INGEZONDEN. lange tuchthuisstraf veranderd is geworden. Te Bordeaux moet hij te regt staan ter zake van bedriegelijke bankbreuk en van het vervaardigen en gebruiken van valsche cognossementen voor een waarde van bipia een mdlioen irancs. Vital Doling in Belgie ter dood veroordeeld en daar tot aan zijnen dood gekerkerd moetende blijven, kan echter wegens de in zijn vaderland ge pleegde misdaad tot slechts tijdelijken dwangarbeid veroordeeld worden, en bijaldien hij te Bordeaux mogt worden vrijgespro ken, dan is bij van alle straf ontheven, want de Fransehe justitie kan hem niet weder aan de Belgische uitleveren, en ook niet hem vervolgen in Frankrijk voor misdaden doorhem in Belgie bedreven en waarvoor hij in laatstgenoemd land reeds gevon- nisd is. l)e ontvanger-generaal te Chalons, Rutisbonne, heeft zich uit de voeten gemaakt, een deficit van vier millioenen nalatende. De staatskas is er voor 1.500.000 franken in betrokken. Men verneemt intussehen dat mevrouw Fould, een bloedverwante van Ratisbonne, aangeboden he.eft dit tekort te dekken. Hoe een komma honderd-duizend franken waard kan wezen bewijst het testament van het onlangs overleden academie lid Victor Cousin. liet behelst onder anderen de volgende be paling: „Willende een laatste blijk van genegenheid geven aan mijne achtbare confrères de heeren Franpois Miguet, van de Fransehe academie, en Jules Barthélémj St. Hilaire, van de academie der zedekumlige en politieke wetenschappen, zoo ver klaar ik te legateren ieder (/immer of twee?) honderd-duizend franken." In het Prausch staat namelijk„je dcc/are léguer a chacun d'eux (deux?) cent millefrancsDat woord U'eux is zoo onduidelijk geschreven, dat het niet blijkt of de erflater ieder hunner .100.000 franken, dan welaan ieder twee maal honderd duizend franken heeft gelegateerd. Te Mexico was in de eerste dagen der vorige maand het gerucht verspreid, dat maarschalk Bazaine, die tegen het einde dier maand naar Frankrijk zou terugkeeren, met Porfirio Diaz, den overwinnaar hij Oascasa, in onderhandeling was oin hein, bij zijn vertrek, de stad Mexico over te leveren en de aldaar aan wezige Franschen aan hein toe te vertrouwen. Dit gerucht was echter onwaar. De keizerlijke regering, van alle financiële hulp bronnen ontstoken, doordien de tolkantoren te Vera-Cruz door de Franschen in bezit zijn genomen, verschaft zich geld en man schappen op de willekeurigste wijze. In de straten der hoofd stad worden 's avonds de weerbare mannen voor de krijgsdienst geprest, en aan de gedwongen ieeningen is men reetls gewoon geraakt. De voornaamste bankiers in de hoofdstad moesten een millioen piasters betalen; de stad Puebla moest 400.000, de stad Orizaba 100.000, de stad Cordova 60.000 piasters in 's rijks schatkist storten. Uit een aan den Monitevr gerigt schrijven uit Hongkong blijkt, dat de opstand in China, dien men een oogenblik onder drukt had gewaand, op nieuw het hoofd had opgestoken. Ter wijl de Nienfei Harkao bedreigden, haddeu de Muzelmansehe opstandelingen zich van verscheidene gewigtige punten in Kiang-si meester gemaakt. Aan het hoofd der tegen hen afge zonden troepen stond de onderkoning van Fo-kien, ïsoh; het jaargetijde was echter weinig gunstig voor de krijgsverrigtin- geu. De onderkoning van Canton en de overige inanderijen, die zich vereenigd hadden om de zeerooverij in de C'hinesehe wate ren te keer te gaan, hadden tot dat einde reeds eene vloot van zestig gewapende jonken en met troepen bemande stoombooten tiaar de westkust van Tehou-chong gezonden. Het, door toe doen dier hooge beambten, door den PTatischen zeeofficier d'Aiguebeile, te Fou-tchou opgerigte maritieme etablissement, ontving van het C'hinesehe gouvernement eeu maandelijksche subsidie 40.000 taëls (omstreeks f 160.000). Eerlang zou er eene door Europesche of Ainerikaansche officieren bestuurde zeevaartschool voor inlanders worde.i geopend. Van de nieuwe paketvaart, die Japan en China in regtstreeksehe en geregelde gemeenschap met Panama en New-York zal brengen, beloofde tnen zich te Hongkong-eene aanmerkelijke uitbreiding der han delsbetrekkingen met hut Westen. ingeland. De Amerikaansche bladen maken gewag van een der e.iri- euste uitvindingen van den tegenwoordige» tijd: van kunst- kinderen, die bestemd zijn, om aan de reizigers in spoorwegen de voordeden van stille afzondering te verzekeren. Die kunst kinderen bootsen nl. zoo natuurgetrouw het gesteun en het ge huil vau natuui'-kinderen na, dat zij ieder, die het portier opent van den waggon, waarin ze geplaatst zijn, zoo snel mogelijk het tazenpad doen kiezen. De prijs van deze voorwerpen „van eerste behoefte" staat in verband met de plaats, die de reiziger genomen heeft. Kinderen le klasse (zeer scherp en kwaadaar dig geluid, 5 octaven doorloopende) 10 doll, de zelfde met repe titie 12 doll.met onophoudelijke kreten 15 doll.; 2e klasse (zwakker gehuil, doch vrij onverdragelijk) 5 doll.; 3e klasse, gewone kinderen, tusschenpozend geschrei, en des noods in den zak geborgen wordende) 21/, dollars. Deze „kinderen" aldus besluit de annonce: „laten uit het oogpunt van elegantie en soliditeit niets te wenschen over. Voor een jaar staat de f'abrie- kaut er voor in." DviitscIilEtrid.. Pe Kölnische Zeitung zegt dat de troonrede, wat het gedeelte betreft aan Frankrijk zelf gewijd, dezen keer met een merkbare zorg voor den stijl is zamengesleld. Het blad verklaart o. a. het volgende: „De keizer verkeert in verlegenheid en wil deze ver legenheid niet verraden. De voorstelling van den toestand is kunstmatig en volstrekt niet een openhartige bekentenis van den toestand. De keizer belooft den Franschen een uitbreiding van hunne burgerlijke vrijheden, naar welke zij reeds lang ver langd hebben. Zeer inooi, maar de grond dien hij daarvoor aan geeft, nl. dat thans na vijftien jaren van rust en welvaart, het tijdstip daartoe is gekomen, is niet de ware grond. Veeleer kan men zeggenomdat die rust en die welvaart «enigermate verbro ken zijn, omdat in Frankrijk zich wenschen openbaren die van woeling getuigen, heeft de keizer het geraden geoordeeld aan deze wenschen althans, in zekere mate te voldoen. Dit zou men gemakkelijk kunnen bewijzen, wanneer men de woorden der troonrede van het vorige jaar in herinnering bragt, waarmede hij toen verklaarde dat de zelfde wenschen, als ontijdig, niet konden vervuld worden. Volgens berigten uit Clausenburg, heeft het gouverne ment van Zevenbergen verklaard, geen deel te willen nemen aan illuminatie» en anderen feestelijkheden, bij gelegenheid der be noeming van het Hoiigaarsch ministerie. De heer Dolun, redacteur van Kladderadatsch, is voor eenige dagen doorde Berlijnsche regtbank tut achtdagen gevan genisstraf veroordeeld, ter zake van bespotting van de instellin gen en de leer der katholieke kerk. Italië. Den 4 dezer is te Frohsdorff door den Pauselijke» nuutius bij het Oostenrijksche hof het huwelijk ingezegend van don Carlos van Bourbon, zoon van den graaf van Montemolin (broe der van den gewezen Spaanschen pretendent don Carlos), met de prinses Margaretha van Parina, nicht van den graaf en de gravin van Cliatnbord. Onder de trouwgetuigen behoorden de hertog en de hertogin van Modena, oom en tante van den vorste lijke» bruidegom, liet jeugdige echtpaar zal op de huwelijks reis onder anderen een bezoek afleggen bij de weduwe van den genoemden Spaanschen pretendent, die te Triest haar verblijf houdt. De Unita Cattoliea bevat het volgende berigt over de houding der Italiaansche geestelijkheid ten overstaan der finan ciële overeenkomst, aangegaan tusschen den minister Scialoja en het bankiershuis Langrand-Duinoiiceau „M ij hebben van een hoogwaardig aartsbisschop een brief ontvangen, waarin ons gemeld wordt dat Z. Hoogwaardigheid zich verstaan heeft met zijn suffragaan-bisschoppen, om gemeen schappelijk te protestteren tegen het ontwerp-Scialoja. Wij haasten ons dit ter algemeene kennisse te brengen als een bewijs te meer dat, vóór de kamer van afgevaardigden, Rome en onze bisschoppen deze schandelijke overeenkomst verwerpen." Belg-ie. Brussel 19 Februarij. In strijd met het gevoelen der ministers, heeft de kamer met 50 tegen 48 stemmen besloten, over de hervormingen in liet kiesstelsel den 19 Maart te beraad slagen, volgens een voorstel van den lieer Couvreur. Ill het laatste deel der prachtuitgave van het leven en de wer ken ran t'ondel dat binnen kort ter perse gaat, wenschte ik een zoo mogelijk volledige libliografe te geven van de verschillende editie» van Vondels werken en van hetgeen „over Vondel ge schreven ol' uit zijn werken vertaald is." Vele bouwstoffen heb ik daarvoor reeds verzameld; doch niet al wat van dien aard be staat kan mij bekend zijn; ik zal mij dus hijzonder vcrpligt rekenen aan al wie, onder Jt adres van de heeren Gebr. Binger alhier, mij opgave wil doen van de titels, hoofdinhoud, getal bladzijden, platen, formaat en verdere bijzonderheden, het zij

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3