VLISSIN6SGH WEEEBLAD. mt 5 1 186(5. N". 195. Zalurdag 26 October. 4tle Jaargang. ST RT1KELEN. F. H. SCH1FFER. VL1SS1NGEN. POLITIEK ÖYEIUIGT. Bbggfe f6.60 a f7. 3.10 a f4. G-votiie deubooucu f 6.50 a 25, Rogge f 6.50 a f6.lioekweit - a f Pa^v- "Witte Erwten dito f 6.a f 9. 21|2 pet. 3 a 4 4 5 4 5 55 65'/, 871/, 90'h 57'/» 7fl„ i'l, i ff 2'l4 184'/, 83' 5UJb 32b, 5 ,i a S'la 3 M'/W 68 J/„ f» Si3!, 2'J* - nnis dat hij ruim HAARDEN en zeer solied afgc- RFBAKKEN en iet wintel"- lezoek vereerd te Achting JEL Jz. Fabriekant. ie Waldwol-Fabrikatc iderpija en naderhd J olg is geweest, ook bj ;elen volgeas conditiën TJEd. dienaresse ed. H. TAZELAAR. IJDERS. geven Rheumatisehe aan- jemde SCHMIDT- OLWATTEN a 35 OLIE a 35 en 10 GEZONDHEIDS- Ie deelen des lig- Spiritus, Extract _,eep, Pomade voor est en Borstaandoe- r aan liet Eabrieks- HAM te Utrecht, 1 cle <31 rooi int: J. Thompson en: Wed. Tazeiaai Bevin v. d. Putte Kijn Geerlink, anwijzingen. UM te Utrecht. BUREAU: Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 (fènts, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. - i'-A--IS ;3' Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. VLISSINGEN. Men leest in de Tijd: „De omstandigheid dat de koning in deze oogenblikken het noodzakelijk heeft geacht zelf het woord tot zijn volk te rigteu, is reeds op zich zelve een bewijs van bet hooge gevvigt, dat de tegenwoordige toestand beeft. En sterker wordt dit bewijs, ais men acht geeft op den inhoud der koninklijke proclamatie. In enkele mannelijke, tiere, openhartige woorden, zoo als het een vorst en in dubbele mate een vorst van een vrij volk voegt, legt Z. M. de wonde bloot, waaraan de Nederlandsche staat lijdt. Z. M. verklaart dat liet regeren eene onmogelijkheid is geworden ten gevolge van de handelingen der tweede kamer, en wendt zich met de ernstige uitnoodiging tot de natie dat zij, door hare nieuwe keuzen, een einde maken aan de regeringloosheid, en de gelegenheid verschaffen zal dat het bewind die gestadigheid erlange, zonder welke geen krachtig bestuur gevoerd kan worden. „Ziedaar dus, door den koning zeiven, de eigenlijke beteeke- nis aangegeven van de ontbinding der kamer. „De naaste aanleiding daartoe moge de stemming geweest zijn over het voorstel van den heer Keuchenius, de oorzaak is dieper en is ernstiger. Niet in een enkele daad is die te vinden, maar in eene geheele reeks van besluiten en verklaringen zon der onderling verband, uit de luim van het oogenblik en de partij-berekeningen van den dag voortgesproten. Y-olgens cle letter onzer staatswetten moge al het Nederlandsche volk in die kamer zijne vertegenwoordigers hebben gehad, feitelijk was het er niet door vertegenwoordigd. Zijn aard is kloek, omzigtig en beraden. De kamer was ligtzinnig, roekeloos en wispelturig. Als hare gedragingen de maatstaf geweest waren van het karak ter van ons volk, dan zou de naam van kwikzilverachtig met nog meer regt op ons passen, dan op de natie, welke wij gewoonlijk daarmede karactiseren. „Het koninklijk manifest plaatst de kroon boven en buiten de partijen, gelijk het behoort. De koning verklaart niet dat liet land geregeerd moet worden in deze of gene rigting, maar alleen dat de mogelijkheid voor handen moet wezen om liet te kunnen regeren. Men kan dus de aanstaande algemeene verkie zingen niet langer houden voor de beslissing der natie tusschen eene regeringspartij en eene oppositie. Die voorstelling is valsch, en hare bekrompen eenzijdigheid blijft ver beneden den ernst van het oogenblik. at ons betreft, wij hebben, van den aanvang af, cle betrek kelijk ondergeschikte aanleiding van de tegenwoordige crisis niet er ward met de ware oorzaak, en getracht die steeds het publiek voor oogen te houden. Daarom kunnen wij ook geen bijzondere waarde hechten aan het regtsgeleerd advies van een tiental hoogleeraren, in het Hundehb)ad van maandag voorko kende, waarbij te kennen wordt gegeven, dat.de aanneming cloor de tweede kamer van de motie-Keuchenius niet de perken barer grondwettige regten overschreed. Wij brengen alle hulde aan de geleerdheid en liefhebberij voor hun vak, waarvan deze heeren jn hun betoog dat in elk geval niet meer is dan een persoon lijk gevoelen blijken geven, maar zien er het noodzakelijke ket van in. Het is hier toch veel minder de vraag, of de kamer de wettelijke bevoegdheid had om te handelen, zoo als zij deed, dan wel of het behoorlijk was dat zij in het gegeven geval zoo handelde. De grondwet ontzegt der kamer het regt niet om in hare vergaderzaal, in plaats van zaken af te doen, te biljarten, te kolven of te dansen. Maar zoo zij goedvond aldus te werk te gaan en in verscheidene barer zittingen heeft zij haren tijd op niet minder nuttelooze wijs verkwist zou de natie toch allezins reden hebben zich te verontwaardigen, en die verontwaardiging zou niet worden weggenomen, al kwamen al de professoren van het land verklaren dat zij gebleven was binnen de konstitution- nele grenzen. Wij gelooven buitendien niet dat de kiezers over het algemeen geneigd zullen worden bevonden, zich zeer te ver diepen in netelige kwestiën van staatsregt. Het land is geen regtsgeleerd dispuut-collegie, en verkiezingen zijn een volks daad van uitstekend practischenaard; vooral op het terrein, waar zij door 's konings manifest gebragt zijn. De natie heeft nu enkel te beslissen of zij de politieke noodzakelijkheid gevoelt om eene andere kamer dan cle vroegere af te vaardigen, eene kamer die niet langer verhinderen zal dat Nederland worde bestuurd op den grondslag van duurzame overeenstemming tusschen de rege ring en cle volksvertegenwoordiging." De Times meent dezer dagen te kunnen verzekeren dat het parlement van Noord-Duitschland in de eerste zitting Willem I tot keizer van Duitschland zal uitroepen. Deze tijding is waar schijnlijk en wij twijfelen niet of zij vindt veel aanhang in de salons van het koninklijk paleis. En 't is daiir dan ook dat de Times hare tijdingen zal verzameld hebben; want wat het par lement van Noord-Duitschland betreft schijnt het ons moeijelijk zoo niet onmogelijk voor tiet blad der city te weten welke de bedoelingen en besluiten zullen zijn in die eerste zitting; en dat om deze eenvoudige reden dat het parlement niet bestaat. Terloops zij hier aangemerkt dat liet Pruissisch gouverne ment zich volstrekt niet haast om die uitroeping dezer hooge vergadering te regelen. Dit alleen is waar, liet Pruissisch gou vernement verliest niet eene minuut voor de uitvoering zijner militaire plannen; want reeds zijn Pruissische commissarissen naar de Elbe-hertogdommen en de nienwe geannexeerde provin ciën vertrokken om de janrlijksche recrutering te regelen. De IVienerZeitung heeft den text openbaar gemaakt van liet vredesverdrag tusschen Oostenrijk en Italië. De aanvallen der Russische pers tegen Oostenrijk naar aanlei ding der in Gallicië genomen maatregelen, worden dag aan dag heviger. Wij zien ernstige verwikkelingen te gemoet. De Pranschestoombooten l' Aveyron, la Qirande, le Colvados, la Durance en la Nievre et la Oaronne, gaan tegen den 30 dezer maand de Eransche zeehavens verlaten om de Fransehe troepen uit Mexico naar hun vaderland te gaan vervoeren. 'Ie Madrid zijn weê^gefnchteu nopens eene wijziging van liet ministerie of nopens d,e bftreding van bet gehegte. kabinet in omloop. Men wil zjdfs'\yeten, dat de maarschalk O'Donnelpdïy: door Narvaez was biig.êVolgd, reeds aanzoek heeft ontvangen pnj zich met de zamenstellidg vjta een nieuw ministerie te. belasten, en alzoo den laatstgh weder (ïp-te volgen, maar dat hij om rede nen van gezondheid tttfl.rvoo'AWlankt heeft. De rcdepeiï van

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 1