1807. N". 209. Zaturdag 26 January. 5de Jaargang. VLISSINGSCH WEEKBLAD. BUBEAÜi F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post* directeuren. Nieuivendijk H no. 101. VLISSINGEM. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegel regt voor elke plaatsing. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN UIT VL1SSINGEN VOOR Z. H. PAUS PIUS IX. Bedrag der vorige opgaaf lOO.éO1/^ Van een broer en vier zusters: Van ons ieder een gulden Om Jesus door Pius te hulden, O zegen dan, Heilige Vader Ons uw' vijf kinderen te gader- 5.-1- Bid voor mij en zegen mij H. Vader. VV. - 0.25 Neen Pius gij zult niet vergaan, Uw troon blijft altijd staan. X. de V. - 0.25 Een arme jongen, om ook inede te doen. - 0.87% 8. Marie, priez pour notre S. Père - 0.25 Dagelijks denk ik oin onzen Heiligen Paus, dat God hem moge sparen, hem behouden in het leven, hem zalig maken op aarde en hem niet overleveren aan den wil zijner vijanden. H- 0.25 Middelburg A. C. R. Tot vrede en gerustheid - 10. J. en M. S. Tot hulp en bijstand- 2.50 J. V. d. B. Tot dankbaarheid- 1. Van een jongeling. Tot een goede intentie - 1.— D. M. Voor een zaligen staat- 1. Alweer de negen guiten Komen gaarne brengen hun duiten Van de gift op nieuwe jaar; En zij vragen al te gaar Heilige Vader, Uw gebed en Uw zegen Voor een zaligen staat en een christelijk leven. De negen Misbedienaars- 4. P. W. Ter eere van de II. Maagd Maria, voor Z. H. den Paus Pius IX. Uit dankbaarheid en op hoop van zegen in eene onderneming. Hoe klein deze gift ook zij H. Vader! Bid voor mij- 2.471/.? Van de kinderen in de Catechismus: H. Vader wij danken U, dat gij zoo goed voor ons gebeden hebt. Wij hebben ai eene groote schoone school. Blijf voor ons bidden, dat wij er maar spoedig onderwijs in mogen hebben. Wij zullen goed leeren en nog veel meer voor U bidden - 5.5 21/,, M. K. Voor mijnen Heeroom en Pastoor. Dat God hem geve, wat hem zalig is. En op een goeden uitkomstg.50 Te zamen f 136.78 ci iP* Wk ^oor^^°^andsc/ie courantvan donderdag den 24 dezer, bevat reeds de 429te lijst van vrijwillige bijdrage voor 1no^Rfti/8 en We* tot een gezamenlijk bedrag van j oo.0o7.5o /g. De Middelburgsche courant van zaturdag, 19 Jannarij 11., schrijft in liaar algemeen overzigt betreffende het buitenland eenige woorden die wij ons vcrpligt rekenen, voor onwaar en hatelijk te verklaren. Het blad zegt onder anderen „waarmede wij ook ooit de wereldlijke macht (van den Paus) en de daarmede verbonden onderdrukking der Roineinsclie bevolking, thans gelukkig niet langer door vreemde bajonetten gesteund, in verband hebben hooreu brengen, niemand had, gelooven wij, nog ooit de onbe schaamdheid dit met de vrijheid te doen." Wij willen de onnaauwkeurigheid der woorden „dat de wereldlijke magt van tien Pausthans niet langer door vreemde bajonetten gesteund wordt," daarlaten; wij willen de onwetenheid vergeven, die doorstraalt in de woorden waarbij de Middelburgsche courant gelooft, dat niemand nog ooit de onbeschaamdheid had de. wereldlijke magt van den Paus in ver band te brengen met de vrijheid; wij willen de onwaarheid en de hatelijkheid slechts aanstippen van de woorden, dat met de wereldlijke magt (van den Paus) verbonden is de onder drukking der Romeinsche bevolking. En zoolang de Middelburgsche cou rant geen bewijs levert van deze hare woorden, houden wij vol haar toe te voegen dat zij onwaarheid spreekt. Het blad van Middelburg, dat voorgeeft boven alle partijen verheven te zijn, zou beter doen, als het van onderdrukking in het buitenland wil spreken, een zwart model van onderdrukking te zoeken in het jonge Italië, waaraan de naam van vrij land wordt gegeven, maar dat in waarheid het extreem van onderdruk king in onze eeuw genoemd moet worden, eene onderdrukking die zich niet bepaalt bij onderdrukking van eigen burgers, maar ook van den naburigen kleinen Pausselijken staat. Als wij eenige dagbladen voor ons nemen, die over de onder drukking in het jonge Italië spreken, dan begrijpen wij ons niet, hoe de Middelburgsche courant de onbeschaamdheid durft te nemen, om, als zij van onderdrukking in Italië wil gewagen, de Pausselijke regering aan te grijpen. Te regt had de Middelburgsche courant, als zij spreken wil van onderdrukking der bevolking in Italië en onpartijdig hulde wil doen aan de waarheid, kunnen getuigen, hoe in het nieuwbakken koningrijk van Italië de burgers met bijna niet meer te dragen belastingen worden gedrukt, en hoe de be staande belastingen metden aanvang van dit. jaar nog verzwaard worden door nieuwe op zout, op wijn (den volksdrank in Italië) en op vleesch. Hoe op het eiland Sardinië gebrek aan eerste levensmiddelen heerscht onder het volk, zóó groot, dat de hon gersnood van 1812 of 1816 of 1818 daarbij niet kunnen verge leken worden. Men ontmoet er ganscbe scharen volks, die ronddwalen om geld of brood te bedelen; velen verkoopen hunne gereedschappen voor eene kleinigheid, anderen bieden hunne akkers aan en vinden geen koopers. Op de reede van Orosei kwamen schepen met graan, de toeloop der koopers was groot, maar er was geen geld voor den hoogen prijs en tot smart der hongerige» stevenden de geladene schepen weg. Doch al konden de belastingen worden verhoogd en betaald, het zou niet baten, omdat het rijk, hoe grooter het wordt, toeneemt in armoede. Hoe meer gelden er in de staatskas komen, te meer wordt er-verkwist en gestolen. Er gaat geen week voorbij, of men verneemt, dat hier en daar een Italiaan, die bestuurder, ontvanger of kassier in burgerlijke of militaire betrekking was,

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1