BtilTENLANüSCHE TUDLMEN. 129 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 49.981, aaiv de ziekte gestorren 20.110, afgemaakt 9781, hersteld 19.591, nog ziek 529. Utrecht. Aangetast 107, aan de ziekte gestorven 41, afge maakt 3, hersteld 54, op het einde der week nog ziek 9 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 5985, aan de ziekte gestorven 2706, afgemaakt 128, hersteld 3077, nog ziek 54. Voord-Holland. Aangetast 53, aan de ziekte gestorven S, afgemaakt 37, hersteld 5, op het einde der week nog ziek 3 beesten. Sedert bet begin der ziekte: aangetast 1669, aan de ziekte gestorven 520, afgemaakt 472, hersteld 674, nog ziek 3. De minister van marine maakt in de Slaats-courant be kend, dat liet examen der aspiranten voor de bel rekking van adelborst der derde klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op maandag, den 25sten dezer maand, te 's Gravenhage, de juiste dag en het uur, waarop de aspiranten zich achtereenvolgens aan het locaal van bet departement van marine moeten bevinden, zullen aan elk der belanghebbenden nader worden kenbaar gemaakt. De minister heeft voorts bekend gemaakt, dat op een nader te bepalen tijdstip, aan bet locaal van het departement van marine te 's Gravenhage, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die tot scheepsklerk bij de Nederlandsche zee- inagt wenschen benoemd te worden. Het getal der opene plaat sen bepaald zich tot tien. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, moeten, vóór of uiterlijk op den 15 Julij a. s. een op zegel ge schreven verzoekschrift met de noodige opgaven aan den minis ter van marine indienen. Op 20 Augustus e. k. en volgende dagen zal in een der ioculen van het departement van financiën het examen worden afgenomen voor de betrekkingen van aspirant-landmeter en landmeter der 3de klasse bij het kadaster. De daartoe benoemde commissie van examinatoren bestaat uit de heerenA. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster, te 's Hage, voorzitter; L. J. van Toulon van der Koog, inspecteur der registratie en domeinen te Utrecht; II. D. Staal, landmeter te Arnhem; J. C. Obbes, landmeter te 's Hage, en C. J. Genet, landmeter te Rot terdam, allen leden, laatstgemelde tevens secretaris der commissie. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald: 1. dat de commissiën aan welke is opgedragen het examineren van hen, die het diploma, bedoeld in artikel 16 der wet van 1 Junij 1865 en eeneacle van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen te verkrijgen, voor de eerste maal in 1866 zitting zullen houden op maandag den 2 Julij e. k. en volgende dagen, te Leiden; 2. dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van tien, die eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrij gen, of die hunne vroeger verkregen bevoegdheid verder wen schen uit te breiden, overeenkomstig artikel 27 dier wet, voor de eerste maal in 1366 zitting zal houden op maandag 2 Julij e. k. en volgende dagen, te Amsterdam. De minister van financiën heeft ter kennisse van belang hebbenden gebragt, dat blijkens eene mededeeling der Zweed- sche postadministratie, voor den duur der tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid, die heden te Stockholm geopend wordt, aan het gebouw dier tentoonstelling een postkantoor zal gevestigd zijn, waarop de vreemde bezoekers des verkiezende hunne brieven en dagbladen kunnen laten adresseren. Zij zullen alsdan moeten voorzien worden met de woordenBureau deposte de I'Exposition. De officier van justitie te Leiden verzoekt in het Policie- hlad van 8 Junij jl. opsporing, aanhouding en berigt van de volgende effecten: Twaalf 3 pet. obligatiën Portugal 1853, elk van 100 pond st., met de nommers -321, 322, 407411, 558, 952, 1362, 2739 en 3301. Drie dito van 1857, met de nom mers 6260462606. Acht obligatiën nationale Oostenrijksche schuld 5 pet. van 1854, ad 1000 flor., met de nommers 42180, 66446, 87685, 180348, 207089, 261075, 273223 en 69947. Een dito, ad 500 flor., no. 59926. Negen certificaten Rusland 16445 59971 6e serie 5 pet., waarvan de nommers zijn - Jjjjggyj- 2234 161IS 50613 59151 64381 39311 tb 4276141 436151, 441381", 461904 Een certificaat Rusland 4'L pet. te Amsterdam, no. 84904 en 379234, 88387 46538L 54101 84101. De consul der Nederlanden te Memel heeft ingezonden het volgende oogstberigt, dd. 31 Mei 1866. De uitzigten voor de veldvruchten zijn over het algemeen in deze streken günstiv te noemen. Het- weder in het najaar was gunstig, de winter was buitengewoon zacht en voordeelig .voor de ontwikkeling van het zaad. Wel is waar werd de groei door het drooge en koude weder gedurende het voorjaar tot einde Mei, voornamelijk wat de zomerzaden aangaat, tegengehouden, maar over het algemeen schijnen zelfs de nachtvorsten, die wij in dezen tijd hadden, niet veel schade te hebben gedaan. Met het einde van de maand werd het weder warmer en de regen heeft zeer voordeeligen invloed uitgeoefend; zoodat men zich metde hoopopeenen voordeeligen oogst vleit. Wij vernemen, dat te Katwijk zich onderscheidene clio- lera-gevailen hebben geopenbaard. Ter voorziening in de drin gende behoefte aan geschikte luchtige localen tot verplegiiw der behoeftige lijders, die in vuile en bekrompene woningen ziek lagen, zijn dingsdag door tusschenkomst van het departe ment van oorlog eenige tenten aan het gemeentebestuur ter leen verstrekt. Het is te hopen, dat in plattelands-gemeenten, waat dergelijke omstandigheden zich kunnen voordoen, in tijds zal worden gezorgd om eenigennate geschikte localen, al waren hei schuren of keten, voor cholera-ambulances beschikbaar te heb ben. Het verstrekken van legertenten voor een liefdadig dol zal toch altijd wel een exceptioneel middel zijn. De Engelsche kapitein John Casey is thans in zoo verrt hersteld, dat hij jl. maandag het marine-hospitaal te Helder ver laten heeft om spoedig de reis naar zijne familie te aanvaarden. Kapelle (Zuid-Beveland) 11 Junij. De zeedijk te Wemeldinge is eergisteren ook doorgestoken, zoodat het kanaal nu aan beide zijden geopend is. De dwarsliggers voor den spoor weg worden bij Goes gereed gelegd. Leiden. 13 Junij. Uitliet Westland vernemen wij het volgende: Na de langdurige koude weersgesteldheid van Mei heeft de warmte van den Iaatsten tijd niet weinig invloed op de meeste gewassen gehad. De wijnstok is in groei sterk toege nomen en heeft een tal van bloembeginsels voortgebragt. Blijft het warme zomerweder aanhouden, dan zal er een overvloedige pluk van druiven zijn te wachten. Van devruchtboomen beloven de peren het minste en van de appelen hebben inzonderheid de fijne soorten geleden door koude en nachtvorst. Vele pas ont wikkelde vruchten zijn dien ten gevolge afgevallen. Toch zijn de boomen over het algemeen goed beladen. Onder de aardappelen, waarvan het vervoer thans bij partijen plaats heeft, kan gezegd worden dat zij naauwelijks een middelmatig beschot opleveren en ongelijk staan. Tijdens zij gelegd werden viel er veel regen, die voor het spruiten van den knol niet gunstig was terwijl de daarop volgende koude den groei belemmerde. Van aspergies is een zuiver en ruim gewas verzonden en over eenige dagen denkt men met het vervoer der aardappelen geregeld te begin nen. Ouaangezien de vermelde uitzonderingen, heeft men alhier reden om den stand der meeste gewassen gunstig te noemen. Oostburg 13 Junij. Maandag en gisteren zij; te Sluis ongeregeldheden voorgevallen. Er is in de tuin van een der wethouders dier gemeente schade aangerigt, door een tl opgewonden staat verkeerende troep volk. Men schijnt, zich doei1 deze baldadigheden te hebben willen wreken, over het door dei gemeenteraad genomen besluit, om ditjaar geen kermis te houden. Een besluit, dat zeer tegen den zin van vele Sluizenarct schijnt te zijn. X? otter.cla.rti 12 Junij. In den afgeloopen nacht is hier een diefstal gepleegd ten huize van eene herbergierster in de Schubdevischsteeg, de weduwe Pernis, die den vorigen nacht was overleden en wier lijk alleen te huis was gelaten. Men ver moedt, dat de diefstal geschied is door overklimming aan del achterzijde van het huisje, zijnde de achterdeur, aan een plaatsje uitkomende, door de bloedverwanten van de overledene open gelaten, ten einde versche lucht in de woning zou kunnen door dringen. De waarde van het ontvreemde is zeer luttel, daar dit zich bepaald heeft bij eenige oude kleedingstukken, in eene openstaande lade van een ladetafel aanwezig. I)e bloedverwante» hadden juist te voren al wat eenige waarde had uit de woning medegenomen. Als eene niet onaardige bijzonderheid verneemt men verder, dat in deze zelfde woning kort geleden door d» policie huiszoeking was gedaan, omdat men vermoedde dat aldaar gestolen voorwerpen verborgen waren. Franki-ijls. Het hoofdbestuur der in 1867 te houden wereldtentoon stelling heeft bij een besluit van den 7 dezer bepaald dat aldaari ee,ie afzonderlijk tionale tentoonst landen; dat dit commissie zal w nagaan, hoe de «•orden dienst ba liet stelsel van m De Londensch niet de Engelsche erklaard heeft I houding verijdeld Rusland niet geo; die, naar het oordi lieden, in vele op leunen, dat het jedacht hebben, inel door Frankri hing bij het Enge treft gemaakt als erkingen van di legenen die nu all uitsluitend c S vervallen van (■.'wijnen der h van de onzijr zou gehandeld lligen; dat dit vo Irer elkander sto enige maanden vi of dergelijke i leden door Eng slagen werd. Ai \mit.eur op nieuv island gemeend li r van eene co lie regering zich In een schri in Franschen ilon geregtshof te M '■•Lig gegeven in Isvaartuig, tijden) kkade aangehou geregtshof van i de uitspraak va onzijdigen liane ,e aan oorlogvoer [ar dat zij zich aa ikeleu naar de h Wanneer er vo eene haven vat voornemen geur ten, al zou dit n; onzijdige havet j- In de week, ei «land door de t? in de daaraan v uitbreken der zie torven 124.114, 1 opgaven zijn nie Je vorige week 8 In den loop d« lerstallige rapport) enkele week, mtj In Ierland hebt ivoorgedaan. J r De Levant—TH die dit jaar ben 'te feest der bede: kreten der choler: Je overblijfselen geofferde dieren 111 van de eholer; t'-koning van Eg lij deze offerpleg 'tut van de Leve tuden stank op de bespeurd werd; bronnen die doe leederen bedorve ken, volgens ged

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2