BlllTKNLAWBSCHE TIJDINGEN. ii 2e halfjaar, hetwelk is aangenomen door den heer P. L. Horne- inan voorf'0.59 het Nederlandsch pond. Naar men verneemt zal Zr. Ms. wachtschip alhier buiten dienst worden gesteld en door Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden vervangen worden, welke alsdan gedurende de zomermaanden op de reede zal verblijven. De sleper M. B. kwam eergisteren morgen met zijn paard en wagen, geladen met mest, op de Kaaskade alhier aanrijden, toen een gedeelte der infanterie met' hoornblazers daar voorbij trok; liet paard schrikte van het geraas der hoorns met het ge volg dat het met de wagen in de kade viel. Eenige personen kwa men dadelijk ter hulp en mogten na veel moeite er in slagen liet paard aan wal te brengen, de wagen, welke aanzienlijk bescha digd is, heeft uien eerst in den namiddag er uit kunnen halen. Met den 15 dezer worden de navolgende officieren, die nende op Zr. Ms. korvet Prins Mauriis der Nederlanden, op non-activiteit gebragt, en wel: de luit. ter zee le kl., Ie offic., A. Dronkers; de luit. ter zee 2e kl. P. Crans en de offic, van adm. 2e kl. J. H. C. ten Hove; de luit. ter zee le kl., le offic. J. D. J. van der Hegge Spies; de luit. ter zee 2e kl. J. van Burg; beide laatstgemelden thans dienende op Zr. Ms. korvet Pallas. Met genoemd tijdstip wordt alsmede op non-activiteit gebragt de luit. ter zee le kl. C. F. van der Star, thans belioorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. Met den 16 dezer maand worden de navolgende officieren enz. geplaatst op de daarbij aangewezen bodems, als: op Zr. Ms. korvet Pallas: de luit. ter zee le kl. P. J. D. Breukelman, als le offic.; de luit. ter zee 2e kl. J. Plantenga en de adj.-adin. P. J. lioest; op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis: de luit. ter zee le kl. J. Nr. Slegt en de luits. ter zee 2e kl. J. W. van Kerk wijk en P. J. van Druynenlaatstgemelde met intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoordde luit. ter zee le kl. jhr. X. Mijer; de luit. ter zee 2e kl. C'. L. van Woelderen en de offic. van gez. 2e kl. H. J. Nieuwkerk. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 4 dezer, no. 40, wordt het bevel over het met 16 Junij a. s. in dienst te stellen schroefstoomsehip Willem opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee P. L. Geerling, in steile van aan den kapt. ter zee G. Roijer, die door ongesteldheid verhinderd is dat hevel op zich te nemen. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van den 29 Mei j]., den luitenant-generaal J. \V. Blanken, afgetreden minister van oorlog, te benoemen tut ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. De minister van marine heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat'op een nader te bepalen tijdstip, aan het lokaal van het departement van marine te 's Gravenhage, een vergelijkend examen zal gehouden worden voor twee plaatsen van adspirant-ingeuieur bij de marine. Het programma van de vereischte kundigheden voor dit vergelijkend examen, benevens andere opgaven vinden belanghebbenden in de Stauts-courant van dingsdag. 's Jï e e r e li 11 o e li 6 Junij. Met het oog op de gevreesde ziekte, de cholera, heeft de gemeenteraad, in zijne vergadering van den 19 Mei 11., op voordragt van den burge meester met algemeene stemmen besloten de kermis, invallende in de maand Junij voorloopig te schorsen. Holwei*tl 3 Junij. Gisteren avond woedde hier en in den omtrek een hevig onweder, vergezeld van vreeselijken hagelslag en zwaren bliksem. Eene vrouw, die met manden brood bij de boeren loopt, keerde met haren man en nog een ander persoon (beide arbeiders op het land) naar huis, toen ze door dit onweder werden overvallen. Alle drie gingen, om zich tegen den hagelslag te beveiligen, achter een hek zitten. Plot seling valt er een hevige bliksemstraal, werpt de vrouw en den anderen arbeider in de sloot en doodt den man der vrouw. Hontenisse 30 Mei. Het vierjarig zoontje van den Heer v. L. is gisteren in een' der oude wallen van het voor malig Hof te Zande gevallen en verdronken. lVieu.wed.iep 4 Junij. Heden morgen zijn Zr. Ms. korvetten Urania en van Spej/c uit deze haven vertrokken; het eerste met bestemming naar de kuil van Marken voor een oefeningstogt met de adelborsten laatste studiejaar, het laatste om op de ree van Texel gestatioiineerd te blijven. Stoppeidijlc 29 Mei. Heden heeft alhier plaats gehad de aanbesteding van den bouw eener nieuwe school en onderwijzers woning nabij het dorp Rapenburg, en is daarvan aannemer geworden de heer C. L. Bleijepberg te St. Jan Steen voor eene som van/'5.250. IPvanlsrijli. De Parijsche conferentie over de Donau-vorstendommen was maandag weder vergaderd. De Turksche gezant heeft bij herhaling het voorstel gedaan, tot het verleenen van magtiging aan de Porte gebruik te maken van haar regt van gewapende tusschenkomst. Dit voorstel werd bestreden door den Russischen gezant, die aanvoerde dat, indien Turkije de vorstendommen be zet, ook Rusland zijnerzijds de gewapende tusschenkomst zal verlangen. De conferentie verklaarde zich ten slotte voor de handhaving van het status quo. Vorst Karei I het nieuwe hoofd van den staat Rumanië, zet zijne stappen voort om de waarborgende mogendheden te doen besluiten in h et fait accom pli zijner troonsbestijging te berusten. Men verneemt dat hij van de Eransche regering reeds vergunning gekregen heeft, de Fransehe officieren te behouden die aan het Rumaansche leger zijn toegevoegd. Met twee Berlijnsche bankiershuizen is de nieuwe vorst in onderhandeling over het sluiten eener leening van 50 millioen piasters. Engreland. De Glole kan in de tekst van het antwoord van Oosten rijk, zoo als die door een der Oostenrijksche bladen is medege deeld, niets vinden dat de bewering van den Fransclien Monitew, dat dit antwoord verdere onderhandelingen noodzakelijk maakt, zou kunnen regtvaardigen. Het ministeriële orgaan vermoedt daarom dat de door het bedoelde Oostenrijksche blad geleverde tekst niet naauwkeurig is geweest. Hoe dit zij, het schijnt zeker dat er een spaak in liet wiel is gekomen, maar men zou zeer verkeerd doen Oostenrijk alleen verantwoordelijk te stellen. De eigenlijke oorzaak der geschillen is in Noord-Duitschland ea niet in Venetie ontstaan. De eischen van Pruissen ten opzigte der Elbe-hertogdommen, welke eischen door alle andere Duit- sclie Staten worden bestreden, hebben aanleiding tot al deze oorlogstoebereidselen gegeven. «Wij hebben," zegt de Glole, „nooit verborgen gehouden dat Oostenrijk naar ons inzien, verstandig gehandeld zou hebben door het koningrijk Italië te erkennen, en daarna naar een middel te zoeken om, zonder zijner waardigheid te kort te doen, Venetie aan de Italianen te kunnen afstaan. Of dit den oorlog voorkomen zou hebben weten wij niet; maar de toestand van Oostenrijk in Europa zou daardoor aanmerkelijk verbeterd zijn, en wij gelooven dat ook zijn inner lijke toestand zou zijn verbeterd. Maar het is iets anders, een gedeelte grondgebied uit vrije beweging af te staan; iets anders, dit onder bedreiging van oorlog te doen. Wij kunnen het niet berispen dat de Italianen van de moeijelijke omstandigheden, waarin Oostenrijk verkeert, gebruik maken om voor Venetie te vechten, maar wij kunnen evenmin onopgemerkt laten dat OoS' tenrijk op dit oogenblik wordt behandeld op eene wijze, waarover, elke groote mogendheid, en zelfs sommige kleine mogendheden, in Europa, het koste wat het wil, wraak zouden willen nemes Wij zijn het daarom niet eens met diegenen, welke beweren dii Oostenrijk de eenige schuldige is. Natuurlijk, wanneer dis mogendheid afstand wilde doen van haar grondgebied in het Noorden en in het Zuiden en van haren invloed in Duitschland, zouden wij vrede kunnen hebben. Maar het is eene nieuwe leer, dat een staat alles moet afstaan wat door andere staten wordt verlangd, onder bedreiging van anders in den ban gedaan te zul len worden. Engeland zou onder bedreiging niets afstaan; even min zou Frankrijk of Rusland dit doen. Indien derhalve ie conferentie niet bijeenkomt, en indien de oorlog uitbreekt moet de schuld daarvan niet uitsluitend aan Oostenrijk geweten wor den." Uit New-York wordt van 26 Mei berigt, dat de behan deling van het proces van Jefferson Davis, naar men zegt, uitgc steld is. Dtiitsclilaiicï. Ziehier het getal inwoners van eiken Duitschen staat, nevens het getal troepen, dat zij op de been kunnen brengen Oostenrijk telt 13 millioen inwoners die tot den bond belioo- ren, van welke 600.000 soldaat zijn. Beijeren telt 4.700.000 inwoners en 200.000 soldaten. Het koningrijk Saksen telt 2.250.000 inwoners en 25.0 soldaten. Hannover telt 1,900,000 inwoners en 26.000 soldaten. Wurtemberg telt 1.750.000 inwoners en 25.000 soldaten Het groot-hertogdom Baden telt 1.370.000 inwoners e® 16.700 soldaten. Het groot-hertc ,000 soldaten. Het hertogdom i, Saksen-Alten! wners cn 7.700 Brunswijk en h 1daten Pruissen telt 19; [3.294 man op del Iveur-Hessen 741 Meklenburg-Seh oners en 5.500 so Holstein-Oldenb irg 392.000 inwo De vrijsteden Lui uoners en 24.361 De vierhoek. itenrijk aanvalle rer Mantua, en v verovering van V bewerkstelligen o De aanval in 't f: moet opmerken Ijkt, als een der 1 i,Jie Philip Aug 'iteehiera, Veronl door geheele lij] elkander geplaa holle doorgang,® De uitgravingen e at fc' Irlio

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 2