rde.au.v, hetwelk :kken kon, door- of deuren iu het ip Leeds biiibeti; en. Beiden koii- isluis vodützettMi er buiten ver ge tting te kunnen elligt van weinig it voor het geval uk aan de sluizen gelegen plaatsen wensehelijk, dat ïain, om bij mie alhier of aan de |e te voorzien jen van meer dan ider bet kanaal te escliut te worden, en accident aan ie elet zon worda, ïwen, dat dooide rootere ongelil ;n voor langen tf X-tindevtlijlc I September, [leden morgen werd van de werf van wijlen den scheepsbouwmeester fop Smit van Nieuw Lekkerland met het beste gevolg te water gelaten het ijzeren fregat Nestor, groot 1000 gemeten lasten, voorzien van hulpstoomvermogen van 80 paardenkracht, bestemd voor eigen rekening. Het was het laatste schip waaraan de overledene zijne zorgen inogt wijden. J i de zaak ernstig sne of andere wijs rernemen heerser,; polder werk in zeer hevige wijze, onen meer van di ikken, ten einde 4 gevolg is, zoovee iholéralijders aldai bhaffon, ia de W door zijne Buut, eld werk gezond lkomeu ondenve dag vertrokken ei zijn meer dan ove g dat die pr oedig eene ganstiJ cklieden, die hum wat te verdient: CHOLERA. Sedert het begin i' epidemie zijn: aangetast 13-27 1591 598 2270 286 Frankrijk. De lieer Drouyn de Lhuys, zoo schrijft een particuliere cor respondent van de Anisterdcourant uit Parijs, is het zoenoffer der keizerlijke politiek, llij heeft een zetel in den geheimen raad gekregen, met een zeer aanzienlijk tracteinent, en alles is afge- loopen. De heer de Mouscier, de nieuwe minister van buiten- landsche zaken, vertegenwoordigt niet een bepaald stelsel, en juist deze omstandigheid heeft aanleiding gegeven tot zijne be noeming. Aan het hoofd van het departement van buitenland- sche zaken geplaatst, zal de heer de Moustier dienen tot scherm, waarachter de Fransche politiek van houding veranderen en nieuwe verrassingen aan Europa bereiden zal. De heer Kouher, scherpzigtiger, geslepener dan de heer Drouyn de Lhuys, had den storm zien naderen, en derhalve haastte hij zich om op het Palais-Royai weder in gunst te komen. Inderdaad, de Bonapar- tistische-democratische en revolutionnaire partij zegeviert thans, en wij zijn teruggekeerd tot het jaar 1859. Volgens sommigen zal nu een veldtogt tegen Pruissen voorbereid worden, gelijk toen tegen Oostenrijk.In verband hiermede moet men bren gen de zorg, waarmede onze regering het algemeene stemregt in het Venetiaansche op bet tooneel brengt. Frankrijk staat Yenetie aan Italië niet af; het geeft Venetie slechts aan Yenetie terug. Het verschil tusschen deze handelwijze en die van Pruis sen ten aanzien van Sleeswijk-Holstein enz. behoeft, natuurlijk niet aangetoond te worden. AL de regerinsgezinde bladen wei den dan ook uit in lof over de keizerlijke politiek, en prijzen en roemen 's keizers grootmoedigheid en belangeloosheid. De kabinetswijziging van 2 dezer is een raadsel, dat de keizer aan Europa ter oplossing geeft. Zij stelt hem tevens in staat met waardigheid naar Biarritz te vertrekken, waarheen de keizerin en de kroonprins zich reeds begeven hebben, f De toestand, waarin Frankrijk zich gebragt zag, was niet lan- volkoinen bercKei ger houdfcfear. Niet alleen dat in het leger gemor werd waarge- idden te mog| nomen, ook onder het volk hoorde men een gemompel van onte vredenheid. Thans zal de openbare meening stof tot denken en spreken hebben. De gissingen en stellingen zullen het publiek bezig houden; de publicisten hebben een onderwerp te behan delen, en terwijl allen dus bezig zijn, zal de keizer rustig en stil in de badplaats kunnen vertoeven, en bepalen hoe en waar hij sijne batterijen zal rigten. Zijn gezondheidstoestand is in de laatstverloopen dagen aanmerkelijk verbeterd; maandag zag ik hem te voet in het bosch van Boulogne. Hij heeft toch nog altoos die gele, bijna loodkleurige tint, en als hij loopt steunt hij met den arm op een zijner adjudanten. Men leest in het bulletin van den Moniteur: //Men heel't berekend, dat de uitgaven van allerlei aard die jongste oorlog aan Pruissen heeft gekost, ongeveer 400 millioen francs zullen bedragen. De staat was in het bezit van verschillende waarden, zoo in specie als.iu papier, die verhan deld zijn en ongeveer een totaal van 100 millioen hebben opge leverd. De opgelegde oorlogsschattingen bedragen 170 millioen, verdeeld over Oostenrijk, Beijeren, Wurtemberg en Baden. ovevle 881 92S 3 Sa 1562 173 53 19) 369 liolera, voorkomt: 9 som> dis Saksen en Hessen-Darmstadt zullen te betalen Sedert liet uitba lebben, is nog niet bepaald. De stad frankfort heeft reeds zoo geld als in rekwisitiën 15 millioen francs gestort; maar levvijl de Pruissisohe regering het voornemen heeft de scliat- aanget. overk ast, waarin 75 millioen francs voorhanden was, te reconstilue- sten der ziekte 981 fi 81 1377 11805 699 2810 19) 175 11 3889 3l 3. 611 1457 8 2335 13 3 576 111 26137 15* ijkheid zal bevinden, tot eene leening toevlugt te nemen. »Het kabinet van Berlijn onderhandelt met den keurvorst an Hessen en den hertog' van Nassau, ten einde die vorsten te lewegen, vrijwillig de souvereiniteit over hunne staten op te ;eveu; op voorwaarde dezer erkenning van de faits accomplis uilen zij in het bezit hunner patrimoniale fortuin gelaten 'orden/' Engeland» Londen. 3 September. Het onderzoek naar de omkoo- 'togen, die bij de verkiezingen te Yarmouth, Besgate, Foruess i Lancaster plaats hadden, wordt voortgezet, doch levert wei- ilg nieuws op. Steeds hebben bij parlementaire verkiezingen omkoopingen plaats gehad doch men meent dat het verdient te worden opgemerkt, dat een zetel in het lagerhuis nog zoo be geerd wordt en zóó op prijs wordt gehouden, dat er iemand wordt gevonden, die er bij verkiezingen en herkiezingen 70.000 voor over heeft, om te Yarmouth te worden gekozen. Het aan tal eerlijke kiezers in genoemde plaatsen zoowel onder de Tories en Whigs als onder de radicalen zou zeer klein zijn en de mees- ten zouden voor omkoopingen vatbaar zijn. Naar het schijnt stelt de Times daarom de vraag, waartoe eene reformbill zou dienen? De verkiezingen zouden toch, naar het blad meent, geen ander resultaat opleveren; alleen zouden de kosten voor den kandidaat nog hooger worden. In de hoofdstad werd dingsdag het verblijdend nieuws ontvangen, dat de Atlantische kabel, die in 1865, nadat er 1040 mijlen van uitgevierd waren, brak en in eene diepte van 2400 vademen wegzonk, thans door den Great Eastern is opge- vischt. Zondag ochtend jl. werden ten ongeveer zes ure te Valencia seinen door middel van dezen kabel ontvangen, mel dende dat men aan boord van den Great- Eastern bezig was om dezen kabel te verbinden aan het einde, dat zich aan boord vau dit schip bevond, ten einde de gemeenschap te voltooijen. Deze mededeeling is uiteen tweeledig oogpunt gewigtig; niet alleen toch heeft men daardoor de zekerheid, dat spoedig een tweede kabel de nieuwe aan de oude wereld zal verbinden, maar dit feit bewijst tevens, dat het water geen invloed op den kabel uit oefent, zoodat het vertrouwen in deze onderneming zeer ver sterkt zal worden. Intusschen heerscht er zegt de Times eene groote onte vredenheid over de hooge prijzen der seinkosten. De pers wei gert om ze te betalen en heeft aan de maatschappij een voorstel gedaan, om een dollar goud per woord te vergoeden. Er is middelerwijl eene maatschappij in het leven geroepen, om de eerste onderneming concurrentie aan te doen. Het plan is om een kabel van New-York, via de Azorische eilanden, naar Lis sabon te leggen. Het kapitaal zal tien millioen dollars beloopen. Duitscliland. Men stelt te Berlijn alle pogingen in liet werk om de terugkomst van de troepen uit Bohemen te verhaasten. In den laat&ten tijd is het Pruissisclie leger op eene schrikwekkende wijze door de cholera geteisterd geworden, zoodat in een week gedurende vier dagen niet minder dan een honderdtal hospitalen in Bohemen Moravië letterlijk met. cholera-zieken als opgevuld waren. Op het kerkhof te Briitin alleen heeft men 1100 Pruis sisclie militairen begraven, die aan de epidemie gestorven waren, en men kan volgens de mededeeling van een doorgaans goed iugeliclit berigtgever, het getal der slagtoffer die alléén gedu rende den veldtogt aan de cholera gestorven zijn, veilig op 8 tot 10.000 manschappen stellen. De begrafenissen vinden slechts des nachts plaats daar de herhaalde ter aarde bestellingen van lijken bij dag de vrees der soldaten voor deze ziekte nog zou vergrooten; de angst van door de. cholera besmet te worden is zoo groot, dat niet één soldaat het lijk van zijn makker naar de laatste rustplaats durft vergezellen. Men verneemt dat de epide mie sedert eenige dagen in hevigheid verminderd. De Kölnisclie Zeitung betoogt lieden dat de Hannovera- nen volstrekt geen' regt hebben om zéó te jammeren over de plannen van Pruissen om Homburg in te lijven. Wel is waar is liet der Pruissisclie regering bekend, dat koning George afstand wenschte te doen ten behoeve van den kroonprins, maar het blad beweert, datdit 21 jarige jonge mensch, met zijn //kaaslcleu- rig" gelaat, die geen universiteit bezocht, van kunst, weten schap en de industrie van andere landen geen begrip heeft, niet voor vorst is geboren en niet als zoodanig is opgevoed. Zoo weinig lust heeft hij voor staatszaken, dat hij nimmer in de eerste kamer verscheen om zijn zetel in te nemen, niettegen staande hij er sedert drie jaren regt op had. De Köln. Zeitung meent ten slotte, dat Ilannover, dat thans zoo weeklaagt over annexatie, niet vergeten moet dat het in 1815 geheel door inlij vingen werd zamengesteld. Hannover gelijkt de zieke, die zich tegen eene heilzame operatie aankant. Hoe spoediger en krach tiger die operatie wordt volbragt, des te eerder zal de daardoor, verkregen gezondheid zich verspreiden. De toestand van over gang is misschien minder aangenaam, maar het blad twijfelt niet of in het jaar 189] zal de 25jarige vereeniging met Pruissen een jubelfeest voor geheel Hannover zijn. Amerika. Betreffende den brand te New-York op 20 Augustus ver neemt men de volgende nadere bijzonderheden: Het onheil ontstond aan boord van het schip Barfett. Een matroos, die

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 3