berigte; grooten invloed kannen zijn en somtijds wijzigingen vorderen, i die de beoordeeling vereisclicn van de plaatselijke en andere autoriteiten, heeft de minister van oorlog aan Z. M. den koning het voorstel onderworpen om hen, die zich tot de bedoelde ondersteuning en medewerking mogten aanmelden, te verwijzen naar de bevelhebbers in de militaire afdeelingen en dezen te njagtigen, de zaak te regelen op den voet zoo als te Utrecht heeft plaats gehad. Naardien Zijne Majesteit zich met dit voor stel heeft vereenigd, heeft genoemde minister de bevelhebbers gemagtigd, om wanneer door vereenigingen als bovenbedoeld ondersteuning of medewerking wordt gevraagd, die alsdan te verleenen, met inachtneming van het volgende: 1. dat in infanterie-gamizoensplaatsen van de geweren be stemd voor het recruten-onderwijs, des verlangd, eenigen zullen worden afgezonderd voor het eerste onderrigt in de behandeling van het geweer; 2. dat dit onderrigt door daartoe te bestemmen militaire onderwijzers zal worden gegeven; 3. dat de bovenbedoelde geweren na elke oefening behoorlijk zullen worden ingenomen; 4. dat bij het onderwijs zoowel als bij het uitreiken en inne men der geweren van de zijde der militairen met de meeste wel willendheid en voorkomendheid worde te werk gegaan; 5. dat de leden der vereeniging niet langer dan volstrekt noodig met zoogenaamde exercitiën worden bezig gehouden, en dat zij dan ook zoodra mogelijk tot het schijfschieten, de hoofd zaak waarop voornamelijk alles neerkomt, overgaan; 6. dat zoodra de oefeningen in het schijfschieten aanvangen, tot dat einde een tiental getrokken geweren ter beschikking van de vereeniging kunnen worden gesteld 7. dat ook deze geweren onder toezigt der militaire autoriteit blijven, terwijl het aanschaffen van de munitie geheel voor reke ning van de vereeniging moet komen; 8. dat de voorbereidende oefening tot het schieten en het schieten zelf met de meeste zorg zullen moeten worden geregeld, en eindelijk; 0. dat alles zal moeten worden aangewend wat strekken kan om den lust voor die oefeningen aan te kweekeu en levendig te houden. Verder magtigt de minister de bevelhebbers, om in plaatsen waar medewerking wordt verlangd, en waar geen iufanterie- garnizoen aanwezig is, een geschikt onderofficier of zoodanig ander personeel als noodig wordt geoordeeld, voorzien van de noodige geweren, derwaarts te detacheeren, om de bedoelde oefeningen aanvankelijk te leiden. De uitgaven daaraan ver houden zullen echter voor rekening van de vereeniging moeten komen. De minister overtuigd zijnde, dat de officieren over het alge meen gaarne zullen medewerken, om deze voor de toekomst inderdaad hoogst gewigtige aangelegenheid te bevorderen, en dat zij dan ook inet.de meeste welwillendheid al die hulp zullen bieden, welke van hen door de leden van de hier bedoelde ver eenigingen inet opzigt zoo tot het theoretisch als het practisch onderrigt mogt worden gevraagd, acht het overbodig hun de zaak ter behartiging aan te bevelen en een beroep op hunne belangstelling en bereidvaardigheid te doen. Berigten van veeartsen, over de week van 7 tot 14 Julij, zijn opgenomen in de Staats-courant van dingsdag, welke ook bevat de opgaven betreffende de veeziekte in de drie provinciën Zuid-TIolland, Utrechten Noord-Holland, over dezelfde week. Zuid-Holland. Aangetast 344, aan de ziekte gestorven 105, afgemaakt 45, hersteld 25, op het einde der week nog ziek 169 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 51.524, aan de ziekte gestorven 20.947, afgemaakt 9920, hersteld 20.114, nog ziek 543. Utrecht. Aangetast 16S, aan de ziekte gestorven 84, afge maakt 10, hersteld 52 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 6609, aan de ziekte gestorven 2999, afgemaakt 164, hersteld 3326, nog ziek 120. Noord-IIolland. Aangetast 14, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 8, hersteld 6, op het einde der week nog ziek 0. Sedert het begin der ziekte: aangetast 1901, aan de ziekte ge storven 552, afgemaakt 633, hersteld 716, nog ziek 0. In een door de Kreuz-Zeitung opgenomen schrijven uit Minden wordt herinnerd, dat het 2e Westfaalsche infanterie-re- gement no. 15, genaamd „het regement prins Ir cd enk der Nederlanden," den 21 Julij 1866 het öOjarigjubilé heeft gevierd van 's prinsen benoeming tot eigenaar van dat regement. Der gelijk jubilé is in het Pruissische leger nog niet gevierd gewor den, en onder de officiereu van het regement is er dan ook niet één, die, gelijk de prins zelf, versierd is met liet Uzeteu Kruis uit de dagen van den vrijheids-oorlog. Het bedoelde regement be hoort op dit oogenblik tot het Pruissische Main-leger en heelt ijverig deel genomen aan de jongste gevechten hij Dennbach Kissingen, Laufach en Asc haffen burg. Aan de N. Pr. Z. schrijft men uit Parijs: „Reeds sedert eenige weken hebben de Italiaansche bladen de aandacht geves tigd op de uitvinding van zekeren heer Muratory, die de kunst ontdekt heeft om de ligtste stof ondoordringbaar voor kogels te maken. De artillerie-commissie te Parijs heeft proeven geno men, die inderdaad verrassend zijn. Men deuke zich een stof zoo ligt, dat de bekleeding van een man, borst en rug, slechts twee pond weegt, terwijl er een geweerkogel op afstuit. Muratory zou eerstdaags door deu keizer worden ontvangen. Ik zelf, zegt de correspondent, heb de proefnemingen bijgewoond, die aan het ongeloofelijke grenzen." Van de Betuwe 23 Julij. De tarwe staat meerendeels dun te velde en is wegens den gevallen regen op eenige landen dooreen gevallen, zoodat dit gewas slechts als middelmatig te beschouwen is. De rogge, is uitnemend, heeft veel stroo en zal waarschijnlijk een gunstig beschot opleveren, De gerst stond op het veld meestal vol en was lang van strm, en daar zij meestal bij droog weder is ingeoogst, zal de kwalitet uitmuntend wezen. De haver staat in het algemeen genomen goed te velde; de laatste regen heeft aan dit gewas bijzonder veel groeikracht gegeven. Het koolzaad heeft een buitenge woon gewas on zal zoowel in kwaliteit als kwantiteit vele vroe gere jaren overtreffen. Het vlas heeft gedurende de langdurige droogte in het voorjaar zich niet genoeg kunnen ontwikkelen, en is daardoor meestal tekorten te dun. Daardoor is de opbrengst op vele plaatsen gering. De erwten staan zeer goed. De bruine boonen zijn zeer welig, doch de duivenboonen hebben door de vroegere aanhoudende droogte en de brandende zon veel gele den, weshalve zij slechts een zeer middelmatig gewas opleveren. De vroege aardappelen zijn gering in kwantiteit en klein van stuk, doch goed van smaak en in de kook. De laten staan zeer goed te velde; van de ziekte verneemt men nog niets, dus heelt men veel hoop op een goed gewas, liet gras staat over het alge meen goed; de laatste regen heeft daaraan veel nut gedaan. Het hooi is niet bijzonder gunstig; de koude en droogte in dit voor jaar kan men als oorzaak van dit verschijnsel opgeven. De boek weit heeft zich op enkele plaatsen niet gelijk kunnen ontkiemen en heeft dus twee opgangendit is aan droogte toe te schrijven. Nu staat zij ecliter zeer welig. De tuinvruchten kunnen hijzon der geroemd worden. De vruchtbooinen staan goed in het blad en zijn zwaar met vruchten beladen; men kan dus veilig op eein goede opbrengst hopen. De tabak staat zeer goed; eerst reuen en daarop gevolgde zonneschijn zijn zeer gunstig voor dit ge was. Zonder onverhoopte omstandigheden ziet uien een gunstig gewas te gemoet. Deventer 24 Julij. De raad dezer gemeente heeft] in zijne zitting van gisteren besloten, dat geen onrijp ooft hii zal mogen worden gebragt, op straffe dat het ter markt gebrag; door de policie in beslag zal worden genomen, terwijl daarenbi' ven nog eene geldboete is bepaald. Dit reglement treedt reel; heden in werking en is van kracht tot November a. s. 1\Tieixwecliep 22 Julij. Naar men verneemt zul len de adelborsten van het laatste studiejaar, thans aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Urania, na afloop van den instructie- togt worden overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat AtMj hertog ran Nassau, om met dien bodem omstreeks October eene reis te doen, waarschijnlijk naar Amerika. Oostbixi-g- 25 Julij. Eergisteren werd alhier de zoinerveemarkt gehouden, waarop te koop waren slechts 1 paard en 273 biggen. Heden was het de maandelijksehe varkensmarkt en waren] daarop omtrent 150 biggen Op eerstgenoemde dag waren te weinig koopers in verhou ding tot de aanvoer en ging daardoor de verkoop traag; woens dag daarentegen had het omgekeerde plaats. Er was te weinig den ongelukkiger] den over de spoo! Iieel verbrijzeld, «onding aan het nam lieni op, braa dige hulp uit SchJ lijk, nalatende eei kommervollen toe passeren van den j lieeft willen overj heeft zicli te verw ScHevJ volen teerbrandin ontmoeten verrig] meerdere de and zijn bezocht, trej Jacht, nh, dat d uilnisstallen deh dezer plaats, tot bleven. Zutph bier het officiële pi, waarheen de Diugustus zoud] «den |l.eiden sGravenhage. Delft ichiedain otterdam Dordrecht load a trecht lampen (21 Julij, 'eppel inningen leiden (24 Julij) Van de aangetu jingen, van de ov| Men zegt, dat. joor de cholera zi È1UI1L kanselier d itoire begro nstateerde I 'ladstone de ink] 66. 27.000 wj Wg saldo van footing vernnu 11 op welke versj 'am daarbij tot] geval zou zijnj "versie van een uuiteiten eenvoj jaar beschikkir ■"■elk anders tol |®r die besciiikb 99.000 u-orderi met een batig w I lrt'e daarop, t, om gegadigden te voorzien, en koopers bedongen daardoo mining te verb aanmerkelijk liooger prijzen. roudeu ten ouj Scliagen 21 Julij. Gisteren avond ten lO'/s ure ge «lieten, beurde hier een treffend ongeluk. De spoorwachter hij d« Vervolgens wc- Noord-Hollandschen staatsspoorweg H. Rotgans, op post n'. I 1 suppletoir ere onder deze gemeente, had zicli voor de aankomst van den treil i Enfiejd-gewe] 11°. VIII, die des avonds ten 9 ure 50 min, van Alkmaar vei «te fabriek te J trekt, met zijne lantaarn hij zich uit zijne woning naar zijne jken voorde so post, op korten afstand van daar, begeven. Toen de trein reed: voorhij was, zagen omstreeks 11 ure eenige der wegwerkers de lantaarn, met eene brandende kaars er in, op de zelfde onbewegelijk bleef staan. Zij begaven zich daarheen en vuiiJ Partington v n'er contracte '0-0OO stuks, 'ot de levera

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2