gezondheid spelen in de politiek dikwijls de rol van utiliteiten O'Donnel wordt voorts eerstdaags te Parijs verwacht. Er zijn per telegraaf viü Lissabon weer tijdingen ontvangen uit Zuid-Amerika. Die uit Brazilië luiden natuurlijk gunstig voor de Brazilianen en hunne geallieerden, daar gemeld wordt dat zij eene groote overwinning op de Paraguayanen behaald hebben; maar dit wordt, en dit is even natuurlijk, tegengespro ken in berigten uit Paraguay. De oude en nieuwe wereld gelij ken volmaakt op elkander, zoodra het tijdingen van het oorlogs- tooneel of omtrent opstanden betreft. Wij moeten dus aannemen dat het zoo behoort. BINNENLANDSCliiri'IJ DINGEN. Vlissingen 19 October In de maandag alhier gehoudene zitting van den gemeen- A" O v—110 - teraad, heeft de heer J. Verkuyl Quakkelaar een schriftelijk voorstel overgelegd, strekkende om den prijs van het gas van 15 op 12 cent per kubieke el te brengen, dit voorstel doet ge noemde heer naar aanleiding van de enorme winsten der gasfa briek in het vorige jaar, en ook in verband met de opheffing der marinewerf. Nadat dit voorstel door den heer Pot was onder steund, is bepaald om het in een volgende zitting in behandeling te nemen. Maandag avond is alhier op het stadhuis eene openlijke vergadering gehouden door het dagelijksche bestuur, ten einde diegenen der mannelijke bevolking welke lust gevoelen zich tot een scherpschutterscorps te vereenigen, uit te noodigen, om zich te bekwamen in de behandeling van het geweer en het schieten. Nadat door den heer T. C. Dommisse eene circulaire aan de vergadering was voorgelezen, hebben zich 58 mannen en jon gelingen laten inschrijven om deel uit te maken van de ver- eeniging, waarna men is overgegaan tot het kiezen van een voor- loopig bestuur. Bij meerderheid van stemmen zijn gekozen de heeren E. G. J. Stuart, T. C. Dommisse, P. R. van Visvliet en W. L. Winkel man, welke heeren zich bereid verklaarden de hun opgedragene taak te aanvaarden. Het doel van deze en alle dergelijke vereenigingeu, welke zich thans bijna in elke stad vormen, is: de weerbaarheid van het Nederlandsche volk te verhoogen, door iedereen, zonder onderscheid van rang, ouderdom of stand in de gelegenheid te stellen zich met de behandeling der wapenen eigen te maken, terwijl zorg zal worden gedragen dat, ofschoon het rijk voorziet in de levering van geweren en amunitie, zelfs het minste denk beeld van tot de armêe of schutterij te behooren, niet kan bestaan. Benoemd tot hoofd-commissaris van policie te Utrecht, de heer J. M. Vermeijs, thans commissaris van policie en water schout alhier. Jl. vrijdag is aan het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het maken van buitengewone werken aan verschil lende calamiteuse polders in Zeeland. De heer J. Eilis alhier, is o. a. aannemer geworden van het 2C perceel Borsselen voor ƒ11.300. Men leest in het Lagblad van Z.-Roll. en 's Gravenliage: „Wij vernemen dat woensdag morgen de heer Pertuiset proe ven met de door hem uitgevonden springkogels balles explosi- bl.ee) heeft gedaan, ten overstaan van eene commissie van gene raals en hoofd-officieren van verschillende wapens, daartoe door Z. Exc. den minister van oorlog benoemd, en datde verwoestende uitwerking van die kogels, zoowel als hunne onschadelijkheid, zoolang zij niet door de geweerkracht het doel treffen, alle ver beelding te boven gaat, zooals ook reeds in den Parijscheu Moni- 1eur is gemeld." Berigten van veeartsen over de week van 30 September tot 6 October, zijn opgenomen in de Staats-courant van 16 dezer, welke ook bevat de opgaven betreffende de veeziekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland, als volgt: Zuid-Holland. Aangetast 642, aan de ziekte gestorven 203, afgemaakt 118, hersteld 89, op het einde der week nog ziek 232 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 58.683, aan de ziekte gestorven 25.058, afgemaakt 10.716, hersteld 22.355, nog ziek 554. Utrecht. Aangetast 1149, aan de ziekte gestorven 687, afgemaakt 76, hersteld 397 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 15.879, aan de ziekte gestorven 8085, afge maakt 534, hersteld 6523, nog ziek 757, Noord-Holland. Aaugetast 75, aan de ziekte gestorven 13, afgemaakt 53, hersteld 11, opliet einde der week nog ziek 2 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 2297, aan de ziekte gestorven 590, afgemaakt 952, hersteld 755, nog ziek 0. Groningen 16 October. De hoop, die men koes terde, dat de rundertyphus zich bij een kopnel van de weduwe van Rijs te Hemelum in Friesland bepalen zou, is niet vervuld geworden. Tot ons leetlwezen vernemen wij, dat ook bij twee naburen van die weduwe de veetyphus is uitgebroken. Bij den eene werden 34, bij den anderen 8 rundereu afgemaakt. Van den laatste loopen 19 koeijen in een stuk land, door een sloot en een hek gescheiden van het stuk, waarin de zieke beesten zich hebben bevonden. De commissaris des konings heeft zich heden morgen naar de besmette streek begeven om nadere be velen te geven. Ieder oogenblik vreest men nu het berigt te zullen ontvangen, dat de vergunning tot uitvoer van rundvee uit Friesland in Engeland zal worden opgeheven. Er zijn dan ook bij opkoopers in deze provincie telegrafische berigton ont vangen, om geen vee meer naar Harlingen op te zenden. In deze omstandigheden bestaat er over het geheel op de najaars- markten in deze stad en provincie zeer weinig kooplust. Hulst 16 October. Er is over eenige maanden in dit blad melding gemaakt, dat destijds bij vele landbouwers der naburige gemeenten en vooral te Lamswaarde groote verlegen heid heerschte over het schrijven van onderscheidene brand brieven, gepaard met groote bedreigingen. Sedert dien tijd hebben zich, naar wij vernemen, nog herhaalde malen dergelijke droevige gevallen voorgedaan. Eerst bragten de boosdoeners, of wel naar ze hunne plannen trachten ten uitvoer te bren gen mogen we zeggen uitgestudeerde dieven, hunne bedreigings- brieven naar de brievenbus en lieten ze door den post bestellen; doch later toen zij in het eerste middel gevaar zagen, wierpen ze de brieven maar op de paden der hofstede of nagelden die plubliek aan de sluitingen der rij- en voetpaden. Niet alleen hebben de pogingen der policie. om de daders op het spoor te komen nog geene gunstige resultaten opgeleverd, maar sedert eenigen tijd zijn de dieven nog stoutmoediger geworden. Zoo werd dan over eenige dagen bij een landbouwer te Langendaut, gemeente Graauw, in den voornacht aangeklopt, en eene som van honderd gulden gevorderd, en bij weigering werd gezegd de hofstede in brand te zullen steken. Hoe ook den landbouwer er tegen protesteerde, niets kon baten. Nadat hij had te kennen gegeven dat hij zooveel niet in huis had, zeiden zij dat ze minstens' met veertig gulden zouden tevreden zijn, wat du landbouwerftouw evenwel sti dan ook, naar men zegt, moet hebben gegeven, daar hem geenenfcats, die men er anderen weg overbleef, want hij was alleen met. zijne vrouw iuSgt vervuld had. huis, en al de deuren waren zoodanig verzekerd dat er niemand uit [endheid en zelfopj nok de deuren der zoogenaamde kluis, waar de kneclt- [eeds meermalen llc„ uit de groote i middel van geme kannen zich met werk eenig nut zul en ten allen tijde 2 Bij het besprej jelden ter sprake puivelaud zou ver jitdere eiland beg onmiddellijk in Zn naken. Daarvoor over den dam, dt scheidt, een berijd menswaardige kos Hoewel de publi van het berijdbaar; zoodat niemaud d niemand op, die [liet Verste Sas aat jon algemeenen bij' Onder den invld \Mic esprit, had c «degen, waar mer l«r kan. Sas v hmlie bevarende, it sluis alhier toen telke ziekte haar Jaijsscher genaam wee kinderen, vat, aren oud was. Er tas nog niet bes me (chip niet durfde lijne twee kinderet jij bevreesd was, d innen gaan waar 1 lebragt, toen de he kier, hem, met mc hoewel zelf vade n den schipper m Vergezeld van zij Innen en verstrek iiUlSj Cli cU uc Uöutvn ,--0 kon. Zoo ook de deuren der zoogenaamde kluis, waar de knech ten sliepen. Uit den korten tijd die de dieven hiertoe besteed hebben want de landbouwer was naauivelijks een half uur ter ruste leidt men af dat er zeur waarschijnlijk verscheidene personen zijn geweest. Bovendien is ook over eenige dagen op klaar lichten dag op het zoogenaamd Patrijske, gemeente Stop peldijk, een half uur van deze stad, een diefstal bij een arbeidet gepleegd, die in clen laatsteu tijd eene kleine erfenis muet hel) ben gekregen. Gelukkig had hij dit met in huis, maar ze hebbel toch nog, naar men zegt, eeue kleine som ontvreemd, alsmede eenige andere zaken van waarde. De dieven schijnen de vrouw des huizes te hebben zien gaan, en hebben toen de dour open zien te krijgen, dat dan ook gelukt is. Op welke eene wijze dit geschied is ons onbekend. Het is te begrijpen dat al deze voorvallen, de menschen 1102 meer in verlegenheid brengen. Zeer wenschelijk is het dus dat op de boosdoeners spoedig het spreekwoord kan worden toege past: de kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt, en zij een voorbeeldig kunnen worden gestraft. öosterland 14 October. Dezer dagen is hier ei in de omstreken de aandacht gevestigd op de vernieuwde pogiid gen, die worden aangewend, om de eilanden Schouwen en Dui- veland, door afdamming van het Slaak, het aanleggen van eemeester dier "ern grind- of straatweg door Sint Philipsland en het tot stand brenl gen van een middel tot overtogt over het Zijpe, te verbinden me: de staatsspoorwegen in Noord-Brabant. lioe wenschelijk de uitvoering van zulk een werk voor ottf streken ook zijn zou, aangezien onze geïsoleerde ligging ee )e (0j. <]usver natuurlijke hinderpaal is om ons deel te doen hebbeu aan d iten ingekomen groote werken, welke in Nederland tot stand komen, verwei lomingen bedra' hel algemeen verwondering, dat de voorstanders van het pl» :e merken dat e het middel, om over het wel niet zeer breede, maar zeer diepet l5fj sterk stroomende Zijpe te komen, als een punt van ondergeschil belang schijnen te beschouwen, dat allezins vatbaar is, om' later op terug te komen. Wel kan dit eenigzins verklaard wd Jeeds meermalen [komsten gedeeld Ioral alhier van 00 rdier.t. Utrech ie zijn van hier \j a 70 man inl nlioven, om alda e ziek vee. Met dwachters aan h mar de veetyphu isten afgemaakt, dat zij 's namiddj vertrekken, 30 :e beesten warer 1, of het wel veet] In overgegaan, 01 Men besloten, q in, niettegenstaai [lings aangewendj [leren echter op j om geen verzet BUITEN; mciAcii, uat C 156 verkregen een tij ds verloc half millioeu frt Een ooggetu

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2