J. de Jong van Beek en Donk, G. J. Buyskes, C. A. Ie Bron de Vexela, J. E. C. Coster van Voorhout, P. Lyclnma it Nyeholt, G. C. Sterk en C. H. de Goeje; de adelborsten lste kl. A. E. Dronkers, A. J. Krabbe en H. H. Bowles; de officiers van ge zondh. lste kl. H. Evertse; 2de kl. P. J. Feltkamp; 3de kl. G. Karssen; de scheepsklerk P. K. S. Metman; en gesteld ter be schikking van den commandant van het corps mariniers de kapt. 2de kl. van voorschreven corps L. F. Kempers, commanderende het detachement mariniers op dat fregat; benevens de 2de luit. der mariniers J. H. van Wely. Daarentegen worden met 1 Sep tember a. s. geplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau: de luits. ter zee lste kl. W. Sluyter- man van Loo en II. van Goens; 2de kl. F. Luteyn, J. A. P. J. de Boy van Zuidewijn, jlir. W. van Hogcndorp en J. C'. de Ruv- ter de Wildt; offic. van gezondh. 2de kl. N. van Terveen; 3de kl. B. Léon; de adjunct-adm. J. P. Vassenr en de scheepskler ken A. de Leef en H. M. van der Horst; op Zr. Ms. stoomschip te Willemsoord de luit. ter zee 2de ki. C. A. Jeekel; op Zr. Ms. wachtschip alhier de luit. ter zee 2de kl. J. W. vau Kerkwijk; op Zr. Ms. drijvende batterij A'eplunus de offic. van gezondh. 2de kl. F. J. C. Broers; en iu de bovenrol van Zr. Ms. stoom schip Cycloop, ter overvoer naar Oost-Iudié', de offic. van ge zondh. 2de kl. W. F. Meyhoom. Het Utrechtsch dagblad deelt mede, dat ook de Maat schappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland zich zeer veel laat gelegen liggen aan de thans heerschende veeziekte, en dat zij allerwege inlichtingen inwint, waaruit schijnt te moe ten worden opgemaakt, dat de thans heerschende ziekte niets anders is dan de runderpest. In zijne laatste vergadering heeft het hoofdbestuur der maatschappij dan ook eene commissie be noemd, welke in loco een onderzoek naar de ziekte zal instel len, en tevens besloten aan de hooge regering het verzoek te doen, zich ten ernstige aan de zaak gelegen te laten liggen. Biervliet 22 Augustus. Eergisteren morgen ten 3 ure ontstond er brand in de bakkerij van de weduwe J. B. Buijck. J. de Vos zag het eerst de rook door de pannen van het dak heendringen en kort daarop eene vreesselijke vlam uit barsten. De inwoners door de brandklok uit hunne nachtrust opgewekt, snelden spoedig tot de plaats des onheils, bragten de goed werkende brandspuit bij, en hielden elkander wakker in het blusschen van den brand. Gelukkig was het zeer stil weer; de minste wind had den brand doen overslaan tot het woonhuis of vast bijstaande schuur, en waar de brand dan een einde zoude genomen hebben was niet te voorzien. Van de bakkerij is slechts een voormuur blijven staan, turf en drie wagens hout, daags te voren nog ingebragt, en vele andere voorwerpen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade door den brand veroorzaakt is begroot op/'2000 gulden. Een en ander is verzekerd bij de Algemeene brandverzekering- maatschappij te Brussel. Breda 21 Augustus. Bij de gisteren gewoed heb bende onweersbui, zat een bijna SOjarige landman onder den grooten voorvaderlijken schoorsteen op een kleinen afstand van het dorp Rijen; bij den eersten donderslag vermaande hij de mede daaronder zittende huisgenooten zich te verwijderen, omdat, zoo als hij zeide, het niet voorzigtig was bij onweder onder een schoorsteen te zitten; naauwelijks was dit op zijne aanmerking geschiedt, of eensklaps sloeg de bliksem in den schoorsteen, verbrijzelde den leuningstoel van den ouden man, deed de linnen lepels aan het lepelrek benevens een dito kamer pot smelten en verdween zonder verder onheil aan te rigten; alleenlijk werd de hond, die aan den hand op de werf voor zijn hok lag, door den bliksem gedood. Haarlem 22 Augustus. Gisteren heeft alhier in tegenwoordigheid der ouders en verdere genoodigden het jaar- lijksche examen en de daarop gevolgde prijsuitdeeling plaats gehad der leerlingen van de Roomsch Katholieke inrigting der Liefdezusters. Dit examen dat liep over de verschillende vak ken van het lager onderwijs, zoo mede de zang, hei reciteren van gedichtjes, de handwerken voor meisjes enz., heeft in alles tot groot genoegen der aanwezigen bij uitnemendheid voldaan. 'ts Ilei'tog'enljoscli 21 Augustus. Onlangs had de commaudant der 2e escadron van het Ie regement dragonders alhier, de stoutheid om eene diligence door zijne dragonders met geweld achteruit te doen zetten, omdat de conducteur, die het eerst op de brug was, niet verkoos terug te gaanthans schijnt dat goede voorbeeld door zijne ouderhebbenden gevolgd te worden; immers gisteren avond werd de van Eindhoven naar hier rijdende diligence tusschen Vught en deze vesting door twee dragonders met blanke sabels geattakeerd, met dat gevolg, dat een der paarden steigerde en een aanvaller omver wierp. Het schijnt dat de heeren dragonders hunne ridder-sporen met de diligences, ten koste van de veiligheid der reizigers, wil- 1 mi verdienen; doch de maréchaussees, van het voorgevallene onderrigt, en naar wier oordeel die don-quichotterie niet gepast is voor dezen tijd, vonden de moedige aanvallersbuiten kennis door dronkenschap op zij van den weg liggende. Hontenisse 21 Augustus. Ofschoon de zooge. genaamde varkensziekte ook hier jaarlijks een kleiner of grooter getal offers eischt, zoo woedt zij thans echter in eene tot dus. verre ongekende mate. Bij onderscheidene landbouwers zijn de varkensstallen geheel uitgestorven, terwijl er geheele wijken worden gevonden, waar geen enkel, of zeer weinige varkens nog in leven en gezond zijn. De aardappelziekte vertoont zich genoegzaam allerwege in het loof; zij is echter minder zigtbaar in de vrucht zelve. Men hoopt met grond op eene voordeelige opbrengst. Appel- en perenboomen zullen weinig geven. Zij, die niet te haastig zijn geweest om de te veld staande rogge en tarwe in hunne bergplaatsen te halen, hebben dat dezer dagen, en bepaaldelijk in de laatstverloopene week daarvoor zeer gunstige weersgesteldheid kannen doen. De in landboow en veeteelt niet ongunstig bekende landbot. wer J. J. van Arenthals, die eenige weken geleden bij overvloed van werkzaamheden het gesneden koolzaad op hoopen had doei plaatsen, heeft dezer dagen, in navolging van anderen, beproefd het koolzaad met de dorschmachine van de peulen te ontdoen. De uitkomst bewees dat hij met 8 personen en een span paar den evenveel werk deed als op de gewone wijze met 20 man J het zaad zuiver en zonder verlies behouden werd, terwijl anders veel in de peulen en in het stroo verloren gaat; en e delijk dat het stroo evenzeer als anders zeer gemakkelijk' brandstof kan worden verzameld en opgebonden. In ons vorig nomuier hebben wij melding gemaakt van een afschuwelijke misdaad, welke moest hebben plaats gehad tusschen Deventer en Heeten op een landbouwer, door liet ont- rooven van700 en een fleschje vitriool in den mond te hebben geledigd. Thans weet men hoe zich de zaak heeft toegedragen. De brigadier-rijksveldwachter Tichon te Raalte die aan eene aanranding twijfelde en alle moeite heeft aangewend om achter de waarheid te komen, is maandag met den man naar Deventer geweest om onderzoek te doen en opdat door hem aanwijzinj zoude gedaan worden, bij wien bij de 700 zoude gebaald heb ben. Te Deventer komende, is Tichon met hem naar het huren van policie gegaan, waar hij streng ondervraagd is geworden t: altijd bleef beweren, dat hij was aangerand en liet geld in stad had gehaald. Men wist, dat iemand bij twee apotheken was geweest om ratteukruid of vitriool. Die heeren, ontboden zijnde, herkenden hein als den persoon, die er om geweest was, ofschoon hij het bleef ontkennen. Tichon ging daarop met hen de stad door om aanwijzing te bekomen, bij wien hij de 7M zoude gehaald hebben, en langer dan een uur zamen'rond ge- loopen hebbende, zeide Tiohon op het laatst; „Vriendje, ik ge loof, dat gij het zelf gedaan hebt. Gij moet mij nu de waarheid zeggen, anders breng ik u in de kast?" waarop hij verlegen vroeg: „Maar als ik het dan zeg, hoef ik dan niet in de kast" „Neen, dan kunt gij naar huis gaan." Toen zeide hij: „Je, heb het zelf gedaan." Tichon ging daarop weder met hemt»' het bureau van policie, waar hij de zelfde bekentenis a fie/ en ook aan den officier van de regtbauk heeft hij het beleden. BTOLMDSW ïlJDIMEÜr^ Frankrijk. Met het oog op de hier endaar heerschende cholera werf' te Parijs zoo veel mogeljjk aan liet volk voorgehouden: 1-<M de cholera niet besmettelijk is, en dat het dwaas en laf is daardoor aangetasten aan hun lot over te laten en te ontvlieden; 2. dat de beste voorbehoedmiddelen zijn: bijzondere zindelijk heid, ventilatie of luchtverversching en goed drinkwater, en de beste geneeswijze bestaat in een ruim gebruik van chloorkalk en kalkwater; dat het eenige middel, hetwelk men mag aanwen den véór de komst des geneesheers, is: het nemen van een glas brandewijn of een kwart grein morphine. Dit zijn de krachtig ste palliatieven, in Indié gebruikelijk, en hoewel zij den zie»8 mogelijk niet zullen genezen, voorkomen zij toch die verschrik kelijke zenuwverslapping, die den voortgang der ziekte zoo zeer in de baud werkt. Een korrespondentie uit Boudjali, in de omstreken fa Smyrna gelegen, geeft nadere bijzonderheden aan over de ver woesting der cholera te Smyrna. De korrespondent is naar Ui dorpgevM^ ner kwartaal b uit de stad, di dorpen of naai laten zijn £csl winkels bhjve ofschoon zij 'i' j welijks was hij deden zich ge\l na korten tijd. I ven, en de beiJ vrouwen te becl reeds als verp> aanraking kwa respondentie o cijfer en dikw de meeste slagt standen. De vi deniorresponc zich hun lot he steuning en h toen benoemd geven, vond da met geweld ope lijken, welke ri woningen te onder tenten bouwvallen - Lady H houding tot ee is, reisde nog v les, waar haar aan eene ongest doch die I Howard heeft sl iho't haar dood lestantisme afge foor van Chesna fden H. Doop tol J king zal haar lij] diensten voor da van Chesnay pla De berigtgevd door de armen zi persoonlijk hare eeuigeu tijd zeeq Haar la laat loon, op wi Ben 24 Prest te zijn aan ten. De feesten ler plants hebbe tel aaa boord va Den 3 Septe juoot-Brittanië [tt een zeer talr ■fgligkeden alda I~U H/r jkLonite l* en de Engels Me maand Apri 5 l'aleureusé elk van en ConroA '"mrtl&OO pi '"ran 1250 p K elk van If -i er reede f c"e dame «windt zich n "S0»vernante I |0Zf" en een ri'! echter n 001 de ste e studie 1 T'juist in bar d«,

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 2