BINNENLANDSCDE TIJDINGEN. BEITENEANDSCIIE TIJDINGEN. kennen wij de haven van Ostende. Buiten deze haven zijn drie banken, die haar beschutten tegen de stortzeeën; de buitenste wordt geheeten de aklcaar-bankde middelste het zoogenaamde zandde eerste de stroomband. Behalve deze drie banken heeft zich onmiddelijk voor de haven van Ostende, na aanleg, gezet een andere bank, die men den naam geeft van baar, welke ver oorzaakt werd door het wantij of keertij, die het zand terug drijft voor de haven, alwaar hec zich in het diepe en stille water nederzet en ophoopt tot een bank. Boven deze baar voor de haven staat bij laag tij 4 voet watér, terwijl men er eene rijzing vindt daarenboven van nog twaalf voet water. Bij hoog water dus kan men met oudiepgaande houten schepen de haven nog in- en uitvaren. Ten tweede hebben wij de haven van Duinkerke. Voor deze haven, die ook beschut is door verscheidene Vlaamsche banken, heeft zich, na aanleg ook een baar gezet, die met laag water nagenoeg bloot ligt. Daar vindt men eene rijzing van veertien voet water, zoodat men ook deze haven met ondiepgaande houten schepen bij hoog water kan in- en uitvaren. Ten derde kennen wij de haven van Calais, ook voor deze haven, die aan de oostkant beschut is door de Vlaamsche banken, heeft zich, na aanleg der havenwerken, een baar gezet, die bij laag water nagenoeg droog is. Hier vindt men eene rijzing van 16 voet, soms van 20 voet water, zoodat ook hier gewone koop vaardij schepen kunnen binnenloopen. Ten vierde kennen wij nog de haven van Boulogne, welke door een paar banken beschut wordt, maar waar ook, na voltooijing der havenwerken, eene zoogenaamde» baar is ontstaan, die ook met laag tij droog staat. Bij deze haven heeft inen eene rijzing van 20 voet water. Als wij nu weten dat onze Hollandsche kust zonder beschut ting van banken is en bijgevolg onbeschut ligt tegen de stort zee, bloot en open voor de gansche Noordzee, zullen de haven hoofden van het kanaal door Noord-Holland meer dan reuzen- sterk moeten wezen, om het uit te houden op den duur tegen de volle zee. Daarenboven bestaat de mogelijkheid, zoo als bij andere havens van een zich voor de haven neerzettende baar. Het gevaar voor zulk eene baar bestaat op kusten, waar vlakke zandgronden zijn, zooals de kusten van Holland hebben. Voor andere havens waar men klip- of rotsgronden of slijle oevers aantreft, bestaat zulk gevaar niet. Het zou dus wel kunnen gebeuren, dat de zeehaven van het kanaal door Noord-Holland, na aangelegd te zijn, door zulk eene baar werd belemmerd, zoodat gepantserde schepen niet zouden kunnen binnenvallen of uitgaan, zelfs geen houten schepen, omdat de rijzing van liet water op de Hollandsche kus ten niet hooger gaat dan vier voet. Men kan hierop aanmerken, of door spuijing de groei van eene baar niet is te voorkomen of weg te nemen? Geenszins, omdat de spuijing hare kracht ver liest buiten de haven en eerder meewerkt, om door het uit werpsel de baar te vergrooten. Bijgevolg zeggen wij niet te veel, als wij veronderstellen, dat de werf van Vlissirigen, die niet wordt opgeheven, zoolang de kanaalwerken door Holland nog niet voldoende worden bevon den voor de doorlating van gepantserde schepen, misschien nim mer zal worden opgeruimd, maar veeleer de eenigeen geschikte werf voor den aanbouw van ijzeren schepen zal blijken te wezen. De, slechting der vestingwerken van Vlissingen aan deland- zijde en de herleving onzer marinewerf zijn derhalve de voor name gronden, waarop wij met gerustheid de toekomst van Vlis singen te gempet zien, die een tijdperk zal openen van bloei en welvaprt voor de niet genoeg gekende en gewaardeerde stad. Vlissingen 11 Jannarij. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van policie en water schout alhier, N. de Graaft', thans inspecteur van policie te Rot ter dam. - In het hoofdkiesdistrict Sluis is dingsdag tot lid der Provinciale staten van Zeeland gekozen de heer I L- Beuteijn, burgemeester der gemeen Ie Oost burg. Voor de wereld-tentoonstelling te Parijs is bereids door de Nederlandsclie hoofd-cominissie afgezonden een gedeelte van de pachthoeve Holland, voor de zuivelbereiding en der facades en vitrines, van den heer Metzzlaar, te Rotterdam, De heeren von Baumhauer, Groll, Gevers Deynoot. en H. L. Enthoven Lz., belast om de voorwerpen in ontvangst te nemen, zullen weldra naar Parijs vertrekken, De inzenders moeten hunne voorwer pen franco naar Rotterdam zenden. De uiterste termijn van afzending is vermoedelijk 31 Januarij a. s. De inzenders moeten de waarde hunner voorwerpen aangeven, opdat zij in de assu rantiën kunnen worden begrepen. De Staats-cmrant bevat de opgaven betreffende de vee ziekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-IIolland en Gelderland over de week vari 2,3 tot 29 December, als volgt: Zuid-Holland. Aangetast 25S8, aan de ziekte gestorven 769, afgemaakt 27, hersteld 307, op het einde der week nog ziek 14-85 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 75.999, aan de ziekte gestorven 33.046, afgemaakt 14.664-, hi-rsteld 26.235, nog ziek 2054. Utrecht. Aangetast 2477, aan de ziekte gestorven 1711, afgemaakt 1, hersteld 675 beesten. Sedert het begin der "ziekte: aangetast 41.763, aan de ziekte gestorven 23.692, afgemaakt 3479, hersteld 12.038, nog ziek 2554. Noord-Holland. Aangetast 730, aan de ziekte gestorven 57, afgemaakt 670, hersteld 2, op het einde der week nog ziek 1 bees-ten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 5386, aan de ziekte gestorven 771, afgemaakt 3823, hersteld 791, nog ziek 1. Gelderland. Aangetast 37, aan de ziekte gestorven 3, afgemaakt 116, hersteld 0, op het eiiule der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 260, aan de ziekte gestorven 18, afgemaakt 10IC, hersteld 0, nog ziek 0. Gouda 7 Januarij. De afgeloopen week leverde in de omliggende plaatsen minder nieuwe gevallen van runderpest op; slechts enkele stallen komen voor waarin zij is uitgebroken, liet getal aan de runderpest bezweken dieren, in reeds besmette stallen, is evenwel zeer aanzienlijk. Binnen de gemeente Stol wijk kan men tot ruim 600 stuks tellen. Oostburg 9 Januarij. Ter varkensmarkt waren slechts 50 stuks aangebragt, die allen tot goede prijzen werden verkocht. Engeland. Er worden cenige pogingen aangewend om gelden bijeen te brengen tot den weder-opbouw van liet verbrande gedeelte des glazen paleis te Sydenham in deuzeltilen trant, doch zal waar schijnlijk niet gelukken. Het gebouw is thans weinig lil eer dan eene bloote plaats van uitspanning geworden. Van de prachtige en kostbare voorstellingen uit alle landen der wereld, de menigte afgietsels van de beroemste standbeelden, de nabootsing van werken van kunst, dit alles, dat op zich zelve genomen de kos ten van het gebouw lot .6 9UO.OOO (bijna elf mill. IIol 1.) opjoeg wordt door liet publiek, dat de kosten grootendeels moet goedma ken, bijna niets aangezien. Oorspronkelijk, zoo heette het, was het oogmerk veredeling van indrukken, verbetering van smaak en opwekking van kunstgevoel bij de mindergegoede klasse. Dat dit ten eeneninale mislukte, daarvan kan elke bezoeker zich overtuigen, wanneer bij enkele gezinnen, of dikwijls enkele personen in de klassieke afdeelingen en de verzamelingen, zwijgende de beelden en prachtstukken ziet aanstaren, zonder eenig denkbeeld te vormen wat of van waar ze zijn. De wande ling geschiedt pro-fonna, en in haast otn de eene of andere vertooning niet te missen. Aangezien door het verbrande gedeelte de kosten van onder houd zonder twijfel verminderd worden, zoo is het ligt moge lijk dat men het gebouw zoo veel kleiner laat, als zijnde in allen geval nog overvloedig groot. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt de strijd tusschen den president en het congres van ernstigen aard. Nadat dingsdag gemeld was dat het huis der vertegenwoordigers met 10S tegen 38 stemmen het voorstel had aangenomen tot het instellen van een onderzoek naar de „onwettige handelingen" van president Johnson, bcrigt een telegram van woensdag uit Washington, dat bij genoemd huis is ingekomen een vormelijk voorstel strekkende tot in staat van beschuldiging stellen van dien eersten regeringspersoon. Ouitschland. De keizer en de keizerin van Oostenrijk hebben dingsdag namidddag de niewjaarswenschen van de deputatiënuitden Ilon- haarschen landdag ontvangen. In zijn antwoord op dp aan spraak van den president der deputatie uitte.de keizer den wensoh, dat iietniewe jaar door de zegeningen des vredes eenige schadeloosstelling moge geven voor de verliezen, welke men geleden had, en dat het wederkeerig vertrouwen moge bevestigd worden, als een zekere grondslag voor de welvaart, en om tie

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3