I tugal over Dnitschland enz. aan gedwongen frankeering onder worpen zijn, worden in elk geval de ongefrankeerde brieven over Frankrijk gezonden. 2. Tot dus ver waren de brieven naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, bij verzending overEngelaud, hier te lande, onderworpen aan een gedwongen frankeering tot aan de haven va® ontscheping in de Vereenigde Staten, ten bedrage van 55 cents voorden enkelen brief van 15 wigtjes en daarbeneden. Ten gevolge van de daaromtrent nader getroffen schikkingen kunnen evenwel de brieven tusschen Nederland en de Vereenigde Staten over Engeland, te rekenen van 1 September a. s., over en weder verzonden worden, hetzij ongefrankeerd, dan wel ge frankeerd tot de plaats van bestemming, tegen een port van 70 cents den enkelen brief. 3. Door middel van de Fransche pakketbooten, die den Sen van elke maand uit St. Nazaire vertrekken, kunnen in 't ver volg mede brieven naar Venezuela worden verzonden. Het port der brieven naar Venezuela over Frankrijk bedraagt 50 cents voor den enkelen brief van Tl2 wigtjes en daarbeneden. 4. Volgens eene mededeeling der Britsche postadministratie zullen er met de brievenmaal, die den 3 September e. k. uit Londen vertrekt, voor dezen enkelen keer geene brieven voor Nieuw-Zeeland en Australië, over Panama, worden verzonden. Mevrouw van Calcar, geb. Schiötling heeft op uitnoodi- ging van de regering in 1864 een onderzoek ingesteld naar den toestand der bewaarscholen in Zuid-Holland en Noord- Brabant. De gemeentelijke scholen door haar bezocht waren niet van de beste, immers onder de slechtste van de 50 in haar rapport vermeld, noemt zij destads-bewaarscholen te Dordrecht, Gorinchem eu eene der oude bewaarscholen te Rotterdam. In de schooltjes voor behoeftigen in laatstgenoemde gemeente zijn de tafereelen van physieke en morele verwaarloozing der kinde ren niet minder betreurenswaardig dan die, welke de Amster- damsehe inrigtingen van dien aard in 1863 aanboden. De hoofdredacteur der Prov. Gron. courant heeft ver klaard, ongenegen te zijn om den naam te noemen van den schrijver, van het zooveel gerucht makende artikel tegen prof. v. D., en de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de plaatsing van dat artikel in die courant. Berigten van veeartsen, over de week van 12 tot IS Augustus, zijn opgenomen in de Staats-couran1 van 27 dezer, welke ook bevat de opgaven betreffende die ziekte in de provin ciën Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland, over dezelfde week. Zuid-Holland. Aangetast 579, aan de ziekte gestorven 154, afgemaakt 6S, hersteld 81, op het einde der week nog ziek 326 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 54.629, aan de ziekte gestorven 22.688, afgemaakt 10.248, hersteld 21.049, nog ziek 644. Utrecht. Aangetast 533, aan de ziekte gestorven 293, afgemaakt 30, hersteld 213 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 8487, aan de ziekte gestorven 3895, afgemaakt 313, hersteld 3937, nog ziek 342. Noord-Holland. Aangetast 21, aan de ziekte gestorven 2, afgemaakt 18, hersteld 1, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 2020, aan de ziekte gestorven 561, afgemaakt 719, hersteld 740, nog ziek 0. Alblasserwaard 28 Augustus. Als bewijs van de activiteit der surveillance tegen de veeziekte wordt ons be- rigt, dat de landbouwer en koopman Klaas Sterrenburg, wonende aan den Vuilendam, gemeente Brandwijk, een twaalf tal runderen uit Noord-Brabant over de rivier de Merwede in dezen waard willende invoeren, door den luitenant der langs de Zuider-Merwede gestationneerde manschappen van het cordon tegen de veeziekte is gecalangeerd. Naar men verzekerd, waren deze koeijen aangegeven op een verminkt of vervalscht vervoer- billet, als bestemd voor de slagtbank, doch hebben sedert de enkele dagen na de aanhaling reeds eenige dezer runderen ge- kalft. Genoemde landbouwer moet deswege reeds voor de regt- bank te 's Hertogenbosch zijn gedagvaard. .Almelo 25 Augustus. Ter correctionele teregtzitting der regtbank alhier stond donderdag jl. te regt L. C. D., genees kundige te Ambt-Ahnelo, ter zake van als zoodanig te Stad- Almelo, in welke gemeente onderscheidene apothekers zijn ge vestigd, aan eenige personen geneesmiddelen te hebben geleverd. Het gold alzoo de belangrijke en tot dusverre nog niet in regten behandelde vraag, of de beklaagde naar de nieuwe wet, regelende de uitoefening der geneeskunst, van 1 J mi ij 1865, Staatsblad no. 60, tot zoodanige levering van geneesmiddelen al dan niet bevoegd is. Terwijl na het verhoor van eenige getuigen, dooi den ambtenaar van het O, M., jhr. mr. M. Noord berg, bij een uitvoerig requisitoir de strafbaarheid van het feit en de schuld van den beklaagde werd volgehouden, betoogde integendeel de verdediger van dezen, mr. A. Greebe, in een breedvoerige pleit rede: 1. dat genoemde wet, gelijk vooral ook bleek bij eene aandachtige lezing en vergelijking van de artikelen 9 en 20, geen terugwerkende kracht bedoelde of kon hebben, en dat alzoo aan den beklaagde een bevoegd heid, welke hij vroeger vóór eu bij het in werking komen der nieuwe wet bezat, bleef verze kerd en geenszins kon worden ontnomen of betwist; 2. dat de uitlegging door het O. M. aan de wet gegeven, in strijd was met den geest en de letter der wet, voorts met de geschiedenis er van en eindelijk strijdig met het algemeen belang. Mede werd door den verdediger aangevoerd, dat het feit, zoo als het bij dagvaar- ding was omschreven, niet regtens was bewezen. Met belang, stelling ziet men in deze gewigtige zaak de beslissing der regtbank te gemoet. Amsterdam 27 Augustus. Het doet ons genoe gen te vernemen dat de directie van het Paleis voor Volksvlijt aangemoedigd door den algemeenen bijval, dien de bloemen tentoonstelling ten vorigen jare mogt ondervinden, het voorne men heeft opgevat in het aanstaande voorjaar omstreeks Apt? weder zulk eene tentoonstelling te houden. Een zeer uitgebreï programma der prijsuitlovingen zal weldra het licht zien. k regeling en het beheer zijn weder opgedragen aan de heem Groenewegen Co. en J. C. Krook, bloemisten alhier, die red: meermalen getoond hebben voor zulk een veelomvattende tail bijzonder berekend te zijn. 's Gravenliage 28 Augustus. Het leger heeft het verlies te betreuren van twee voormalige hoofd-officieren. De generaal-majoor J. F. van Hoe}: Schilthouwer, tot op zijne pen sionering, die onlangs plaats had, bevelhebber in de 5e militairel nis geduchte dn afdeeling, provincie Zeeland, is alhier overleden. De overledene! De cholera, c was een verdienstelijk hoolcl-officier, en had zich, toen hij not gemeente Nieuv hooilanden zijn hooi gewonnen, verminderden vë keerenden veetyj vragen zal, daat lang niet willen 1 van vee op be-n: aan de hesmettii] noch de vereeuig gen helaas iets tj het eerste uitbrt trots de waarsch den de vreeselijl vele jaren onzen rige aanblik ve dan eens al hu bruik hadden v. schikt waren, o werking meer tc is te begrijpen, en te regt gewa leeren, dat de z telings besmet g al kunnen voh inden, en met, daar Engeland a landbouwers, dj op de schapen Jeur stelt. En t worden goedgel tuk ti» I - s" de betrekking alhier vervulde van kolonel van het regemeüt grenadiers en jagers, de algemeene achting verworven zoo van liet garnizoen als van vele ingezetenen, en met leedwezen wen ook, bij zijne bevordering tot generaal-majoor, zijn vertrek gr zien. L. M. de koning liet zijne militaire bekwaamheden en vet diensten ook niet onbeloond, getuige daarvan is, dat op de overledenen borst de ridderkruizen van den Nederlandsclit Leeuw en tie Eikenkroon prijkten, terwijl hij buitengewo: u, adjudant vail Z. M. was. De tweede overledene, niet mindere* zachten. Ook 11 acht dan de eerste, is de gepensioneerde kolonel Versteeg, out'en genomen to) chef voor het personeel hij het departement van oorlog, Brammen overleden. Nog onlangs werd dezen hoofd-officii den rang toegekend van generaal-uiajoor. De justitie te 's Hage instrueert eene belangrijke zaa. waarvan aangifte is gedaan. Een werkman kwam in de voris week te huis en bragt een worst.mede. Hij gaf een klein stut aan zijne kinderen en het overige aan zijne vrouw, met uit» diging die spijs te gebruiken. Bij het open snijden vond; daarin een tal van luciferskoppen. De vrouw deed aangiften deze vondst. Bij onderzoek in den winkel, waar de worsti den man gekocht was, was de aldaar aanwezige worst van kwaliteit, en zonder eenig bestanddeel. Het vermoeden rui»! den man, dat hij de luciferskoppen in de worst heeft gesttj Hij is dien ten gevolge gearresteerd, maar ontkent iets uit van de zaak te weten. ÏAontenissi© 29 Augustus. Langzamerhand raakt ook Zeeuwsch-Ylaanderen, oostelijk deel, uit zijn isc ment. Gisteren werd namelijk tusschen deze gemeente Waarde een telegraafkabel in de Wester-Sohelde gezonken, daardoor Zuid-Beveland met het voormalige 5e district t bonden. Moge weldra ook het spoor St. Nicolaas-Hulst-Neui ons wat nader bij het Europesche net brengendan eerst men kunnen zeggen, dat Zeeuwsch-Ylaanderen, oostelijk d opgehouden heeft eene achterbuurt te zijn. Niewwveen 22 Augustus. Mag in't algemeei toestand der veldgewassen öf voldoende of vrij gunstig noemd worden, ook onze polders kunnen daarvan getuigen, tarwe is echter door de warme en drooge dagen nadeelig ont' keld; daarentegen belooft de rogge iets meer. Het beschot haver zal niet meer dan middelmatig zijn, en ofschoon het ter-koolzaad, dat zooveel beloofde, door het ongunstige tegengevallen is, hetgeen ook het geregelde afdorschen traagde, staande paarden-en duivenboonen uitmuntend ter en doen zich daarin nog geene onheilen voor. Van de aard: len zal dit niet kunnen gezegd worden; ten gevolge van de vuldig gevallen regens heeft zich de zjeste hier en daar' vertoond, zelfs vet-1 meer dan sedert een paar jaren is opgew1 men verwacht daarom dan ook geen groot beschot. De gr# denen niet zeer! van het jaar lsJ werklieden, die lieijen voor de li Met lofwaardigs die bovendien 1 deeling van een' strekken kon 01 runnen van mq der gemeente. J gedaan is, daar] ten waartoe in worden, zulke I Oos omtrent 3(1 (J 'kocht, va 11 T' 4, Ut re Augustus 111 d] een man door werklieden dei zondering, in Ming van gekJ vatief tegen oh de waarheid de htrechtsch hoi Blijkensl in de Staais-cJ I11 de provi Noord-Brabai; Gelderland Zuid-Holland Noord-Hollan Zeeland. J Utrecht. J Frieslandj Overijssel. J Groningen Drenthe Fimburs- I Algemej

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2