I BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. bij besluit van 22 September 1855, no. 64, benevens een loffe lijk getuigschrift, verleend aan Stetson, kapitein van bet Anieri- kaansehescbip Mercury, wegens zijn menschlievend hulpbetoon bij de redding van onderscheiden Nederlandsche schipbreuke lingen van het op 26 Junij jl. in zee verbrande Amerikaansche schip William Kelson, op de reis van Antwerpen naar New- York. ]V^iclclelt>'U.rg■ 8 Augustus. Eene alhier woonach tige familie, dezer dagen van een uitstapje naar Zwitserland teruggekeerd, is aldaar aan een groot onheil ontkomen. In een open rijtuig gezeten, deed men een togtdoorde bergen, toen eensklaps een zwaar onweder losbrak. Een bliksemstraal raakte de dochter van het gezin en baande zich vervolgens een weg langs een achter haar liggende parapluie naar beneden. Het meisje, dat aan den arm ligt was geraakt, heeft gedurende drie dagen het gebruik daarvan gemist, doch is thans hersteld. De zijde der parapluie was geheel verteerd. Cïioes 8 Augustus. Te Hansweert is het bouwen der sluizen en sluisschutkolk, met al de daaraan verbonden werk zaamheden geheel afgeloopen. De deuren zijn nog niet aange- bragt, doch zullen dit jaar nog worden ingehangen. Tussehen den Zanddijk en den Zeedijk wordt het schuijeren krachtig voortgezet. Over de geheele lengte van het kanaal is men met het afnemen der kanaalboorden en het onder het profil brengen der dijken druk bezig. Het ijzer voor de brng in den Schoor- schen Zouteweg en den Postweg is aangevoerd, in elkander ge zet en zal eerstdaags op de penanten bevestigd worden. 's Gravenhage 8 Augustus. De gemeenteraad alhier is door de hoofdkommissie tot oprigting van het natio naal gedenkteeken uitgenoodigd, en corps tegenwoordig te zijn bij de onthulling en de overdragt aan de gemeente van de ge denknaald te Scheveningen op 24 Augustus. Deze uitnoodiging is door den raad aangenomen. Door den gemeenteraad is lieden besloten: 1. om aan de hoofdkommissie tot oprigting van het nationaal gedenkteeken, op eene daartoe gedane aanvraag, voor den dag van 24 Augustus a. s. beschikbaar te stellen de gemeenteschool te Scheveningen, tot het houden van een diner, door de hoofdkommissie der plaatselijke kommissiën tot oprig ting van genoemd gedenkteeken aan te bieden; 2. op 24 Augus tus, ter gelegenheid van de plegtige onthulling van de gedenk naald te Scheveningen, volksfeesten te doen houden, bestaande in mastklimmen, het verlichten van eenige schuiten met ben- gaalsch vuur, het afsteken van eenig vuurwerk, het branden van teertonnen en tot opluistering van dit feest het uitvoeren van muziek. Voor eenige dagen is te Linne een negenjarig meisje, dat bezig was met op den oever der Waas hout te rapen, in het water gevallen en verdronken. Haar zesjarig zusje liep bij liet zien hiervan naar hare moeder om deze van het ongeval te verwitti gen, terwijl zij er niet aan dacht om hulp te roepen, welk laatste waarschijnlijk ten gevolge zou hebben gehad dat eenige niet ver van daar werkzaam zijnde personen, ijlings toesnellende, er in zouden geslaagd zijn om het verdrinkende meisje te redden. Toen de radelooze moeder ter plaatse kwam, was alle redding reeds afgesneden. Eerst 's anderdaags heeft men het lijkje niet ver van de plaats waar het ongeluk plaats greep, teruggevonden. Makasser 12 Junij. Woensdag jl. den 7 was schier geheel Makasser ontsteld door een verraderlijken moord aanslag, gepleegd door een Chineschen gevangene. De officier van gezondheid 3e kl. W. E. Berghuis van Woortman, zijne morgenvisites gaande afleggen, kwam omstreeks 8 ure ook in het nieuwe kettinggangers-kwartier. Hier werd hem gewaar schuwd dat een Chineesch gevangene geneeskundige hulp had ingeroepen, naardien hij den gansehen nacht onrustig en in koortsachtige spanning was geweest. De heer B., het vertrek binnentredende, waarin zich de vermeende patient bevond, vond dezen liggen in zijn sarong gewikkeld. Gevraagd zijnde, ant woordde hij dat hij pijn op de borst gevoelde. De heer B. wilde dit onderzoeken; doch naauwelijks had hij zich voorover gebukt en de hand naar hem uitgestoken, of de Chinees haalde eensklaps een tweesnijdend slagersmes van onder zijne sarong te voorschijn en bracht daarmede den heer B. een steek in den buik toe. De heerB., zijne tegenwoordigheid van geest behou dende, verwijderde zich aanstonds, sloot de lucht van de hem toegebragte wond af en begaf zich, zoo pijnlijk ais hij was, naar zijne woning, alwaar hij zoo spoedig doenlijk onder geneeskun dige behandeling kwam van den officier van gezondheid le kl. den heer E. W. A. Ludeking. Naauwelijks was de wond door dezen onderzocht en een behoorlijk verband daarop gelegd, of de heer L. werd bij den moordenaar geroepen, die onmiddellijk na den aanslag eene enorme dosis opium had ingenomen, ten einde zich Van kant te maken. Alle mogelijke tegengiften en middelen om hem uit dezen doodelijken toestand terug te bren gen, mogten niets baten, en eenige uren daarna ontging de on verlaat de straf van den wereldlijken regter. Als beweegreden voor deze wandaad kan alleen gevonden worden eene dolle wraakzucht, die de booswicht had tegen de geneeskundige dienst in het algemeen. Deze Chinees was eenigen tijd geleden tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld wegens een wanbedrijf doorhem te Maros gepleegd, en zat nu in hechtenis tot dat dit vonnis zou zijn bekrachtigd. Nu schijnt hij zijne veroordeeling alleen te hebben toegeschreven aan het visum repertum door den officier van gezondheid B., in commissie met den apotheker 2e kl. den heer Moesman, in deze zaak uitgebragt. Alleen de heerB. was hem bekend, het andere lid der commissie niet, zoo dat even goed een ander geneesheer, die volstrekt niet in die zaak betrokken was geweest, het slagtoffer van deze lage wraakoefe- ning zou kunnen geworden zijn. Wij zonden voor 's hands nog volstrekt geene melding van deze vreeselijke wandaad gemaakt hebben, in het belang van de bloedverwanten van den heerB,, ware het niet het geval dat wij tot innerlijk genoegen van allen, die den heer B. kennen, kunnen mededeelen dat deze zich thans buiten gevaar bevindt en van dag tot dag in beterschap toe neemt, zoodat hij denkt spoedig zijne dienst te kunnen hu- vatten. (Mak. H. en Adv. BI.) Frankrijk. Het zijn niet de aangelegenheden des lands, maar de verwit kelingen tussehen Oostenrijk en Pruissen, die hier op dit oogei. blik bovenal de algemeene aandacht bezig houden, en teregtsl ten onregte zegt men, dat ook het Fransohe gouvernement niet langer lijdelijk toeschouwer omtrent een en ander zal blijven, en de heer Drouyn de Lhuys dien ten gevolge spoediger van zijne reis in de hoofdstad zal terugkeeren dan aanvankelijk was bepaald. Daarenboven zal, naar men er bijvoegt, de prins Met. ternich wel niet lang meer zijne reis naar Duitschland uitstel len, hij is echter voornemens den keizer voor zijn vertrek te Plombières te gaan bezoeken. Franfcrijks leger bestaat uit 337 bataillons linietroepen; 44 bataillons jagers, zouaven en scherpschutters; 386escadroü ruiterij; 226 bataillonsrijdende artillerie; 7 escadrons artillerie- trein; 13 compagniën pontonniers; 37 regementen-dépbts, zoovele arbeiders-compagniën te vormen; 48 compagniën gear- troepen; 2 compagniën genie-arbeiders; 6 escadrons trein;.4 compagniën bouw-werklieden; 15 sectiën militaire werklied®. Het corps officieren bestaat uit 18 maarschalken, 83 divisie-en 162 brigade-generaals (in reserve zijn er daarenboven nog id divisie- en 173 brigade-generaals), 333 kolonels, 335 luitenant kolonels, 1318 majoors, 6713 kapiteins, 5141 luitenants en 4760 onder-officieren; verder 264 beambten der intendance, 1 officieren van gezondheid en apothekers, 385 paarden-artsen, 1302 geneeskundige adsistenten en 40 tolken. Het leger-cijfffl bedraagt in actieve dienst 400,127 en in reserve 214,Ü02man. In het actieve leger bevinden zich er 276,513 in Frankrijk,doel onder de wapenen slechts 197,2-36 man. Frankrijk heeft 123 stoomschepen bij zijn oorlogsvloot,^ kanonneerbooten niet medegerekend, en wel: 36 niet ge/»»'' serde linieschepen, 7 gepantserde fregatten, 27 gewonefes3'' ten, 16 korvetten en 46 aclviesjagtenBijkans voltooid»]30 nog 5 gepantserde fregatten, 2 gepantserde batterijen, 4sctane'' korvetten, 2 rader-adviesjagten en 3 andere vaartuigen. Bovendien staan er op de werven nog 26 stoomvaarta'S6" van verschillende soort en grootte in aanbouw, waarmede Men belangrijke vorderingen maakt. Engeland. Londen 7 Augustus. De hoop op het herstel van den Atlautischen kabel is thans vervlogen en men verwachte de Great Eastern eerstdaags terug. Men zal dan met zekerheid de oorzaak der mislukking vernemen, Voorïoopig wordt er vfll| geschreven over magnetische en electrische stroomen, aardst"' men enz. enz.; doch dit is in alle geval nog slechts gissing, betreft den invloed daarvan op den kabel. Hoogstwaarseliijnh)* is deze, toen de Great Eastern zich in een diepte van opgeveel een half uur bevond, gebroken, en zullen er 1250 Engels» mijlen kabel verloren gaan, want het opvisschen uit zulk een diepen bodem gaat niet wel, en het inhalen van den kabel de strandzijde zal door zijne zwaarte ook niet gemakkelijk 13 len, hoewel misschien voor een gedeelte doenlijk. Men zich het gelukken der nieuwe poging zoo levendig voorp" dat de teleu namen. Intu als: „zooveel orde," „het 1 gemaakt, ma, wegingen de] was ze als i Men zal zie,' kabel de beid overkwamen, sneden verkr Een li: ding, werd d van Londen, Plymouth be 25 art., gaf oogenbiik da waterkoud e Een straal w sterk woei, ojS meest voldoe nu gemaakt i hoort aan de van de drij vei tussehen gemeente Q; heid. Onlanj onder het co. lerade-optog zich gekrenkl niet gevraagd avond ten elf op tegen alle waaronder oc puUtie-verorc| 's avonds nie «as niets in meester, zelf verbeeldende, worden toeg.e; onder het gem stond eenskla] insgelijks, als verbaal op te verloor echter uitliet oog, ir antagonist te 1$ einde luidkeel iveèr de beurt haal opmaakti ran nachtelijk ïournai veroc geldöoete van «tem had gezo: Den 22 Jul dan de deurej civile autorite: vervolgens in \ervolgens de 'eiker straten wgFiusIXd: en-trvintig rijk "eg, toen hij A Pauselijke troe inwoners vol g "P het oogenbl "ledehouder va 'e worden. Uit Nap- ™ij, dat een v nis op het oosti I ®e schokken zij 1 Het dorp Fond huizen, die in p «enden heeft g ttna gelegen, Jondo Macchia «alalia aan dier Wversehtj

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 2