r 1 ck, »!t 1865. N°. 143. Zaturdag 14 October. 3de Jaargang. fci 5 I 141'|, 98>|, 82'!, i'l- 4 8'lt 3 u 190 85 66'!, 38'/, 38'|, 5 3 5 2'U 57'/ «VI, 839 3'lï 1LISSINISGH WEEKBLAD. lft 15 148. ,rkt C 58. en, twee persoots, ienhaaren, Wollen,! Jezondheidskruijen, n hoogerW ellen, is; ijzeren Ledekan- Koninklijke vering voor I gevestigd bij I alwaar al de goe> zijn. geëerde begunstigen erne Haard» lokbehoeftt1 [if. dw. dienaar, O G EL. J''- Fabriekant iCHIFFEB' BUEEAU: F. H. SCH1FFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. I jioiiuementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 CeDt. jlen abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. - ei?\\s Nieuwendijk H no. 101. VLISS1NGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. - in 2 Bedrijven izend Gulden, el'Z- ent. ^^Tvussingbn- ALLOKUTIEuitgesproken in het geheim /consistorie, den 25 September 1865, door onzen Heiligen Vader PAUS PIUSIX. Eerwaarde Broeders Onder de talrijke lagen en middelen, waarmede de vijanden inden Christelijken naam de Kerk Gods hebben durven aan- ten, en, hoewel te vergeefs, hebben beproefd haar te verslaan ate vernietigen, inoetmen ongetwijfeld dit verderfelijk genoot- rangschikken, in den regel vrijmetselarij genoemd, dat, Win de duisternis en in het geheim verborgen, daarna in het Ut is getreden tot ondergang zoowel der godsdienst als der «rgerlijke maatschappij. Zoodra onze voorgangers, de Bomein- :be Opperpriesters, aau hunne herderlijke bediening getrouw, le hinderpalen en het bedro. in ontdekt hadden, zijn zij hoordeel geweest, dat geen Ooguiiblik gewacht eest worden Sip.door hun gezag deze seete, die de misdaad ademt, en de hei ige en openlijke orde belaagt, af te keuren, haar met veroor deling te treffen, en als met een zwaard uit te roeijen. Daarom as het dat onze voorganger, Clemens XIII, door zijne aposto- jsclie brieven, deze secte verbande en veroordeelde, en alle ge- nigen vermaande niet slechts van er geen deel aan te nemen, it ook van liaar niet voort te planten en aan te moedigen, op 'ie wijze ook, op straffe van den ban aan den Paus voorbe- iwlcn. Benedictus XIV bevestigde door zijne constitutie dat ptardig en wettig vonnis van veroordeeling, en lint niet na atholieke sonverpnen te vermanen om al hun krachten en Wil aan de bestrijding van deze verderfelijke secte te wijden, maatschappij tegen het gemeenschappelijk gevaar te ver- iligen. logt het den Hemel behaagd hebben dat de monarchen het hadden geleend aan de woorden van onzen voorganger, en Pzij, in zulk een gewigtige aangelegenheid, met minder üjde- Mid tewerk waren gegaan! Dan zouden zekerlijk onze voor den, zoomin als Wij, zooveel oproerige bewegingen, zooveel hoestende oorlogen, die geheel Europa in brand staken, zooveel bittere rampen, die de Kerk bedroefden en nog Ooeven, te betreuren hebben gehad. Maar dewijl de woede boozen niet bedaarde, sprak Pius VII, onze voorganger, den 'doek over een secte uit, pas kortelings ontstaan, het carbo- «ine geheeten, die zich vooral over Italië had verspreid, 'zij een aantal volgelingen telde; en, ontvlamd door dezelfde 'e vaneen voor de zielen, veroordeelde Leo XII door zijne wolisohe brieven, niet alleen de geheime genoodsohappen, «s Wij vermeld hebben maar alle andere, welken naam zij Wogen voeren, die tegen de Kerk en het burgerlijk gezag 'ttzweren, en, op straffe van den ban, verbiedt hij ze stren- 'hh aan alle geloovigen. Fcnwel hebben deze pogingen van den II. Stoel niet dien PS gehad, dien men er van mogt verwachten. De seete der Wtselaars waarvan Wij spreken, is noch overwonnen noch ,!Jagen geworden. Zij heeft zich zoodanig ontwikkeld, dat zij moeijelijke dagen zich overal straffeloos vertoont en [e'der dan ooit het hoofd opheft. Wij hebben het daarom zakelijk geacht op dit besluit terug te komen, dewijl tenge ls Mr onwetendheid, waarin men welligt verkeert met be trekking tot de schuldige plannen, die in deze geheime bijeen komsten beraamd worden, men valschelijk zou kunnen gelooven, dat de aard van dit genoodschap onschuldig is, dat deze instel ling geen ander doel heeft dan de menschen te ondersteunen en in den tegenspoed behulpzaam te zijn, eindelijk dat Gods Kerk daarvan niets te vreezen heeft. Wie ziet evenwel niet in, hoezeer zulk denkbeeld van de waar heid verwijderd is? Waar streeft toch deze verzameling men schen van alle godsdienst en geloof naar? Waarom die geheime bijeenkomsten en die strenge eed van de ingewijden gevorderd, die zich verbinden om nimmer iets te ontsluijeren van hetgeen daar voorvalt? Ongetwijfeld, een genootschap, dat aldus den dag en het licht vlugt, moet goddeloos en boos zijn, want hij die het kwaad doet, zegt de Apostel, haat het licht. Hoezeer verschillen van zulke genootschappen de vrome vereenigingen der geloovigen, die 111 de kerk bloeijen. Bij deze niets verbor gen, niets geheims. De regelen, die hen besturen, zijn onder aller oogen, en allen kunnen dus de liefdewerken beschouwen, volgens de leer van het Evangelie beoefend. Aldus hebben Wij niet zonder smart katholieke vereenigingen van deze soort, zoo heilzaam, zoo geschikt om de godsvrucht op te wekken, en de armen ter hulp te komen, op zekere plaatsen bestreden en zelt's vernietigd gezien, terwijl integendeel het geheimzinnig vrijmet selaars-genootschap, dat zoo vijandig aan de Kerk en aan God, zoo gevaarlijk zelfs is voor de zekerheid der staten, aangemoe digd en meer of minder geduld wordt. Wij ondervinden, Eerw. Broeders! bitterheid en smart, wan neer W ij zien dat, als het geldt deze secte in overeenstemming met de constitutiën van onze voorgangers tegen te gaan, ver scheidene dergenen, die door hunne bediening en ambtspligt vol waakzaamheid en ijver moesten wezen bij zulk gewigtig onderwerp, zich onverschillig toonen en in zekeren zin inslui meren. Zoo eenigen meenen dat de Apostolische Constitutie onder straffe van den ban tegen de geheime genootschappen en hun leden en bevorderaars uitgevaardigd, geenerlei kracht heb ben in de landen waar deze s.ecten door het burgerlijk bestuur geduld zijn, verkeeren zij zekerlijk in eene zeer groote dwaling. Zooals gij weet, Eerw. Broeders! hebben Wij deze valsche en slechte leer reeds afgekeurd, en heden keuren Wij haar af en veroordeelen haar op nieuw. Inderdaad moet de opperste magt om de kudden te weiden en te leiden, die de Koomsche Opper priesters van J. C. hebben ontvangen in den persoon van den gelukzaligen Petrus, moet dat opperst gezag, dat zij in de Kerk hebben uit te oefenen, van de burgerlijke magt afhangen en kan deze het eenigermate fnuiken en beperken In deze omstandigheid, en uit vreeze dat onvoorzigtige lieden en vooral de jeugd zich op den dwaalweg laten brengen, heb ben Wij besloten, Eerw. Broeders, onze apostolische stem te verheffen, en hier in uwe tegenwoordigheid, decpnstitutiën onzer voorgangers bevestigende, keuren Wij af en veroordeelen Wij, krachtens ons apostoliesch gezag, dit vrijmetselaars-ge nootschap en alle andere genootschappen van den zelfden aard, die, hoewel schijnbaar verschillend, dagelijks tot het zelfde doel gevormd worden, en, hetzij in het openbaar, hetzij, ijj'het ver borgen, tegen de Kerk en de wettige-magt zamenSpannen, en ;-y

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 1