BUTEi\LA1VDSCHE TIJDINGEN. II. zaturdag beduidende schade heeft toegebragt aan de meeste vruchtboomen en dat, daar de temperatuur van Julij, met veel betrokken lucht, meestal te laag is geweest, de druiven weinig in groei zijn toegenomen en niet tot rijpheid zullen komen, zoo bestendig warmer weêr blijft ontbreken. Voorts verneemt men uit de Veenen, dat mede ten gevolge van ongunstig weder, de 'boonen, komkommers en augurken onvoordeelig staan. Uit Soestdijk vernemen wij dat jl. maandag namiddag, omstreeks 4'/» ure, Z. K. II. prins Hendrik gelukkig aan een gevaar ontsnapt is, dat allerschromelijkste gevolgen had kunnen te weeg brengen. Met HD. gemalin van eene wandeling terug komende, terwijl het weder allerruwst was en de stormwind het gehoor uiterst belemmerde, naderde Z. K. H. de prins HD. paleis. Op den straatweg kwam echtereen rijtuig aan, datZ. K.H. zóó digt naderde dat de uiterste spits van den boom Z. K. H. in den rug trof, waardoor de prins struikelde en zich aan het hoofd bezeerde. Z. K. H. heeft een rustigeu nacht doorgebragt en zal weldra, naar wij hopen, van dit ongeval geheel hersteld zijn. Intusschen is het diner, waarop eenige aanzienlijke per sonen uit de residentie genoodigd waren en hetwelk op het palcis van Z. K. H. te Soestdijk woensdag zou gegeven zijn, afgezegd. Berigten van veeartsen, over de week van 22 tot 28 Julij, zijn opgenomen in de Staats-courant van 6 dezer, welke ook bevat de opgaven betreffende die ziekte in de provinciën Zuid- Holland, Utrecht en Noord-Holland, over dezelfde week. Zuid-Holland. Aangetast 6211, aan de ziekte gestorven 183, afgemaakt 60, hersteld 29, op het einde der week nog ziek 357 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 52.688, aan de ziekte gestorven 21.544, afgemaakt 10.029, hersteld 20.394, nog ziek 721. Utrecht. Aangetast 311, aan de ziekte gestorven 121, afgemaakt 26, hersteld 77 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 7144, aan de ziekte gestorven 3213, afgemaakt 205, hersteld 3520, nog ziek 206. Noord-Holland. Aangetast 31, aan de ziekte gestorven 2, afgemaakt 14 hersteld 11, op het einde der week nog ziek 4 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 1949, aan de ziekte gestorven 556, afgemaakt 658, hersteld 731, nog ziek4. Ambt-Hardenberg 5 Augustus. De gras landen doen zich in deze hooge streken, wegens de gevallen regens, zoo gunstig aanzien, dat niet alleen de weilanden ge noegzaam met gras bezet zijn, maar ook de tweede snede der hooilanden ruim zal worden; daarbij komen nog zeer goede uit ziften op het gezaaide groenvoeder. 's Bosch 6 Augustus. Zoo als in andere vestingen des rijks bestond ook in deze het plan om de vestingwerken onder profil en in staat van oorlog te brengen, 'tgeen bij wijze van oefening door de militaire bezetting zou worden verrigtj of dit nu sedert de ontvangen vredestijdingen toch zal plaats heb ben, is tot heden onbekend. Ooi-dreeht 4 Augustus. Te Zwijndrecht doet zich het zonderlinge geval voor, dat aan den straatweg naar Rot- ttrdam in een tuin, welke twee huizen van elkander scheidt, waar van in het eene verscheidene personen aan de cholera overleden, terwijl zich in het andere geenerlei geval aan die ziekte voorge daan heeft, een moerbeziën boom staat, welks eene helft, gekeerd naar den kant van het huis waarin de epidemie verscheidene offers geeischt heeft, geheel verdord is, terwijl de andere helft iu vollen wasdom staat. 's Gfavenhage 8 Augustus. Z. M. heeft, met ingang van 10 dezer, lot leden van den raad vau state benoemd de heeren J. J. van Muiken, gepensioneerd luitenant-generaal, lid van de tweede kamer der stateu-generaal; N. Tra-Kranen, oud-president der factorij van de Nederlandsche handelmaat schappij te Batavia, en mr. O. W. Staveuisse de Brauw, secreta ris-generaal van het departement van oorlog. 7Vieu.wed.ieiJ 6 Augustus. Den 3 dezer maand ver liet het recherche-vaartuig no. 2, fungerende viziteur Hessels, deze haven voor zijne gewone kruistogten, toen uithoofde van harden wind en daarmede gepaard gaande hooge zee, de wind was W. N. W., het noodzakelijk werd tegen 11 ure te Hinde- loopen binnen te loopen. Ongeveer ten 1 ure, toen intusschen de wind nog was aangewakkerd, ontdekte uien eeu tjalk in de onmiddellijke nabijheid van het Workutuuier-Gat. op den Zuid kant aan den grond zittende, met de noodvlag in top, en reeds gedeeltelijk ouder water, terwijl nog geeue redding voor de be manning kwam opdagen. De viziteur Hessels bedacht zich geen oogenblik en als ervaren zeeman, beproefde hij met klein ge reefde zeilen, in de nabijheid van het schip te komen. Het ge lukte om in de nabijheid van het inmiddels wrak geworden schip te ankeren; en toen ontwaarde men, dat nog vier personen op het toen reeds bijna geheel onder water gezonken wrak stonden, waarover elk oogenblik de brandenden zee heen sloeg, zoodat de mensehen zich naauwelijks konden vasthouden. Dadelijk bega ven de viziteur Hessels en de scheepsroeijer Griep zich in de vlet en na een goed uur van buitengewone inspanning, mogt het hun door zeemanschap gelukken man, vrouw en een klein kind, benevens een stokouden vader en den loods behouden op het recherche-vaartuig eu verder te Workum aan wal te bren gen. Naauwelijks waren de schipbreukelingen aan boord van het recherche-vaartuig of het schip sloeg uiteen. Scheveningen 7 Augustus. LI. zaturdag, is in de kracht zijns levens alhier plotseling aan eene hevige ziekte overleden, de oud-resident van Rembang, de heer H. C. Bek king, sedert zijne terugkomst uit Indië in de residentie woon achtig, en wiens geschriften over den vrijen arbeid op Java en over de ontwikkeling der residentie, aan welker hoofd hij ge plaatst was, van genoegzame bekendheid zijn. Ter zake van zijne bemoeijingen met en aanmoediging van de particuliere cultures opJava werd hij in 1861 uit 's lauds dienst ontslagen met behoud van regt op pensioen, welk ontslag evenwel, in 1863, na een omvangrijk ambtelijk onderzoek, bij besluit van den gouverneur- generaal is verklaard als eervol te moeten worden beschouwd. De heer Bekking was een werkzaam lid en later medebestuurder van het Indisch genootschap. Vlaardingen 6 Augustus. Heden kwam de eerste vanger binnen met 137 ton haring, zijnde dit de vangst van zeven schepen, behoorendeaan den reeder D. Kikkert alhier. Het schip verliet 3 dezer de visscherij en brengt ongunstige be rigten wegens de vangst. ~W issenkerke 2 Augustus. Het zaaddorschen is hier sints een paar weken afgeloopen; de opbrengst heeft over het algemeen niet aan de verwachting voldaan en was slechts van 24 tot 2S mudden per bunder. Overal is men bezig om de tarwe af te snijden, doch het natte weder houdt de inzameling daarvan zeer tegen. Het vlas is dit jaar zoogoed als geheel mis lukt, weinig is daarvan geplukt kunnen worden. De overige ge wassen, als gerst, haver en erwten, zijn gedeeltelijk in de schu ren geborgen of wachten op droog weder om binnen gezameld te worden, tiras is hier overal in eene goede hoeveelheid voor het vee, dat gelukkig nog voortdurend van de runderpest ver schoond blijft. Op enkele plaatsen is de bekende ziekte in het loof der aardappelen aanwezig; aan de knol heeft de ziekte zich gelukkig nog niet vertoond. BEUIGTEN BETREFFENDE DE CHOLERA. Den 5 en 6 Aug. Sedert het begin der zijn: epidemie zijn aangetast overleden aan-etaat overleden 's Gravenbage. 29 21 1444 821 Delft 2 3 644 402 Schiedam 1 1 352 230 Rotterdam 15 10 1634 1027 Dordrecht 3 1 583 361 1 0 249 142 Gorinchem 1 1 102 62 14 16 2196 1505 20 11 255 159 Kampen (4 Aug.). 7 6 433 249 Van de aangetasten te's Graveuhage woonden 4 te Scheve- ningen, van de overledenen 6. De keizerin van Me rd. Zij zal morgen J komst van m: Lata, te Parijs, s de politiek. Hij hen van den hertoj zij hare opvoedin id hem ontboden [at, in weerwil van (houdend wapent. L Het gerucht lo' llop 15 dezer, dit j kercitiën van Blon «•orden van de Maj aam, met een ru trde. Daartoe alt! ilt, of het hem zal - Oostenrijksche >t ontsnapt, hebl ïhreden. Zij weri Ïn het noodige vq woord op een te in Oostenrijk te te; hij deed hen i «aarts keeren. Naar luid van uigen, heeft keiz in rijk te bevordei lustenrijksche mil lit inogtcu verlan Je dat zij gedurei eu. Na dien tijc list, en kan deze olonisteu zullen b de wapenen op I diging van het langen der inland ouder de inwoi -gronden verdi getrokken werd armen eu gchul li bedacht. LAATSTE TELEGRAMMEN. Padna 9 Augustus. De wapenschorsing is met 24 uren verlengd en alzoo tot 11 Augustus des morgens ten 4 ure. Weenen 9 Augustus. De Presse meldt, dat generaal la Marinora eene verlenging van de wapenschorsing met eenige dagen gevraagd heeft, doch slechts één dag verkregen heeft; bij gevolg zai de wapenschorsing aanstaande zaturdag eindigen. De Wanderer verneemt, dat de baron von Hiibner uit Rome naar Weenen is teruggeroepen, wegens de binnenlandsche aan gelegenheden. De Oostenrijkers hebben graaf Shertosch, officier van den staf van geueraal Klapka, in hechtenis genomen en ten zijnen huize belangrijke papieren in beslag genomen. Ht. Nazaire 8 Augustus. De pakketboot Impératrid Eugénie is alhier gearriveerd met tijdingen uit Mexico, en 1.400.000 piasters. Feniansche kaj iröer-eilanden go tgen, bemand mi ende den Ameri irt gebouwd. T| schip uit en w i. Het schip lp llen gouverneur o 'niet aan boord, thijnlijk te Haml genomen voor een opstand uit |in de wateren c dat hij een plei liii heeft aaii den |stuur te Reitiavil gestationeerd i 'Het vroeger zoo I fioord-Amerikaa te Huil aangek vervoer van v reeds druk bez len. Het hoofdbesti |s aan een desk oeken of het b lalie en Brindisi Het nu openbaa 'beveling der v astreeks veertig 'e medebrengen besproken plan [ie Zee langs den van de Britschj van de Porte, 'n, uiets voor di

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2