eizer zal de ivei' oral van de zijde iet geheugen ge- erug te trekken. treden, mits al de hj maar dit mils ;evorderd, zullen gesteld hadden, :bben. md genoegen, ge- congres, op voor- sprake gebragt slfde uitzondering is genoeg om het ch zou dan wel oj lolsteiiische kwes onrnal des Debatt 3den dezer in het euring van braai- welke politiek bt en Italië tot getut rankrijk. De schrij- dat de heerTliifts| maar de door heit af. De heer Thiers, n magt toeneinenilt 1 belagen. Volgens1 welk aan anderen It e politiek is nog dit et den grooten maat- e berekend is op de t der belangen, tei talie door Frankrijk millioen zielen opgtj jk gekeerd. Duitsch1 e grondslagen zijne idelijk de 4-0 million llioem Italianen nden. ist, heeft ons gezeg ,s, en in dit regering nmen tot DuitschlaiJ ilitiek zijn voorbij, t aansloot, die de kam tegen een even billi Het is meer dan ra men, even als er Engeland. Is het a goed beschouwd, M lidelijk waarom Iw tschland tusschen te Parijs ontval," eden, gerezen tusst derkoning. Het las en schadeloosstelling sps weet thans dat tol ■rd millioen noodigz ;ent te kunnen reken coning tot het L. ,t de verklaring van s, op de interpoli»'11, ;res, aan volledigbe» jcretaris voor buiten' is, dat geen voorste nmaar hij gaf te,e Frankrijk haren lijk met een vredelK „geland echter zijne :ruit opmaken, dat t werken. Ten slotte de tegenwoordige c onderheden kon tred heffende de veeziekte» ril, werden aangaf tuide week, en jstgemelde cijfer o de opgaven van 17 inspecteurs, die iu de voorgaande week 129 nevallen rapporteerden. Sedert het uitbreken der veeziekte wer den aangetast 229,669 runderen, waarvan 62,923 werden afge maakt, 122,101 stierven en 30,898 herstelden. Men zal zich herinneren, dat een Engelschman, Gale ge naamd, reeds eetiigen tijd geleden een middel heeft uitgevonden om het buskruid tijdens de verzending en bewaring onontplof- baar te doen zijn. Thans heeft die uitvinder weer iets nieuws uitgedacht, namelijk eeu hoogst vernuftig zamengesteld werk tuig van geringe» omvang, waardoor men alle vuurwapenen met eene verbazende snelheid kan doen werken, zóó zelfs, dat men daardoor met een geweer of pistool minstens zestig schoten per minuut kan doen, terwijl het tevens ook bij de kanonnen kan worden aangewend. De uitvinder heeft jl. zaturdag te Londen met zijn werktuig eene reeks van proefnemingen gedaan, in tegenwoordigheid van den opperbevelhebber der armeée, die het groot nut daarvan openlijk erkend heeft en de proefnemingen in liet bijzijn van een groot aantal officieren heeft doen herhalen. Blijkens de berigten uitZuid-Amerika heeftden 25 Maart te Bnenos-Avres een hevige orkaan gewoed. Nadat men reeds «uiige uren te voren alle kenteekenen van storm had opgemerkt, zag men des namiddags omstreeks vijf ure eensklaps enorme digte stofwolken uit het Zuidwesten over de geheele landstreek invliegen. Plotseling ontstond hierbij eene duisternis als te midden van den nacht, of eigenlijk nog erger, want vele perso nen, die op straat waren, durfden zelfs geen voet verzetten, uit trees van eeu ongeluk te zullen krijgen, terwijl zij toch door liet schudden en schokken der huizen en het nedervallen van schoorsteenen genoodzaakt weden zich uit de voeten te maken. Daar het juist tegen het uur van het middagmaal liep, waren de koffijhuizen en dergelijke inrigtingen vol bezoekers, in wier midden natuurlijk door de eensklaps invallende duisternis eene niet geringe verwarring ontstond, die nog toenam doordien men zoo spoedig geen licht kon krijgen, omdat er nog geen toevoer van gas was. Te midden van al die corfusie hoorde men langs alle kanten de zinken daken, de ramen enz. op de straten in stukken lallen. In het Parijsche hotel stortte een groot glazen dak naar beneden, hetwelk zulk een schrik teweeg bragt, dat alle in bet gebouw aanwezige persouen naar buiten vlugtten, waarbij de meesten door de nedervallende voorwerpen gewond werden. Ter zelfder tijd was juist een spoortrein vertrokken. Door liet nach telijk donker overvallen en door de verstikkende atmospheer der stofwolken naauwelijks kunnende ademhalen, meende de machi nist dat het toch 't beste was den trein maar zoo goed mogelijk en op goed geluk af te laten doorgaan, terwijl hij onophoudelijk liet schelle, sterke fluitje liet werken, tot waarschuwing van ieder Idie zich op den weg mogt bevinden. Nadat de storm alzoo in .geduchte vlagen over liet land had gegierd, zag men eindelijk na Iruim een half uur het licht weêr doorbreken. Toen later ook de trkaan langzamerhand begon te bedaren, ontdekte men welke I vare verwoestingen daardoor waren aangerigt, terwijl de ver- lieling een nog akeliger schouwspel vormde door de stortregens, lie onmiddellijk daarop volgden. Op liet land in de omstreken der stad zag men allerwege de weggeslingerde daken en andere lovengedeelten van buizen tusschen de ontwortelde hoornen lig gen. Op verschillende plaatsen waren de bewoners al hun vee Ikwijt geraakt, en eerst later werden een aantal paarden, koeijen en schapen op groote afstanden van de stallen in allerlei rigtiu- gen verspreid teruggevonden. Spoorweg-stations, telegraafdra den, molens en andere op zich zelve» staande gebouwen hebben natuurlijk allen zwaar geleden, doch opmerkelijk is het, dat bijna alle personen en kinderen, die onmiddelijk na het onheil ver mist werden, naderhand ook zijn teruggevonden, terwijl in de stad wel vele menschen gewond, maar zoo het schijnt geene of "elligt slechts enkele daarbij omgekomen zijn. In sommige ge tallen was dit zelfs bevreemdend, gelijk onder anderen in bet slation Merlo, waarvan het grootste gedeelte in éón enkelen ruk pet de geheele dakbedekking werd weggeslagen, terwijl er zieh veertig personen in bevonden, die er allen met den schrik zijn afgekomen. Evenzoo bleet ook een aantal menschen gespaard, j'e z'cli in de onmiddellijke nabijheid van den Moreno-toren 'avonden, toen deze nederstortte, terwijl inmiddels een ingeze- 'l"ne, °P zijn baleon den storm willende gadeslaan, eensklaps "urn twintig el ver werd weggeslagen, zonder iets meer dan pie ligte kneuzing op te doen. Gelijk men wel kan begrijpen, perde de rivier een schouwspel der hoogste verwarring door «massa kleine vaartuigen die door elkander raakten en waar- 1Jn eenigen ten gronde gingen, terwijl een aantal anderen zware "hade beliepen. Ook hierbij zijn vele menschen gered, die men 'aads voor verloren achtte. Duitschland. "W eenen 4- Mei. De Mili/ar-Zeilting doet uitkomen, dat vijf Pruissische spoorweglijnen, deels uit liet binnenland, deels uit het noorden des rijks, tot in de nabijheid van Oosten rijks grenzen naderen, zonder nog te rekenen de lijnregt aan deze spoorbanen aansluitende lijnen, zopdat alle gunstige om standigheden voor Pruissen voorhanden zijn om in den kortst mogelijken tijd eene massa troepen naar Oostenrijks grenzen te transporteren In vijf A zes dagen kunnen alzoo met het in Sile- cie staande corps 170,000 A 200,000 man Pruissen, aan de gren zen van Oostenrijk vereenigd zijn. Beschouwt men daarentegen het Oostenrijksche spoorwegnet in liet noordelijke deel der monarchie, dan komt men tot de overtuiging, dat slechts drie spoorweg-verbindingen uit het binnenland tot de Pruissische grenzen reiken en daar nu de troepen, het materieel, de provi and of uit het Zuiden, bf uit het Zuidoosten moeten vervoerd worden, zoo moet alles zijn weg vinden over Weenen. Om mits dien 170,000 A 200,000 man Oostenrijksche troepen aan de Pruissische grenzen beschikbaar te hebben, heeft men, alleen van Weenen uit, 12 A 14 dagen noodig. Hieruit blijkt, dat Oos tenrijk zich zelfs dan nog in eene ongunstige strategische positie tegenover Pruissen zou bevinden, wanneer liet in Bohemen en Moravie bij het begin van hetbijeentrekken der troepen, 50,000 A 60,000 man zou hebben vereenigd, eene strijdmagt, die nie mand zeggen zal dat het daar bijeengetrokken had. Berlijn 7 Mei. Een aanslag die heden op het leven van den minister-president heeft plaats gehad, en waarvan in arde bladen melding wordt gemaakt,'heeft groote opschudding in de hoofdstad te weeg gebragt. Met betrekking daartoe kunnen de volgende nadere bijzonderheden worden medegedeeldTen 6 ure ongeveer.ging de heer von Bismarck te voet langs de wan delplaats Onder de Linden genaamd en bevond hij zich in' de nabijheid van het hotel van den Hnssisehen gezant, toen plotse ling een schot op hem werd gelost; de kogel vloog hem op een geringen afstand voorbij en werd onmiddellijk door drie anderen gevolgd, zonder hem te treffen. Dat de moordenaar zijn wapen vrij juist had aangelegd, blijkt hieruit, dat een der kogels door den overjas en verdere Meeding van den minister heendrong, zoodat zelfs het hemd was doorboord. Onder de eerste' perso nen, die de hand op den dader leidden, behoorde den minister zelf. Op het oogenblik, dat de aanslag werd gepleegd, trok juist eene afdeeling infanterie voorbij; deze bevond zich zoo nabij de plaats waar het feit een oogenblik te voren was geschied, dat de troepen onmiddellijk na het gebeurde den minister konden omringen, en de snel toestroomende menschenmassa terughouden. De officie ren begeleidden kort daarop den heer von Bismarck naar zijn hotel in de Wilhelmstraat. Een der kogels bragt aan een boek binder, hier ter stede gevestigd, die op een aanmerkelijken afstand van den minister de straat passeerde, eene gelukkig niet gevaarlijke verwonding toe, terwijl een andere kogel tegen eene kolom sloeg, geplaatst over de Sehadowstraat en welke tot het aanplakken van billetten, aankondigingen enz., wordt gebezigd. De dader is een zoon van Karei Blind, die thans te Londen woont. Weinige oogenblikken na het plegen der misdaad werd hij reeds verhoord. In een oogwenk was het berigt van het gebeurde door de gan- sclie stad verspreid, en het duurde niet lang of er verzamelde zich eene talrijke menigte voor het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken (de woning des heeren von Bismarek), welke den minister verlangde te zien. Ook de koning begaf zich naar liet hotel van buitenlandsche zaken, den einde den minis ter geluk te wenscheu met den zoo gunstigen afloop van het ge vaar, waaraan hij was-blootgesteld geweest. Zoodra de koning zieli had verwijderd, trad de minister voor een der geopende vensters. Er was geen spoor van eenige ontsteltenis op zijn ge laat te ontwaren. De generaal Murawieff, die als landvoogd van Litthauen zich een bloedigen naam heeft verworven, is belast met de lei ding van het onderzoek omtrent den onlangs gepleegden aan slag op 's keizers leven. Hij schijnt al dodelijk de zekerheid verkregen te hebben, dat de aanslag iets meer was dan een stap van eenen op zich zeiven staanden snoodaard of krankzinnige, want volgens een der dagbladen zou hij zich op een gastmaal er over uitgelaten hebben, dat hij liever zou sterven dan de mis daad ongestraft te zien, die de daad geweest is van velen, han delende in onderling overleg. Deze op verholen gevaar wijzende woorden hebben, naar ge- ïneldt wordt, te St. Petersburg diepen indruk gemaakt; en onder het publiek werd de aanslag nu in verband gebragt met de laatste ontdekte poging om de hoofdstad in brand te steken. Te St. Petersburg waren sedert den aanslag en in verband

Vlissings Weekblad | 1866 | | pagina 3