dit schip werd ies wordt voort- 1. De wapening londers, gegoten projectielen van hip onderscheidt orenschepen, dat dan eenig ander jf Engeland werd dus aan boord t sohip een lange waarmede het he bekleeding van Het schip zal 12 firma Christie ■ater gelaten het n, voor rekening ssa. ildag bepaald van sch oorlogsfregat it sterrebeeld de n 26 getrokka ;eud oorlogsschip landeerd door den luit. ter zee Wit- de luit.-ingenieut Oetida, Euomoto, de in onderschei- zijnde Japansche land terugkeeren. ide Ito Genpak en an het hospitaal te ,ort te zetten; zooi .camaz te Amster*. s vertoeven, irkensinarkt waren 3 helft tot verin in- De buitenste omvang van het paleis, bij wijze eener veranda, zal worden ingenomen door de restauratiën en andere plaatsen van verversching. Zeventien ruime toegangen worden ingerigt tot een gemakkelijk verkeer van en naar den centralen tuin. Daarmede zijn zeer vele werklieden op dit oogeublik bezig, ter wijl overigens de werkzaamheden dag en nacht onafgebroken worden voortgezet. Reeds zijn er punten die een regt schilder achtig gezigt opleveren. Onder anderen is dit het geval met twee kunstmatige nieren, in de nabijheid van het front der militaire school, zoodanig met goed uitgewerkte rotsen bezet, dat men die veeleer voor een natuurwerk van vele eeuwen, dan voor een kunstarbeid zou aanzien. Tot den noodigen aanvoer van water, zoowel in de meren als voor de daarmede iu verband staande fonteinen, worden krachtige stoommachines in werking gebragt, terwijl verder alles wordt aangewend om aan het geheel aldaar een regt betooverend aanzien te geven. De inrigting is er op berekend dat men de geheele beneden ruimte van het tentoonstellingsgebouw zal kunnen doorrijden. De daartoe afgeperkte banen loopen uit op een centrale ronde, waarheen ieder, na de bovengalerijen bezocht te hebben, zijn rijtuig weer zal kunnen ontbieden, door middel van een electri- schen toestel met klokjes. Wanneer men hierbij iu aanmerking Leemt, dat de vier hootdpaden de breedte hebben van den boule vard Sebastopol, dan is het te begrijpen dat er in de eerste plaats gezorgd is voor een goede ruimte tot circulatie der dui- tende bezoekers. Ter bevordering daarvan heeft men afgezien het gebruik van tourniquets, terwijl buiten het gebouw, lera, voorkomende '"SederVhêtuitbar- sten der ziekte. aanget. 1702 1025 2026 1263 12596 7526 3388 2451 308 198 4088 2608 696 435 1685 98i 2501 1456 599 360 522 238 onder anderen bij de tabakshandelaars, toegangkaartjes van 1 franc verkrijgbaar zullen worden gesteld. De stad Toulon werd den 4en dezer iu opschudding ge bragt door een kinderen-oproer, maar een oproer van gevaarlijke kinderen. De gevangenis voor jeugdige veroordeelden op een der nabij Toulon gelegen Hyères-eilanden is een prooi der vlam men geworden, ten gevolge van een opstand onder die jeugdige kerkerbevolkiug. Eenige dier knapen hitsten hunne kameraden |op dat zij vergunning om te rooken en verlenging van den tijd van uitspanning moesten vragen; een oproer tegen den directeur barstte onmiddellijk los. Deze ambtenaar werd gegrepen en in een hok opgesloten. Daarna gingen de jonge misdadigers naar de kelders en staken daar den brand in eenige vaten petroleum Jeu andere brandbare stoffen; een ontploffing volgde en verschei dene dier deugnieten werden zwaar verwond. Een kustwachter Tin de nabijheid kon nog gelukkig in tijds toesnellen om den directeur te verlossen, maar dit geschiedde met gevaar van zijn eigen leven; want toen de zaïpengezworenen bemerkten wat hij over 1 "edaan had, wreekten zij zich op hem door hem in een diepen uil te werpen, waarbij hij een been brak. Na het ontvangen er tijding van het gebeurde werd van Toulon een stoomschip fgezondeu, met een kompagnie en een sterk detachement gen- larines van de garde; de procureur-generaal en de regter van jistructie begaven zich insgelijks derwaarts. Met ontsteltenis lonstateerdeii zij dat veertien dier booze knapen in de vlammen aren omgekomen en bet gesticht bijna geheel vernield was. egen de militaire magt konden de jeugdige veroordeelden zich liet verzetten; zelfs gelukle het hun met te vlugten. De voor- aainste raddraaijers zijn in de gevangenis te l'oulon gebragt; pen zegt dat het Korsikanen zijn, waarvan de oudste niet meer lö jaren teld. - Eene onuitputtelijke jaspis-agaat-groeve is ontdekt en in iploitatie gebragt te St. Gervais, in een gedeelte van het Mout- inic-gebergte, en wel door eene Eransche maatschappij, die zeer sehoone stukken naar Parijs gezonden heeft, waarvan Jmmigen rood, anderen geaderd zijn zoo als het bekende sehoone armer, dat men „rossoantico" noemt. De spelling dezer groeve zeker nog tot andere ontdekkingen aanleiding geven, welligt nog rijker aderen, omdat het werk nog slecht aangevangen op kleine schaal begonnen is, en omdat het schijnt dat daar [te uitgestrekte bedding van jaspis bestaat van onuitputtelijken kdom. De groeve is nu 5 bunders groot, bij eene diepte van Engdsche ellen, en zal alleen p. m. 1.04-0.000 ton jaspis, a 00 kilo elke, opleveren. In vroegere dagen werd de jaspis aan uit Rusland 30111 185-13 Ier groote tentoon-, worden met krachtl nu zoo ver, dat Mj" >r ieder zigtbaar is- rschillende terreinen! iii Nederland (en we] school), Engeland ichland en de overig' dere wereldeelen tzig met toebereidt] Zoo b. v. wordt er allig park aan; worden. jjne onderdeelen ge' rdoor het Champ dl -en, van de brug valt1'" £Uo elke, opleveren. In vroegere dagen werd jj school, wordt bijt|lc|lt'ge gebouwen gebruikt; zij moest daartoe 'raen aangevoerd; nu ziet men dit gesteente zelden anders dan broches en andere bijouteriën; de meest gezochte soort is teliikein hoek, tciilen met roode vlekken en wordt dan bloedsteen genoemd. De jrlGervais-groeven echter zullen voorraad genoeg leveren, om btlschoone steensoort als versiersel van publieke en andere voor He gebouwen te gebruiken voor zuilen, paneelen, consoles, üeii enz. Oilder de uitgebreide en talrijke orders, die reeds de maatschappij zijn uitgevoerd, noemt men die van den 1 Gamier, bouwmeester van liet nieuwe opera-gebouw te Parijs, die reeds 12 sehoone kolommen en 40 medaillons jaspis voor dat gebouw gebruikt heeft. Engeland. Volgens den laatstelijk openbaar gemaakten staat over den- stand en het ontstaan der Engelsche nationale schuld, bedroeg deze bijna 900 millioen na den vrede van 1815 en in liet be gin van 1816. In weerwil dat 20 millioen voor de emancipatie der slaven op Jamaica worden uitgegeven en de Krim-oorlog 100 millioen heeft gekost, was de nationale schuld in het begin van het tegenwoordige financiële jaar tot 798 millioen vermin derd, trouwens nog altijd grooter dan die van eenig ander rijk. Noord-Amerika heeft namelijk eene schuld van 400 millioen, met inbegrip der vlottende schuld. Oostenrijk heeft eene schuld van 316 inilioen, ongerekend de verliezen van den jongsten oorlog. Rusland heeft eene schuld van 279 millioen. Italië had eene schuld van 152 millioen voor den jongsten oorlog, zoodat dit bedrag thans aanzienlijk is vermeerderd. Spanje heeft eene schuld van 145 millioen. Nederland 85 millioen. Turkije 51 millioen. Pruissen 43 millioen, zonder de kos ten van den jongsten oorlog; doch van bovengenoemd bedrag is 1/3 spoorwegschuld. Portugal heeft eene schuld van 33 millioen. Men verzekert dat eene magt van gewapende Fenians bezig was zich op zeker punt aan de noordelijke grenzen van den staat New-York te vereenigen om eenen nieuwen inval iu Canada te ondernemen. De correspondent van den Morning Herald zegt in een schrijven van 22 September dat Canada niet voor eenen nieuwen inval bedacht behoeft te wezen, want dat de Fenians zonder geld en het onderling oneens zijn, en dat hunne zaak aan de Amerikanen inderdaad volkomen onver schillig is. Naar luid van berigten uit Mexico, viaNew-Yorkontvan gen, heeft het keizerlijk gezag aldaar de noodzakelijkheid inge zien, om zijne strijdkrachten uit alle verwijderde positiën terug te trekken en die in de provinciën nabij de hoofdstad te concentre ren. De vele voordeeleti, door de republiekeiiisclie partij in den laatsten tijd behaald, liet geene andere keus over. De Estafette, een te Mexico zelf verschijnend blad, meldt voorts, dat de maar schalk Bazaine, om de communicatie tussehen Vera-Cruz en de hoofdstad te kunnen onderhouden, eene reeks van blokhuizen tussehen beide plaatsen heeft doen oprigten en buitendien Vera-Cruz iu beteren staat van verdediging heeft gesteld, daar de republiekeinen zich reeds in de nabijheid dier stad vertoonen. Een hunner aanvoerders bevond zich slechts op negen mijlen afstand van die plaats en zijne krijgsinagt vermeerderde met den dag. IDuitschla-nd.. De berigten omtrent de eventuële benoeming van den heer von BeuSt tot minister van buitenlandsche zaken in Oostenrijk, luiden tegenstrijdig. De Weener correspondent van de Külni- sc/ie Zei/mg wil weten, dat de geruchten dienaangaande ten eeneninale onjuist zijn; doch andere tijdingen komen hiermede niet overeen, en de Weener dagbladen zelven houden zich ook met deze zaak ijverig bezig, een bewijs dat ze liet gerucht niet geheel en al uit de lucht gegrepen achten. Sommige organen te Weenen bestrijden die eventualiteit zelfs op eene wijze, waaruit men kan opmaken, dat het denkbeeld om Pruissen's aartsvijand aan het hoofd der buitenlandsche zaken in Oostenrijk te plaat sen, wel degelijk tot de waarschijnlijkheden behoort. Hoe dit zij, te Berlijn volgt men naauwletteud den loop der zaak sommigen beweren, dat de Pruissische regering zich reeds tot Oostenrijk heeft gewend, om nopens bedoeld gerucht ingelicht te worden en de spanning die tegenwoordig tussehen Wee nen en Berlijn bestaat, zou stellig door een of ander feit nog meer aan het licht komen, indien werkelijk de heer von Beust als de officiële kampioen der Oostenrijksche belangen in liet bui tenland optrad. Volgens officiële opgaven zijn in de verschillende Oosten rijksche staten, sedert het begin van Junij tot 15 September, ruim 70.000 personen door cholera aangetast, terwijl iets meer dan 40.000 aan die ziekte bezweken zijn. Tot 25 September waren in de hoofdstad Weenen 2596 personen aangetast, over leden 1131, hersteld 617. Te Berlijn zijn, sedert het begin der epidemie tot 5 October, aangegeven als door cholera aangetast 7776 personen; overleden 4955, hersteld 1967, nog in behandeling 854. In die stad heeft zich het geval voorgedaan, dat het lijk van een aan de cholera overleden persoon eerst den zevenden dag na het overlijden ter aarde besteld is. Gestorven in eene slaapstede,

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 3