liülTE.HAMSCIIE TIJDINGEN. tevens, welk die hetjonge orde, de burs :t ongeliikkige or Kminanneb iezijn aüerbe- aarfcen oifceii- at ten speelbal I is overgelaten lis van vooruit t het bloed van Id te begrijpen fsqlfc pers, die Hoed vergoten burgers, druk Londenscheii I ling dé nieuwe eenigde Staten de Zuidebjkeil ondergaan en lebleven wat /.'i van krae iti'-'o en hebben dn Jul verdaan wil. let grondgebied en hebben bun iuideti besloten e Noordelijken igs." Ongoluk- igelukkige lan- d en leven ver mannen der een toonbeeld Lteld, terwijl bet a tijden van bet Ie bloedverwant iroeder, de zoon der Ve vertnoor- (g van jl. luiiiiu- ning vastgesteld, igil in bet verlies ;t overlijden van k, eervol ontslag ster, en in diens 'burg is woensdag gezien te worden, fvoerder Schultz, ling gelost, en is gerepareerd te ip den 31 Decern mweii, te zaïne» lecember 1863. Int ter zee W. 0'. aten, om zijne reis zal met 1 J ubja* Nieuwediep wor- J. van der Moors, terdam. ragen aan ESCt dië de betrekkinü ich verrijkt en versierd met een meesterstuk van beeldhouw kunst, dat de bewondering van allen wegdraagt, liet is een lOlil-altaar, in echt gothischeu stijl, uit best eikenhout ver- artliod. Alles, tot het geringste toe, is even sierlijk als kunstig Lwerkt, de beelden van Christus en der vier H. kerk-leerareu, de beeldengroep, voorstellende de begravenis van Jesus, zijn kju, vol krachtige en hemelsclie uitdrukking, al het beeldhouw- „■crk is 200 passend en juist geregeld, dat wij geene woorden kunnen vinden om genoeg onzen lof, ja onze bewondering uit «drukken voor den heer Chr. Bruggernan t.' Geut, den kunste naar, aan wiens talent wij dit sieraad onzer kerk te danken lubben. Moge hij zijne groote begaafdheid nog dikwijls kunnen Lweiiden ter opluistering van het huis des Heereu. IA-uisterdam 8 Maart. Op eeue openbare atmen- »ckuol alhier worden verlangd eeu eerste en een tweede hulpon- derifijzer. Het traktement bedraagt f 600 voor den eersten en f 400 morden tweeden hulponderwijzer, met verhooging van 100 voor den eersten en van 80 voor den tweeden, indien zij ook up de avondschool onderwi js géven. ■Sollicitanten worden verzocht zich, met overlegging der bij do wet vereischte stukken, schriftelijk en vrachtvrij vóór ol'op Va Maart e. k. aan te melden ter Stedelijke secretarie, aldeeling mdemijs. B- Harderwük 7 Maart. Den 20 dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier «aar Rotterdam vertrokken een deta- dwmciitsuppletietroepeii, bestemd voor het O. I. leger, sterk J5jt ooi» (waaronder 12 onder-officieren), om dien dag te em- Urieren aan boord van liet schip Jason, ten einde met dien tiutkiii naar Batavia te vertrekken, onder bevel van den kapitein der artillerie van bet O. I. leger 1''. O. H. Gorissen, die van [verlof liaar Java retourneert, en voorts tot inedegeleide vie e luitenant li. E. Gerdessen, die door Z. M. voor vijfjaren bij rt 0.1. leger is gedetacheerd en de 2e luitenant der infanterie ut dat leger F. J. van Leersum. Men schrijft uit het Nieuwediep: Terwijl in den namiddag van den 28 Februari) de cadetten inliet bij Erith liggende instructie-vaartuig zich in twee sloe- met zeilen vermaakten, sloeg plotseling een derzelven om lagen 16 jongelingen met den dood te worstelen: in weerwil .«v v.oo snel mogelijk aangebragte hulp zijn 10 cadetten ver ratten. Beverwijk 0 Maart. Dezer dagen zijn bier een inui poldergasten aangekomen om aan liet kanaal werkzaam ■in. bij vernemen dat woensdag 8 dezer de eerste spade Hgvstoken worden. Dezer dagen had te Wolvega liet volgend treurige feit l'iene jonge dochter bezorgde 's avonds ten zes ure een g briweu in de brievenbus, geadresseerd: de een aan hare r en de andere aan hare tante, in welke laatste, zooals ge in is, zij mededeelde, dat zij nog dien avond een einde aan leven zou maken; tevens wees zij daarbij de plaats aan, f'men haar lijk zou kunnen vinden. Toen na negen uur in kffavoud de brieven van liet hulpkantoor werden rondgebragt Jil treurig nieuws bekend werd, vond men op de aangeduide Jsaeliter een tuin, naast denaanwezigendusgenaamden brand je j»p etjhet. gouden oorijzer en verdere sieraden van «gelukkige, te zaïnen gerold tot een pakje, en na de reeds digtgevroreu bijt te hebben opengehakt werd baar lijk Wilder het ijs te voorschijn gehaald. schippers van het Pianki-ijk. eizer van Clunu heeft besloten een zijner bloedverwan- p»r Parijs te zenden, waar hij zich vestigen zal om aan het ■die hof China als gezant te vertegenwoordigen. GYelligt is te Parijs binnen kort liet bezoek te wachten Ni Ctiinesclieii reus, ongeveer 10 voet lang, die gedurende Baanden het voorwerp was van de algemeene bewondering Bgkoug. Hij heeft reeds eenig vermogen bijeengebragt en 'ooriieinens zich alhier en te Londen, en in andere Euro- dwofdstedën te laten zien. Ie Marseille is een schatrijke gierigaard, zekere Antoine :\°P zijne kamer door dieven vermoord. De ongeluk- [ad en Am^erd»"1' sender schroef" |w bloed verwant van den grooten Corneille, laat een ver tusscUenligr"''"'" I'Van "''"'oen francs na; bij zijn leven onthield hij zich ■'rigliuiil dikwerf het noodige voedsel, trheid van een w'i'l' l'1'11 bevorderaar van wetenschappen te Parijs noodigde foor bet geoefcw'1' i'1"0 Ww'k «enige zijnen letterkundige vriendeu uit, oin op R K. kerk allik' J'M ver blijf nabij Versailles zieli niet hein te vereenigen, ten einde aldaar een nieuw wetenschappelijk onderzoek in te stellen. Daags te voren liet hij daar eerie kamer in gereedheid brengen en er eene goed gevulde tafel, met vele soorten van koud vleesch, gebak, fijne wijn en likeur plaatsen. Des morgens vroeg ging hij er zelf heen, om te zien of wel alles zich in orde bevond. Aldaar gekomen, zag hij tot zijne verbazing de deur openstaan; binnengekomen, vond hij alles in woesten en ontred derden toestand, ledige flesscheti en gebroken glazen, schotels en borden op den grond liggeu, kortom, ten laatste bespeurde hij dat twee met kielen gekleede mannen in een hoek lagen te slapen en in hunne nabijheid een groote zak, waarin verschil lende sieraden, mitsgaders een groot gedeelte van het proviand, dat zich op de tafel moest bevinden, geborgen was. Geen twij fel of het waren dieven, die geen weerstand konden bieden aan de fijne wijnen en likeuren en, door het vele gebruik daarvan, eindelijk in diepe rust vielen. Hij verliet en sloot zachtkens de kaïner; korten tijd hierna maakte de policie de nog slapenden wakker en bragt hen naar eene andere plaats, alwaar zij tijds genoeg zullen vinden om nit te rusten. De volgende opgave bewijst, welke groote hoeveelheden welriekende planten jaarlijks ten dienste der parfumeriën in Prankrijk en Piëinont, vooral in de streken Montpellier, Grasse, Nimes, Cannes en Nizza, aangebouwd en verarbeid worden. Eene groote parfumeriën-fabriek in Cannes verbruikt ieder jaar 140,006 pond oranjebloesems, even zooveel rozebladeren, 32,000 pond jasmijnbloemen, 20,000 pond acaciabloemen (van Acosia Parnesian), even zooveel viooltjes en 8000 pond tubero zen, behalve eene groote menigte andere planten. Nizza en Can nes zijn het paradijs der viooltjes. In Nizza oogst men ieder jaar 100,000 pond oranjebloesems, in Cannes nog meer dan tweemaal zoo veel, en zelfs hebben de bloemen hier een nog fijner geur. Het verbruik van zulk eene enorme hoeveelheid van die bloemen wordt daardoor verklaard, dat de opbrengst er van aan vlugtige oliën, waarvan Prankrijk de halve wereld voorziet, betrekkelijk gering is, want 500 pond oranjebloemen b. v. leveren aan olie 2 pond, eu 5600 pond rozebladeren slechts 2 lood olie. Te Washington is het berigt ontvangen, datde keizerlijke Meiicaausche generaal Vega de provincie Sonora binnengerukt en aldaar met een corps Juaristen slaags geweest is, met dat ge volg dat hij een ei nederlaag geleden en zijne artillerie verloren heeft. Zelf in handen der Juaristen gevallen zijnde, is hij wegens hoog verraad gefusilleerd geworden. Ook wordt in andere be- rigten gemeld, dat er op de hoofdwegen in Mexico weer talrijke guerillabendeu verschenen zijn. Berigten uit Algerie melden dat aldaar nieuwe gevechten heb ben plaats gehad, waarbij de Franschen de zege bevochten. Het gaat evenwel met dien opstand als niet de krijgsoperatie» tegen Juarez. De Fransche troepen behalen altijd overwinningen, maar 'zoowel in Algerie als in Mexico duurt desniettemin bet gewapend verzet voort. Te Bomietillo in Spanje werden onlangs twee jonge man nen ter dood veroordeeld, omdat zij gedurende eene geweldige sneeuwbui, toen zich niemand op de straat vertoonde, een per soon hadden vermoord en geplunderd. De koningin schonk hun gratie, docli hetzelfde element dat de misdaad begunstigde, heeft O)) merkwaardige wijze bun ook den dood berokkend. De tele grafische dépêche, waarmede liet bevel werd medegedeeld, dat de teregtsteüing niet moest plaats hebben, werd door een sneeuw storm opgehouden en kwam eerst twee uren ua de executie der bedoelde booswichten aan. Te Bourges in Spanje beeft bij een brand een voorval plaats gehad dat zeker zonder wederga is. Een der spuitgasten was, toen de spuiten reeds aan Het werk waren geweest en hij zelf ijverig had deelgenomen aan het blusschen, op een ladder geklommen om te zien op welke punten de waterstralen moesten worden gerigt. Lenige oogenblikken bad hij zóó doorgebragt toen bij, naar beneden willende klimmen, zich niet verroeren kon. Zijne van water doortrokken kleederen, waarin hij eenige minuten aan den snerpenden kouden lioordewind was blootge steld, waren stijf bevroren en bij maakte slechts één stuk ijs uit met den ladder waarop bij stond. Gelukkig kon men nog bij tijds hem te hulp snellen, anders wave bij op de uoodlottigste wijze omgekomen. lin geland. Aan een blad uit New-York worden de volgende bijzon derheden ontleend betreffende Charleston, welke plaats, zooals men weet in handen der Noordelijken gevallen is. Charleston werd in 'bet jaar 1672 gegrondvest en is dus een der oudste ste den van de Unie. Iii bet jaar 1731 bevatte de stad 600 buizen, en eerst in 17 S3 werd zij ingelijfd. Gedurende den oorlog met

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 3