BlIITENLANDSGHE TIJDINGEN. V"eere 14 Maart. Sedert vrijdag 8 dezer is alhier een begin gemaakt met de grondboringen voor het nieuw aan te leggen" kanaal op liet Weiland tuescheu Wutpenburg en Zure burg nabij deze plaats. Den IS4'" Maart was de eerste boring op de diepte van 20 Ned. ellen, en wat de grond betreft, hij is uitmuntend goed. Den 14deu .Maart in den namiddag is er reeds een begin gemaakt met de tweede boring. Qok werkt men met spoed aan de afmetingen en waterpcilin- oen voor het nieuw aan te leggen kanaal. Amsterdam 11 Maart. De btouineti-fce. «toon stelling in het begin der volgende maand in het l'aleis voor l'o!fat;lijf te houden, belooft nog luisterrijker te zullen zijn dan die va.il het vorige jaar, daar nu reeds de inzending van vele kostbare en prachtige planten-verzamrlingen is toegezegd en van alle zijden de ijverigste pogingen worden aangewend, oiu haar in allen deele aan het doel te doen beantwoorden. Zoo vernemen wij, dat de bekende heer de Beuker, uit Antwerpen, daartoe aangezocht door liet bestuur van de afdeeling Amster dam der Hollaiutsche Maatschappij can Landbouw, bij gelegen heid der bloemeii-teiitounstelling, in een der iicvetizalen van liet Paleis voor Volksvlijt voor.iragten over boomsnouijiug als auderzins zal houden. Frankrijk. In weerwil van hetgeen het Memorial diplomatique beweert en in een telegram uit St. Petersburg bevestigd wordt, houdt de Indépendance beige vol, dat tussclien de drie mogendheden Frankrijk, Engeland en Rusland, nog geen overeenstemming is verkregen met betrekking tot een gemeenschappelijke hande ling in de Oostersche kwestie. Frankrijk zou aau de andere be schermende mogendiiedeu voorgesteld hebben, aan Turkije den raad te geveu tot afstand van Kandia, Thessaiië en Epirus aan Griekenland, doch liet kabinet van St. James zou niet geneigd zijn geweest dit voorstel aan te nemen. Zelfs wordt in diploma tieke kringen de Britsche gezant te Konstantinopel verdacht gehouden van het aansporen der Porte tot verzet tegen de schik king, welke Frankrijk zou willen tot stand brengen. Wat Rus land betreft, deze mogendheid oppert wel geen bedenkingen tegen het Frausche plan, maar zou geantwoord hebben dat, ten einde den vrede in het Oosten voor goed te herstellen, vóór alles van de Porte moest verkregen worden, het nakomen der door haar op zich genomen verpligtingen ten behoeve van hare christen onderdanen. Frankrijk zou dit niet betwist, maar aan gedrongen hebben op de noodzakelijkheid vooraf den opstand te dempen overal waar hij zich vertoont, en ten aanzien van deze zaak zou een toenadering ophanden zijn. Te Parijs verwacht men een antwoord uit St. Petersburg, dat, naar men hoopt, een einde zal maken aan het nog bestaande verschil van meening. r Ofschoon de Rhone, het transportschip dat het overschot van het Belgisch-Mexicaansch legioen naar Europa heeft terug- gebragt, zeer veel te wenschen overlaat wat zijne hechtheid betreft, daar het, naar men zegt, een oud uitgediend vaartuig is, heeft de koning der Belgen desniettemin gemeend aan kapi tein Joubert, kommandaiit der Rhone, het officierskruis der Leopoldsorde te moeten schenken, voor de loffelijke wijze waarop hij zich van zijne taak gekweten heeft. Een gratificatie van 2Ö0G fr., door de Belgische regering beschikbaar gesteld voor de bemanning van meergenoemden bodem, kon, krachtens de bestaande militaireen maritieme reglementen in Frankrijk,door kapitein Joubert niet worden aangenomen, zonder dat hij daar toe van den minister van marine vergunning had gekregen; die vergunning werd dus gevraagd, maar niet verleend. De keizerin heeft zich onder het getal der inzenders van de internationale tentoonstelling doen opnemen en wel voor de klasse n°. 66bis (pleiziervaartuigen). II. M. zal nl. eene kaïk (sloep) en eene gondel tentoonstellen; welke sierlijke vaartui gen, met twee fraaije jagten van prins Napoleon en eene kaïk van Mustapha-pacha (broeder van den onderkoning van Egyp te) in dezelfde haven of hetzelfde dok zullen liggen, waarin men (zoo als de Moniteurzegt) „alle typen van jagten van alle natiën vereenigd zal vinden, van de Nederlandse!) galjoot tut de Au stralische kano." Onder de curiositeiten der Parijsche tentoonstelling zal men vinden een Chineesch ververschingsgebouw, dat een na bootsing zal zijn van een terras van hetzomer-paleis des keizers van China. Naast het gebouw zal een Chinesche tuin worden aangelegd, door een tuinman uit het Hemelsche rijk gearran geerd, en in het locaal zal men Chinesche thee kunnen drin ken uit kopjes van Chineesch porceiein en voorgediend door drie jonge Chinesche vrouwen, opzettelijk voor dit doel in China aangekocht en als koelies naar Europa overgebragt. Engeland. De bronswerkers van Londen hebben besloten de Franscbe bronswerkers te ondersteunen in hun verzet tegen hunne patroons. Een der Londensche ochtendbladen stelt de gezondheids toestand van de prinses van Wallis als zeer zorgbarend voor. De Times echter zegt in staat te zijn om deze mededeeling te weerspreken. Het blad zegt, dat de prinses zeer veel lijdt aan rheumatische pijnen in de knie, doch dat de toestand overigens geen vrees baart. Duitschland. W eenen 11 Maart. De Abendpost. meldt dat het Hon- gaarsclie ministerie gisteren zijne officiële functiën heeft aan vaard en mitsdien de werkzaamheid van de hofkanselarij voor Zevenbergen heeft opgehouden. De opheffing daarvan is giste ren in eene slotzitting bekend gemaakt. Bij de voortgezette beraadslaging over de ontworpen bonds staatsregeling, in de dingsdag gehouden zitting van den Noord- Duitsehen rijksdag, hebben de heeren Mallinkrodt (der Pruissi~ sche katholieke partij) en Schleiden (een van de vertegenwoor digers der Hanse-steden) het woord gevoerd; zij bestreden krachtig de Pruissische politiek, omdat., naar huune ineening, Pruissen aanleiding tot tien oorlog had gegeven; de zucht naar veroveringen was, volgens hen, geen loyale grondslag, en de oorlog heeft koningen onttroond, die door de genade Gods tot den troon waren verheven. De heeren von Bismarck en de Savigny trachtten de verwijten te ontzenuwen. Eerstgenoemde voerde in zijn antwoord aan, dat de wanorde in Duitscliland dagteekent van het ooge/iblik dat de nltrainontaneti de zege hebben bevochten. De Saksische afgevaardigden Heubner en Wigard bestreden het constitutie-ontwerp, omdat het geene constitutionele waarborgen bevat; daartegen werd het verdedigd door de heeren Zelinen en Gebert (beide Saksers) en den heer Behnigsen, die den wenscli te kennen gaf, dat men het eens zou worden. j— Algemeen is de deelneming in het overlijden der 22jarige hertogin Sophia in Beijeren, dochter van den koning van Sak sen. Koning Johan en zijne echtgenoot hebben in 1817 een zoon van lö, in 1857 eene ongehuwde dochter van 80, in 1S5S eeile gehuwde dochter van 18, in 1859 eene insgelijks gehuwde dochter van 23, en in 1862 eene ongehuwde dochter van 28 jaren verloren. Hunne eenige thans nog overgebleven dochter is prinses Elizabeth, weduwe van den hertog van Genua, welke aan het hof van koning Victor Emmanuel de honneurs als koningin waarneemt. In Hongarije is men op het algemeen toegejuicht denk beeld gekomen, dezeu keer, als krooningsgesclienk van het land, den koning (keizer Frans Jozef) aan te bieden drie gepantserde schepen, die heeten zullen Hungaria, Franz Joseph en Rluabeth. Graaf Szechenyi heeft reeds een aanbod ontvan gen van eeu Engelsch huis, dat de schepen wil leveren tegen betaling in zes jaarlij ksche termijnen, doch vooraf zullen pogin gen gedaan worden de schepen in het land zelf te doen bouwen. Door den directeur der posterijen in Hannover is eene soortgelijke circulaire uitgevaardigd als die, welke onlangs in Frankrijk uitgevaardigd is door den heer Vandal. Het geldt het tegengaan der verspreiding eener naamlooze te Brunswijk gedrukte brochure, bestemd om de antipathie jegens Pruissen onder de Hannoveranen levendig te houden. De mededeeling, als zouden de onderhandelingen tus- schen Pruissen en Oostenrijk over het sluiten van een handels verdrag afgebroken zijn, wordt tegengesproken en verzekerd, dat Oostenrijk den 1 April de onderhandelingen weder voort zal zetten, niettegenstaande de bezwaren nopens de regten op den wijn nog niet uit den weg zijn geruimd, Dezer dagen is op den spoorweg van Moskou de trein, even na het verlaten van het station Nilutino, buiten heispoor geraakt, waardoor zes passagiers-wagens omvielen en ver brijzeld werden. Het aantal dooden en gekwetsten is zeer groot, i en volgens den Rord is dit verschrikkelijk ongeluk tc wijten aan de dronkenschap van twee stokers der locomotief. Mgr. Jozef Lonovics, aartsbisschop van Kalocsa, ligt I hoogst gevaarlijk ziek.

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3