80 i MM l n deze stad, op en. Een spoor- terugtrekken, pn op de rails te [rein de machine locomotief met an het kind de ui spoorwachter provinciaal ge- te, weduwe van et haar ten lasie nd der artt. 31)1 der wet van 29 iet wetboek van dering ver- ïen Middelburg, dat een extract te Middelburg gebruikelijk is, de eigenaars of iet van Rotterdam igst onheil. Een alhier wonende bij zich had, als ongeluk op de met dat noodlot- oin hem te red- |ene verslagenheid d te worden, en .ge passagiers nog |et geluk, dat hem ekkingen, na zoo hebben verklaard ijzigd ontwerp der lort zal weldra ge- schijulijk. 1HOLERA. „Nog altijd houdt men zich hier even druk bezig met de cir culaire van den heer de Lavalctte, en dit zal nog wel eenige da«en zoo blijven. De vredelievende toon, die in dat staatsstuk heerscht heeft hier in het algemeen een zeer gunstigen indruk „emaakt. Wanneer men de circulaire legt naast den bevochten Lief van keizer Napoleon van 2 Junij 1866; dan moet men ver- ,sd staan over de stoute wending, die de keizerlijke politiek [„eiiomen heeft. Ik wijs slechts op één feit: in den brief van den jieer Drouyn de Lliuys zeide de keizer, dat hij de handhaving tilde van Oostenrijks gewigtige positie in Duitschland en in de rculaire van Lavalette toont hij zich verrukt over Oostenrijks itsluiting uit Duitschland. Merkwaardig is ook de verklaring i de circulaire, dat Frankrijk nooit gedacht heeft aan eene uit breiding zijner grenzen, strijdig met de beginselen, waarop Ljjne politiek rust, merkwaardig zeg ik voor ieder, die niet Lrgeten heeft welke de eischen waren, waarop onze afgetreden Linister van buitenlandsche zaken te Berlijn een échec geleden feeft." In het te Praag onderteekend vredesverdrag is bepaald il.it Noord-Sleeswijk aan Denemarken moet worden teruggege- indien de bevolking den wenseh daarnaar bij etene vrije olksstemming te kennen geeft; maar er is niet bepaald, wan- liter die stemming zal geschieden. Thans leest men in ministe rie dagbladen van Berlijn brieven uit Sleeswij k, waarin beweerd milt dat de stemming nog geruimen tijd zou behooren te wor- Luitgesteld, en wel om twee redenen: 1. omdat Denemarken het Weener vredesverdrag van 1864 vrijheid tot in 18/0 loor eiken Sleesvvijker heeft bedongen om te kiezen of hij de «danigheid van Deen wil behouden of niet, zoodat hel nu nog luzeker zou zijn welke personen tot de vaste, en welke enkel tot Ie vlottende bevolking van Sleeswijk behooren; en 2. omdat de jevolking eerst tijd behoord te hebben om den aard der l'ruissi- he heerschappij bij ondervinding te leeren kennen, alvorens toe keuze tusschen haar en de Deensehe heerschappij te kun- |en doen. In het Court-Journal leest men weder het berigt, dat de |oning van Hannover het Loo, als residentie, van den koning n Nederland zal aannemen. Thans wordt daarbij gevoegd, dat een huwelijk op til is tusschen prinses Prederika van Hanno- :r en den prins van Oranje. Eer hij echter naar Nederland |at, zou de blinde koning Parijs bezoeken, waar hij in den loop fdert het begin derfr volgende maand gewacht wordt en waar reeds apparteinen- -Eng-eland.. nieuw heeft men een onheil te betreuren, ontstaan de botsing van twee stoomschepen. Verledene week itlijk kwam de Fot/le een stoomschip van 800 tonnen) van epidemie zijnp* aangetast o\ erledeu 1385 888 e 1658 9S7 L 1S77 1181 (jn 2299 1585 I 520 339 n 134 475 249 11 183 124 V 211 128 I 481 299 I 1S1 145 K olera, voorkomends Sedert het uitbar sten der ziekte. aanget. overled. 1444 I 864 1736 1 1039 12282 7298 3169 2259 254 167 3996 2548 664 403 1617 934 2431 1416 597 358 275 136 28465 17422 een loods. Nogthans kwamen beide schepen plotseling met nder in botsing, ten gevolge waarvan eerstgenoemd schip k. De zestig passagiers zijn, even als de bemanning, geluk- gered. De lading' suiker is daarentegen totaal weg. - De werkstakingen in Engeland, Schotland en Ierland hou- niet op en hebben zich in den laatsten tijd zeer vermenig- In de districten Cleveland en Northumberland weigeren jiuo ijzergieters gezellen te werken. '2. Reeds gedurende I' weken zijn de schrijnwerkers en timmerlieden te Preston escliil met de aannemers; de Centrale arbeulers-vereenigwg [Londen heeft den weêrstreveuden werklieden wekelijksche prsteuning in geld toegelegd. 3. De bakkers te Londen sen vermindering van de werkuren op de gewone dagen en Ieele vrijstelling op Zondag. 4. De goudslagers te Edimburg angen 10 verhooging van loon. 5. De mijnwerkers in Oicliife zijn reeds gedurende zes en dertig weken weiger ig om in de groeven neer te dalen, en 12.000 hunner kame- "i in Zuid-Yorkshire dreigden dit voorbeeld te volgen, over Mk in een dezer dagen gehouden meeting een lofspraak is pomeii. 6. Te Manchester hebben dc kastenmakersknechts Liane bazen voorwaarden gesteld, die door laatstgenoemden J'ineuielijk worden gesteld, en liet gevolg was het ontslag JV. Uotterd. coKMiLlhiechts. 7. De werklieden in de ijzergieterijen van Jarrow olgende: Pen reeds lang hunnen arbeid gestaakt. 8. De schuitenvoer ders op den Theems eischen met aandrang vermindering van diensturen, en dreigen niet te zullen arbeiden als hun verzoek afgewezen wordt. 9. De sjouwerlieden en kruijers van de spoor wegstations te Dundee en Arbroath weigerden in de vorige week gedurende een ganschen voormiddag dienst te doen, en met moeite kon het den stationschefs gelukken dien misnoegden rede te doen verstaan. 10. De kleermakersknechts te Manches ter werken niet. 11. De dokarbeiders en kolenlossers te Lime rick hebben plotseling verklaard niet langer te willen arbeiden. 12. Dc metselaars te Halifax hebben van hunne bazen geëischt dat deze zich van geenerlei werktuig zullen bedienen. 13. De timmerlieden in de arsenalen te Greenock kan men maar niet aan den arbeid krijgen. 1 f. De timmerlieden in het arsenaal te Chatham hebben te kennen gegeven dat men niet meer op hen zal kunnen rekenen, indien aan hun verlangen om vermindering van werkuren en verhooging van loon niet voldaan wordt. Deze lijst zou nog aanmerkelijk kunnen vermeerderd worden. Gelijk men weet is te Londen een marmeren gedenktee- ken opgerigt ter gedachtenis van den bekende boxer Tornas Savers. Om de verdiensten van dien man nu eens regt duidelijk te maken, hebben zijne vrienden eene statistiek opgemaakt uit de onderscheidene processen-verbaal van zijne gevechten. Uit dit curiëuse stuk blijkt, dat hij niet minder dan 66 kinnebakken aan stukken geslagen, 269 neuzen plat gestompt, 431 oogen in- of uitgestooteu en aan 36 zijner tegenstanders den nek gebro ken heeft. LI. zaturdag, toen de beroemde Chineesche reus Ching- Ching-Cbiiig, die zeven Engelsche voet en 9'/2 duim lang is, eene voorstelling te Worcliester gaf, heeft de ongelukkige een misstap gedaan. Hij viel, en toen zag men twee levende ligcha- men op den grund rollen. De reus was zamengesteld uit twee mannen, die op elkaar stonden. IDuitscliland. 33erTijn 17 September. De toebereidselen voor de pleg- tige ontvangst der troepen hebben in de laatste dagen eene verbazende uitbreiding verkregen, zoodat de intogt zeer luister rijk belooft te worden. Er worden schatten verspild aan huur voor enkele kamers die met eiken dag nog stijgt, daar het getal vreemdelingen steeds toeneemt. De Nassausche brigade, uit Wiesbaden van den veldtogt teruggekomen, is naar men meldt, van den eed van getrouwheid welke zij aan den hertog van Nassau gezworen heeft door den bevelhebber Ziemiecki in tegenwoordigheid van Pruissische officieren ontslagen. De vaandels zijn naar het kasteel overge- bragt en de brigade zal vooreerst in de omstreken van deze stad gelegerd u orden. Aan de officieren van het leger van het keur vorstendom Hessen is door het Pruissische gouvernement aan geboden om, met behoud van rang en alle overige regten, in Pruissische dienst over te gaan. De militairen wier diensttijd nog niet verstreken is zullen hij het regement blijven. Naar men meent is het Hessensche korps even als het leger in Han nover bestond om de garnizoensplaatsen in hun vaderland te be trekken. Dezer dagen is te Gèneve een congres van werklieden vergaderd geweest, uit alle oorden van Europa bijeengekomen, om over hunne belangen te beraadslagen. Verschillende motiën zijn door de vergadering aangenomen, een daarvan luidt aldus: „Het regimé van den arbeid was in het verledene de corporatie, dat wil zeggen: het despotisme; in het tegenwoordige is het de insolidariteit, de oorlog, de dienstbaarheid van het. kapitaal; in de toekomst zal het de associatie zijn. Ieder zal voortbrenger en consument, werkman en kapitalist te gelijkertijd zijn, dat wil zeggen: vrij zijn." Eene andere motie is van dezen inhoud: „Het congres beveelt de vereenigingen aan, de administratieve vormen te vermijden, die alle magt in de handen van een enkele stellen. De geassosieerden moeten liet volle en algeheele regt behouden om de administratie op alle punten in getrouwe over eenstemming te brengen met het tusschen hen gestipuleerde contract." Eene derde motie bepaald o. a., dat de belastingen zoo direct mogelijk behooren te zijn, opdat het aandeel van ieder met juistheid bepaald zij en het regtvaardige der verdeeling ge makkelijk kunnen worden nagegaan. In een vierde inotie is een algemeene standaard aangenomen voorden duur van een werk dag, die daarbij wordt bepaald op 8 uren. Eindelijk spreekt een vijfde motie het oordeel uit, dat de arbeid van vrouwen in de fabrieken eene oorzaak is van ontaarding van het menschelijk geslacht en van demoralisatie. Door de Elbe werd voor eetiigen tijd bij Neuwerk een chaiupagnefiesch aangespoeld, en aldaar opgevischt. Een vis- scher uit Neuwerk vond hem en gaf hein aan den schout. Toen de llesch uit het water kwam, was hij sterk met zeeplanten be-

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 3