VL1SS1N6SGH WEEEBLAD. 1867. N°. 207. Zalurdag 12 Jaiiuarij. 5de Jaargang. t - -1 BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nominees 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VL1SSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. VRIJWILLIGE BIJDRAGE UIT VL1SSINGEX VOOR Z. H. PAUS PIUS IX. Bedrag der vórige opgaaf f 49.94y<> Bij deze gift smeeken wij zegen af Over Vlissingsch jonge Conferencie, Van hein, die de lieve Jesus ons gaf Als Paus, wij bidden ter zijner intentie. Een lid der vereeniging van den II. Vincenlius van Panlo- 2. Eene weduwe op Zuid-Beveland vraagt vail Z. II. onzen Geliefden Paus het gebed voor haren overledenen echtgenoot, kinderen en haar zelve; alsmede om daardoor de vriendschap van iemand weder te genieten, welke vriendschap zonder hare. schuld heeft optrehouden te bestaan N. N. Opdat God door de voorspraak der On bevlekte Maagd Maria de rampen van onzen be minden Pius IX gelieve af te wenden - 2-50 Iemand, die gaarne ook iets doet, maar niet veel kan- 0.25 HeinkenszandOm Gml te bedanken voor de nieuw gebouwde kerk- 4- Ihilst. TJit achting vcor den grooten nooit ■volprezen Pius I XL, Païis-Kouiug, en tot bekeering van "Victor Emanuel en van zijne partijgenooteu- 3. Leve de Paus! en weg met Victor Emanuel! Tot zekere intentie- 2.50 Ter eere van Jesus, Maria en Jozef, ter verkrij ging van een zalig stervensuur 2.- Een Nieuwjaa rsgiftj.e, ter eere van liet godde lijk kindje Jesus- 1.50 Bid vóór mij H. Vader, om dit jaar bevrijd te blijven valt rampen en tegenspoeden - 2.50 Eene zeer behoeftige werkster, die den II. Va der vurig bemint, geeft ook dit van hare armoede, in de hoop dat de rijken in deze plaats, toch ook eindelijk eens hunne gevulde beurzen voor den dierbaren, veelgeliefden Paus zullen ledigen - 0.10 Lamswaar.de. Op hoop van zegen - 1.50 Te zamen 73.797s De Tijd, Noord-Holland'sc/ie courant, van donderdag den 10 dezer, bevat reeds de 315,c lijst van vrijwillige bijdrage voor Z. II. Paus Pius IX, en wel tot een gezamenlijk bedrag van 89.35S.567j. Zeer gepast vroegen wij bij den aanvang van dit jaar als de tolk van al onze stadgi nootenwat zal er van Vlissingen wor den. De onzekere toekom-t onzer stad was in het afgeloopen jaar op aller lippen, en onze vraag bij de intrede des jaars was eene herhaling van het duizendwerf door de inwoneren gestelde raadsel: wat zal er toch worden van onze stad. Dit raadsel was zóó aan de orde van den dag dat. er onder de burgers twee par tijen gevormd zijn, die de oplossing van bet raadsel, de beant woording der vraag: wat zal er van Vlissingen worden, in tegen- overgestelden zin beantwoordden. De eene partij gaf op de vraag: wat zal er van Vlissingen worden, een droevig antwoord, waarbij de gelieele verkwijning, de verlatenheid, de uitsluiting onzer stad werd voorspeld, en de treurmare in de verte werd gehoord: daar lag eenmaal Vlissingen. De andere partij daarentegen voorspelde eene heldere toekomst., een vernieuwd en herrezen Vlissingen, dat met de groote steden van ons vader land, zelfs van Europa zal wedijveren in bloei en grootheid. Wij voor ons voorspelden in het begin van liet jaar 1866 eene zfcer donkere en treurige toekomst voor onze stad, en behoor den tot de partij, die wel niet zoo spoedig de treurmare hoorde vane den ondergang van Vlissingen, maar uit de voorgeno men werken van kanaal en spoorweg op het eiland Walche- bloei en welvaart voor Vlissingen voorzagen, maar uitslui ting, berooving en veroordeeling, om eenzaam en verlaten op de wallen eener vesting van nabij den bloei en vooruitgang onzer naburen te aanschouwen. Lettende vooreerst op plan en teekening van bet kanaal door Walcheren, bassins voor schepen, sluizen en ingang van het kanaal, waarbij Vlissingen, dat zijn hoofdbestaan uit scheepvaart put, in geenen deele verbonden werd met de aan te leggen werken, maar uitgesloten om haren eigenaardigen toestand als vesting, omgeven met wallen, waaraan verschillende verordeningen kleven, die de burgers op of buiten de wallen der vesting tot op eenigen afstand verbieden, onderne mingen aan te leggen in verbinding met kanaal en bassins, en langs de oevers aan onze zijde van liet te graven kanaal met onze naburen aan de overzijde te concurreren om de voordeelen dei- scheepvaart; lettende in de tweede plaats op den aanleg van los- en ladingplaatseu voor aankomende en vertrekkende schepen aan de overzijde van het kanaal, die daarenboven later door de llooge Regering, wat onderhoud betreft, onder liet beheer der stad Middelburg zijn gesteld; lettende ten derde op den achteruit gang van Vlissingen, die dagteekent van het oogenblikwaarop tot de opruiming van 's lands-marinewerf te Vlissingen beslo ten was, en waaraan eene al te spoedige en voor Vlissingen doodende uitvoering werd gegeven, waardoor de bronnen van welvaart voor een groot deel verdwenen, die onze stad welligt in staat hadden gesteld, om met een degelijk kapitaal de instand houding en de mededinging van Vlissingen bij den nieuwen toestand op Walcheren te bewerken en te bevorderen, meen den wij geregtigd te zijn tot de uitspraak in liet afgeloopen jaar, om geen heil, geen welvaart, voor Vlissingen te zien in de toe komst. Thans evenwel zijn de omstandigheden veel veranderd; en hadden wij bij den aanvang en in den loop van het jaar 186» vele gronden, om onheilspellend over onze stad te spreken, bij het begin van dit jaar hebben wij meer grond, wij durven zeg gen, zelfs allen grond, om heilspellend aan de toekomst van Vlissingen een woord te wijden. Wat zal er van VHssingenviordenf In het eerste nummer van onzen vijfden jaargang in de verleden week, gaven wij tot antwoord op deze vraag, die elke inwoner van

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1