NEDERLANDEN Geschiedenis balans naar bare zijde te doen overhellen, hij niet zal uitblijven om haar zijne voorwaarden voor te schrijven, voorwaarden die natuurlijk uitsluitend in Erankrijks belang zullen zijn, en zoo noodig materieel te interveniëren. Of keizer Napoleon vergroo- ting van grondgebied beoogt, of hij er op bedacht is, zonder het zwaard te trekken, uitvoering te geven aan het plan dat men hem toedicht, dit zal de toekomst ons leeren; maar zoo veel meenen wij te kunnen verzekeren, dat de rol der onzijdige mogendheden nog niet is afgespeeld; het is haar belang, haar pligt, een wakend oog te houden op alles wat nu voorvalt, en te zorgen dat geen nieuw element de bestaande verwikkelingen nog kome vermeer deren. VELDSLAG VAN CUSTOZZA. De Wiener Zeitvng behelsde dingsdag een uittreksel uit het rapport van den aartshertog Aibrecht omtrent den veldslag van Custozza. Dit rapport geeft eene zeer breede beschrijving van de position door de Oostenrijksche troepen ingenomen, waaruit blijkt, dat hetgeheele Oostenrijksche bezettingcorps in het vuur is geweest, terwijl de Italianen daartegenover slechts konden stellen de legercorpsen van Durando en Delia Rocca, eenige regementen ruiterij envolgens het zeggen van krijgsgevangenen, ook een groot deel van het corps van Cuchiari. De aartshertog schat de gezamenlijke strijdinagt der Italianen, voor zoo ver ze met de Oostenrijkers slaags raakten, op 100.000 man. Het rap port bevestigt voor het overige, dat er van beide zijden met buitengewone dapperheid en volharding gestreden is. Men worstelde hoofdzakelijk om liet bezit van Custozza en Monte Torre, waartegen de Oostenrijkers schier al hunne strijdkrach ten hadden geconcentreerd. Herhaaldelijk werden die position bestormd, maar de Italianen waren niet aan het wijken te bren gen. Het was drukkend heet, hetwelk er toe bijdroeg om de Oos tenrijksche troepen zóó af te matten, dat de aartshertog des namiddags ten 3 ure bevel gaf om het gevecht eene wijl te sta ken, ten einde zijne troepen een oogenblik rust te gunnen. De bataille had toen reeds S uren geduurd, daar men ten 7 ure des morgens met den vijand slaags raakte. Kort daarna werd eene laatste poging beproefd om zich van Custozza en Monte Torre meester te maken, en om verder de Italianen uit Somma Cain- pagna en Cassa del Sole te verdrijven, van waar zij door her haalde aanvallen het vijfde Oostenrijksche legercorps fel teister den. Er ontstond alsmi andermaal een verwoed gerecht, te meer, daar de prinsen Humbert en Arnedaeus, aan de spits van eenige keurbenden, eene voorn aartsehe beweging in de rigting van Statfalo waagden, altijd met het doel om Custozza te behouden. Het 9e Oostenrijksche legercorps weerstond echter dien aanval, terwijl ten zelfden tijde de 5e en 7e legercorpsen er eindelijk in slaagden vasten voet in Custozza te krijgen, waardoor de veld slag voor de Italianen verloren was. Het was toen 7 ure in den avond. De Italianen trokken al vechtende af, zoodat des avonds ten f) ure het kanongebulder nog aanhield. Het rapport luidt te dier plaatse aldus: „De vijand had toen van allen verderen weerstand afgezien en dikke stofwolken in de rigting van Goito en Yaleggio, bewezen dat hij op de Mincio retireerde. „Aan den vijand mag de getuigenis niet onthouden worden dat hij met hardnekkigheid en dapperheid gestreden heeft. Vooral zijne eerste aanvallen waren moeijelijk te weerstaan. Zijne officieren gaven goede voorbeelden aan hunne manschap pen." De aartshertog verklaart voorts, dat de verliezen aan de zijde der Oostenrijkers niet gering zijn; eerst als de gedetailleerde rapporten zijn ingekomen zal hij de cijfers opgeven. De Oosten rijkers maakten 3000 man krijgsgevangenen en veroverden ook enkele stukken geschut, wier aantal de aartshertog verklaart nog niet te kunnen opgeven. Hij geeft ten slotte de meening te kennen: dat de schoone overwinning van Custozza eene groote beteekenis heeft, te meer, daar zich in het Itaiiaansche leger na het verlies van Custozza sporen van demoralisatie en ontbinding voordeden, waardoor de Oostenrijkers talrijke krijgsgevangenen konden maken, allen lieden, die in -IS uren niets gegeten had den! Volgens het regeringsorgaan heeft er tusschen den Oosten- rijkschcu opperbevelhebber en generaal la Marmora eene zeer courtoise briefwisseling plaats geluid als gevolg van de klagt van den Oostenrijkschen kommandant, dat de Itaiiaansche troepen in het gevecht van Custozza drie gewonde Oostenrijksche solda ten zouden hebben opgehangen, die door hunne, landgenooten, nadat de Italianen waren teruggeslagen, werden afgesneden, met het gelukkig gevolg dat zij in het leven terug geroepen konden worden. Eeu hunner was evenwel krankzinnig gewor den. Generaal la Marmora heeft zijne verontwaardiging over zulk eene daad van barbaarschheid te kennen gegeven. Hij meent aan de waarheid van liet feit te mogen twijfelen, maar zal in ieder geval een grondig onderzoek instellen en zoo noodig streng weten te straffen. Men kan aannemen dat dit incident hiermede uit den weg geruimd is en alzoo van geen represailles van de zijde der Oos tenrijkers de rede zal zijn. I ïni-^ei-IijUe Stand. Van 23 tot 30 Junij. VussrNGEX. Gehuwd; A. vao Li^tereii, jm. 32 j. en M. C. Schot, jd. 32 j. Bevallen: A. M. Ie Roij, geb. Tanis, P. Prins, geb. van Reeins, d A. Mei jer. geb. van Dorp, d. L. Theune, geb. Stroo, z. M. 8. Pillault, geb. Durt, d. O. J. Dehcnauw, geb. Beije, d. N. A. Suhier, geb. Herman, z. P. Agaait, geb. de Öriiijue, <1. L. Koeman, geb. Leijnse, z. i. Kort, geb. Klorisse, Overleden A. J. den Hollander, mau van M. J. Hartman, 79 j. IMai-litbevigten. Rotterdam 2 Jnlij. Bruiiieboonen 50 ccut, Witteboonen en Rogge 25 cent lager. Nourd-Brabantsche Boekweit f 17S a f 1S5. Jarige Ernusehe f 151. Franscbe f 105. Avignon 28 Jnuij. Meekrap Racine rose' fr. 26 a IV. 2S; Nnpelsche alizari 18/ni. fr. 30.50 o fr. 31dito 30/m. fr. 31 7» a fr. 32 25. Gemalen rose fr. 30 a fr. 3S; dito palud fr. ■40 fr. 42 de 50 kilo. Middelburg 5 Julij. Er was algemeen meer aanvoer van Tarwe aan de markt, zoowel uit on/e naburige eilanden als uit WalehereD, ofschoon er weinig kooplust voor Tarwe bestond, tenzij tot lager prijzen, zoo waren houders echter ongenegen om lager af te geven en benoodigdeu moesten alzoo vorigen weekprijs betalen. In Rogge ging weinig om, daar men die 25 cent hooger hield. Gerst bijna ni''t ter markt en prijshoudend. Walchersche Witteboonen waren onder vorigen weekprijs bijna niet tc koop. Paardenboonen weinig ter veil en prijshoudend. Mcatingerwten bleven zonder handel daar men die tc hoog hield. Oostburg 4 Julij. Jarige Tarwe f a f Nieuwe dito f 3,5Oh f 9,30, Rogge f 6,a f 6,40. Wintergerst f 6,a f 6,30, Zomergerst f 6,a f6.20, Boekweit f a f Haver f 3,n f 4,Bruiuebooneu f a f Paar denboonen f 7.50 a f 8,Duivcubooneu fa 1'Witte Erwten 1'a 1'Groene Erwten f-,a f Graauvve dito f a f -, Koolzaad f 10,a f 11, Prijzen van efïecten. Amsterdam 5 Julij. Nederland. Ccrtifihaten werkelijke schuld ditu Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij oblig. 1798/1816 Certilikaten liope co. dito dito 1855, 6de serie dito Aaud. Spoorweg Leen i lig 1860 41/' Schatkistobligatien4 Obligatie»21/. dito binnenlandsch3 Amurtisable schuld Obligation Weeuer metalliek5 dito Aiustevdam?el>e5 dito Nationale6 dito 1847/1852 2'l: Bank actiën3 Certilikaten bij Rothschild21/ Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk. 2>/. 3 4 4»/ 5 4 5 6 Pct- België 56 'ls 66 S6 95 59 76'/, 40 178 82' f, 3 25/l6 489/l5 663/4 52 24s/, 075 ADVERTENTIE! Bij den Boekhandelaar F. H- SCHIPPEE te "Vlissingen, is verschenen: DElt Dit Blad wort Abonnementspri per post 95 Cei Men abonneert i directeuren. De Burgeme. Overwegend] kunnen uitbrelf bepalingen te ledenen. Maken dat zij door ding van art. yan lijken in verpligt zien tel dat lijken vai nullen moeten «anneer liet ovd ore, terwijl del overleden, zulle! ore in den morg ^ij noodigen, algemeene gezof bekenden ten s schen ter begr; noodig is. En brengen t in liet Gasthuis Vlissingen; door F, I» ©©iMMS. R. K. Onderwijzer. Prijs 45 Cent. Een geschikt leesboek te verschaffen, zoowel voor open bare als bijzondere Scholen en. Instituten, waar men W Katholieken niet wenscht te kwetsen door het onderwijs i> de geschiedenis, en een helder begrip wil geven van ve' schillende gebeurtenissen in ons Vaderland voorgevallen, het doel van dit werkje. Wordt niet in commissie gezonden DRUKKERIJ VAN 1'. H. SCHIEFER 'FIS VLISSINGEN'. De aartsherfc van liet zuider- opperbevelhebba aartshertog is mi oin in de omstrej bieden aan het 'ijk de militaire! stellen. Elkeen voor de wallen Pruissen een Iraij je" zij staan tege behaalde overvvii) Aibrecht heeft ei fan Italië en kon moedige soldalenl Aijn leger vereen. "ijn dan dat der! "Pgegaan onder I °m bulp te biedeil '"dringenden W|llen meê te ivaj '"f hun voorhet "lende strijders ui za"gen bij de Noodkreten vveêrJ

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 4