BU1TE .1,', sommige zijner organen, betreurt, en daarom door het orgaan van den minister van financiën, den lieer Frère Orban, „de vreemde interventie tot een eenvoudig advies van buitenland sehe zaakkundigen tracht Ie herleiden," doch de geheimzinnig heid waarmede die zaak op het touw werd gezet, en wel op het oogenblik, dat de onderhandelingen tussohen Belgie en Neder land omtrent het rapport der Hotlandsch-Belgische commissie nog niet waren afgebroken, de benoeming der vreemde exper- ten door bemiddeling van de Engelsche, Pruissische en Fran- sche gouvernementen bewijzen handtastelijk bet tegendeel. Door die interventie toch nemen de betrokken vreemde mogend heden noodzakelijk de verantwoordelijkheid van de eventuele uitspraak der door haar aangewezen deskondigen op zich, en zullen zij zich welligt later gehouden achten die beslissing te doen eerbiedigen. Uit Uuxemburg wordt berigt, dat de ministeriële crisis den 3 dezer geëindigd is met de aftreding der lieeren Simons en Vannerus, wier aangeboden ontslag is aangenomen. Zij worden vervangen door den heer J.éoii de la Fontaine, die mei de porte feuille van financiën en justitie is belast. In eene Engelsche officiële statistische opgave, betreffende de cholera-epidemiën van de 19e eeuw, komt o. a. het volgende voor: Te Parijs bereikte de epidemie van 1865 hare grootste hoogte in October, in welke maand 4653 personen overleden. In de eerste zes maanden van het loopendc jaar stierven te Parijs slechts 69 personen, maar in Julij 1743. Op elke 10.000 inwoners stierven in 1865, te Parijs 39, in de eerste 7 maanden van 1866 11 personen. Te Londen stierven in het loopende jaar 18, te Liverpool 36 op elke 10.000 inwoners. In Italië begon de epidemie den 25 Julij 1865, in de provincie Turin; zij sleepte in dat jaar 12.901 personen ten grave, of 35 op elke 10.000 inwoners. Het schijnt, dat in Italië de steden minder hebben geleden dan liet platte land; althans, in de stad stier ven 38, daar buiten 56 op de 10.000 personen; te Napels stierven echter 52 van de 10.000 inwoners. Uit Weenen heeft men opgaven van 11 Augustus tot 10 November 1866; er stierven 51 van de 10.000 inwoners. In zeven der voornaam ste steden van Belgie stierven van 1 Mei tot 15 October 1866, 11.771 personen, ol'186 op de 10.000 inwoners; te Brussel be droeg dat cijfer 164. Uit de opgaven van 15 steden in Neder land blijkt, dat van Junij tot October van dit jaar, aldaar 8872 personen stierven, of 107 op de 10.000 inwoners. Te Amster dam bedroeg dat cijfer 42, te Utrecht 271. Noorwegen schijnt in 1866 slechts weinig van de epidemie geleden te hebben; op eene bevolking van ruim V/,, millioen inwoners, stierven er slechts 48. IIvi 1st 11 December. Naar wij vernemen, zal hier zeer waarschijnlijk, binnen kurt door een onzer WelEerw. hee- ren.Geestelijken den WelEerw. lieer Genet, kapellaan alhier, die reeds elders eene dergelijke iurigting heelt tot stand gebragt de broederschap der li. Familie worden opgerigt. Ieder die maar eenigzins met hare werking en baar doel bekend is, zal onge twijfeld inet ons elke poging loven, die ten doel heelt aan hare verspreiding mede te werken. Men stelt zich daarbij o. a. ten doel om liet opkomende geslacht christelijk onderwijs te geven, iets, wat vooral in onze dagen, tiu liet ougelool als liet ware allerwege wortel beeft geschoten, niet genoeg kan geroemd wor den, want zeker is bet, dat bij velen, zoo niet een volslagen ongeloovigheid, dan tucli eene groote onverschilligheid omtrent godsdienstige zaken ontstaat, omdat ze niet genoeg met de grondwaarheden van onzen heiligen godsdienst bekend zijn, ten gevolge dat ze in hunne jeugd er geen genoegzaam onder wijs in hebben ontvangen. Mogen dan de pogingen, die tot bet oprigten van deze broe derschap worden aangewend, gunstige resultaten opleveren, moge de H. Familie lner spoedig zoowel voor het mannelijk als voor het vrouwelijk geslacht zijn opgerigt, dit is gewis het ver langen van ieder, die gaarne iets schoons en nutligs ziet tot stand komen. 13 December. Gisteren zijn alhier de stembussen geopend voor de herstemming tot verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland. De lieer J. Kroon verkreeg 216, de beer E. H. F. W. Mathou 2Ü5 stemmen, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. Nienwediep 12 December. De état-inayor aan boord van Zr. Ms. transportschip Heldin, is zamengesteld als volgt: kapt.-luit. ter zee G. Lambert, kouiinandaiit; J. Span jaard, luit. Tier'zee le kl., le officier; luils. ter zee 2® kl. D. G. E. W'olterbeëÊ M"Her, '1'. F'. Bruyn, J. U. A. Wissel, O. (J. A. J, Mofeau, B. E. J. Winkelman; adelborsten 1® kb C. Vreecfe, J. H. Meijèr, li. J. F1. Mirandolle, P. J. V. Wierdsma, II. van de Panwert, L. Voute; officier van gezondheid le kb M. J. Cijfveer; officier van administratie 2e kl. J. A. Lagaay, idem 8e kb t'. A. E. Masman; adjunct J. C'. Coeland. Den 15" dezer wordt deze bodem buiten dienst gesteld. 11 December. Ter varkensmarkt waren aangebragt 120 stuks, die tot vorige prijzen gretige koopers vonden. Velzen 11 December. Heden middag werd alhier, in tegenwoordigheid van de regterlijke mngt, uit een put opge haald liet lijk van een man, onder deze gemeente woonachtig. Waarschijnlijk bad hij des avonds een borreltje te veel gedron ken, en men heelt reden te gelooven, dat hij in dien toestand liet slagtoffer geworden is der hebzucht; althans men heeft het geld, p. inJ 60, dat hij bij zich had, niet teruggevonden. Wel vond men in jdaats van één twee petten in de put. Zijn geleider heeft men in verzekerde bewaring genomen. Er is eene nieuwe wijze ontdekt, om op eene zeer goed- koope en duurzame wijze ploegscharen te harden. Men neemt een dun, smal stuk gietijzer, houdt het horizontaal in het vuur op de plaats der grootste hitte, legt daaronder de ploegschaar, die geheel en al is afgewerkt en gesmeed van zuiver ijzer, en laat nu van het gietijzer, dat spoedig in de hitte smelt, op de ploegschaar druppels vallen ter plaatse, die bij het gebruik liet meest door de aarde wordt aangegrepen. De ploegschaar wordt daarna op de gewone wijze in water gehard en wordt nu zoo hard, dat geen vijl het ijzer meer aangrijpt. De oneffen plaat sen, waar te veel is gedruppeld, worden een weinig effen gesle pen. Deze methode kan ook op de uitstekende deelen van de hoeven der paarden worden toegepast. In de Nieuwe Rotterdamse/ie courant van den 12 dezer, komt o. a de volgende wetenswaardige beschouwing voor, in het werkOp en in de Aarde (door T. C. Winkler), waarvan dezer dagen de drie eerste afleveringen verschenen zijn: „Om, hij voorbeeld, den afstand der aarde van de zon te be grijpen, vragen wij hoeveel tijd er noodig zou zij tl om dien afstand af te leggen onder zekere bepaalde voorwaarden en in bekende toestanden. Zoo zou een voetganger die nacht noch dag rust nam, toch 3600 jaar aaneen moeten loopen voordat hij op dezon zou kunnen aankomen. Een locomotief, onverpoosd voortstoomende, zon eene groote snelheid moeten hebben om in drie of vier eeuwen de zon te bereiken. Een kanonskogel die dezelfde snelheid behoudt waarmede hij uit het kanon voort kwam, dat is 500 meters, in de seconde, zou tien jaar behoeven voordat hij de zon naakte. Het geluid zou 15 jaar noodig heb ben om van de aarde op de zon te komen, gesteld dat er datnp- kriugluclit was van de aarde tot dezon en dat die lucht overal dezelfde dichtheid had als de luchtlaag die op den aardbol rust. Eindelijk, de snelste werking die wij kennen, liet licht, heeft toch nog ruim 8 minuten noodig om dien zelfden afstand te doorloopen. „Hoe verbazend groot die afstand ook zijn moge, toch is hij nog gering in vergelijking met dien, waarop de buitendste pla neten van de zou geplaatst zijn (Neptunus 30 maal verder). Maar ook nog in andere opzichten onderscheiden zich de 4 bui tendste planeten van onze aarde en van degene die, met de laatste, niet zoo ver van de zon staan. Jupiter namelijk, Saturnus, Uranus en Neptunus overtreffen onzen aardbol ver in ligcha- melijke grootte. Jupiter overtreft de door ons bewoonde planeet ruim 1400 maal, Saturnus 830 maal, Uranus 88 maal, Neptu nus 110 maal. Doch men zou zich zeer vergissen, indien men daaruit afleidde dat er dan ook uit Jupiter ruim 1400 aardbol len zouden kunnen vervaardigd worden, aan de onzen gelijk. Want bij die geweldige planeten is liet „licht en dicht." De stoffen waaruit zij bestaan, hebben op verre na niet de massa of dichtheid van die der aarde. De dichtheid der stoffen uit welke Jupiter bestaat, is slechts 0.24 van die der aarde, zoodat, hoewel de omvang dier grootste van alle planeten 1400 maal grooter is, slechts 338 aardbollen zouden behoeven iu de schaal gelegd te worden als tegenwicht tegen Jupiter. Trouwens, ver de meeste planeten zijn minder vast van inhoud dan de aarde; de dichtheid van Saturnus bedraagt 0.14; die von Uranus 0 33; die van Neptunus omtrent 0.23 vail die der aarde; de dichtheid van Venus en van Mars is weinig minder dan die onzer planeet; Mercurius alleen overtreft de aarde in dichtheid; als die der aarde 1 is, bedraagt die van Mercurius 1.12. En als wij zeggen, dat het geheele gewicht der aarde volgens de bereke ning van Bailly, 1.256 195.670.000.000.000.000.000 ton (een ton weegt 1000 pond) bedraagt, dan noemen we een getal, maar eeiie juiste voorstelling kan niemand er zich toch van maken. „Gelijk alle planeten heeft onze aarde ook twee bewegingen, eene om hare rondom de zoi een jaar ons ook is de baan die de en de snelheid v van eene second weinig meer dan vliegt door de ru De Patrie we werp van schikk; zouden voorstelh hebben, volgens karakter heeft el lieke mogendhed brengen, van we was. De heer B Staten van Noot ping aan den ke zoodra generaal Hij begeeft zich ken, die te Bonn De Patrie nieuwe FVansehe een toon van gez het blad is een trekken. Het effJ elk jaar zal bij 80.(100 -man (tlia 424.000 man hei' zoowel voor de reserve. Overigej etrijdmagt: 2. de! Uit Aziatis pen voor de algei is eene partij sell ile omstreken van paar'len, verschil) I zijn ontvangen ot ten en ertsen; uit eene schitterend^ ook wijnsoorten I eene verzameling! I ook uit Brussa e zijde en katoen, I sommigen in het j groen. Eene hoel I zegd. Bekent me I voor plaats is aa I Ïurksch-Aziatisc I waardige wijze ve Uit alle stre! in van hevige sto jen waardoor nie tevens op het la I Te Belfast zijn ojj jscheidene huizen I de kust zijn door pen en is een g ontrukt. De groote in den ochtend prijzen bedragen hoogst aan zie ii lij Ij De welbekende zich naar Malta t guverncur waar t< I -Te Falmou dienst in de kerk zeer deitig een pa sche en kaiholise teerd, waarop twj met afgemeten tri Jen regter 6 sliillj '"liners de regtej

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2