I BL1TEi\LA 1\DSCHE TIJDliKEfl. dom, proost van het metropolitaan kapittel, deken en pastoor te Utrecht, en mgr. C. van Kints, geheim kamerheer van Z. H. Paus Pius IX, kanonik van het kathedraal kapittel van Haarlem cn president van het bisschoppelijk seminarie te Warmond. - Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog tan Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, is den 12 dezer in de haven van Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Woensdag zijn de Nederlandsche oorlogschepen Adolf hertog rail Hassan en vail Speijk van Malta naar Texel vertrok- den, ten gevolge van een telegram uit 's Gravenhage. Z. M. heeft de doodvonnis, waartoe Jannetje van Houte, weduwe Marinus van Weele, bij arrest van het provinciaal ge- regtshof in Zeeland dd. 17 September 1866, is veroordeeld wegens vergiftiging van haren man, verwisseld in eene tucht huisstraf van 20 jaren. De. driemaster-bark Tagal, komende van Batavia, geladen met.suiker en koffij en bestemd voor Dordrecht, is de Wielingen hinnengeloopen. de Wcster-Schelde opgevaren, en tellansweert het kanaal door Zuid-Beveland volgende, binnen door naar zijne bestemming vertrokken. Datschip had een diepgang van 62 palm, en passeerde den 3 dezer maand het kanaal met het meeste gemak. Het welbekende stoomschip Sumter, dat tijdens den Ame- rikaansehen burgeroorlog veel van zich deed spreken, is op de Doggersbank vergaan. In de maand Julij jl. was het aangekocht voor het vervoer van vee tusschen Denemarken en Engeland. Het schip kwam thans met eene volle lading graan van Helsing- borg; onderweg werd het lek, en te vergeefs trachtte men het door pompen boven water te houden. De equipage is door eene visseherssmak gered. De Staats-courant bevat de opgaven betreffende de vee ziekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Holland en Gelderland over de week van 3 tot 9 Fehruarij als volgt: Zuid-Holland. Aangetast 1219, aan de ziekte gestorven 324, afgemaakt 2U, hersteld 163, op het einde der week nog ziek 706 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast S7.S35, aan de ziekte gestorven 40.659, afgemaakt 14.921, hersteld 31.000. Utrecht. Aangetast 512, aan de ziekte gestorven 440, afgemaakt 0, hersteld 257 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 48.309, aan de ziekte gestorven 29.071, afgemaakt 3479, hersteld 14.877. Noord-Holland. Aangetast 248, aan de ziekte gestorven 21, afgemaakt 215, hersteld 12, op het einde der weck nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 7407, aan de ziekte gestorven 9)2, afgemaakt 5644, hersteld 831. Gelderland. Aangetast 75, aan de ziekte gestorven 1, afgemaakt 177, hersteld 0, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 787, aan de ziekte gestorven 45, afgemaakt 3001, hersteld 4. Noord-Brabant. Aangetast 0, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 0, hersteld 0, op het einde der week ziek 0. Sedert het begin der ziekte: aangetast 281, aan de ziekte ge storven 13, afgemaakt 406, hersteld 0. Uit den daarbij gevoegden rekapituiatie-staat blijkt het vol gende: Aangetast in de week van 20—26 Januarij: in Zuid- Holland 1981, Utrecht 826, Noord-Holland 2SS, Gelderland 153, Noord-Brabant 3, totaal 3251; van 27 Jan. tot 2Febr.: in Zuid-Holland 1497, Utrecht 685, Noord-Holland 331, Gel derland 88, Noord-Brabant 16, totaal 2617; van 39Febr.: in Zuid-Holland 1213, Utrecht 512, Noord-Holland 248, Gel derland 75, Noord-Brabant 0, totaal 204S. In het geheele rijk zijn sedert het uitbreken der ziekte aange tast 144.619, overleden 70.720, afgemaakt 27.451 beesten. Zoodat de veestapel daardoor verminderd is met 98.171 stuks vee. IVieixwediep 19 Februhrij. Naar men verneemt worden Zr. Ms. stoornbatterij de Bvijter en het fregat met stoomvermogen Wassënaer met spoed in dienst gesteld. Helder 18 Fehruarij. Als eene nieuwe bijdrage van hondentrouw, deelen wij het volgende mede. Een onzer ingeze tenen wilde zich van zijn hond ontdoen cn gaf dien eerst aan een zijner kennissen in den Anna-Paulownapolder, ruim twee uren van hier; maar reeds den'volgenden dag had het trouwe dier zijn meester teruggevonden; eenige dagen daarna gaf hij den hond aan een landman in de Zijpe, maar ook van daar wist hij den hem geheel onbekenden weg naar hier terug te vinden eindelijk gaf hij den hond mêe naar Medenblik, negen uur van hier verwijderd, maar hoe goed het kosthuis ook was dat hij daar had gevonden, wat men hem ook liefkoosde, hij brak het koord los waaraan men hem h id vastgelegd, en gisteren kwam hij afge mat, en bijna onkenbaar van honger en gebrek, bij zijn ouden meester terug, die, door die zeldzame trouw vertee.lerd, besloot zich niet meer van zijnen hond te ontdoen. Maastricht 17 Februarij. In de koninklijke wapenfabriek van den heer Stevens heeft men een begin ge maakt met het veranderen der geweren, model n°. 1, getrokken, tot dusverre in het arsenaal opgelegd, tot het verbeterde Snider- stelsel (öulas-lading)het is naar ditzelfde stelsel, dat het Engel- sche gouvernement zijne Enfield-geweren gewijzigd heeft. Ter wijl men in Engeland ook de kavalerie met karabijnen, ingerigt tot achterlading volgens het stelsel van Westley Richard, wapent, verzekert men hier, dat er sprake is van de uitrusting van dit wapènco'rps met revolvers, houdende zes schoten. Met het veranderen der geweren in onze wapenfabriek wordt zoo veel spoed gemaakt, dat de tijd ontbreekt om eenen geregel- den wapencursus te houden, en de officieren, daartoe van de ver schillende regementen gedetacheerd, naar hunne corpsen zullen terugkeeren. Zwolle. Dezer dagen was een man alhier op den zolder van zijne niet ruime woning bezig met het verrigten van eenig werk, toen zijn oog viel op een lap die uit de holte van een ouden balk stak. Onwillekeurig trok hij den lap naar zich toe, doch tot zijne niet geringe verbazing hoorde hij daarin eenig geld rinkelen. Voorzigtig werd nu den lap te voorschijn ge haald, en daar vond hij eene soin van f 65 in rijksdaalders. Verheugd met dien schat gaat hij terslond een gedeelte daarvan besteden, om eenig lang ontbeerd huisraad en wat kleedingstuk- ken te koopen, waarmede hij zijne vrouw dacht te verrassen. Toen deze echter de gelukkige vondst vernam, begon zij bitter te sehreijen en vertelde, dat liet hare spaarpenningen waren, die ze daar verborgen had, en die de man nu in de overmaat van zijn geluk voor het grootste gedeelte had besteed. Frankrijk. Ie Parijs hebben eenige gevallen van runderpest zich voor gedaan, en onverwijld zijn de noodige maatregelen genomen om de verspreiding der rainp bij tijds tegen te gaan. De ingenieur Gosselin, afgevaardigde van de regerin" in zake van het geschil tusschen Nederland en Belgie over de af damming der Ooster-Schelde, is te Parijs teruggekeerd. Alvo rens Nederland te verlaten heeft hij de sluiswerken te Leiden en te Amsterdam en de Ilaarlemmermeerpohler bezocht, en zich het plan van de droogmaking der Zuiderzee laten verkla ren, over welke grootsche werken hij bij zijn terugkomst zijn bewondering heeft uitgesproken. Uit verschillende feiten schijnt afgeleid te kunnen wor den, dat de regering inderdaad een einde maken wil aan de wil lekeurige drukperswet, die alle dagbladen afhankelijk maakte van de inzigten des keizers. Zoo wordt gemeld dat de heer Moil, Spaausch gezant te Parijs, aan den minister van buitenlandsche zaken verzocht had te willen zorgen, dat het dagblad la Liberie eene waarschuwing werd gegeven, wegens een smadelijk artikel over Spanje. Het antwoord was dat het den gezant vrijstond la Liberie geregtelijk te vervolgen, maar er geen waarschuwing aan zou gezonden worden, omdat het stelsel der waarschuwingen, ofschoon op dit oogenblik nog niet afgeschaft, toch als verouderd moest worden beschouwd. Ben tweede feit is dit. In I860 werd, na twee waarschuwin gen, het beroemde katholieke dagblad l'Univers door een kei zerlijk decreet opgeheven. Daarvoor trad le Monde in de plaats, maar de wettelijke vergunning tot uitgifte van dit orgaan werd niet verleend dan op stilzwijgende voorwaarde dat de heer Louis Veuillot, de talentrijke hoofdredacteur van den l'Univers, geen deel zou uitmaken der redactie van le Monde. Alle pogingen, sedert door dezen publicist aangewend om zelf een nieuw katho liek blad op te rigten, stuitten af op de volhardende weigering des ministers van biunenlundsche zaken om hem daartoe verlof te verleenen. Thans kondigt de heer Louis Veuillot in een brief aan de Presse aan dat hij dezer dagen dat verlangde verlof heeft ontvangen, en dien ten gevoige weldra.een politiek orgaan zal doen verschijnen, dat eiken dag uitkomt en l'Univers zal heetcn, Door de Belgische regering is dezer dagen aan de Fran- sche uitgeleverd de beruchte Vital Donat. Deze persoon, 57 jaar oud, geboren te Pouillae (Gironde), gewezen koopman en reeder te Bordeaux, werd den 15 November 11. door het hof van assises te Antwerpen, ter zake van poging tot moedwillige brandstich ting op schepen, en ter zake van valschheid in geschriften van koophandel, ter dood veroordeeld; welke straf echter in levens-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2