BlWMKWLAiliDSCHE TIJD1MEM. uit verre reizen te Ylissingen te doen binnenvallen, ten einde aan onze kwijnende stad de baten van zulke aankomsl te gunnen en den voorraad van 's landswerf te verbruiken aan binnen komende oorlogschepen, in plaats van dien naar elders te ver voeren, waar de marinewerf met enorme onkosten, welligt zon der goed gevolg, geconcentreerd moet worden Of zal dit jaar uit de grootsclie werken, die op Walcheren worden beraamd, eene betere toekomst dagenP Wij voor ons houden het er thans voor, dat voor Vlissingen eene groote en bloeijende toekomst is voorbereid, die in dit jaar zal aanvangen. De wijziging, op dringend verzoek van Heeren Leden van den Stedelijken Raad, en van Heeren Leden van de kamer van koophandel, welke hunne stem verhieven voor de verdediging onzer belangen en waakten voor het hun toevertrouwde regt, door de llooge Regering gebragt in de werken rondom de stad, waarbij de vesting aan de landzijde geslecht zal worden, en de gronden fcusschen st^d en spoor- en kanaalwerken worden opengezet' voor de burgerij, om vrijelijk te dingen naar een deel van de voordeelen, welke de drukkere scheepvaart en het levendig ver keer van de spoorweg op Walcheren zullen aanbrengen, heeft het vooruitzigt op de toekomst verhelderd en een schoonen mor gen van heil en welvaart vertoond voor onze dierbare stad. En moge de gevolgen, die wij voorzien, nog verre af zijn, de ijver én spoed, waarmede ons ministerie de uitvoering der ontwor: peil plannen doorzet, in weerwil van allerlei protesten, doen ons "met grond hopen, dat de aanvangder werken, die in dit voorjaar met zekerheid zal plaats hebben, duizende arbeiders, opzigters en ingenieurs op Walcheren zal brengen, die aan onze stad zeer 'vele voordeelen zullen aanbrengen. Wat wij hierbij met blijd schap kunnen vermelden, is, dat 's lands marinewerf niet zoo spoedig geheel zal zijn opgeruimd, maar zeer langzaam zal wor den verminderd, opdat het verlies niet te veel den inwoneren treffen zou. Dank zij hiervoor gebragt aan degenen die ijverden voor Vlissings belangeu, dank vooral aan het Edelen Achtbaar stadsbestuur. Wij kunnen alzoo met betrekking tot onze stad, het vraag stuk bevredigend beantwoorden, en met grond aan al onze stad- genooten een gelukkig jaar toewenschen, waarin de luister en bloei eener niet genoeg gekende en gewaardeerde stad met waarschijnlijkheid een lang gewenscht begin zullen nemen. Vlissingen 4 Januarij. De stoomboot de Zeeland, kapitein Mommaas, dienstdoende op de Wester-Schelde, kwam gisteren morgen van Breskeits at' om ten 8 ure weder naar Neuzen te vertrekken, doeti vooraf lieeft genoemde kapitein met de Zeeland het Ned. barkschip Catharina Maria, kapt. Amerongen, van de reede in de Marine haven gesleept zonder eenig oponthoud in de reis naar Neuzen te veroorzaken. Door de Vlksingscheloodskotter n°.7, gevoerd door schip per J. J- van den Bergen, is op de hoogte van Ostende door het volk verlaten gevonden en in de haven alhier binneiigebragt, de geladen Pruissische bark George Marehand. Het schip is nog in volmaakt goeden staat, bijzonderheden omtrent het lot der equipage ontbreken. Jl. vrijdag is aan het gebouw van het gewestelijk bestuur san Zeeland te Middelburg in het openbaar aanbesteed: het driejarig onderhoud der rijks waterleidingen wederzijds het kanaal van Neuzen, ingaande 1 Januarij 1867, waarvan aanne mer werd de heer J. Verkuyl Quakkelaur, te Vlissingen, voor ƒ3000 per jaar. Z. M. heeft aan den luitenant ter zee le klasse jhr. L. H. W. M. de Stuers, adjudant van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. D. 11. den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Ten gevolge der buitendienststelling san Zr. Ms. trans portschip de llelain, zijn met den laatsten der vorige maand op non—activiteit gebragt de navolgende op dien bodem dienende officieren, als de kapt.luit. ter zee G. Lambert, liominaiidereiide gemeld transportschip; de luit. ter zee 1" kl. D. G. li Wulter- beek Muller; luits. ter zee 2e kl. P. K. Winkelman, J. T. 1'. Bruyn, J. C. A. Wissel, O. C. A. Moreau; de officier van ge zondheid le kl. M. J. Cijfveer; de officier van administratie 2° kl. J. A. Lagaay, en de adjunct-administrateur J. C. Coelund zijnde de, luit. ter zee le kl. J. Spanjaard met gezegden datum van zijne betrekking als 1" officier ontheven en met den 1 dezer gedetacheerd te Willemsoord, ten einde tegenwoordig m bij de gelieele ontlossing van gemeld transportschip. Voorts zijn, met laatstgeiuelden datum, op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord geplaatst ile adelborsten le kl. II. van den Pahve'rt, C. Vreede, J. V. Wierdsma, L. Voute, II. J. F. Miran- dolle en J. II. Mijer. De StaaU-courant bevat de opgaven betreffende de vee ziekte in rle provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Holland en Gelderland over de week van 16 tot 23 December, als volg!: Zuid-IIullanil. Aangetast 2708, aan de ziekte gestorven 8s, afgemaakt 7, hersteld 379, op het einde der week nog ziek 1614 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 71.411, aan de ziekte gestorven 31.387, afgemaakt 14.618, hersteld 25.375, nog ziek 2031. Utrecht. Aangetast, 2501, aan de ziekte gestorven 1895, afgemaakt 0, hersteld 727 beesten. Sedert liet begin der ziekte: aangetast 39.286, aan de ziekte gestorven 21.981, aigemaakt 3478, hersteld 11.363, nog ziek 2464. Noord-Holland. 'Aangetast 442, aan de ziekte gestorven 26, aigemaakt 407, hersteld 9, op liet einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 4656, aan de ziekte gestorven 714, afgemaakt 3153, hersteld .789, nog ziek 0. Gelderland. Aangetast 40, aan de ziekte gestorven 3, afgemaakt 141, hersteld 0, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het'begin der ziekte: aangetast 223, aan de ziekte gestorven 15, afgemaakt 756, hersteld 0, hog ziek 0. -■ Eindhoven. Betreffende de jongste ongelukken op den spoorweg tusschen Eindhoven en Luik wordt aan de Nieuwe Hotterdamsche courant het volgende geschreven „Naaiiwelijks is op de lijn EindhovenHasseltLuik eene verschrikkelijke botsing tusschen twee treinen voorgevallen, of weder vernemen wij dat op de zelfde lijn tusschen Hasselt en Luik weder ongelukken zijn gebeurd. Naar men met zekerheid verhaalt, zijn zoowel jl. woensdag als den daarop volgenden donderdag treinen in aanraking geweest. Woensdag namelijk, terwijl de van Hasselt komende trein ten 12 u 53 m. naar Luik vertrok, voelde een conducteur een hevigen schok: hierdoor verschrikt, sprong hij uit den waggon en zag een ledigen wag gon, welke bij het station Liers van de hoogte tegen de aanko mende locomotief bonste; op het zelfde oogenblik ontwaarde hij eene menigte wagens met steenkolen, die insgelijks met voll vaart van de hoogte kwamen afrollen. In een oogenblik begreep de wakkere en moedige conducteur, dat er een vreeselijke schok zou gebeuren. Hij snelt naar de passagierswagens, opent de portieren en roept de reizigers en het verdere personeel naar buiten. Naauwelijks was dit geschied, of een vreeselijke schok wierp alles dooreen en op elkander; eene menigte wagens en de locomotief werden verbrijzeld; maar gelukkig, dank zij der koene houding en der tegenwoordigheid van geest van den con ducteur, is het verlies van geen enkel menschenleven te betreu ren. Het onheil viel voor tusschen Liers en Glons, op de hoogte van Villers. „Den volgenden dag verliet de trein op den gewonen tijd het station te Luik; het was nog donker. Óp de plaats gekomen waar te Liers daags te voren het onheil was geschied, voelde men een nieuwen schok, oi.tstaan doordien alles nog niet was weggeruimd en, naar men zegt, alles op het station te Liers ini het donker was en zich niemand der beambten op dit punt bevond." 's Grravenhage. De arrondissements-regtbank alhier heeft uitspraak gedaan in de zaak, waarvan wij in het'vorig nummer melding maakten, nopens de oplichting ten aanzien van vloerkleeden hij een winkelier te Delft, door de personen van Willemse en Klein. Zij zijn beiden schuldig verklaard aan oplichting, en veroordeeld ieder tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en boete van 25. Ivatwijb aan Zee. Al onze uitgaande haring- visschers zijn met hunne vaartuigen weder behouden terugge keerd, na velestormen te hebben doorgestaan. Door deze werden gezamenlijk aangebragt 5.857.000 steurharingen, 802 ton pekelharing, waaraan is besomd ƒ92.051. De haringvangst was zeer ongelijk, zoodat de hoogste schuit besomde 5000 ,en de minste slechts/'7 50. Enkele reeders en visschers hebben goede voordeelen, (loeit liet meerendeel nadeelige uitkomsten verkre gen. Men maakt zich weder gereed om spoedig op de versch visscherij uit te gaan. Nieuwediep 31 December. Gisteren avond is hier een treffend ongeluk voorgevallen. Een matroos van Zr. Ms. transportschip Heldin, binnen kort uit Iudië teruggekeerd,

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2