,\vee maanden te van een lid der briefjes, waar- De heer A. J. tot exploitatie 8131315, bij vrij zal vervoe- de vrouw met bedoelden arbeider zich ieder met een der kin deren uit de brandende hut konden verwijderen, terwijl de ove rige drie kinderen eene prooi der vlammen werden, alsmede al wat de bewoners bezaten. De slagtoffere waren kinderen van 6 jaar, 3 jaar en 3 weken. Alle nasporingen, door de politie in liet werk gesteld, om de oorzaak van dit ongeval te ontdekken, bleven tot heden vruchteloos. De lijkjes zijn vreesselijk ver minkt van onder de asch gehaald. bt aal, adjudant en Meijl. aan den nders te Roer borstbeeld van anden, ten einde hooge belang- he strijdmagten, ende, in de bibli- atst te worden, van den minis- edaille, met toe- en H. Simons en logeschool te Lei bij de typhus- de koningin- eimar -Eisenach jeene zeer groote blijk van crkeu- estland zijn voor| eland verzonden, manden, elke van groote aanvoeren flappelgewas voor- uustig. laats gehad. Een san boom en, mee- eweer en loste een aarde bij evenwel t van 't door liein ije namelijk dat in hagel in de Wang havende jongentje, moet aanvankelijk) nen voor zijn leven Igevolgeii van min- J t ruim 14 dagen is eubaau en aanvoc hten grondweg van emeente. (kt zijn aan den, lij n tevens eene onaf- an de naburige ge- Idoelen voor de ace ;egaan. Niet allee. Eng op donderdag' Simmering als andt talteii gemaakt, liaskerden optogtd I zoo wel op die dag® futen aan te bieden, zal heerschen, gelij*- Iing der tentoon^' nering der overwin- e maand. Idzaambeid mag ;er dezer plaats ge» met de veldtug» u-nemen hebben,g< oneu. De oudste i» s sergeant bij Water redecoreei'd llvlei. Gistere» a™11' ene houten afbelde» Ldorp. b. die jf kinderen e.l f vezig)- Toen W] Iroot levensgevaar BUITENLANDSCHE TIJD1N11EA. F rankrij Is. Re France is voornemens geweest, de rede van den prins in eene reeks artikelen te wederleggen, doch ziet nu daarvan af, omdat dit zoowel onmogelijk als onbetamelijk zou zijn, nadat ■die rede door den souverein zeiven is veroordeeld. De legitimi- tische Gazette de France verkondigt onbewimpeld, dat de brief van den keizer allezius heeft gestrekt tot geruststelling van de publieke opinie, die zeer te regt diep gekrenkt is geweest door de politieke, godsdienstige en wijsgeerige leerstellingen, welke de prins heeft afgekondigd, evenzeer als door zijne historische be schouwingen en opvattingen. Eindelijk is het kanaal van Suez geopend. Een schip met dertig personen, getrokken door een stoomboot, is in vier en twintig uur de vier eu negentig mijlen water doorgevaren tus- schen Port Said aan de Middelandsche Zee, en Suez aan de Eoode Zee. Men berigt dat het kanaal vier en vijftig voet diep is. Het verslag van dit werk is gegeven door M. Lesseps aan de kamer tan koophandel. Te Versailles bevindt zich op de tentoonstelling eene nieuwe electro-magnetische locomotief. De uitvinders, de hee- ren Bellet en Rouvre verklaren dat zulke locomotieven op ge- tune spoorwegen eenen afstand van honderd vier en twintig litijl in een uur kunnen afleggen. Dit aanzienlijk stoomvermo- gett wordt verkregen door magnetiseering met eene staande latterij Men maakt in Frankrijk melding van een paar muziek- jaarzen, die den keizer ten geschenke zijn gegeven. Bij iedereu jt»p brengt de drukking van den voet melodie voort, het kan j«ie wals, eene mazurka of aria zijn. Het werktuig zou uitne- uuidgeschikt zijn voor eenen dansmeester. Kngeland. Den 15 Mei verlieten twee Engelsehen (welbekend ter leurze) met hunne echtgenooten Salerno om, nabij Poestun, tografische opnemingen te doen. Op hunne terugreis wer en zij door vijftig of zestig bandieten in uniform (blaauwe broe ien en bruine jassen) overvallen. De heeren werden ïnedege- d en de dames mogten naar huis gaan. De togt van hare geuooten werd voortgezet tot bij Monte-Corvino, onder a heusche behandeling en oplettendheden van de zijde der Wieten, die nog een paar landeigenaars gevangen hadden. Een der Engelschen werd naar Napels gezonden om losgeld in zamelen, nadat hij, uit naam van het bandietenhoofd twee Hevea geschreven had aan de familie der landeigenaars om UOO dukaten. Pas had hij de bandieten verlaten of hij ont- wtte de Italiaansche soldaten met de nationale garde, die middellijk op de bende vuur gaven. Zich op eene hoogte be- j»eu hebbende om te zien wat er gebeuren zou, riep een der («uiten hem toe: „Maak voort of wij schieten uwen vriend Hl" De Engelschman haastte zich zonder bedenken en be- spoedig Moute-Corvino, alwaar hij met geestdrift ontvan- l'iterd, doch het gevraagde losgeld voor hem en zijnen vriend '»veu het vermogen der heide vrienden, waarvan een hunner fileer Moens) nog in handen der bende bleef, tot onuitspre- %en angst zijner gade, daar de movers dikwijls blijken ge- 'w hebben van wreedheid, door een oor van hun slagtoffer Snijden, met bedreiging dat liet hoofd volgen zou, wanneer geltl niet opdaagde. De overheid te Palermo doet natuurlijk |'w wat noudig wordt geacht. De achtergeblevene vriend miste F® Uns van te ontsnappen, toen de soldaten zich vertoonden. Italië. Turijn 21 Mei. Men leest in de Curriere dell' Emilia: pc wagens, die het mobilair der ministeriel! van Turijn naar 'Ueuwe hoofdstad Florence overbrengen, staat de naam van ministerie geschreven, waaraan de vervoerde voorwerpen fleliooreu. Eu nu was een dier wagens, waarop „ministerie openbaar onderwijs" te lezen stond, geheel met ezels be- I zoodat men zich naauwelijks van lagcheu onthouden kon, toen men de ezels onder de bescherming van het ministe rie van onderwijs zag reizen. Het stedelijk bestuur van Ravenna heeft eene som van 2030 francs uitgetrokken voor de oprigtiug van een gedenk- teeken voor Annita, de dappere vrouw van Garibaldi. Belg-ie. De korrespondent van de Ameterdameche courant te Brussel schrijft het volgende onder dagteekening van 29 Mei: „Uit het rapport over het treurig avontuur van het Belgisch legioen in Mexico blijkt dat onze landgcnooteri, zoo al niet overgeleverd, dan toch al op zeer zonderlinge wijze behandeld zijn geworden door de Fransclien. Eene expeditie moest gedaan worden in de provincie Michoagau, die neg bezet is door S000 Juaristen, of schoon zij op slechts 25 mijlen afstand van de hoofdstad Mexico ligt. Een corps van drie kolonties kreeg in last die provincie tot rust en orde terug te brengen, en werd geplaatst onder bevel van den Franschen kolonel Potier. Deze detacheerde de 3e kolonne, bestaande uit 251 man van helBelgischelegioen,gekommandeerd door majoor Tydtgadt, om de stad 'i'acambuzo, in het gebergte, te bezetlen. Ik herhaal dat het eene alles behalve broederlijke of kameraadschappelijke handeling was op deze wijze in een vijan delijk land een klein corps jeugdige rekruten te verlaten, die nog niet gewoon waren aan het krijg voeren in Mexico. Zij namen dan ook geenszins de in dat land noodige voorzorgmaat regelen. De Juaristisclie generaal ^tegules bevond zich alzoo den II April met 3000 man voor de poorten van Tacambuzo vóór dat de Belgen het bemerkten. Majoor Tydtgadt, overrom peld door eene magt tienmaal sterker dan de zijne, versterkte zich in de kerk, deed vervolgens een uitval met de bajonet op den vijand, en werd aan het hoofd zijner manschap gevaarlijk gekwetst. Ofschoon onze landgenooten wonderen van dapper heid verrigtteu, was de zege voor hen onmogelijk; de Juaristen evenwel konden hun doel niet bereiken zonder de kerk in den brand te steken. Reeds waren de meeste officieren gedood of ge kwetst, de ammunitie bijna uitgeput, en na vier uren strijdens was men tot de overgave genoopt. De gesneuvelden waren de kapiteins Chazal en Delannoy, zonen van twee Belgische gene raals, de luitenant Palmaest, de tweede luitenants Petit en van den Busch, benevens 25 of 30 soldaten; al de overigen werden gevangen gemaakt. Eerst den 16 April kwam kolonel Potier den Belgen ter hulp; bij zijne nadering namen de Juaristen de wijk in het gebergte en voerden alle gevangenen met zich, wier toestand hunne verplaatsing gedoogde. Majoor Tydtgadt ver keerde niet in dit geval; hij stierf denzelfden dag. Den 24 April bereikte de Eraiische kolonel de Juaristen bij Yanicuco, en hij dreef ze op de vlugt na ecu gevecht van vijf uren, waaraan de 2e Belgische kompagnie een schitterend deel nam. Men verze kert dat de 150 Belgen, als gevangenen medegevoerd, tegen Mexikaneu zijn uitgewisseld, maar dit berigt vereiseht, helaas 1 nog bevestiging. Het bovenstaande is de hoofdinhoud der twee rapporten, eeu van kolonel Potier, dd. 24 April, en eeu van kapitein Piéron, onder-seeretaris van keizer Maximiliaau, dd. Mexico 29 April. De volgende dagorder is aan al deregementen van ons leger gerigt: Het land en het leger zullen met smart en fierheid het zeer groote en roemrijke verlies vernemen, dat zij geleden heb ben. De hierbij gevoegde rapporten, welke de regering heeft ontvangen van het kabinet van Z. M. den keizer van Mexico, behoeven geen toelichting. Zij zullen in de orderboeken der regementeu ingeschreven en aan de verzamelde kompagniën voorgelezen worden. Met genoegen zou ik zien dat de heeren aalmoezeniers der garnizoenen een lij kdienst zouden doen vieren voor de rust der ziel onzer kameraden, heldhaftig op het slag veld gevallen. Op den dag dier plugtigheid zal geen dienst worden verrigt, ten einde ieder in de gelegenheid te stellen er hij tegenwoordig te zijn. Brussel 28 Mei 1865. De minister van oorlog, baron Chazal." Ik vestig uwe aandacht op deze dagorder, welke liet onderwerp eener belangrijke polemiek zal worden. De tegenstanders der Mexieaausche expeditie zullen, en niet zonder reden, zeggen dat dit een nieuwe interventie der regering in deze treurige zaak is, en wel op het oogenblik dat de Mexieaausche kwestie meer en meer de oorzaak van een konfiikt met de Vereeuigde Staten dreigt te worden. Niet onmo gelijk is liet dat reeds morgen de regering in de kamer geïnter pelleerd wordt, tenzij menden inoedniet hebbe generaal Chazal aan te vallen nu hij pas zijne sympathie voor de jammerlijke zaak van Maximiliaau zoo duur heeft betaald. Van het leger daarentegen is de geestdrift zeer groot voorde nuttelooze dap perheid aan den dag gelegd door onze ongelukkige landgenoo ten, en in de kazernen wordt gezegd, dat indien op nieuw volk

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 3