BINNENLANDSCDE TIJDINGEN. BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. De hatelijke en, laat ons het woord gebruiken, gemeene aan merkingen van sommige dagbladen, die den heer Mijer voorstel den als met een aanzienlijk bedrag uit de schatkist op de vlugt gaande, bewezen genoegzaam met welke berekening de genoemde mededeeling aan de Middelburgsche courant gegeven wasintus- schen is het uitkeeren van dit bedrag niet anders dan een regel, die bij het vertrek der Indische landvoogden wordt in acht ge nomen, en waarop vroeger nooit door niemand aanmerking is gemaakt geworden. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage deelt thans de cijfers mede der sommen, die de drie vorige gouverneurs- generaals vóór hun afreis, uit de schatkist hebben genoten. Hieruit blijkt dat de heer Duymair van Twist heeft ontvangen: I. 60.000 voor uitrusting en 2. ruim 16.000 als voorschot bij zijne benoeming en eene gelijke som bij zijne aankomst te Batavia, dus te zamen ongeveer/'33.000; de heer Pahud 1. ƒ60.000 voor uitrusting 2. een voorschot van ƒ25.000, en 3. ƒ10.000 voor reiskosten; de heerSloet van den Beele 1. 60.000 voor uitrusting, 2. een voorschot van ruim ƒ33.000 en 3. ruim 12.000 voor reiskosten. Nu moet men hierbij in het oog houden dat de dagbladen, die over het voorschot en de vergoeding voor uitrusting aan den heer Mijer verleend, zulke jammerklagten hebben aangeheven, ofschoon zij wisten dat dit een gebruikelijke zaak was. wat zij zich intusschen wel wachtten van mede te deelen, dezelfde zijn, die de motie-Keuchenius zoo luide hebben toegejuicht, omdat deze, volgens hen, zijn oorsprong nam uit Hollandsche trouw, opregtheid en eerlijkheid! Zij zijn inderdaad wel bevoegd om over opregtheid en eerlijkheid mede te spreken[de Tijd.) Den heer Keuchenius wedervaren dezer dagen wonderlijke eerbewijzen. Eerst hebben eenige opgewonden Leidsche studen ten een ïo vivat voor den stoep van dien stemmigen afgevaardigde, aangeheven. Daarna heeft eene liberale kiesvereeniging te Arn hem, die zijne kandidatuur, door haar als ultra-conservatief be schouwd, zoo veel mogelijk had tegengewerkt, hem een bewon- derings-adres toegezonden. Nu lezen wij in de Haarlemse/ie. courant dat deze vrome christen, die in de tweede kamer met de bede om Godes zegen zijn werkkring begon, en er zoo zalvend over zijne godsdienstige gevoelens uitweidde, een tweede adres heeft ontvangen uit Amsterdam, en wel van de vereeniging de Dageraad, die uit „godloochenaars" is zamengesteld. De Dage- raad brengt in dat adres aan den heer Keuchenius hulde als „een edel mensch." Er ontbreekt aan zijn trofeeën nu niets meer dan een vleijend schrijven van Mazzini. [de Tijd.) Vlissingou 12 October. Gisteren avond arriveerde alhier omtrent 5 uur het konink lijk jagt de Leeuw, aan boord hebbende de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, marine en financiën met hunne adjudan ten. Ten 3 ure des morgens waren zij met het jagt van Botterdam vertrokken naar Zijpe; verder naar VVemeldinge door het kanaal naar Hansweert en van daar naar deze stad. Onmiddelijk heb ben zij zich in gezelschap van den commissaris des konings in deze provincie en verschillende leden der provinciale staten per rijtuig naar Middelburg begeven. De ministers zullen heden avond of morgen weder met het jagt naar Botterdam vertrekken. Op den 5 dezer erden te Middelburg aan het gebouw van het gewestelijk bestuur de navolgende werken aanbesteed: 1. het leveren en storten van steen ter voortzetting van de oever verdediging wederzijds de havendijken van het kanaal van Neuzen, waarvan aannemer werd de heer J. Filis alhier, voor 17.448; 2. het doen van eenige herstellingen aan de klinker- bestrating van 's rijks grooten weg op Zuid-Beveiand, hetgeen werd aangenomen door den heer W, A. Visser, te Kattendijke, voor 1694. Het ijzeren gepantserd ramtorenschip, hetwelk voor de Nederlandsche marine te Birkenhead (Engeland) wordt aange bouwd en den naam draagt van Prins Hendrik der Nederlanden, is in den voormiddag van den 9 dezer aldaar met goed gevolg te water geloopen. In de Engelsche bladen leest men daaromtrent het volgende i „Tegenwoordig nu ieders aandacht door geheel de wereld zoo zeer gevestigd is op den bouw van oorlogsschepen, zal het veel belang inboezemen te vernemen dat de heeren Laird brothers, te Birkenhead, dezer dagen voor rekening van het Nederland sche gouvernement een prachtig gepantserd stoomschip hebben voltooid, dat geacht wordt een der uitnemendste bodems van die soort te zijn. Het schip is genaamd Prins Hendrik, en zoowel het casco als de machines ziju door de heeren Laird ontworpen. De voornaamste nieuwe uitvinding, welke op dit schip werd toegepast, is dat het door twee sehroef-machines wordt voort bewogen, elk van 200 paardenkracht nominaal. De wapenin» bestaat uit torens met affuiten voor twee 300 ponders, gegoten naar het stelsel van kapitein Coles, waarmede projectielen van 1200 pond kunnen worden geworpen. Dit schip onderscheidt zich voor het overige nog van de bestaande torenschepen, dat het drie of vier voet hooger boven het water ligt dan eenig ander schip, hetwelk volgens dit stelsel in Amerika of Engeland werd gebouwd. De officieren en de bemanning zullen dus aan boord oneindig meer op hun gemak zijn, terwijl het schip een lange zeereis zal kunnen doen. De pantserplaten, waarmede het be kleed is, zijn 5]/2 duim dik, en daarachter is eene bekleeding van theka-hout van 10 duim dikte aangebragt. Het schip zal 12 knoopen per wacht loopen." Dingsdag werd aan de fabriek van de firma Christie Nolet te Delfshaven, met goed gevolg te water gelaten het schroefstoomschip Mussandra, groot 400 ton, voor rekening van Zijne Hoogheid prins Woronzow, te Odessa. Men berigt ons: „Op 22 dezer is de zeildag bepaald van het te Brouwershaven zeilree liggend Japansch oorlogsfregat Kaijóo „Voorlichter," de eerste ster van het sterrebeeld de groote beer, voerende 32 stukken, waarvan 26 getrokka 30ponders. Dit te Dordrecht gebouwd uitstekend oorlogsschip zal op zijn reis naar Japan worden gekommandeerd door den luit. ter zee 1® kl. Dinaux; als le offic. zal de luit. ter zee Wit kop Koning fungeren, en als offic.-machinist de luit.-ingenieut Hardes; verder de Japansche offic. der marine, Oetida, Euomoto, Sawa en Tagoezzie, welke allen, vergezeld van de in onderschei dene fabrieken hier te lande werkzaam geweest zijnde Japansche onder-officieren, met dat schip naar hun vaderland terugkeeren, De beide Japansche studenten in de geneeskunde Ito Genpak en Hajazi zullen hier te lande achterblijven om aan het hospitaal te Nieuwediep hunne geneeskundige studiën voort te zetten; zooi zal ook de ingenieur voor den scheepsbouw Acamaz te Amster dam tot dat doel nog eenige jaren hier te lande vertoeven. Oostburg 10 October. Ter varkensmarkt waren aangebragt 193 biggen, waarvan omtrent de helft tot vermin derde prijzen werd verkocht. Blijkens de opgave betreffende de cholera, voorkomende in de Slaats-courant van 9 dezer, zijn In de provinciën. Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland. Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg Algemeen totaal In de Week van 23 tot 29 Sept. aanget. overled. 35 85 55 37 14 28 4 4 9 42 31 65 40 34 8 20 7 4 22 Sedert het uitbar sten der ziekte. De buitenste zal worden inge van ververschin tot een geinakk Daarmede zijn z wijl overigens worden voortgei achtig gezigt o twee kunstmati: militaire school) dat men die veej voor een kunsta van water, zoow! staande fonleinei gebragt, terwijl aldaar een regt lp De inrigting ruimte van het 1 De daartoe afge[ waarheen ieder, rijtuig weer zal 1 schen toestel mei neemt, dat de vie rard Sebastopol, plaats gezorgd is unde bezoekers, tan het gebruik onder anderen b| franc verkrijgbaa1 De stad T bragt door een kii kinderen. De gei der nabij Toulon ineu geworden, tt kerkerbevolking, op dat zij verguni van uitspanning n barstte oniniddell leen hok opgeslote de kelders en stak Éu andere brand b; ene dier deiignie .,i de nabijheid k 'directeur te verlo: aanget. 1702 2026 12596 3388 308 4088 696 1685 2501 599 522 313 239 30111 18543 'eigen leven; want overled. ,_e(jaan wreei uil te werpen, wn Ier tijding van lij fgezondeu, met ei larines van de gar iistructie begavei lonstateerden zij d laren omgekomeij 'egen de militaire liet verzettenzei: laainste radd raai] c «en zegt dat het B lui 16 jaren tcld. Eene onuitp kploitatie gebragt !anc-gebergte, er :eds zeer sehoone nnmigen rood, aup armer, dat men „1 il zeker nog tot ar, ui nog rijker adet op kleine schaal ne uitgestrekte bq kdom. De groevi 1 T\.~.i - 1025 1263 7526 2451 198 260S 435 98! 1456 360 238 F" rankrij k. De werkzaamheden voor het gebouw der groote tentoon stelling in het Champ de Mars te Parijs worden met kracht voortgezet. Met het gebouw zelf is men nu zoo ver, dat liet grootsch karakter van het plan thans voor ieder ziglbaar is- Het definitieve plan tot verdeeling der verschillende terreinenl voor de onderscheidene natiën is ook in zijne onderdeelen gel 0 heel vastgesteld. De groote avenue, waardoor het Champ df Engtlsqhe ellen Mars in twee gelijke deelen wordt gescheiden, van de brug val Jena tot het centraal-paviljoen der militaire school, wordt bijna geheel ingenomen door Frankrijk, Belgie en Nederland (en wel de beide laatste aan de zijde der genoemde school), Engeland e: de Vereenigde Staten beslaan den noordwestelijken hoek, tei|°en metroode vit wijl de zuidwestelijke bestemd is voor Duitschland en de overisfGervais-groeveil Europesche staten. Wat de staten van andere wereldeelen bw'choone steensoq treft, voor deze is men reeds even druk bezig met toebereid»!"16 gebouwen (e len, als in de ruimte voor de Europeanen. Zoo b. v. wordt ere] het voor Egypte bestemde terrein een bevallig park aangelegd hetwelk geheel met. pulmhoomen zal bezet worden kilo elke, ople pchtige gebouwei «len aangevoerd broches en andJ 'te« enz. Onder J "r de maatsehapp et Garnier, bouv

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2