BblTEiVLAiVPSCilE TIJDHflEV ewel onderlinge verkiezen is, ze verkiezen,en vee solide te (ld en belangrijk de Koninklijke (Rotterdam. De iën niet hebben had be- in ongelooflijk gesloten. Ook ingevoerde stel- grootsten waar- omtrent allen veehouders en hen, die nog jng, in het alge- boekje: om niet?" Dat rondgezonden helst eene ferme lende, veeverze- geschieden. Wij Ikunnen zeggen, meer nog wijl de genoeg heeft fene gelegenheid grootste zeker- voorkomende sdert het uitbar sten der ziekte. mget. overled. 1970 1165 2251. 1419 2810 7657 3567 2576 351 225 4119 264 S 718 451 1723 1006 2526 1479 603 361 805 348 114.6 7 19385 28 October tot courant van 12 e de veeziekte in ord-Holland, als gestorven Ier week nog ziek 61.623, 12.201, hersteld gestorven 5 7 2, lert het begin der pstorven 10.67/» ziekte gestorven er week nog ziek etast 2522, aan do 760, nog ziek 0. ond, omstreeks 10 diefstal gepleegd Ibr. Tieleman, aan steeds des nachts op dat ongewone snelde hij heen ling door een tuin uwen. Deze, aan zich ijlings naar en bemerkte 'itenis, de dieven, l was een knecht, angesneld. Toen met de vlugt tc redden, hetgeen ten gevolge van de duisternis in de fabriek niet zoo gemakkelijk ging. Een hunner viel daarbij in een kuil, waarin steenkolen gelegen hadden, nabij een oven, en ontving joen van bedoelden knecht een paar slagen met eene schop. Zich echter spoedig weder oprigtende, verweerde hij zich dap per tegen zijne vervolgers en bragt daarbij den heer Dros, die hein met eene tang getroffen had, een slag toe aan het voorhoofd, met een puntig ijzeren werktuig, dat bij de inbraak gediend had, nadat hij hem eerst de lantaarn uit de hand had geslagen. Van de duisternis gebruik makende en vernielende al wat hem in den stond en aan zijne kracht geen weerstand bood, wist hij door een raam te ontkomen. Steeds achtervolgd, zocht hij zich, hard loopende, te redden door het geroep //houdt den dief," waarmede hij de aandacht der voorbijgangers van zich meende af te wenden. Zijn bebloed en gehavend voorkomen trok echter te zeer de aandacht, en een timmerman, met name Smits, in die buurt woonachtig, stuitte hem in zijne vaart en greep hem aan. Dadelijk werd hij door meer personen omringd en ingesloten gehouden, ondanks zijn beweren dat hij onschuldig mishandeld was en vervolgd werd. Aan ontvlugten viel nu niet meer te den ken. Inmiddels was de policie te hulp geroepen en gekomen, en werd in den gearresteerde ecu beruchte en gevaarlijke gaauw dief herkend, met name Izaak Koster, die verscheidene jaren zijns levens in gevangenschap doorbragt, eens zelfs uit de ge vangenis wist te ontsnappen en nog steeds gesignaleerd stond om gegrepen te worden, ten gevolge van begane diefstallen met inbraak, waarbij liet hem gelukt was aan de handen der policie te ontkomen. In den laatsten tijd hield.hij zich om die reden te Antwerpen op. Nadat zijne zakken geledigd waren, werd hij geboeid in arrest gebragt. Zijne beide uiedepligtigen was het inmiddels gelukt te ontkomen, zonder dat van hen eenig spoor te ontdekken was. Vermoedelijk waren dit bekenden, die hem den weg gewezen hadden en dus beter de gelegenheid wisten om te ontvlugten. Op het kantoor waren alle lessenaars, kasten, deuren en laden opengebroken en nagezien. Zelfs van de ijzeren J^ist was met inspanning van alle krachten het deksel aan de eene zijde geheel opgeligt. Men vond daarin evenwel niets dan boeken. Over het geheel was in het kantoor geene belangrijke geldswaarde aanwezig, die veiligheidshalve steeds op eene meer zekere plaats geborgen j wordt. Wat zij ontvreemdden, bepaalt zich, na aftrek van het- geen in de haast weggeworpen en teruggevonden werd tot eene waarde van circa f 100 klein geld. Een zak met centen, die ge reed stond, behoorde onder hetgeen zij achterlieten, liet heeft dus waarlijk hunne moeite niet beloond, althans zeker niet aan de verwachting beantwoord. Het behoeft geen betoog dat door vernieling veel schade werd aangebragt. De wonde, den heer Dros toegebragt, schijnt niet gevaarlijk te zijn. Een tweede slag, met hetzelfde werktuig, op den knecht gemunt, liet diepe sporen in de muur achter, en had dus, bij treffen, de schroomelijkste gevolgen kunnen na zich slepen. Be halve dat en andere breek-werktuigen en eene parapluie, werd ook nog een slagtersmes gevonden, hetgeen wel het bewijs levert dat men op alles voorbereid was. De brutaliteit van deze inbraak in die buurt, mag wel voorbeeldeloos heeten. Het is te hopen, dat ook de beide andere booswichten in handen der justitie zullen vallen, ten einde hunne regtmatige straf te ondergaan. öostburg 11 November. Ter varkensmarkt waren aangebragt 200 stuks biggen, waarvan twee derde is verkocht, van f 3 tot f 9 per stuk. Zierikzee 12 November. Den 9 dezer stond voor de arrondissements-regtbank alhier teregt zeker F. P., op het eiland Tholen aangehouden en verdacht van bedricgelijke oplig- ling. Hij stond in het Policiebladgesignaleerd en had in Vlis- fingen ook zijn bedriegelijke practijk uitgeoefend. Eenvoudige menscheti trachtte hij op allerlei listige wijze te doen gelooven, dat hun eene erfenis was ten deel gevallen, ontving dan geld voor zegel enz., en dreef meer dergelijke bedriegelijke industrie, ^oodra hij in het huis van arrest den voet had gezet, was hij sprakeloos en als van zijn verstand beroofd. Ook de regter van instructie, kon geen woord uit hein krijgen. Volgens hetrappoit Rn geneeskundigen die hem onderzocht hadden, moeten zijne sprakeloosheiden krankzinnigheid voor geveinsd worden ge- tanden. Voor de regters bleef hij zijne rol voortspelen, en als "icn niet wist dat men met zulk eeiièn sluwen bedrieger te doen tail, en indien liet rapport der geneeskundigen en de verklarin gen der getuigen niet zoo sterk tegen hem getuigden, zou men, tam ziende, hem inderdaad voor krankzinnig houden. Hij moet feeds vroeger door eene dergelijke manoeuvre aan de handen tar justitie ontsnapt zijn, doch ditmaal, gelooft men, zal zijn list |tam niet gelukken. F rankrij li. De keizer heeft eenige regimenten in de bois de Boulogne en revue gepasseerd. In een rijtuig aangekomen is Z. M. te paard gestegen op het veld zelve, w.iar de troepen manoeuvreerden, toen zij na een uur gedelileerd hadden, is Z. M. weder per rijtuig naar liet paleis teruggekeerd. Dit doet vermoeden dat zijne ge zondheid nog niet geheel hersteld is. Dienaangaande leest men in de International. Men is verwonderd geweest te zien dat een gedeelte slechts van liet leger van Parijs de revue heeft gepas seerd. De afdoende reden van dit feit is deze: men koesterde vrees voor eene Ie groote vermoeijenis voor den keizer, die alhoe wel volmaakt in staat om één uur zelfs twéé uur te paard te rijden, echter geene onvoorzigtigheid inogt begaan. Aldus twee uur te paard te rijden zou voor den keizer eene onvoorzigtig heid zijn, en echter twee uur te rijden is toch geene vermoeijenis voor eenen ruiter, de gezondheid van Napoleon schijnt dus niet zoo hersteld te zijn als men wil. De Fransche maarschalk Mac-Mahon heeft eene memorie ingediend betredende de reorganisatie van hetleger. Twee hon derd linie regementen zouden er zijn inet volstrekt gelijke kleeding en wapening. Wat den duur van dienstijcl betreft, zij -' zou zijn tienjaar, aldus verdeeld: vijf jaar onder de vanen en vijf jaar onder de reserve. Aldus zou Frankrijk een ?nillioe?i strijders disponibel hebben. De tijdingen uit Mexico luiden nog altijd zeer ongunstig voor keizer Maximiliaan. Men blijft gelooven, dat de Vereeriigde Staten, zoodra de l'Tansche troepen zijn vertrokken, het protec toraat over Mexico zullen op zich nemen. Keizer Maximiliaan toont zich, naar men zegt, zeer ontevreden over de houding van Frankrijk, dat hem thans aan zijn lot overlaat, na hein zulke schoone beloften gedaan te hebben; men voegt er zelfs bij, dat hij gezworen heeft, zoodra hij, na tot abdiceeren gedwongen te zijn, tot het burgerlijk leven zal zijn teruggekeerd, de brieven van keizer Napoleon en de verbindtenissen van allerlei aard, door dezen ten zijnen opzigte op zich genomen, te zullen open baar maken. Engeland. De sterrekundige Hind berigt aan den Times, dat in den nacht van 13 op 1-1 dezer een buitengewoon groote menigte van zoogenaamde vallende sterren verwacht werd, een ver schijnsel dat zich om de 33 jaren herhaalt. In 1833 werd dit op het Noord-Amerikaansche continent waargenomen. Profes sor Newton (Veree.iigde Staten) gelooft dat deze luchtverheve- lingen afkomstig zijn van eene groep, die de zon als een ring van ongelijke dikte omgeeft. De sterren-bui zou den 12 's avonds ten lü ure 12 min. beginnen, en de grootste zou zijn tegen het aanbreken van den dag. Op den westelijken Atlanti- schen zeekant zou men het verschijnsel, volgens prof. Newton, het best kunnen waarnemen. Den 13 October 992 vielen er sterrenschichten, in den vorm van spiesen of lansen, en dat jaar werd het sterrenjaar genoemd. Den 19 October 1212 vertoonde het verschijnsel zich als een dwarlende sterren-bui; de meteoren botsen en schoten oost- en westwaarts. Dit verschijnsel werd te Bagdad waargenomen, en is door verscheidene Arabische schrij vers opgeteekend. Nadat de 12 October 1388 verstreken was, zag men een natuurverschijnsel, zoo als men nog nimmer of sedert waarnam, wanneer nl. de geleerde von Humboldt in zijnen Cosmos zich niet vergist met de Portugesche kronijk aan te halen, waaruit de volgende bijzonderheden getrokken zijn: /,Te middernacht, tusschen 22 en 23 October bewoog zich het ge- heele sterreustel van het Oosten'naar het Westen, en na verza meld te zijn namen sommigen eene noordelijke of zuidelijke rigting aan. Daarna vielen zij in zulk een groot getal en zoo laag neder, dat de hemel, ten gevolge van de vurige en groote gedaante, als in vlam scheen te staan, terwijl de aarde dreigde in vlam te geraken. Dat gedeelte des hemels, hetwelk zonder sterren was, had het voorkomen van in vakken verdeeld te zijn." Alexander von Humboldt was, in gezelschap van Bonpland, te Cuinana in Zuid-Amerika getuige van de merkwaardige ster ren-bui, in den nacht van 12 November 1790. Gedurende vier uren vielen duizenden vuurballen en sterren, waarvan het groot ste getal zich tegen 4 uur in den ochtendstond vertoonde. Eenige kwamen der maan in omvang nabij, en enkelen werden gezegd nog na zonsopgang zigtbaar te zijn geweest. Dit treffend verschijnsel werd ook in Labrador en Groenland waargenomen, tot groote ontsteltenis der Eskimoos. Ook in Engeland, tus schen Hartlepool en Huil, werden tusschen 5 en 6 uur in den ochtend van den 13 dezer, vuurballen gezien, die lot liet aan-

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 3