BET NIEUWS. en andere bladen ontwerp van wet tot I Frankrijk, met welke den, worden in een esproken. Men leest I iliek er niet aan denkt I tan liet staatsbest^ I iet voornemens is het deel der nationale ot 17 September tel weten dat de Duit. 1 jaar niet weder bijeen. I ene dringende nood-1 ;en gevolge waarvan I :omende Pruissischen I oor zijne gewichtige I n. in de politieke wereld I anleiding geven. Het I Vilhelm heeft wegens I ,n afgezien den keizer I en. Hij vertrekt den I Berlijn, te Genóve worden nn I let zal echter verstan-1 tijdingen af tewack* I rechters den uitslag üin houden, md den aanstaanden moot. Voor GOO.OOO de pachters zijn ver» ldt dat de koni ng, do ministers jl. Vrijdag I m. Volgens berichten I Lezingen overal rustig te Havana 22 Angus-1 •naamste aanvoerders ingenomen, met uit-1 az, die naar Ouliacau ma, die gevangen ge ilen prozident van angen. He Peruaan- am el ijk in den Timet k geweigerd had, dt en opvolger, Mansiel oom waren de gebroe- Balta is gevallen als idsziu. K. eeft, gelijk men weet, onderzoek der zaak kennis to nomen vau !gd door de personen 4 September gehoord onderzoek van dezo wil, naar men zegt, Is getuigen dagvaar- ijken dat maarschalk jeweerde tegen zijnen het leger van Metz gendeel van den ex- >pperbovcl belast te zegt, blijken nit do ser Palikao, laatsten eizerrijk. Voorts zou lat Bazaine met prins eft gevoerd, tvieren op 4 Septem- liekeinen voornemens neren. .atschappij tot onder- otbaringors die Fran- 'Haussonville, lid der dezer vereeniging en vezen afgevaardigden westen of voormalige ipartementen. Haar ewoners van de be- maar zij stelt zich tot aandrang van elders «eerde gebied te ver te ontvangen en hun r schaften.Geholpen. :t deze Maatschappij onderstand verstrekt hnn op andere wijze behulpzaam geweest- dio haar daartoe i" staat stelden zijn bij het klimmende aantal uitwij kende niet meer toereikende om in de behoeften te voorzien, en daarom heeft de Maatschappij zich door middel eener cirkulaire tot de thans vergaderde alge- niccne raden gewend om deze dringend uit te nooili- gcu, gezamenlijk met haar de vestiging der emigranten üi liet gewest hunner keuze, op alle mogelijke wijzen, krachtdadig te bevorderen. ENGELAND. LONDEN, 25 Augustus. Bij bevel van den ge heimen raad is bepaald, dat slachtvee, uit Oostenrijk, Hongarije, Duitschland, Turkije, Italië, Griekenland, Belgie en Frankrijk aangevoerd, binnen tien dagen na de ontscheping moet geslacht worden, behalve alleen ia geval het te Southampton ontscbceptwordt, om in quarantaine te liggen. Het sluitingsuur op de slijterijen te Londen is opgegeven als 11 uur. Dit is (tot veler leedwezen) het geval niet. Middernacht is het uur en op Zondag 11 uur, doch op het platte laud is het sluitingsuur 11 eu op Zondag 10. Gedurende dien dag zullen de slij terijen in Londen vóór 1 uur niet geopend en van 3 tot'6 uur gesloten zijn. Op het platte land zullen zij Geopend zijn van 12'/2 tot 31/« en van 6 tot 10 uur. Joch de wet geeft aau de plattelandsrcchterlijkc over heid de bevoegdheid om de sluiting in den avond, zoo wel in de week als op Zondag een uur te vervroegen of een uur later te bepalen, zoodat er alle uitzicht be staat op botsingen en op het bezigen van die toege kende bevoegdheid tot deze of geene bijoogmerken ett tot uitoefening van invloed in het belang van den een of ander. In Birmingham werd Vrijdag reeds eone zeer wanordelijke vergadering gehouden. Zeer vele der voornaamste ingezetenen en geestelijken had- Jen eene bijeenkomst belegd om de vroegste ure der wet stipt te handhaven en zich tegen een verzoekschrift te verklaren, dat de eigenaars van tapperijen bij de ste- Jelijko regeering hadden ingediend mot het doel een later sluitingsuur te erlangen. De tappers namen be zit van de vergaderzaal vóór dat de tijd der vergade ring gekomen was en verdreven de hoofdpersonen, tot dat de politie opdaagde en de zaal deed ruimen. Tc Belton vergaderden ongeveer tienduizend men schen, die zich voor het minimum van uren verklaar den. Eu dit alles geschiedt, dewijl het Parlement niet instaat was om het voorstel der regeering, die geen vastheid van beginsel schijnt to kunnen verdragen, 14 eigenlijke wet te maken door bepaalde voorschrif ten uit te vaardigen. Een der jongelieden die te Chelscn door een pistool schot getroffen w'erdou, leefde dezen ochtend nog. Zijn min is Paul May, oud 21 jaren;zijn vriend, die Nagel heette, was 20 jaren oud. Beidden hadden zich, mu aan do militaire dienst te ontgaan, van Berlijn naar Londen begeven, zonder middelen te bezitten. Volgens dr. IToogei", direktour van de tuinen to kW, bestaat er in Suffolk een eenvoudig middel, om Jen aangetasten aardappel tón nutte aan tu wenden, door beiu te raspen over een tobbe koud water. Het meel of voedende bestanddeel van don aardappel, dat (zegt het bericht) nimmer door de ziekte aangetast iwordt, zal op den bodem dor tobbe zinken en de ziekte stof en vezelen zullen in bet water blijven hangen. Dit water werpt men weg, men doet weder schoon •liter in dc tobbe en herhaalt zulks een paar malen, gelijktijdig het water omroerende. Daarna bezinkt pet meel, en wanneer het goed gedroogd wordt, is het ;eschikfc tot het bakken van taarten, of om gemengd worden met tarwemeel, of ook om gelijk arrowroot [übruikt te worden. l)e heer Gladstone schijnt zich dc aardappelcn- Idekte zeer te hebben aangetrokken en schroef aan dr. Hooger: »De berichten uit Ierland betreffende de ■urilappelenziekte, Zaterdag ontvangen luiden zeer «gunstig, doch liet is te hopen dat de brieven dien aangaande overdreven zijn." Belfast blijft rustig. De schade ten gevolge van po ongeregeldheden aldaar veroorzaakt beloopt een alf millioen francs. Troepen zijn naar Drocheda ge- onden, ten gevolge van geruchten dat de katholieken 'oornemens zijn de protestanten te vermoorden. De Times bevat een telegram uit Genóve, waarin «gegrond wordt verklaard het gerucht dat de scheids- «chtbauk aan Amerika een schadeloosstelling van 'er millioen pond sterling heeft toegekend. To Exeter heeft do stedelijke overheid een wen selijke verkracht getoond in het bedwingen der «geregeldheden van het gemeen, die ontstaan was ea gevolge van het toepassen der nieuwe wetsluiten 'er tapperijen en herbergen ten 11 in plaats van ten ure 's avonds. De stedelijke raad bleef steeds veï- derd, de gewapende macht stond in d.e barraken ge- ed en politie-agenten trokken door de stad, terwijl «Q aantal ingezetenen zich tot het doen van tijde- Pe politiedienst aangaven. De gebrekkige wet op de loterijen of tapperijen en berbergen, alwaar bieren, VlJnen of sterke dranken voor de toonbank worden bleten, heeft eenige goede punten en de sluiting der ovengenoemde openbare plaatsen is een daarvan, kn moet de zoogenoemde jenever-paleizen des avonds "ssehen 7 tot 8 ure en 12 ure 's avonds bezocht heb- 'en zich een denkbeeld te maken van de afschuwe lijke en walgelijke tooncelen, die heb drinkend publiek, namelijk het publiek dat drinkt om te drinken, aldaar vertoont en waar mannen en vrouwen dicht opeenge pakt staande (zitten kunnen zij niet, want er zijn geen zitplaatsen in dèzo overigens somtijds zeer fraaie en schitterend.e kroegen) hunne ellende eu armoede ver meerderen door zo te willen verdrinken in het vocht, dat zij onder den een of anderen naam, om het even hoe vervalscht ook binnenzwelgen. Dat er immer be hoefte aan zulke gelegenheden bestaan kan zal toch niemand beweren en een uur bekorting, vooral bet ergste uur, nl. dat hetwelk na 11 ure volgt, kan niet anders dan hoogst welkom zijn. Buitendien kan er bezwaarlijk eigenlijke behoefte bestaan bij diegenen welke slechts eene verversching wenschen wanneer hot 11 ure geworden is. Een Lotnbavd-telegram meldt dat prins Bismarck, niettegenstaande zijne ongesteldheid, tegenwoordig zal zijn bij de bijeenkomst der drie keizers. DUITSCHLAND. AUGSBURG, 25 Augustus. De Duitsohc kroon prins heeft gisteren het raadhuis bezocht. Op eeiie toespraak van den burgemeester beeft bijzijn dank betuigd voor de vriendelijke eu gastvrije ontvangst en zich geheel eenstemmig verklaard met het door den burgemeester ge uitte gevoelen, dat de afzonderlijke Duitsche Staten in hunne eigenaardige vormen en zeden moeten geëerbiedigd worden en dat hunne ge zamenlijke medewerking slechts het algemecne Duit sche rijk betreft, hetwelk daaraan zijne kracht ont leent. Hij bracht hulde aau do dapperheid, door de Beijersehe soldaten in den jongston oorlog betoond bij achtte zich gelukkig de aanvoerder dier dappere scharen te hebben mogen zijn, en eindigde zijne rede met den kreet: Leve kóning Lodewïjkvan Beijeren." BUCHAREST, 25 Augustus. De uitbarsting der cholera in de omstreken van Jassy en Skuleni is thans officieel gekonstateerd. Er zijn reeds ruim 200 ziekte gevallen voorgekomen. GASTEIN, 26 Augustus. Keizer Wilhelm hoeft, wegens een ongemak aan den voet, van zijn bezoek bij keizer Frans Jozef te Ischl afgezien; hij zal op '28 dezer naar Salzburg en op 29 dezer naar Berlijn ver trekken. Hij heeft zich per telegram bij den keizer van Oostenrijk verontschuldigd en den graaf Lehndorff naar Ischl gezonden, om hem bij de keizerin te veront schuldigen. j MUNCHEN, 25 Augustus De koning heeft heden, 1 ter gelegenheid van zijn dubbel foust (verjaardag en naamdag,) een gouden medaille van verdiensten inge steld, toe te kennen voor uitstekende verdiensten op bet gebied vau wetenschap, kunst en nijverheid. Uit Essen wordt dd. 23 Aug. gemeld: Gis teren avond zijn zeer betreurenswaardige ongere geldheden voorgevallen, tengevolge van de ophef fing der jezuïtenorde. De landraad vou Hó vel, vergezeld van den distriktssekretaris, had, na voor afgaande kennisgeving zijner komst, zich naar het jezuïtenhuis begeven, om hun officieel aan te kon digen, dat de inlandsche jezuïten binnen drie weken, en de beide vreemdelingen (Zwitsers) in drie dagen de stad moesten verlaten. Een talrijke menigte bevond zich voor genoemd huis en in de Frohn- hauserstrasse, als ook op het Limbeckerpleiu enz. Toen de heer von HÖvel het buis verliet, werd hij met steenen geworpen, zoodat hij ijlings de vlucht moest nemen. Ecu burger op bet plein wilde hem bescherming aanbieden in zijne woning, doch hij sloeg dit af. De oproerige hoop volgde hem na, doch ging eindelijk voor de politie uiteen. De landraad en de sokretaris zijn gelukkig niet gewond. Tegen 10 ure groeiden de hoopen weèr aan en moest het de man misgelden die den land raad had willen in zijn huis nemen. Met steenen werden de glazen ingeworpen, en het stond te vreezen dat het huis onder den voet zou worden gehaald. De politie was dra op de plaats; hare eerste opeisching werd met steenen beantwoord; toen kwam het tot een werkelijk gevechtde po litiemacht, in twee afdeelingen gesplitst, zuiverde plein en straten, waarbij van de blanke wapenen gebruik gemaakt en velen gewond werden. Er werd echter niemand gearresteerd. Het tumult duurde anderhalf uur. Heden krijgen een groot aantal gens- darmen bevel tot versterking der politie. Men ver wacht ook den regeringspresident von Endc. De overheid heeft het kollegie en het casino doen sluiten. Van den 24. Gisteren avond heeft het oproer in de Frohnhauserstrassen en op het Lim- beckerplein zich herhaald en wel in ergere mate. Geheol den dag waren de straten vol menschen, maar in den avond wiessen de samenscholingen bedenkelijk aan. Het spreekt van zelf dat de politie waakte. Tot 10 a 11 ure werd de orde niet bij zonder verstoord, ofschoon de politiebeambten veel vuldig waren getergd. Nu begon men steenen te werpen, waarop plein en straten weder werden schoongeveegd en het blanke wapen niet gespaard. Herhaalde charges waren noodig. Gedurende den strijd werd uit den hoop op de politie geschoten. Het duurde tot zoo wat 1 ure, maar eerst ten 2 uL*e kon men de rust hersteld rekenen. Niet te verwonderen dat ook gisteren menigeen een houw of stoot heeft gekregen. Ook heeft men nu eenigen belhamers gearresteerd. Het huis van den koopman die den landraad, bescherming had aangeboden, leed weder last: do deels weór nieuw iugezette glazen werden ingeworpen, zoodat de eigenaar rondom deed sluiten. De burgemeester heeft bij publikatie 116 der strafwet in herinnering gebracht. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 24 Augustus. De minister van justitie beeft, naar aanleiding van de ckolera-epidemie, het nemen van voorzorgsmaatregelen ten opzichte van schepen komende van Narva gelast. SPANJE. MADRID, 26 Augustus. In het manifest van het komitee der federale republiekeinen worden deze uit- genoodigd, om aan de verkiezingen deel te nemen. Volgens do laatste door don Impartial ontvangen berichten hebben de regecrings-kandidaten tot dus ver de overwinning behaald iu 27 provinciale hoofd plaatsen en in 151 distrikten. De republiekoinscho kandidaten zijn gekozen in tien hoofdplaatsen en zeventien distriktende konservatieve in zes hoofd plaatsen en negen distrikten. Z U I D - A F R I K A. KAAPSTAD, 20 Juli. Harding die den grooten postroof gepleegd heeft, is tot vijfjaren dwangarbeid veroordeeld. Zijne gave bekentenis en zucht om het verlorene zooveel mogelijk aan de eigenaren terug te doen komen, heeft het hof niet ongunstig voor lieni gestemd. Nogtans worden de meeste brieven uit de mail nog vermist; men zegt dat er van de 800 maar 40 zijn wedergevonden, en menigeen betreurt ook niet onaanzienlijke geldswaarden, dio in de brieven besloten waren, en wellicht geheel zijn te lo or'gegaan. De handel is, zooals altijd in dit saizoen, slapper en wordt bovendien belemmerd door de gezwollen rivieren, waardoor do posten en het vervoer van goederen worden gestremd. Dit geldt vooral den handel met de diamantvelden. GEMENGDE BERICHTEN. liet plan om te Neuzen eene badinrichting op kleine schaal te stichten is geheel in duigen gevallen. Zonder vergunning te vragen luid men op genie-gronden een begin gemaakt met het opslaan van een loods aan den zeedijk, doch men heeft het reeds opgebouwde weder moeten afbreken en nu licht de afbraak aan den dijk. Verleden week is eene ontzettende misdaad gepleegd te Jcsseren. Zekere vrouw Vanderzan- den, haar zoon en hare zuster werden vermoord op hun bed gevonden. Dc man der eerste is in hechtenis genomen, zijne kleederen waren door drongen met bloed. De man is een dagloon er, 50 jaar oud, die, naar het schijnt, sedert eenigen tijd ongeoorloofde betrekkingen gepleegd met eene meid op de hofstede alwaar hij werkte. Hij ontkende echter alle beschuldiging. Over eenige dagen had een schrikkelijk ongeluk plaats op de linie tusschen Namen en Dinant. Een man wilde, ondanks het verbod van den wachter over den spoorweg gaan. Pas had hij eenige stappen gedaan, of de trein wierp hem omver en verbrijzelde hem de twee beenen. In de vorige week ziju te Londen acht zelfmoorden, een kindermoord en een manslag gepleegd; er verdronken 12 menschen, 7 kinderen verstikten en 4 personen stierven aan brandwon den; van 64 menschen. die door paarden of rij tuigen gewond werden, zijn 6 overleden. Maandag avond ongeveer half acht ure is te Leiden een kind van 10 maanden oud, tijdens het alleen in een ledekant lag en de moeder eene boodschap deed, uit het ledekant in een daarvoor staanden emmer water gevallen en gestikt. Bij gelegenheid eener rechterlijke verkoo- ping in Chelse, werd de aandacht gevestigd op eene kamer, waarin iemand huisvestte, die reeds lang vermist werd en Blaver heette. Ten gevolge eener zeer walgelijke lucht brak men de deur open en vond den man met doorgesneden hals. Het lijk van een man in de Theems ge vonden, wordt verondersteld te zijn dat van Art hur Bernard, vrbëger lid der Parijsche commune. De opbrenget van aardbeziën te Aalsmeer was dit jaar ruim ƒ31,000. De opbrengst van andere fruiten, bessen en frambozen was mede zeer voldoende. Te Santiago, de hoofdstad van Chili, woeden de pokken. Het kongres heeft 100.000 dollars be stemd voor de uitbreiding der gasthuizen.

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 9