BUlTEXLAiVDSCnE TIJDIMEl 7, afgemaakt 444, hersteld 5, op het einde der week nog Kiek beesten. Sedert hel begin der ziekte: aangetast 7U3S, aan de ziekte gestorven SS8, afgemaakt 5315, hersteld 805, nog ziek 0. Bovendien afgemaakt 130. Gelderland. Aangetast 153, aan de ziekte gestorven 5, afgemaakt 698, hersteld 0, op liet einde der week nog ziek 0 °beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 621, aan de ziekte gestorven 41, afgemaakt 2533, hersteld 4, nog ziek 0. Noord-Brabant. Aangetast 3, aan de ziekte gestorven 1, afgemaakt 2, hersteld 0, op het einde der week ziek 0. Sedert het begin der ziekte: aangetast 265, aan de ziekte ge storven 13, afgemaakt 368, hersteld 0, nog ziek 0. JElteia 5 Februarij. Als een bewijs hoe sterk er in Pruissen tegen de ruudertyptius gewaakt wordt, kati dienen dat twee jongelieden van Lobith, die alhier schoolgaan, dagelijks een uurtje vóór hunne aankomst berookt worden, en dat, toen zij langs een zijpad hierheen wilden komen, de Pruissisehe sol daten fik sell op heil schoten, gelukkig zonder hen te raken. Franeliér 5 Februarij. In de provincie Friesland worden, volgens matige raming, jaarlijks tussclieii de 30 en 40.000 nuchtere kalveren gedood en, wat in enkele provinciën met bevreemding zal vernomen worden, het vleescli daarvan gegeten. In de Frieschc courant van den 31 Januari] jl. hebben eenige Zuid-Hollandsche boeren, bij name van Arie van der Plas, op de markt te Leiden vergaderd, de Friezen uitgenoodigd dit jaar niet zoo woest te móórden. Men verneemt dat deze uitnoodiging goed opgenomen wordt en attentie trekt. Haarlem 4 Februarij, Aan een dragonder van het garnizoen alhier, als ordonnance ëii oppasser bij den kapitein- kwartiermeester dienst doende, wérd gepasseerde donderdag door dezen een bedrag van ruim ƒ8000 ter bezorging toever trouwd; hij verdween echter daarmede, maar werd door de poli- cie te Amsterdam opgespoord, aangehouden en vervolgens ge vankelijk te Haarlem binnengebragt. Men verneemt dienaan gaande liet volgende: Den laatste van elke maand wordt door den kapt.-kwartiermeester aan de verschillende burgemeesters der gemeenten, waar detachementen, deel uitmakende van de bezetting te Haarlem, wegens de veeziekte en bij de lijnen van afsluiting gestationueerd zijn, het vereischte bedrag voor de uitbetaliiis der manschappen en alle verdere daarmede iu ver band staande benoodigdhedeu voor eene volie maand bij voor baat toegezonden. Dit was mi ook gepasseerden donderdag het geval, toen den oppasser de verschillende pakette» ter bezorging aan het postkantoor werdén toevertrouwd, alsmede, naar men zegt, een aanmerkelijk bedrag voor de garnizqéns-bakkerij, enz. Men moet uit liet gebeurde opmaken, dat hij wist of ver moedde met de bezorging te zullen worden betast, omdat hij zich in tijds eeu burgerpak bad besteld. Na te Haarlem nog een horologie gekocht te hebben, heeft hij zich per extra-rijtuig naar Amsterdam begeven. Daar men alras kwam te weten welke burgert leederen hij had aangetrokken en waarheen hij zich had begeven, werkten de onmiddellijk in het werk gestelde naspo- ringen de aanhouding van zijn persoon in de hand, waarin de Amsterdamsclie policie spoedig slaagde. Men zegt, dat slechts een bedrag van ƒ160 van het geld wordt gemist. Nieuwediep 3 Februarij. Gisteren avond is aan, boord van het schip Joseph Willem, kapitein Bik, van Batavia hier binnengekomen, een treurig ongeval gebeurd; twee sche pelingen daar aan boord kregen, door drank verhit, twist met elkander, die zoo hoog liep dat de een den anderen een gevaar lijke messteek ui de zijde toebragt. De dader is in verzekerde bewaring genomen. Dit is binnen kort het tweede geval, veroor zaakt door liet aan boord brengen van sterke drank bij een bin nenkomend schip. Frankrijk. Maarschalk Niel is er eindelijk in geslaagd een ontwerp van wet vast te stellen, met betrekking tot de reorganisatie des legers, dat meer kans zal hebben van slagen in het wetgevend, ligchaam dan het vorige. Volgens dat wetsontwerp toch wordt de diensttijd op 6 jaren verminderd, en za' iedere jaarlijksche ligting van 100.0-00 man zijn, terwijl de mobiele garde op een cijfer van 600.000 man zal gebragt worden, zoodat Frankrijk jij tijd van oorlog onmiddellijk zal kunnen beschikken over een leger van 1.300.000 man. De keizer heeft bij liet bespreken van de organisatie des legers kunnen zien, wat eeu eetiigzins vrije pets vermag. Haddie deze toch geen vergunning gehad ooi over het eerste ontwerp van wet haar gevoelen te uiten, dan zou dit ongetwijfeld bij de behandeling in het wetgevend lig- chaain gevallen zijn, 'e wij!, nu onze bladen eenstemmig op goede gronden dat wetsontwerp hebben afgekeurd, de keizer bij tijds een tweede heeft kunnen laten vervaardigen, dat meer aanne melijk is en naar alle waarschijnlijkheid, met. het oog op de Oostersche kwestie, ook aangenomen zal worden. Het eerste bataillou jagers te voet, dat reeds van achter- laadgeweren voorzien is, heeft bij wijze van proefneming de nieuwe patrooptasschen, naar het Pruissisehe model, gekregen, die bij de nieuwe soort vau geweer uo'» lig zijn. Dezepatroon- tasschen zijn bewegelijk, kunnen 100 patronen bevatten en zijn zoo ingerigt dal zij ook onder het marcheren kunnen gebruikt worden. In den Courr/er de Marseille leest men het volgende i/Aoo als ieder weet, staan Marseille en Antwerpen aan het hoofd van den groothandel in petroleum en hebben zij geene andere mededingsters dan elkander. Gelijk uit Antwerpen grootendeels geheel Noord-Dn r opa wordt voorzien van deze nieuwe lichtstof, is Marseille de stapelplaats voor de gansche Middellandsche Zee. Uil deugdelijke opgaven blijkt, dat in J.SG5 de invoer te Marseille 91.000 eu in het afgeloopen jaar 1 30.000 vaten (barils) zoo gezuiverde als ongezuiverde petro leum bedroeg. z/Wij hebben ons persoonlijk willen overtuigen van de waarde eencr nieuwe uitvinding, aangekondigd als bestemd om den petroleum-handel en industrie van groote dienst te zijn, en ons dus gehaast te voldoen aan de uitnoodiging van de heeren Bizard-La barre, Nadaud, B. Oanne eu Toluk C°. tot bijwo ning der proeven, te nemen Voor eene speciaal te dien einde benoemde wetenschappelijke coin missie. //De bedoelde toestel bestaat eenvoudig uit een met water gevuld bassin, waarin een klok van dun ijzer geplaatst is, op de wijze van een gazliouder, alleen met dit verschil, dat deze klok niet als de gazhouder beweegbaar is, maar integendeel met zware ijzeren stangen in de muren bevestigd en vastge houden wordt. Dat gedeelte van deze klok, hetwelk den grond raakt, is regelmatig van openingen voorzien, die vrije in- en uifcstrooming van het water toelaten. Aan eene der zijden var. het bassin is een ruimen van gegoten ijzer vervaardigde goot aangebragt, waarin 10 vaten (barils) petroleum tegelijk kunnen worden geledigd. De klok wordt daaruit door eene enkele aanvoerbuis gevuld me.t petroleum, die, ligter dan het watér zijnde, in de klok rijst en het water benedenwaarts terug dringt, dat bijgevolg van buiten opklimt tusschen de wanden der klok en die van het bassin. Om de klok te led:gen is aan het bovendeel een buis met kranen bevestigd, waardoor de petroleum, zoodra zij een opening vindt, uitstroomt, geperst door het water, dat in het bassin gepompt wordt en daar regel matig de petroleum opdringt. //Deze toestel levert, naar het ons voorkomt, op volkomene wijze de volgende voordeelen op: 1. geen gevaar van brand of ontploffing, daar de petroleum niet uitvlararaen kan als zij ge heel van de lucht afgesloten is; 2. geen spilling, daar men op de omschreven wijze tot den laatsten druppel uit de klok opvoeren kan; 3. zuivering van dealdus bewaarde petroleum, dewijl al de vreemde ligchamen, daarin aanwezig en zwaarder dan het water zijnde, van zelve nederstrijken op den bodem van het bas sin; 4. een groote besparing van handenarbeid/' Engeland. Koningin Victoria zelve heeft de zitting van haar parlement geopend. Wat de binnenlandsche aangelegenheden betreft, is de aankondiging eener nieuwe reform-bill het voornaamste dat wij in de taal der koningin aantreffen, en wat de betrekkingen met het buitenland aangaat, wordt ten aanzien van alle nog aanhangige punten van geschil tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de meest vredelie vende verzekering gegeven. Voarts verdient de aandacht dat de regering voornemens is de belangen en hulpbronnen der koloniën te consolideren, ten einde dusdoende kracht te schen ken aan de verschillende gewesten, leden van één rijk. De Fenians z-ji) niet genoemd, maar daarom niet vergeten in de troonrede, welke overigens zeer veel bevat dat men in den regel altoos vindt in de aanspraken waarmede de werkzaamhe den der Britschc vertegenwoordiging worden ingeleid. Van de verwachte herziening van het Fransch-Engelsch tractaat wegens uitlevering van misdadigers wordt in het staatsstuk niet ge waagd. Te Liverpool is deze week. een miniatuur-olifant van Rangoon aangekomen. Hij is drie voet hoog>, en wandelde met

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3