nieuwe geperfectionneerde affuiten zijn reeds onder weg naar Toulon, alwaar de Solferino en de Couronne, die de eerste zullen zijn, reeds hunne artillerie lossen, om dade lijk bij aaukornst der vuurmonden van de nieuwe constructie daarmede voorzien te worden. Het getal stukken wordt minder, maar het vernielingsvermogen veel grooter. Daar men rekent meer dan een maand noodig te hebben om deze verandering op het gansche escader tot stand te brengen, zullen de Heroïne en de Provence geheel op voet van dienst en tot uitloopen gereed worden gehouden voor het geval van onvoorziene omstandighe den. „Is de nieuwe wapening geheel afgeloopen/' aldus eindigt het berigt, „dan zal de Fransche vloot zich onbeschroomd kun nen meten met al de monitors van het verleden, het tegenwoor dige en de toekomst.,J Uit Mexico wordt aan de New-Yorksclie bladen berigt, dat de keizerlijke generaal Mejia ziek is en men aan zijn be houd wanhoopt. Verder, dat al de liberale strijdkrachten op zestig mijlen afstand van de hoofdstad te Guanajuato zauienge- trokken worden, en door Escobedo aangevoerd, die aldus aan het hoofd van 20.000 man staan zou. Te gelijker tijd rukte Persirio Diaz op Mexico aan met 6000 liberalen, nog dagelijks met nieuwe vrijwilligers versterkt, welke manschappen gekleed en gewapend zouden worden uit den voorraad van 10.000 ge weren en 10.000 uniformen door Diaz uit de Vereenigde Staten ontvangen. Engeland. In een telegram uit Londen wordt andermaal gemeld, dat de Engelsche regering geweigerd heeft zich bij Frankrijk, Rusland en Oostenrijk aan te sluiten, om bij de Porte aan te dringen op den afstand van Candia aan Griekenland. Dit berigt kan niemand verwonderen. Engeland wil zich alleen bepalen om den sultan aan te raden tot het verleenen eener autonomie aan Candia. Dezer dagen is door den Anglikaanschen bisschop van Down in liet graafschap Ulster, een brochure uitgegeven die groote sensatie verwekt. In dat geschrift wordt namelijk door cijfers aangetoond dat het onderhoud der Engelsche staatskerk in Ierland even ondragelijk als onregtvaardig is voor de bevol king. In vijf dioceezen, zegt de bisschop, in Gastel, Tuam, Meath, Limmerick en Killaloe is de verhouding der Anglikanen tot de andersdenkenden bijna uitsluitend katholieken als twee tot honderd. Hij noemt in het diocees C'astel alleen 25 kerkelijke bedieningen op met een gezamenlijk inkomen van 4218 fr. terwijl in dat gansche district slechts 803 protestanten wonen, liet is den bisschop met het schrijven dezer brochure niet te doen geweest, om voor de afschaffing der staatskerk te ijveren, maar om op een betere verdeeling der inkomsten onder de Anglw kaansche geestelijkheid te werken. Volgens den Heio-YorJc llerald heeft president Johnsonr aan eene deputatie verklaard, dat hij de kwestie betreffende het verleenen der regten van oorlogvoerenden aan de Fenians in ernstige overweging zon nemen. Nu en dan werd in berigfen uit Nrnv-York gewag geJ maakt van het plan der Ameriknansche regering, om Juarez behulpzaam te zijn in liet. sluiten eener leening. Die zaak is ook bij het huis van volksvertegenwoordigers aanhangig gemaakt, dat haat gerenvoyeerd heeft aan hare permanente commissie voor buitenlandsche aangelegenheden Naar thans gemeld wordt,, heeft die commissie zich formeel verklaard tegen eene door de Vereenigde Staten te waarborgen leening ten behoeve van Juarez. Men ziet dus ook hier, dat sympathie voor eene zaak en geld geven voor eene zaak twee verschillende dingen zijn. Duitschland. Weenen 16 Maart. Luidens.berigten uit Pesth blijft daar voortdurend de grootste geestdrift heerschen, en geeft het gansche volk zich alle moeite om zijn vreugde over de tegen woordigheid des keizers op allerlei wijze te doen blijken. De ontvangst der deputatie van Pesr-Ofen door den keizer is zeer plegtig geweest. Nadat de burgemeester Paulovics in een roe* spraak den dank der beide zuster-steden voor de herstelling der constitutie had te kennen gegeven, zeide de keizer dat hij te allen tijde en vooral in het afgeloopen jaar de ondubbelzinnigste blijken van gehechtheid der Hongaren aan het keizerlijke huis had ondervonden. Het was hem een vreugde daarvoor persoon lijk zijnen dank te kunnen zeggen, en tevens de verzekering te geven dat de ontwikkeling van handel en nijverheid in de beide steden steeds zijn streven zou zijn. Herlijn. 19 Maart. De S/aatsanzeiger maakt de. bondsverdragen bekend, die den 22 Augustus 1S66 tussehen Pruissen en Be ij eren en den 18 Augustus 1866 tussehen Pruié- sen en Baden zijn gesloten. Bij die tractaten, eensluidend, is de integriteit van het wederkeerig grondgebied gewaarborgd; 2. zijn of- en defensieve alliantiën gesloten, en 3. wordt bepaald dat, in geval van oorlog, de eene staat al zijne krijgsinagt ter beschikking van den anderen zal stellen. Beijeren en Baden dragen voorts in tijd van oorlog het opperbevel over hunne troepen aan den koning van Pruissen op. Die tractaten moesten vooreerst geheiin blijven. De ratificatiën daarvan zijn reeds uit gewisseld. Luxemburg is in de zitting van het Noord-Duitsch par lement ter sprake gekomen. De heer von Bismarck heeft de geruchten wederlegd, dat de betrekkingen tussehen Pruissen en Nederland gespannen zouden zijn. Pruissen heeft de bondsge- hoorigheid van Luxemburg en Limburg noch losgelaten, noch er op aangedrongen. Het kan de vorsten niet dwingen tot den Bond. Limburg wenscht uitdrukkelijk er niet toe te komen. Luxemburg heeft noch voor, noch tegen een wensch te kennen gegeven. Italië. Florence 16 Maart. Uit Napels wordt berigt dat 'de rooverbenden op schrikbarende wijze vermeerderen, en daar door de openbare veiligheid meer en meer bedreigd wordt. Een correspondent verzekert zelfs dat Monteforte, eene kleine stad in het gebergte, in de magt eener bende gevallen is. Het opper hoofd heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij aan ieder, die zich bij de bende wil doen aanwerven, een goed handgeld en 50 bajocchi per dag toezegt. 17 Maart. Door verschillende bladen wordt in hunne beschouwingen over den uitslag der verkiezingen, een zeer ongunstig oordeel geveld, en gezegd dat het ministerie een nieuwe nederlaag heeft geleden. Zelfs de regerings-organen, die, toen de uitslag der verkiezing nog alleen van de hoofdstad en hare omstreken bekend was, dezen als een overwinning voor de regering beschouwden, zijn van gevoelen veranderd, en ver klaren thans onbewimpeld dat het ministerie een nederlaag heeft ondergaan. De afgevaardigden, die gekozen zijn en de menigte kiezers, die zich aan de stemming onthouden hebben, zijn, zegt een der bladen, een algemeen protest tegen het thans bestaande regeringstelsel terwijl de herkiezingen die nog moeten plaats hebben volgens het algemeen gevoelen, voor de regering een nog noodlottiger afloop zullen hebben. Bij dit alles komt nog dat de koning met zijne ministers, en/ deze weder onderling liet zeer oneens zijn. Reeds is er weder" sprake van dat het. nieuwe ministerie ontbonden, cn door een I ander zou vervangen worden. Dagelijks hebben er ministcrra-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3