TIJDINGEN.' slangstelling gegevt( [cheiding, van door 2 ile van den Nederig poet de motieven van den heer Walewski regt hebben doen wedervaren, waarom in de kamers alles bij het statu quo blijven Men verzekert dat de heer Peiletan, afgevaardigde der ioofdstad, aan een studie over Proudhon arbeidt, welke niet reinig sensatie zal verwekken. Idij zou daarin aantoonen dat 'roudhon niets meer is dan een hansworst, zoo wel op politiek ,1s op maatschappelijk gebied. De heer Peiletan moet daarin net de naaktheid van Proudhon en zijne geschriften den draak teken. Hij zou gezegd hebben: „Ik zal hem met het masker .yens de huid aftrekken." Deze arbeid zal in de Revue des )evx Mondes verschijnen. - Bij Saint-Etienne-les-Orgues is in de vorige week door ,en elfjarigen jongen, schaapherder, op een zijner makkers een (fschuwelijke moord gepleegd, waartoe geen ander doel hem be- soog dan om in het bezit te geraken van twee sous (één stuiver [ollandsch), welke de verslagene bij zich had. De moord werd jet de grootste koelbloedigheid gepleegd door middel van een stok, waarmede hij zijn slagtoffer, nadat dit reeds in zwijm ver teerde, nog zoo lang bleef slaan tot dat hij de volkomene zeker- ieid van diens dood had bekomen. Daarna keerde hij het lijk, lat voorover lag, om, zocht de ellendige twee sous uit de zakken ay, bragt de kudde van zijnen ongelukkigen makker met de kjjoe naar de kraal van hunnen gemeenschappelijken meester, reinigde daar koelbloedig handen en kleederen van het bloed, raarraede zij bevlekt waren, en gedroeg zich verder alsof er jiets gebeurd was. Toen er, bij het ingestelde geregtelijk onder- roek, sterk vermoeden tegen hem gerezen was, bekende hij zon- Berte verbleeken ofte blozen zijne misdaad en verhaalde al de verschrikkelijke bijzonderheden daarvan met eene stuitende jelbloedigheid. Toen hij naar de gevangenis werd overgebragt, ierp hij zijne blikken even onbekommerd in het rond als ware :r niets bijzonders met hem voorgevallen. Deze zaak heeft bij het publiek een sterken indruk van afgrij- :en verwekt, en men heeft daarbij niet nagelaten om eene psy- ihologische verklaring te zoeken voor de ontzettende volhar- ling, waartoe zoo jeugdig een mensehelijk gemoed reeds jezonken was, Daarbij is men tot de wetenschap gekomen dat ieze jongen sedert zijne jeugd van elk onderwijs was verstoken 'eweest, nooit iets van godsdienst had gehoord, dat met één voord geenerlei redelijk gevoel bij hem was ontwikkeld, zoodat «k het besef der begane misdaad bij hem slechts zeer zwak moet lijn geweest. De verslaggever van dit gruwelijk feit voegt aan zijn relaas de ipuierking toe, dat in deze zaak wel eene ernstige waarschuwing tegen de materalistische strekking van onzen tijd mag gezien Korden. Zal toch de invloed daarvan zich niet altijd zoo treffend luidelijk vertoonen als bij dit rampzalig kind, in geringeren paad zullen toch zeker de noodlottige gevolgen zich veelvuldig doen gevoelen. Engeland.. Volgens een staat, voor eenige dagen opgemaakt uit de bij het mvernement te Londen ontvangen opgaven, zijn in Engeland i Schotland sedert het uitbarsten van den besmettelijke vee- typhus 27,432 runderen daardoor aangetast; daarvan zijn 8998 iigemaakt, 12,680 gestorven, 1777 genezen, en waren op den !S dezer 3977 nog in behandeling. Het aantal nieuwe ziekte- Jgevallen is in de met 18 November geëindigde week tot 2669 'ij vernemen, dat swklommen; in de daaraan voorafgegane week had het 2580 en er den goederenbewene week vroeger slechts 1765 bedragen. Het aantal genezin- hii vooraf cenlaasilfm schijnt in verhouding grooter geworden te zijn. De opgave 'an 21 October vermeldde er 707 tegenover 6711 gestorven 'anderen; de laatste opgave vermeldt 1777 genezen en 12,680 gestorven runderen. Van het aantal genezingen, in de jongste dagen vermeld, zijn 708 voorgekomen in Schotland alleen, alwaar men meer geduld en meer geluk bij het behandelen der kwaal schijnt gehad te hebben dan in Engeland. Den 23 November jl. is door het Engelsche gouvernement «ne nieuwe verordening op de veeziekte vastgesteld, waarin al de vroeger dienaangaande gemaakte bepalingen met eenige wijzigingen opgenomen en tot een geheel gebragt zijn. Het ver roer van vee in besmette landstreken is daarbij aan nieuwe be perkingen onderworpen, doch de bevoegdheid om ieder ziek of verdacht rund te doen afmaken aan de inspecteurs ontnomen; tij zullen alleen dan tot slagting mogen overgaan, wanneer tanne bevelen tot afzondering van ziek of verdacht vee niet door d«n veehouder worden gehoorzaamd. Het gouvernement heeft besloten bouwstoffen tot zamenstel- 'g eener statistiek van den veestapel in Engeland en Schotland ''verzamelen, ten einde in staat te zijn,om op het voorbeeld van Nederlandsche regering, het aantal gezonde met dat der aan- Door de vergatlen', lit genomen, met a|j leverberg alleen uitj waaraan deel namen: dlitz en dr. Geeleh h aan de tweede kat smaakte wetsvoordnf hg in Limburg zu]j ;adering door den co] In de Engelsche Ihet namaken van 1 ing werd geuit, dal ede haar hoofdkwat Ie het volgende: I« elegant persoon zijn zeggen was Polen, en had hij, n leefde, van zijn reis te gaan, ten zoeken en bij die Met dat doel steldi] r ter stede, van wie: bet Russisch bankpa ter loops te kennen; |p in welk logeme» agen na zijn vertrek fetaling en ontvin ch papier te zijn. tie, die naar zijne iij •eemdeling opmaak kennis der Londei Idaar aan het opgegi ikte het, ten gevolg nalement, hem ve >p, in handen te krjj hij nog meer zulk/ ake in betrekking aanleiding daarvan uwd, met het gevolg thans aldaar in art: /derzoek bevindt rtien andere in degi rdamsche handelaar| de vereischte wettige1 p persoon des bescii Londensche politii rdeling der zaak, ructie, voorloopig evenwel binnen t'| ijkt dus, dat de oni- dat niet het hooi r dat slechts eene li' ats gehad. hij vooraf ge; uwe man raapte del en stuk papier gewi jiem tot heden er toe ige behandeling te >k te laat zoude zijn het jU. ;e geweest is om -- woord op de troourenj ègne meldt men, da'1 van den ministerraad n, zoodat de heer lie reactionnaire ma" :n moest, en wel o#J aat als president der»1 lene vermindering '"I et aankondigen. De getaste runderen aan het publiek telkens te kunnen opgeven en alzoo de betrekkelijke mate der geleden verliezen te doen uit komen. Onlangs vond men, bij gelegenheid dat een inbreker te regt stond, eene menigte strookjes papier in het vertrek, dat hij bewoond had, waarop de namen der aristocraten stonden, wier huizen tot inbraak waren aangewezen, met bijvoeging van dag en uur. Lord Palmerstons woning (Cambripge House) stond er op; bij hem zou de inbraak geschieden, terwijl de minister zich ongesteld op zijn buitenverblijf bevond. Graaf Russell lag ins gelijks aan de beurt, vervolgens graaf Shaftesbury en meer per sonen van rang. De namen waren door enkele letters aange duid. Een particuliere correspondent aan het Algemeen Han delsblad uit New-York van den 3 November meldt het volgende: Eene kleine aardbeving verwekte niet weinig verbazing door de zonderlinge omstandigheden, waaronder zij voorkwam. Het schijnt, dat in de maand Junij alhier een Duitscher arriveerde, met name Henry Liihrs, en zijn intrek nam in het Wyoming- hötel, in een der drukste straten ran het drukke New-York. Behalve zijne koffers, had hij een kistje bij zich met oliën, dat hij niet op zijne kamer deed brengen, en daarom in het kantoortje van het hotel werd gezet. Drie of vier weken later vertrok de Duitscher en liet het bewuste kistje achter, dat sedert gebruikt werd door sommige der bewoners van het hotel om schoenen op te poetsen, enz., terwijl het tevens van tijd tot tijd van den eenen hoek in den anderen geschoven werd, al naar het iemand in den weg stond. LI. zondag bemerkte een der gasten dat er rook en vlammen uit het kistje kwamen, en daar hij er onmid dellijk melding van maakte, grepen twee daar zijnde heeren het gevaarlijke ding aan en liepen er regtstreeks de deur mede uit. tot op den rand van het trottoir, waar men het liet en in huis terugkeerde, en het was tijd ook, want weinige seconden later hadden zij hunne heldhaftigheid met hun leven geboet. Op een maal sloeg het kistje uit elkander, met een geluid dat een don derslag geleek en verscheidene mijlen in den omtrek gehoord werd. De kracht van de uitbarsting was ontzettend, de huizen vijf of zes straten in de rondte schuddeden op hunne grondvesten en duizende vensterglazen niet alleen, maar geheele vensters met jalousiën, houtwerk en al werden uit de huizen geslingerd. De plaats, waar het kistje zich bevonden had, was kenbaar aan een diep gat en een kolosale steen was uit het trottoir geslagen. Bijna al wat beweegbaar was in het Wyoming-hötel was ver gruisd, deuren uit hunne sponningen geligt of gebrijzeld, terwijl de geheele omtrek een zonderling schouwspel van verwoesting aanbood. De verbazing was algemeen. De Duitscher Liihrs werd gearresteerd en verhoord, maar het bleek, dat hij niet wist, welke gevaarlijke materialen hij met zich gevoerd had. Men had hem de oliën gegeven in Hamburg om hier te verkoopen, of er orders op te ontvangen, maar had, andere bezigheden hebbende, het bewuste kistje vergeten en hij werd gevolgelijk in vrijheid gesteld. Intusschen verwekte het voorval veel publieke discussie; gelukkiglijk viel het voor op zondag en niet meer dan twintig tot dertig personen waren gekwetst, waarvan slechts één gevaarlijk; hadde het in de week plaats gegrepen, dan is het onmogelijk te zeggen, hoe vele menschenlevens het zou gekost hebben. Het was bewezen, dat de kracht der ont plofte olie, die het kistje inhield, meer dan vijf maal die van buskruid te boven ging, en men meent dus dat het dezelfde chemische bereiding is als door den Duitschen doctor Nobel is uitgevonden, een nieuw geheim der natuur, dat een verschrik kelijk wapen kan worden, zoowel tot het doorbreken van eene rotsachtige landstreek voor spoorwegen of kanalen, of tot het vernielen van menschen door het in de lucht doen springen van forten en bolwerken. Met zulk een bondgenoot in zijne Petersburgmijn had Burnside Lee's geheele leger en misschien dat van Grant er bij vernietigd. Belgie. Brussel 28 November. De lieer Dechamps heeft de moeite genomen aan de heeren Rogier en Dolez in een brief te antwoorden op beider aantijgingen. Het begin van dien brief behelst een onwederlegbaar verdediging zijner vaderlandsliefde. De geheele brief is een beschaming van zijne belagers. Men juicht het zeer toe, dat de heer Dechamps op eene zoo edele wijze weder de logen heeft ontmaskerd, die in onzen modernen tijd zulk een rol speelt. De boosaardigheid en haat der heeren Rogier en Dolez zijn in den brief naar verdienste aan de kaak gezet, zegt een blad, door een man wiens roem zijn vaderland is, waaraan hij zulke gewigtige diensten bewees, even zeer als zijn geloof dat hij steeds manmoedig verdedigde.

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 3