i.Jz. 1865. N°. 134. Zaturdag 19 Augustus. 3de Jaargang. 0THEEK POLITIEK OVERZIGT. !ii voor f 8 gekocht, deugd eu droogte ca de eu mindere soorteu nen. at op 6 weken, op coii- f 8,50, Rogge f o,70d 1,80, Boekweit f Paardenboonea wteu f a f 2»/a Pct- I «i'i, 3 4 n «'I, 4*/a 147=1, 5 98\ 4 ff 69'U 5 85>| 6 46 1911!, 4*/a 87>[, 4 n - 2,|4 38'/, 3 39'/, 5 50 5 a 79s|. 5 63'/, 2*/t ff 30',, - a'ls IJSEN JSDENS. TLISSIN6SGH WEEEBLAD. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Pit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Aboauementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Ceuts zegclregt voor elke plaatsing. iddelburg. ontbieden, overallij n Kunsttanden era, Oude Vriendsch n. illijke voorwaarden. 'UVEL (vroeger de arlem debiteert mei j meer gezochte Teen stand. Philippona als voor de led® per jaar, wiw't0t eenige op ziA leeds zijn door 4® Mr. Browson. Ooi» ren een ouden b'ltt»' suwen tijd. 2o. More. So. Spencer en. 4o. Wetenschap- lona, inhoudende lederen. Een blik i» ieken. De geschiede- Vide eeuw, gerecon- kre en echte bronnen- rigting in onzen tlJ ivoering van het pr0 t, kunst, wetenschap Het moet elkeen genoegen doen, dat tusschen de wanorde lijkheden, die in het jonge Italië meer en meer toenemen, eene welgemeende poging is aangewend van de zijde van Victor Emmanuel, om tot eene schikking te geraken met Zijne Heilig heid den Paus, die ten gevolge zou hebben gehad, den terug keer der verdreven Bisschoppen op hunne respectieve zetels. Koning Victor Emmanuel heeft in dit geval zulk een goeden wil getoond, dat de onderhandelingen zeker tot een goeden uitslag zouden geleid hebben, als de koning alleen meester van de onderhandelingen geweest ware; maar zijn kabinet heeft den goeden afloop van de zamenspraken des heeren Vegezzi met Zijne Eminentie den Kardinaal Antonelli verijdeld. De stem ming des konings na ontvangst van den brief van Zijne Heilig heid den Paus, Die uit liefde voor het heil der zielen eene regeling van eenige gewigtige kerkelijke aangelegenheden ver zocht, was zoo gunstig voor eene schikking naar het verlangen van den Opperherder der Kerk, dat de heer la Marmora in zijn exposé over het afbreken der onderhandelingen met Home den inhoud niet heeft durven openbaar maken van den brief dien Victor Emmanuel ten antwoord heeft gegeven op de vaderlijke en liefdevolle uitnoodiging van den Pans. De letterlijke inhoud van bedoelden brief is dan ook een geheim gebleven. Alleen in eene correspondentie uit Home aan het dagblad van Turijn, de Efiii» Cattolica, worden eenige inlichtingen, uit goede bron ge pit, gegeven, aangaande den zin van het antwoord des konings. Genoemd blad spreekt aldus„Wij weten, dat men in Italië imeen verlangt te weten, welken brief Z. M. Victor Emma- nuel heeft geschreven aan den Heiligen Vader ten antwoord op lienPausselijken brief van 6 Maart 11. Een persoon, die allezins geloof verdient, heeft verzekerd, dat hij zelf den brief van Victor Emmanuel heeft gelezen, en dat de inhoud, een katholieken honing waardig is, en zoodanig, dat bedoelde persoon te regt vreest, dat men den brief niet zal durven openbaren. Zijne Majesteit erkent de geldigheid van de beloopen cen soren. Op deze geldigheid grondt hij de beweegredenen van zijn stilzwijgen tegenover den H. Stoel sedert 1860, en hij "aagt aan Zijne Heiligheid verschooning voor dat stilzwijgen, ha koning keurt onder alle opzigten het voorstel van den Paus gsed en verklaart, dat de inhoud van het voorstel gedurig het 'Wrwerp is zijner zorgen. Hij verklaart al verder dat hij oogen- Mikkelijk den heer Vegezzi zendt, zijnen vriend, dien hij allen '"fgeeft; hij beschrijft de uitgestrektheid der volmagt, die aan ion heer Vegezzi is toevertrouwd, eene volmagt, gelijk aan een dier ego, de koning verbindt zich, alles aan te nemen en te westigen, wat de heer Vegezzi met Zijne Heiligheid zal aan- Ea»n. Eindelijk eindigt Victor Emmanuel zijnen brief, met de tdgemeeudste uitdrukkingen van welwillendheid en vraagt aan ''on Heiligen Vader voor zich en zijne familie den Pausselijken Kgen, De koning onderteekende den brief als de zeer godvruc/t- hyezoon des Vausen." Gemakkelijk kan men begrijpen, dat de heer la Marmora ®lk eenen brief niet heeft durven openbaren; onbegrijpelijker 's bet evenwel dat zulk een welgemeende poging van den koning ®>W de sluwheid zijner omgeving mislukt is. Niettemin zal 'o' den diep beproefden Opperherder der Kerk een groote I hoost ("TÏTVLÏSSIXGEK. wezen, dat de koning van het jonge Italië het bewij s heeft geleverd, van zijn goeden wil, die veel grond geeft om te hopen, dat Victor Emmanuel zich nog bekeeren zal en als zoon der Kerk sterven. In weerwil van de heerschende cholera in het jonge Italië, die houderde offers vraagt, is men ijverig bezig om zich voor te bereiden op de aanstaande verkiezingen. De partij van de daad, en de partij die men de meer ministeriële noemt, zijn zeer beangstigd door het genomen besluit bij de katholieken, om hun invloed en hunne stemmen bij de verkiezingen te doen gelden. Hierin is een zeer verblijdend teeken, dat de goed ge zinden nog talrijk en vermogend moeten zijn in het jongeltalie. Verschillende tijdingen bevestigen meer en meer den genomen maatregel bij het Pausselijk gouvernement om zijn leger te vermeerderen. Dit leger bestaat thans uit omstreeks 8000 man. Dit getal zou, volgens de berigten, met nog 4000 man vermeer derd worden, zoodat het Pausselijk leger tot op ruim 12,000 man zal gebragt worden, opdat het sterk genoeg zou kunnen zijn, om de rust op het Pausselijk grondgebied te handhaven in het geval, dat het Eransche bezettingsleger zou vertrokken zijn. In de Vereenigde Staten van Amerika blijven de zaken even verward, als zij waren. De oneenigheden tusschen de zwarten en de blanken duren voort. De Amerikanen zetten de zaak van de vrijmaking der slaven door en de moeijelijkheden in dit opzigt worden van dag tot dag grooter. Daarenboven neemt de ontevredenheid in de overwonnen Zuidelijke Staten niet af, en het gouvernement acht het noodig, om nog een leger van 200,000 man op de been te houden, tot dat de Zuidelijke Staten zullen bevredigd zijn. Het schijnt dat de heer president John son zijne toestemming heeft gegeven tot verzachtingen in de straffen, die bepaald zijn tegen de overwonnenen uit het Zuiden. De begenadigden zijn gestraft met levenslange balling schap. Een groot getal dan ook van de familiën der Zuidelijken bereiden zich ter verhuizing naar Brazilië en Mexico. Men zegt dat de generaal Beauregard zich naar Frankrijk begeeft, om zijne diensten aan den keizer der Fransehen aan te bieden. In Tennessee worden sterke garnizoenen geplaatst, om invloed te oefenen op de aanstaande verkiezingen. De bevolking is zeer ontevreden over deze willekeurige handelwijze van het gouver nement en vooral in Carolina van het Noorden, spreekt men algemeen over het hervatten van den oorlog; maar de militaire bezettingen zijn zoo talrijk, dat hieraan met geen kans van slagen valt te denken. In Duitschland zijn de gemoederen ecnigermate bedaard in de verwachting van de aanstaande zamenkomst der twee groote Duitsche vorsten, van welke men eene schikking hoopt in het vraagstuk over de hertogdommen. De koning van Pruissen zal morgen Gastein verlaten, waar hij zich bezig houdt pjet baden en jagen, om zich te begeven naar Salzburg, de plaats' Sè'r ont moeting van beide souvereinen. Van deze ontmoeting van een keizer met den koning zal veel afhangen; het is niet onwaèjir schijnlijk, dat de kjizej; van Oostenrijk nog ditmaal voor ftei

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 1