Bl]ITEi\LAM)SCHK TIJDINGEN. lieid 1" k!. M. Mgaajr, idem Pen 15" dezer smarkt waren ige koopers werd alhier, |een put opge- woonachtig, veel gedron- dien toestand Inaen heeft het vonden. Wel Zijn geleider |ne zeer goed- Men neemt Bal in het vuur ploegschaar, |uiver ijzer, en - smelt, op de et gebruik het }gschaar wordt wordt nu zoo oneffen plaat- n'g elfen gesle- deelen van de den 12 dezer, uwing voor, in kier), waarvan en zijn de 7,011 te be- zijii om dien rwaardeu en in (rite nacht nocli loopen voordat ief, onverpoosd ten hebben om anonskogel die kanon voort- .1 jaar behoeven «ar nootlig heb oid dat er datnp- Idie lucht overal Jeu aardbol rust. het licht, heeft Ifden afstand te io lie eene om hare as, die in vier en twintig uren gebeurt, en eene rondom de zon, waartoe zij een paar noodig heeft. Hoe lang een jaar ons ook toeschijnt, toch is die tijd kort, of liever, toch is de baan die de aarde in een jaar doorloopt ont/.achelijk groot, en de snelheid van hare beweging onbegrijpelijk. In den tijd van eene seconde legt de aarde ongeveer 30 kilometers, of een weinig meer dan 100.000 kilometers in liet uur af. De aarde vliegt door de ruimte 60 maal sneller dan een kanonskogel." [10ge, toch is hij buitendste pla- maal verder). zich de 4? bui met de laatste, dijk, Saturnus, .1 ver in ligcha- •woonde planeet |S8 maal, Neptu- isen, indien inen 1400 aardbol- onzen gelijk, en dicht." De a niet de massa der stoffen uit ;r aarde, zoodat, keten 1400 maal ven in de schaal Trouwens, ver id dan de aarde; an Uranus 0 33; de; de dichtheid e onzer planeet; eid; als die der 1.13. En als wij lgens de bereke- j00.000 ton (een w \ye een getal, fer zioh toch van wee bewegingen, Frankrijk. De Patrie weerspreekt de geruchten betreffende een ont werp van schikking, dat de katholieke mogendheden den Paus zouden voorstellen, en zegt berigten uit Weenen ontvangen te hebben, volgens welke dat ontwerp volstrekt geen politiek karakter heeft en zich alleen zou bepalen, 0111 door de katho lieke mogendheden eene civiele lijst voor den Paus bijeen te brengen, van welk plan overigens ook reeds in 1863 sprake was. De heer Bigelow, tot dusverre gezant van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, heeft zijne brieven van terugroe ping aan den keizer reeds overhandigd, en zal Parijs verlaten, zoodra generaal Dix, zijn opvolger, daar zal zijn aangekomen. Hij begeeft zich naar Duitschland om zijne kindereu te bezoe ken, die te Bonn ter school liggen. De Patrie bevat eenige bijzonderheden over het plan der nieuwe Eransche leger-organisatie, en spreekt daarbij op zulk een toon van gezag, dat men de juistheid zijner opgaven en liet blad is een officieus orgaan naauwelijks in twijfel kan trekken. Het effectief des legers zal 417.000 man sterk zijn, en elk jaar zal bij wijze van loting eene ligting geschieden van 8l).O00mian (thans bedraagt die 100.000 man). De reserve zal 424.000 man bedragen en de diensttijd is op zes jaren gesteld zoowel voor de manschap, die in actieve dienst, als voor de reserve. Overigens wordt het leger verdeeld in: 1. de actieve strijdmagt: 3. de reserve, en 3. de mobile nationale garde. Uit Aziatisch Turkije zijn reeds een groot aantal voorwer pen voor de algemeene tentoonstelling ingekomen. Daaronder is eene partij sclioone gekristalliseerde zwavel uit Hiduena, in de omstreken van Bagdad, benevens eene aanzienlijke collectie paarlen, verschillende stoffen en ook steenkolen. Uit Moussoul zijn ontvangen onderscheidene zeer merkwaardige marmersoor ten en ertsen; uit Diarbekir zullen de rijke tapijtwerken vooral eene schitterende figuur maken. Een aantal andere stoffen en ook wijnsoorten zijn mede reeds van daar ontvangen. Behalve eene verzameling prachtige Smirnasche tapijten, verwacht men ook uit Brussa eene partij goederen, waarvan wel eenigen uit zijde en katoen, maar ook vele uit zuivere zijde zijn geweven, sommigen in het rood, anderen in het geel, violet of donker groen. Eene hoeveelheid wapens uit Damascus is mede toege zegd. Rekent men hierbij de talrijke andere bezendingen, waar voor plaats is aangevraagd, dan lijdt het geen twijfel, of de Turksch-Aziatische industrie zal ruimschoots en ook op eene waardige wijze vertegenwoordigd zijn. E xi gr el an cl. Uit alle streken van Groot-Brittannië komen berigten in van hevige stormen, die in de laatste dagen hebben gewoed, en waardoor niet alleen zeer veel schepen zijn vergaan, maar tevens op het land aanmerkelijke schade is te weeg gebragt. Te Belfast zijn onder anderen, naar men van daar meldt, ver scheidene huizen omgewaaid. Op verscheidene plaatsen langs de kust zijn door de reddingbooten belangrijke diensten bewe zen en is een groot aantal schipbreukelingen aan den dood ontrukt. De groote Smithfield Club's tentoonstelling van vee werd in den ochtend van den 10 dezer geopend. l)e uitgeloofde prijzen bedragen 3500 pond sterling. De aanvoer van vee is hoogst aanzienlijk. De welbekende sir Henry Storks heeft Londen verlaten, om zich naar Malta te begeven, ten einde op nieuw den post van guverncur waar te nemen. Te Falmouth heeft een bejaard heer op plegtige wijze de dienst in de kerk verstoord, door aan den voet van het altaar zeer deftig een papier voor te lezen, waarin tegen de puseyisti- sche en katholiserende practijken bij de dienst werd geprotes teerd, waarop twee dames het op hare zenuwen kregen en hij "iet afgemeten tred de kerk verliet. Dit grapje heeft hem voor den regter 6 shilling boete en 18 sh. 6 p. proceskosten gekost, hamers de regter had geen gevoel voor het argument, dat hij geene wettige anglikaansche maar eene half-katholieke dienst had verstoord. Op gelijke wijze, doch niet zoo teregt, was het bijna voor den regter van Westminster een boer gegaan, die eenige heeren, welke op den vossenjagt waren en tegen zijnen zin over zijn land reden, 111 verbond met vrouw en hond had tegengehouden. Hij had een der paarden bij den teugel gevat en vroeg den rui ter de namen van het gezelschap; de ruiter stak den spot met hem, en een ander jager sloeg de vrouw van den boer met het achtereinde van zijne karwats op de handen. De boeren begin nen over het algemeen zich te verzetten tegen de oude gewoonte, dat de jagl partijen over hunne velden heen trekken. Zijspan nen over de traditionnele heggen, waarover onbekwame ruiters niet heen kunnen komen, ijzerdraad als hekwerk, wat zeer ge vaarlijk is, daar ook de bekwame ruiters, zoowel als hunne paarden, de aanwezigheid van dezen hinderpaal eerst bemerken kunnen als het te laat is om op te houden. De regter was daar over waarschijnlijk reeds ontsticht; althans hij verklaarde aan den jury, dat die heeren op de jagt niets anders waren dan voor- bijgangers, die wel is waar „strikt genomen" geen regt hadden om tegen den zin van den boer het land over te gaan, maar dat de boer hen zeer onbehoorlijk behandeld, en zijne zaak zeer verergerd had" door een der paarden bij den teuge! te vatten. De, jury heeft echter den boer 50 schadevergoeding toegewe zen, waarschijnlijk bedenkende dat de regter wel anders zou geadviseerd hebben, indien de boer het land van een edelman niet wilde verlaten en diens echtgenoot met zijnen stok op de vingers getikt had. Drie leden van de Yachtclub te New-York hebben beslo ten, met hunne jagten een wedstrijd te houden over den AUanti- schen Oceaan, dat is van New-York tot Cowes in het Engelsche kanaal. Deze jagten zijn de Henrietta, behoorende aan den lieer James Gordon Bennet jr., zoon van den uitgever van den llerabi en mede-redacteur van dat blad; de. Fleet icing, van den heer Jerome, en de Vesta. De eerste twee zijn gebouwd met één zwaard in het midden, en zijn de zoogenaamde centre board schepen; het derde jagt heeft eene geregelde kiel als elk ander schip, en daarom verwacht men dat de Vesta den prijs zal win nen. Voor den wedstrijd is door iederen mededinger de som van dertig duizend dollars ingelegd, zoodat de winnende partij 60.000 dollars zal ontvangen. De lieer Jerome heeft het bevel over zijn jagt opgedragen aan den vermaarden kapt. Samuels, die 2500 dollars ontvangt voor het overvoeren van de Fleet icing. Samuels voerde vroeger het clipperschip Dreadnovghtwaar mede hij de reis van Liverpool naar New-York binnen 14dagen volbragt, nieuws brengende v<5dr de aankomst van de stoom boot. Samuels is een wilde klant, en zijne ondernemendheid grenst aan roekeloosheid. De jaglen zouden jl. dingsdag namid dag ten 1 ure var. New-York uitzeilen, de wedstrijd geschiedt dus in het ruwste en stormachtigste jaargetijde. Samuels echter verklaart dat hij vóór nieuwsjaarsdag in Engeland zal zijn; of liij woord zal houden is echter de vraag. De drie mededingende schepen zullen op den Oceaan bij dag deze vlaggen voeren: Henrietta blaauw, dFleetwing rood, de Vesta wit; en bij nacht deze lichten en vuurpijlen: de Henrietta blaauw, de Fleeticing rood, de Vesta wit. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat Raphael Semmes, de voormalige kaper-kapitein van de voormalige Noord-Amerikaansche Zuider-Confederatie, de schrik van de koopvaardijvloot der Unie, thans een veel minder vreeswek kende rol vervult. Hij heeft de hem opgedragen betrekking van hoogleeraar in de philosophic en in de Engelsche letter kunde aan de kweekschool te Alexandria (Louisiana) aangeno men, en pleegt hij nog roof, dan zijn het hoogstens strooptogten op litterarisch gebied. Duitsclilaxid.. In het Pruissische huis van afgevaardigden werd bij de be handeling der begrooting van marine door den regerings-com- missaris Jakobs geconstateerd, dat de oorlogshaven in de Oost zee 9Y2 millioen zal kusten. Pruissen bezit thans twee pantser- schepen; twee anderen zijn in aanbouw, en over den aankoop van een vijfde wordt onderhandeld. De regering heeft te vergeefs getracht dezen aanbouw aan de inlandsche nijverheid tegunnen; ook de poging om een scheepstimmerwerf te Kiel te vestigen, is mislukt. Bij de discussion leed de regering eene kleine neder laag, doordien het voorstel des heeren Twesten, om het regerings voorstel tot verhooging van het tractement van den departe- ments-directeur der marine met thl. 1000 te verwerpen, aangenomen werd met I 54 tegen 150 stemmen. De JViener Zeitung neeint een artikel over van de Neue

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 3