hospitaal te 's Gravenhage M. A. Visser, en tot lcn luit.-adm. van kleeding en wapening bij het 2C regement infanterie den 2C" luit.-adin. van kleeding en wapening J. van Aalst van het korps. De kapitein ter Zee G. P. J. Mossel, kommanderende Zr. Ma. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, heeft aan het departement van marine bij telegram berigt, dat bij den 12 dezer met zijn onderhebbenden bodem ter reede van Napels is aangekomen, en dat aan boord alles wel was. In aanzienlijke kringen te 's Hage loopt het gerucht, dat bij de regering een telegram van Batavia is ontvangen, be- helzende dat de waarnemende gouverneur-generaal Prins zoo ernstig ongesteld is, dat hij liet bestuur zou hebben overgege ven aan den raad van Imlië, den lieer Loudon. Naar men mededeelt, is de vaart op den Rijn, ten gevolge van den hoogen waterstand, geslaakt. UeNederl. Industrieel meldt dat de hoofdkotnmissie voor de wereldtentoonstelling 5 dezer weder eene vergadering ge houden heeft, hoofdzakelijk gewijd aan belangen van huishou delijke» aard. Omtrent de te benoemen of benoemde leden van den jury voor Nederlands aandeel aan dit talrijk ligebuam schijnt nog geen zekerheid te bestaan. De heer VYollsonzou zijn aangewezen voor deafdeeling marine-zaken; de heer Lede- boer voor die der manufacturen; de beer von Baumhauer voor de chemische productende heer Wittering voor die der schoone kunsten. Eindelijk zullen Belgie en Nederland te zamen één vertegenwoordiger kiezen voor groep X, en voor de toekenning van den keizerlijken prijs van fr. 100.00U aan die instelling, welke tot verbetering van den fizieken en moreien welstand der werkende klasse zal bevonden worden naar een vast stelsel, de beste uitkomsten te hebben verkregen; de heer Raider, advo caat-generaal bij liet hof van cassatie te Brussel, zal als zoodanig optreden. Het berigt, als zou de heer D. van der Keilen zich aan de hem opgedragen taak hebben onttrokken, is, volgens genoemd blad, onjuist. Genoemde heer zet zijne gewigtige taak met kracht en ijver voort, en heeft geen ander voornemen dan baar naar wensch te volbrengen. De StaaU-eourant bevat de opgaven betreffende de vee ziekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Holland en Gelderland over de week van 30 December, tot 5 Januarij als volgt: Zuid-Holland. Aangetast 25S6, aan de ziekte gestorven 705, afgemaakt 25, hersteld 324, op het einde der week nog ziek 1532 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 73.585, aan de ziekte gestor vin 34.604, afgemaakt 14.707, hersteld 27.148, nog ziek 2120. Utrecht. Aangetast 1828, aan de ziekte gestorven 1544, afgemaakt 0, hersteld 862 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 4-3.591, aan de ziekte gestorven 25.236, afgemaakt 3479, hersteld 12.900, nog ziek 10 76. Noord-IIolland. Aangetast 484, aan de ziekte gestorven 37, afgemaakt 456, hersteld 2, op liet einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 5870, aan de ziekte gestorven 798, afgemaakt 4279, hersteld 793, nog ziek 0. Gelderland. Aangetast 90, aan de ziekte gestorven 4, afgemaakt 237, hersteld 0, op liet einde der week nog ziek 6 beesten. Sedert liet begin der ziekte: aangetast 350, aan de ziekte gestorven 22, afgemaakt 1247, hersteld 0, nog ziek 6. Leerdam 14 Januarij. In de naburige gemeente Asperen heerscht de veeziekte met groote woede. Van den vee stapel, welke daar circa 900 stuks bedroeg, is nagenoeg de helft aan de typhus bezweken. In de afgeloopen week waren in den tijd van drie dagen 76 stuks vee bezweken. IVieiawecliep 13 Januarij. Heden morgen is Zr. Ms. stoomschip Soemling, kommandant luit. ter zee 1° klasse Phaff, van hier vertrokken met bestemming naar de kust van Guinea. Schagen 14 Januarij. De gevreesde veeziekte is thans ook in deze gemeente uitgebroken. Op den stal van C'. K., veehouder alhier, werden vóór acht dagen reeds bijna alle koeijen ziek. De gepatenteerde veearts alhier was in dubio, of het de veepest dan wel de longziekte was. Een der runderen, dat scheen te zullen sterven, is geslagt en uitgekalt. De huid daarvan is, meteen bewijs gedekt, in den handel geb ragt. llians echter is gebleken, dat ije zinZL' werkelijk de veepest is. De rijksveearts uit Purmepenri, daartoe gerequireerd, heeft de run deren onderzocht ei) de afmaking gelast. Het js betreurenswaar dig, dat men tflf dezen maatregel niet eerder is overgegaan, Immers geschiedde de aangifte van het ziek zijn der runderen tijdig genoeg bij het hoofd ili-Zer gemeente. Maar men berustte, belaas! in de onbepaalde verklaring van den genoemden gepa- tenlecrdeu veearts. "Venlo 1 I- Januarij. liet voorbeeld van Maastricht vindt hier navolginger heelt zich eene Pruissische maat schappij gevormd, die reeds meermalen hier is geweest om in loco onderzoek te doen naar de uitgestrekte vestingwerken hier ter ste Ie, en het bepaald voornemen zou hebben om die geza menlijk van den staat aan te koopen, onder verpligting die te slechten, wcg- ii.aan te leggen enz. Voorts zon zij van plan zijn nieuwe straten aan te leggen en eene geheele reeks heerenhui- zingen, villaas, armeiiwoiiingen enz., waaraan Venlo groote be hoefte heeft, te bouwen; het terrein is hij uitnemendheid daar toe geschikt, en beslaat daarenboven uit heerlijken bouw- en tuingrond. Ook zou de aan te leggen spoorweg, over Osnabruck, Weesel en Venlo naar Parijs, door die vestingwerken worden aangelegd. Frankrijk. Ill den loop van dit jaar, waarschijnlijk in de maand Mei, zal te Parijs eene der rijkste kunstgalerijen van Duitschlaiid, die van Pommersfeldeii, in liet openbaar worden verkocht. Deze galerij is door de graven vou Scliönborn gedurende langer dan eene eeuw bijeeiigebragt en bevat werken van Rubens, van Dijck, Jordaens, ïeniers, Rembrandt, Gerard Dow, Potter, Metsu, Terburg, de beide van der Velde's, YVouwermans, Mieris, Berehein, Cuyp, van der Neer, Hondekoeter enz. Er bestaat plan, de beminnaars der luchtscheepvaart, gedurende de Parijsche wereldtentoonstelling, ruimschoots in de gelegenheid te stellen om vaarten oftogten op eene beperkte schaal te ondernemen. De speculatie is namelijk op het denk beeld gekomen oin op of in de onmiddellijke nabijheid van het Veld van Mars op gezette tijden eene ballon te doen opgaan, die met koorden aan een stoomsleper of eene locomotief ver bonden zal zijn, welke zekere afstanden zal doorloopen. Het maximum der hoogte, tot welke de ballon zal opstijgen, zal vier honderd voel bedragen, en de vrachtprijs, van vijf tot tien francs variërende, geëvenredigd zijn aan de hoogte ofrlenduur van den togt. De gondel of het schuitje zal zeer gezellig inge- rigt zijn. Volgens een correspondent van een der Belgische blalen, heeft de Eransche drukpers gedurende liet jaar"l866 twintig waarschuwingen van regeringswege ontvangen, zijn twee bladen op last der regering en vijf bij vonnis der regterlijke overheid opgeheven, en hebben er in het geheel een en twintig veroor deelingen van dagbladen plaats gehad. Gedurende (lat zelfde tijdperk hebben vijftig nieuwe periodieke bladen in Frankrijk liet licht gezien, allen, op ééne enkele uitzondering na, van let terkundigen of aristieken aard, van welke bladen echter slechts twee of drie in het leven zijn gebleven. Het eenige staatkundige blad, waarvan de opngting werd toegestaan, was VEntendard hetwelk, naar gezegd wordt, onder den invloed staat van den heer Conti, chef van het kabinet des keizers. De lieer Mirès heeft een politiek blad, onder den titel van V Enquêtte, willen oprigten, inaar de minister Rouher beeft de daartoe vereischte vergunning geweigerd, opgrond dat er reeds genoeg politieke bladen bestonden. De Forges et c/tantiers de la Seync (Bouehes-du-Rhone) bouwen thans, voor rekening der Egyptische regering, een reusachtig ijzeren drijvend ilok voor de haven van Alexandrië. Met inbegrip van andere bestellingen, betaald de paclta ruim 560.00'J of/6.720.000. Engeland. Woensdag jl. heeft eene deputatie van parlementsleden eene audiëntie gehad bij lord Derby. Zij kwam bij den premier aan dringen op bet nemen van maatregelen tot verbetering van de woningen der armen en handwerkslieden te Londen. Het aan tal dier personen is, naar men verzekert, ongeveer 500.000. Gedurende de laatste vier jaren zijn van dit aantal een tiende gedeelte, dat is 50.000 menscheii, ten gevolge van hot aanleg gen door de stad, het bouwen van stations en andere inrigtin- gen, liet verbeteren van straten enz., vail hunne woningen be roofd, en een feit is liet dat gedurenden dienselfden tijd slechts voor 10.000 personen nieuwe woningen gebouwd zijn. Uit deze getallen blijkt dat da opeenliooping der armen in slechte woningen moet toenemen. Nu is er teil vorigen jare door den heer Torrens een voorstel in liet parlement gedaan, waarover eene spepiale commissie van rapporteurs zich zeer gunstig had

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2