INGEZONDEN. ADVERTENTIES Pe vangst heeft bestaan in 75Ö.000 tonnen of vaten, waarvan 600.000 naar buitenslands zijn uitgevoerd en bet overige bin nenslands is verbruikt. Pe gemiddelde prijs per ton, op de plaats der vissclierij zelve betaald of bedongen, was 10 a Ï1 mark (ongeveer f 5.50). Pit jaar is de haringvisscherij uit geoefend geworden door 7040 pinken of schuiten, met 35.000 koppen bemand, terwijl aan den wal bovendien nog 15.000 personen bij dezen tak der Noorweègsche nijverheid arbeid vonden. Pe meeste visch is gevangen op de zuidkust van het eiland Karmoë in de nabijheid van het noordelijk gele gen Kinn. Op deze plaatsen waren de netten der visschers dik wijlstot scheurens toe gevuld. Pe voornaamste markten voor den iNoorweegscben haring zijn Zweden en Rusland, vervol gens ook de Pruissische en overige Oostzee-liavens. Pe uitvoer naar Engeland hangt van de uitkomsten af, welke de Sehotsche haringvisscherij oplevert. Pe Zweedsche regering doet al het mogelijke tot aanmoediging der ISoorweegsche haringvisscherij Laatstelijk heeft zij ten haren behoeve weder eene groote uit breiding aan de kust-telegraafdienst gegeven. Wij hebben over een paar weken berigt, Jat hier naar men 2'eicle natuurlijk onder nadere goedkeuring en leiding van hooger hand plan zou bestaan oin de broederschap „de heilige Familie" op te rigten. Mogt men ons soms van voorba righeid beschuldigen, om dit zoo spoedig mede te rieele», men gelieve wel- in aanmerking te nemen, dat ons voorname doel Jaarbij was zoo hier als elders algemeen Je aandacht op eêne z..ak d e volgens het gevoelen van verscheiden Hoogwaardige Bisschoppen, klaarblijkelijk door God als middel wordt gebruikt, om 'iiet zejlebederf, ongeloof en in liet algemeen de goddeloos heid dézer eeuw krachtdadig tegen te werken. Urn dan de weet gierigheid nog meer op te wekken, zeiten we ons op nieuw neder tot hel schrijven dezer regelen, om in het kort de geschie denis van de oprigting van deze sciiuone broederschap den lezer van het Vlixsingsch Weekblad mede te deeleu, ten eerste omdat het onzes inziens belangrijk is en ten tweede omdat als men maar wil, er duidelijk den vinger des Allerhoogste!! in kan be speuren. Over ruim een twintigtal jaren dan leefde te Luik in Belgie een braaf en ijverig christen, die niets liever deed dan voor zich zeiven en den eveiunensch nut te stichten. Te dien einde verga derde hij voor het eerst op Pinkstermaandag van het jaar 1814 eenige Luikenaars in eene burgerwoning. Daar hielden zij zich bezig met eenige oefeningen van godsvrucht, die den aanwezigen zoodanig bevielen, dat men met elkander overeen kwam voort aan iedere week te vergaderen, en ziedaar den grond van het nu inderdaad beroemde aartsbroederschap „de heilige Familie." En wie was dan denkt gij waarde lezer, die zich daarmede het eerst bezig hield? Het was een militair, een officier der genie, de WelEdel Gestr. Heer 11. H. Belletable, geboren te Venlo in liet jaar 1813 en later kapitein der genie en kommandant- te Hoei, waar hij den 5 December 1855 overleed, en nu ongetwijfeld reeds de belooning ontvangt voor zijn braaf en godvruchtig leven. Kort na de oprigting trok zich een Eerw. Pater Redemptorist dit werk aan, en de burgerwoning, waarin men vergaderde, was weldra te klein om het aangroeijende getal te bevatten, zoodat de ver- eeniging nog hetzelfde jaar naar de kerk der Paters Redempto risten werd overgebragt.. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. van Bom mel, destijds bisschop van Luik, begreep dat van deze vereeniging veel goeds te wachten was en gal' haar zijne bisschoppelijke goedkeuring op den 7 April 1S45. Ja op zijn voordragt en ver- zpek begeleid van een verslag over de vruchten, welke die ver- eeniging reeds voortbragt, werd zij door Z. 11. Pius IX bij breve van 20 April 1847 goedgekeurd en aanbevolen, met zeer talrijke aflaten begunstigd en drie dagen later bij eene nieuwe breve tot aartsbroederschap verheven. De groote vruchten, die men er te Luik van zag en de aan beveling van verscheidene kerkvoogden, spoorden weldra een groot getal ijverige priesters aan, om die voordeden ook aan hunne kudde te bezorgen. In zeer korten lijd werd op ontelbare plaatsen de vereeniging „de heilige Familie" opgerigt en bin nen weinige jaren had zij hare vertakkingen niet alleen door geheel Belgie, maar ook in Frankrijk, Engeland en thans zelfs in Amerika. Inzonderheid vond zij in Nederland eene geluk kige uitbreiding; men was er naauwelijks mede bekend, of' vele steden en dorpen, vooral in Noord-Brabant en Limburg beij verden ziclt, ook in bet bezit van eene heilige Familie te komen. En niet te verwonderen, men behoeft slechts de voordeelen te kennen die de vereeniging voortbrengt, om spoedig uit te zien naar de gelegenheid om ze op te rigten. Overal waar ze bestaat mag men er de schoonste vruchten van plukken; bewijzen hier van zal ieder geven die het geluk heeft in eene gemeente (e. wonen, waar „de heilige Familie" is opgerigt. Volgaarne zouden we nog, om belangstelling op te wekken iets over de werking van deze broederschap mededeelen; iloeli we zouden te lang worden en bij gevolg te veel van de redactie van dit blad vorderen. Al wie gaarne er iets meer van wil weten' verwijzen we naar het werkje getiteld: Handboekje voor de leden van het aartsbroederschap, de heilige Familie, te Tiibuw ter drukkerij ran het R. K. jongensweeshuis, waaruit we ook het bovenstaande hebben geput. Huist 24 December l8d(l. Burgerlijke Stand. Van 15 tot 22 December. Vi.issingkn. Gehuwd: L. de l vies, ju». 36 j. en J I). Willcmse, jd. 24 j P. J. Plourier, jm. 26 j. en C. J. Hemman, wed. van L. Nijlaud, 24 j. Bevallen: C J. van der Smissen, gcb. van Bun-ingc, z. ,1. de Wolff, cob. Poe}, man, d. JE. Hagemao, geb. Tanis, z. A. J. Clouting, gcb. Wiessiier/il. I'. K Felies, gcb. Aspc.-lagh, z. A. Prince, gcb. Lagaaij, d. L. Al. Keijts, gcb. \an Lierc, <1. Overleden: C. A. van Zwyndregt, wed tan J. A/Struikman. 46 j. M.Evcr^e, d. 1 j. J. AI. Vader, d. 2 m. A. van do Velde, man van J. de Jong, 52 j. F. de VVoli', jm. 62 j. Marktbei'i^ten. Oostburg 27 December. Jarige Tarwe ff—.— Nieuwe dito f 10.— a f 11.50. Rogge 1 7 a f7.50, Wintcrgerst f 6.— n f 7.40, Zomorgerst i' 6 a 6.25, Boek u ut 1 a-1 Hav er f 3.a I 4.Bruineboonen f a 1' -p denbooncn 1' 7.a t' 7.50, I>uivenbnoneu fa 1'Witte Erwten fa fGroene Erwten f -.f -.Graauwc dito f-.l"-.— Koolzaad 1' a f Prijzen van effecten. Amsterdam 27 December. Nederland. Certifikaten werkelijke schuld 2'L pet. s »ll€ dito Nationale dito 3 dito dito flit o 4 87 Aantl. Handelmaatschappij <klL Rusland. Oblig. 1798/1816 5 91'/, Certifikaten Hope co 4 diio dito 1855, 6de serie O w» SSh, 6 A and. Spoorweg lSS Lecuing 1860 4'/o S0-1/, Puien, Sckatkistobligatien 4 Spanje. Amortisable schuld i'L 31'i» Oosten rijk. Obligation Wcener metalliek 5 43-'/, dito A msterdamsche 5 66</3 dito Nationale 5 47 "1, dito 1S47/1852 2*1 o SH'I, 3 Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2i Js In eene kleine fatsoenlijke familie van de P. G. te Ber gen op Zoom, bestaat gelegenheid tot inwoning voor eene Dame of bejaard Heer, met kost, en des gevor derd de geilede verzorging. Adres met franco brieven onder let'. M. bij den Boekhandelaar P. IIAETE aldaar. S H A G E. - ST. PETERSBURG. exemplaren worden gedebiteerd van de acht verschillende editiën van den HOL- LANDSCHISN - 15AZAR, liet goedkoopste en meest praetische Mode journaal ran JVedérland. Aflevering 1 van jaargang 1867 met sier lijk prospectus is alom verkrijgbaar. Prijzen per kwartaal f 0.90, f 1.25 of f 1.50. (Uitgave van GEBR. BELIMEANTE, te 's Gravenhctge.) PARIJS. - LONDEN. - BERLIJN. DRUKKERIJ- VAN -F. II. SCHIEFER TE VLISSINGEN.

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 4