BL\i\Ei\LA\i)SCUE TIJDINGEN. 1ÏITË ongegrond het gerucht, dat van de zijde der Fransche autori teiten in Mexico de vrije handelingen van keizer Maximiliaa» zouden zijn beperkt geworden. Het berigt dat het Fransche gouvernement in het begin der vöfigé week de acte van abdicatie van den keizer van Mexico had ontvangen, alsmede het berigt dat het een escader pantser- schepén naar de golf van Mexico zou Zenden, worden thans door ministeriële dagbladen van Parijs tegengesproken. Vlissingen 28 December. Heden morgen zag men in de nabijheid dezer stad op de plaat genaamd de Elleboog, de masten uit het water steken van een groot schip, waarschijnlijk des nachts aldaar gezonken. Nadat rnen eenigen tijd in het onzekere had verkeerd omtrent het lot der bemanning, kwamen omstreeks 11 ure alhier in de dokhaven aan wal de kapitein en tien man, zijnde de equipage van het gezonken schip. Hetzelve was de EngeLche bark Ex» celsior, kapitein Shutten, komende van Taganroc en bestemd naar Antwerpen, geladen met rogge. Den vorigen avond teil 5Y2 ure aan den grond gekomen zijnde, was de bemanning des morgens ten 5 ure, door het overzijde vallen van het schip, verpligt hetzelve te verlaten en met de barkas aan boord van een' ter reede liggende bark een schuilplaats te zoeken. De heer E. Verschoor, gezagvoerder van Zr. Ms. trans portschoener Frans Naerebout, is met den 1 Januarij a. s. be- noetnd tot commissaris der loodsen te Rotterdam, in plaats van den heer C. Kraan, welke met den zelfden datuui wordt aange steld als inspecteur over het loodswezen te Terschelling. De Brusselsche correspondent van de Amsterdamsche covrailt meldt, dat Engeland en Frankrijk gevolg hebben gege ven aan het verzoek van Belgie tot aanwijzing, ieder, van een ingenieur belast met het onderzoek der kwestie van de afdam ming der Ooster-Schelde. De Engelsche ingenieur is die welke belast is geweest met de inspectie der Donauvaart, en de Fran sche inspecteur is die welke de naar de Belgische grenzen hiopende Fransche kanalen inspecteert. Door Frankrijk is ech ter tevens verklaard, dat het vooraf zich wilde vergewissen of bedoelde Schelde-enquête niet ie 's Gravenhage oppositie zou verwekken, en over dit punt wordt thans gecorrespondeerd. Het zou van groot belang zijn te weten, of het Nederlandsche kabinet verklaren zal zich niet te verzetten tegen de internati onale enquête. Olhciëel heeft uwe regering zich nog niet verzet, maar ik heb u gezegd dat de Nederlandsche diplomatie te Lon den, Parijs en Brussel de benoeming van ingenieurs heeft tegen gewerkt, en door den heer Rogier is dit in de laatstgehouden zitting van den senaat bevestigd. In die senaatszitting werd over de Schelde-zauk wel niets nieuws medegedeeld, maar zij leverde op nieuw liet bewijs dat de kamers het met de regering eens zijn dat de afdamming niet behoort te geschieden, zonder dat Belgie er weerstand aah biedt. De senatoren Mie biels-Loos (Antwerpen), dTloffschmidt (N'eul'chateau), oud-minister van buiten'afidsche zaken, en T' Kint de Naeyer (Sint-Nicolas) waren, ofschoon niet alle drie tot ééne partij beiioorende, van hetzelfde gevoelen; zij betoogden dat Belgie niet moest achter uit deinzen. Twee hunner hebben zells den raad gegeven dwangmaatregelen te bezigen, b. v. de schorsing der rente van de 400.000, die Belgie sedert 1839 aan Nederland betaalt. Ons ministerie heeft dus veeleer den ijver der twee kamers in toom te houden, dan dien te prikkelen. Laat ons steeds hopen dat de zaak niet tot het uiterste moge komen, en dat de inter nationale poging, die thans gedaan wordt, tot eene minnelijke schikking leiden moge. De Slaats-courant bevat de opgaven betreffende de vee kiekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Holland en Gelderland over de week van 9 tot 15 December, als volgt: Zuid-lïolland. Aangetast 2334, aan de ziekte gestorven 800, aigemaakt 13, hersteld 370, op het einde der week nog ziek 1151 beesten. Sedert liet begin der ziekte: aangetast 70.621, aan de ziekte gestorven 29.906, afgemaakt 14.609, hersteld 24.533, nog ziek 1575. Utrecht. Aangetast 3454, aan de ziekte gestorven 2825, afgemaakt 0, hersteld J 032 beesten. Sedert het begin der kiekte: aangetast 37.785, aan de ziekte gestorven 20.086, afgemaakt 3478, hersteld 10636, nog ziek 2535. Noord-Holland. Aangetast 324, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 323, hersteld 10, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 4214, aan de ziekte gestorven 688, afgemaakt 2746, hersteld 780, nog ziek 0. Gelder/and. - Aangetast 61, aan de ziekte gestorven 2, afgemaakt 381, hersteld 0, op het ei-nde der werk nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 115, aan de ziekte gestorven 9, afgemaakt 756, hersteld 0, nog Ziek 0. In de Groninger courant wordt gewezen oip de veeziekte, die omtrent eene eeuw geleden in het naburige Oostfriesland woedde. Geheele stallen waren reeds uitgestorven, toen zekere landbouwer P., bezitter van dertig koeijen, ziende dat drie daarvan door de ziekte reeds werkelijk aangetast, anderen ver dacht waren, op het denkbeeld kwam, om al zijn vee in het gehemelte, eu wel bepaaldelijk in de derde ribvormige ver heffing, te laten, waarop eene sterke bloeding volgde, met. het verblijdend resultaat dat al zijn vee, op één enkel stuk na, be houden bleef. Toen wijlen Z. K. fl. Nikolaas Alexandrowitch, groot vorst van Rusland, voor zijn vertrek naar Nizza, Scheveningen voor het laatst bezocht, vond wijlen onze verdienstelijke en talentvolle kunstschilder en fotografist J. van Koningsveld de gelegenheid eene fotografische afbeelding van den prins te maken. De grootvorst vertrok naar Italië, en ontviel daar aan zijne betrekkingen. Bij het vernemen dier treurmare besloot genoemde kunstschilder naar het fotografisch beeld, in zijn be zit, het portret van den ontslapeue in olieverw te maken en bij welslagen het aan de treurende ouders aan te bieden. Met de grootste inspanning werkte hij dag aan dag aan dien arbeid; juist had hij er op den 28 Julij dezes jaars de laatste hand aan gelegd, en was hij voornemens zijn stuk ter beoordeeling den Russische» gezant aan te bieden, toen hij op 31 daaraanvolgende te Scheveningen als slagtoffer der cholera viel. Hij liet eene weduwe en vijf nog jeugdige kinderen, maar geen vermogen achter. De weduwe besloot dit laatst afgewerkt schilderstuk van den overledene, door tusschenkomst van graaf Siewers, den keizer aller Russen als hulde van haren ontslapen echtge noot aan te bieden, en had nu het geluk, dezer dagen, van Zijne Majesteit een aanzienlijke som geld te ontvangen, waarmede zij thans des te beter in staat wordt gesteld tot het doorzetten van haar reeds in uitvoering getreden voornemen om, door het foto grafisch etablissement aan te houden in de behoefte van haar gezin te voorzien. Alblasserwaard. Als een bewijs van de hevigheid der besmetting van den tegenwoordig heerschende» veetyphus dieue dat ook katten de smetstof van den eene» stal naar den anderen kunnen overbrengen. Zoo hadden een paar katten van het vieesch van een aan den veetyphus gestorvea en van de huid ontdaan rund gegeten en daarna zich in een hoop hooi te slapen gelegd. Dit hooi werd, zonder argwaan, den koeijen bij het voederen voorgeworpen, en reeds den volgenden morgen werden drie runderen door de heerschende ziekte ongesteld. Ook hierin mogen de eigenaren van vee eene waarschuwing zien. Breda 23 December. Ruim een 3Otal sergeants- en korporaals-kadetten van het 4de studiejaar der koninklijke militaire academie alhier, zijn op hooger last allen gedegradeerd. Men spreekt er van, dat het geheele vaste kader dier inrigting outbonde» zal worden. Gravenhage 24 December. Voor de arron- dissements-regtbank alhier werd heden eene zaak behandeld, die, schijnbaar van minder belang, voor winkeliers en nering doenden eene aansporing tot voorzigtigheid bevat in het onbe dachtzaam verstrekken van crediet aan onbekenden. Twee per sonen hadden zich in den loop van dit jaar vervoegd bij den winkelier in vloerkleeden Parels, te Delft, en kochten op crediet twee tapijten voor de som van ƒ106, onder voorgeven dat de een de aanstaande schoonzoon van den anderen was. De toe komstige schoonvader stelde zich voor zijn schoonzoon als borg. De winkelier liet zich verlokken en voldeed zeer spoedig aan den wensch van de beklaagden, om de vloerkleeden zoo schielijk mogelijk te leggen in een huis, in de Molslaan, dat de bekl., die zich in het huwelijk zou begeven, had gehuurd. Wat toen verder gebeurde is een geheim, dat ook niet ter teregtzit- ting is kunnen opgelost worden. Een derde persoon toch, die hier in het spel scheen te zijn en de voorname rul moet hebben gespeeld, van de vloerkleeden te hebben opgenomen eu verkocht, is door tie justitie niet kunnen uitgevonden worden, en toch moet hij bestaan, want de verklaringen, door de beklaagden gegeven omtrent dien derden persoon, werden onder eede be vestigd door den uitdrager, die ver onder de waarde 37.50) de vlourkleo feu van dien onbekende (ofschoon de naam en kwa liteit weiden opgegeven) had gekocht, en bij welken uitdrager zij dan ook door ue policie werden gesaisisseerd, terwijl ook de huisbewaarster nog een derde] gubstitnut-olfici veldt, kon, alvj wijzen op de af dragerte kocht zeer ver dat die uit drag volgens de bepd niogt koopen, z< iiegligenfcie, ini dan ook vooree Delftsche polici! nog eens naauwj hem niet eene den ingesteld. 0 lier als de hec van zulke kostb; tril dat wel aan I was, dat hij wel zoo belangrijke De feiten van tende, reqnireei bekl. aan het rl onder het voor: stellen van goedt I dceling van iea maanden,eene b« burgerschapsreg JLüindl tusschen twee olaats gehad, hj let gerucht kaï het voorgevallen' staatsspoorwegel', e» den Moerdijk Gersl een vreeselijk vo( werd, terwijl het door de ratten g daarvan is overlei r"— Hoon R., in de geincei dochter over eei daarna aan hare tijd vroeg de zo<| heid van hare (1 naar haar verblij den zoon werd o, zolder op te hand De heer Den Parijs, 11a in dri. zocht te hebben delaars het woord vence, waar hij optrad. Eerstdaa daar naar Egypte vier genoemde stÉ der Suez-kanalis. kanaal van de een van 1 OU ellen, ii nieuw beroep op c Md vereischt woi In een schr iugsburgsche A gedeeld als autlieï rangen schrijven: boon neder te les ren vddr dat alles Wgisehe vrij willij 'il hij liet keizerl eggenhij verland tr beslissing der epubliek zal zijn epubliekeinschen eiliaaii zelf waars Iwr het volk regti'

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2