BDIT dame der St. Catharina-orde 2e kl, van Rusland, door de groot- liertogin van Saksen Weimar Eisenach tot opper-hofmeesteres is benoemd. Men verneemt, dat de regering eene overeenkomst met het bestuur van de Antwerpsche-Rotterdainsche spoorweg maatschappij heeft tot stand gebragt, welke ten gevolge zal heb ben, dat te Rosend'aal, met belangrijke uitbreiding van grond, een gemeenschappelijk station zal gemaakt worden. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, om de unifor men van de onderscheidene wapens van het leger te veranderen. Reeds worden er modellen vervaardigd, die aan de beslissing des konings zullen worden onderworpen. Het doel dier veran dering zou zijn bevordering van gemakkelijkheid en tevens van sierlijkheid van kleeding. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen brief, is Zr. Ms. transportschip de Heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. W. Stort, den 27 Februarij jl. in de Tafelbaai aangekomen, en heeft den 6 Maart daaraanvolgende zijne reis naar Nederland voortgezet. Alles was wel aan boord. Zie hier de beweging der Russische vloot voor het aan staande zomersaizoen. Aan een proeftogt op de Oostzee zullen deelnemen het geblindeerd fregat Sebastopol, van 18 stu kken, 11 monitors met één toren en een kanonneersloep met 2 torens, de Smer/hs. De Pe/rojjawloiosk, een geblindeerd fregat van 2(1 stukken, en de Kreml, gepantserde drijvende batterij van IS stukken, zullen zich later met genoemd escader vereenigen. Het schroefi'regat Peresvelt, van 42 stukken, zal naar de Middel- landsche zee en de schroefkorvet Askold, van 17 stukken, met du stoomklipper Izoumroud en de schroefkanonneerboot Sobol, naar de Stille zee vertrekken. Te Kronstadt zullen terugkomen: het kleine escader van admiraal Lesowsky, dat in de Middelland- s»he zee gestationneerd is geweest, de schroefkorvet Kalevala, de stoomklipper Alrek en het zeilschip Gnilirh, welke vier laat ste bodems de Stille zee hebben bevaren. Uit Oostelijk Zuid-Beveland meldt men: Ongewoon is de snelle ontwikkeling, welke het aanhoudend zomerweder ook in deze bij uitnemendheid landbouwende streek te weeg brengt. Waar voor omstreeks vier weken niet de min ste groei te bespeuren was, ontwaart men thans de lente in haren vuisten bloei; peren- en pruimenboomen zijn allerwege als met een wit laken overhangen. Natuurlijk heeft het zomerweder ook verbazenden invloed op den groei der veldvruchten, doch thans begiut bepaald groote behoefte aan regeu te ontstaan, welke behoefte bij vele gewas sen meer dan gewenscht wordt opgemerkt. Zoo bevindt zich onder anderen liet vlas, dat bovendien erg van de zoogenaamde springers te lijden heeft, in eene ongunstige positie, en is het te verwachten dat bij niet spoedigen regen, vele partijen of ge heel, of gedeeltelijk zullen verloren zijn, althans zeker veel zul len lijden. Ook het koolzaad, dat bij gebrek aan vocht spitsig uitschiet en zich niet genoegzaam in omvang kan uitbreiden, wordt van de insecten gekweld. Niet minder wenschelijkisderegen voorde meekrapplantiug, welke spoedig zal aanvangen; doch over het algemeen is het drooge weder bevorderlijk geweest aan de veldwerkzaamheden, welker gang door het vochtige weder van Maart zeer was ver traagd. .Ajrnliem. 24 April. Men schrijft ons uit Drenthe De machines voor de verbeterde turfbereiding, te Berlijn ver vaardigd, zijn dezer dagen te Assen ontscheepten van daar naar de Smilde vervoerd, zoodat nu spoedig met die bereiding een begin zal worden gemaakt. Het schijnt, dat in Drenthe dus het eerst de vraag zal worden opgelost of de kunstmatige turfberei ding voordeel kan aanbrengen. Overigens is liet te wenscheu, dat Hollandsche industriëlen ook om deze zoo belangrijke turf- zaak het congres bezoeken. Daar toch zal hoogst waarschijnlijk gelegenheid zijn, om turf door kunst bewerkt te zien en daar over denkbeelden te liooren van mannen, die als het ware op het veen leven en werken en dus meer dan anderen bevoegd zijn,,om over de waarde der theorie in dezen te oordeelen. 's Gravenhage 25 April. Van verschillende zijden worden toebereidselen gemaakt tot eene waardige viering van liet halve eeuwfeest der bevestiging' van 's lands onafhan kelijkheid in de Junij^dagen van 1815 door den veldslag van Waterloo, waarvan de zegenrijke uitkomst liet lot der wereld voor lang bepaald heeft. Het is met genoegen, dat men ver neemt, dat o. a. den 25 Junij aanstaande in het Invalidenhuis te Leiden een feest, gewijd aan de herinnering van dien slag, zal worden gevierd. Gepast vooral mag die herinnering aldaar ge noemd worden, waar zich nog menigeen bevindt, die aan de ontzaggelijke krijgsgebeurtenissen van 1815 heeft deelgenomen daarbij verminkt of gekwest werd. De regering zal, zoo men verneemt, alle oude krijgers zonder onderscheid van rang of tegenwoordige maatschappelijke positie, die in den veldtogt van 1815 zich in de Nederlandsche gelederen bevonden, uitnoodi- gen bij dit feest te willen tegenwoordig zijn. Gewis zal het niet ontbreken aan oud-gedienden, die bij de verlevendiging van de hooggewigtige herinneringen na eene halve eeuw, zich als oude kameraden weder de hand zullen drukken en genoegen vinden in de bewijzen, hoe na verloop van vijftig jaren betoonde dapperheid en opoffering voor Vaderland en" Oranje gepast worden herdacht. Men spreekt er van, dat hij die gelegenheid ook eene medaille aan de oude krijgers van 1815 zal word ei uitgereikt. (Handelsblad.) Helle voetsluis 24 April. F. C. Schaalje, officier van administratie 2e klasse, aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, is met den 30 dezer op non-activiteit gebragt. .A.xel 24 April. Heden middag, ten drie ure, zijn in del zoogenaamde Oude stad, binnen de kom dezer gemeente, zes arbeiders-woningen met rieten daken en bijna al de zich daariti bevindende huismeubelen, eene prooi der vlammen geworden, waardoor 16 personen van huisvesting zijn beroofd. Men verl moedt dat de brand ontstaan is door het vuur vatten van te: potje terpentijn, die bestemd was tot het maken van boensehvJ Door spoedig aangebragte hulp van de brandspuit en de ijve rige pogingen van liet brandpersoneel, is men den brand spoedig] meester geworden. De schade wordt begroot op 500 5 6ÜU. Niets is voor brandschade verzekerd. Zalt-Bommel 24 April. Een treffend ongelui: gebeurde hier dezen avond op de rivier. Een aak, met steenes| beladen en naar 's Hage bestemd, kwam bij ongeluk in den ting der gierpojit. De schipper der aak, Vonk, deed zijn he: om daarvan bevrijd te worden en viel over boord; met geei] mogelijkheid kon men hem hulp verleenen aangezien het real duister was. Hij laat eene diep bedroefde jonge weduwe met eet kindje na. Eenige dagen geleden heeft te Posterholt een droevig ongeval plaats gehad. Een oppassend knecht bevond zich uiti eenige zijner makkers in eene herberg, toen een orgeldraaijet binnenkwam, welken men aanzette om een deuntje te spelen middelerwijl eenigen der aanwezigen begonnen te walsen. Koi nadat men daarmede een aanvang had gemaakt, werd de bovei bedoelde persoon, die ook aan den dans deelnam, eensklaps zo duizelig dat hij ter aarde stortte en schier onmiddelijk daan den geest gaf. Te Valkenberg (Limburg) heeft men dezer dagen bij doen van opgravingen aan den voet van het aloude kastej aldaar een zeer kunstig zamengestelden mozaïkvloer gevondei ter diepte van 4 voet beneden den beganen grond. Iets lag trof men een medaillon aan met de beeltenis van een gelamn. den keizer en zeer fraai bewerkte aarden vaten uit het tijdpe: der Karolingers, en nog lager grove aardewerken uit den Ij der Romeinsche overheersching. -Voor ongeveer 30 jaar werd de naaimachine in Amer: bekend, sedert verbeterd en verspreid. Aldaar ontstond fabrieken, die SO machines per week afleverden. „Voor een:] jaren reeds berekende men dat 100,000 machines alleeni» Amerikaansclie Unie, 15000 in Duitschland in werking war] In New-York eene stad van 600 a 700,000 zielen, werd al het naaiwerk door dit werktuig verrigt. En geen wow want daar rekende men, dat de helft der verkochte machiif handen der arbeidende standen kwam. Verschillende lii?1 zinnen vereenigde zich daar, om gezamenlijk ééue machint te koopen en haar bij beurten te gebruiken. Door de matiij werd eene besparing verkregen, die b. v. bij het maken van'1 paar dameslaarsjes op 20 pet., bij een paar heerenlaarzen schoenen op 10 pGt. berekend wordt." Onder de voorilc'j mag ook gerekend worden, dat het dagloon der naaiste" Duitschland van 30 it 60 tot 90 cents klom, en dat het maclihj naaijeu voor oogen en borst veel minder vennoeijend is. DE TIJD, NOORD-HOLL. COURANT, van Zatupbsl April, met de statistiek in de hand Rome vergelijkende 1 andere groote hoofdsteden, met Parijs, Londen of Aiesterij en met het gewigtigste staatsburgerlijk vraagstuk voorde'! volking van stad en staat, waaromtrent de meesten onzer bi genooten minder juist deuken, beginnend, gaat aldus voort I „Velen stellen zich Rome voor als eene stad van aif'-'J geestelijken, monniken, kloosterbroeders en andere ongr'""1] burgers. Dat is nogtans het geval niet. Te Rome isdej|e!| king, die buiten den huwelijken staat leeft, minder talnjs ju Nederland, da, bij de laatste volk; 622 ongehuwd, t) de 1000 slechts der bevolking to andere hoofdstede' zelfs Amsterdam van dit, voor Ita lukkige en ben ij Immers de staatl die het getal der 2*. den stoffelijk 1 land wordt meest en toch ongehuv gebrek aan stoffel het vaderland, 1 groot getal der h| wereld niet aan d maatschappelijk klassen van onz onze statistiek oc der pauselijke str hebben nog veel kunnen gelijk g( „Wat aldus dl ringen, en staaf poosden treurzar schepter van een reden om het vol Hagen. Al wie d gegrond vindt, schenkt, mag dp 'rare liet te Pari Rome. „In het cijfer mogt soms de cel bij dien zedelijke toenemen. Ook stad der Pauselij peil der statistic,' officiële cijfers r man', al is hij ultj liberale klaagton sta (I van Pi us jvj „Te Parijs z «aar er te Romd van liet voorlaaj bewoners van 1) laatste jaar, vine „Om te doen Kus IX en Ror «ij nog twee cj beeft eene bevoj «aren er 1,142,1 deelde op de 1 [tijdelijken in vlo «heen bij LondJ van Rome het w Sens verscheide! vonden, en te I] „Daarenbove) 'eoel> eens te Fa „In de versci tóOO bedden. J toeten hebben "digheid van Ij bet heeft er slel „Zouden dus, •iet gelukkig a 'is Home voor „Onsdunkt q aanduiden, maai aitgang genoeh 'ach darijs een persooi öezantschaps-h

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 2