BlilTEmLAMDSllllE TfJIHMEil maar heeft een mlieen het eene Volgens des- de vereischten, ikaansche oorlog- groot.er schip, uigen alsdan een veel moeite gelukte het aan de vereenigde inagt 5 der belha- mers gevangen te nemen en naar Beverwijk te transporteren. Weesp 3(1 Jauuarij. Gisteren middag ten 12 ure hadden drie kinderen van den bewaarder van liet fort Uittermeer, ge naamd Balvers, zijnde twee jongentjes van 9 en 8 jaren en een meisje van 6 jaren, te zamelt van een boodschap terugkeerende, de onvoorzigtiglieid zich op het ijs van de vestinggracht van het fort te wagen, en nog wel in de nabijheid van een molen vliet. Naauwelijks bevonden zij zich op liet ijs of zakten er door; liet jongentje van 8 jaar, die liet achterste was en liet digst bij den wal, had het geluk zich zelve te redden. Op het hulpgeschrei kwam de moeder, nog naauwelijks vier weken bevallen, aan kopen, doch zakte bij hare poging om de kinderen te redden mede door het ijs. Hetzelfde lot trof Jacob van Nes, die mede jogingen tol redding aanwendde; deze kwam echter weder be iouden aan wal. Nu werd door den sluiswachter Olivier, inet teliulp van andere toegesnelde personen, met vpel moeite een schuitjein liet ijs gebragt, waarmede men eindelijk liet geluk had de moeder en het oudste zoontje te redden. Het lief aan vallig meisje echter was, helaas, reeds verdronkendriekwart uur hadden de ongelukkige» in dezen akeligeu toestand ver keerd. De vader was ter kerk, en kwam eerst terug, nadat het ongeluk was gebeurd. In de S/oompost leest men het volgende: „Wij zijn in staat gesteld liet volgende mede te deelen: In 1864 werden door den rijks-telegraaf overgeseind: 801,832 betaalde berigten, tegen 653,261 in 1863. De opbrengst dier baigten was in 1 Mi 1- f 420.11-8 tegen f 420,436 in 1863. De geringe vooruitgang in opbrengst is het gevolg van de tariefsverlaging der Duitsch-Oostenrijksehe telegraaf-vereeiii- ging, welke over de drie laatste maanden van 1863 ell over liet geheele jaar 1864 heeft gewerkt." In ettelijke gemeenten van Nederland zijn dezer dagen ontvangen 50-centsstukken, voerende de beeld tenia van konii g Willem II, met liet jaarlal 1848, welke door het munteollegie zijn verklaard valsch te zijn, als bestaande uit zilver, koper, zink en tin, en gegoten in een vorm, vervaardigd naar een echt 50- centsstuk. Het gestoorde tweegevecht. Twee officieren hadden een lievigen twist gehad en willen —duelleren. Men begaf zich naar de bepaalde afgelegen plaats, iets dan waarhevmtaar ]luuIle sekoudanten nog eens, maar te vergeefs beproefden ,lhen te verzoenen. Zij wilden van niets hooren en schenen zelfs ngin behaagd hecltB^oor a] (|[e pogingen nog meer verbitterd te worden. De rina J. B. olteviB waren reeds getrek ken; daar komt een arme handvverks- tvoerigen tekst, dien niemand tot nog toe opgemerkt had, tusschcnde strij ders geloopeii en roept met sme,ekende stem: „Ach mijne heerenl ik ben een arm timmerman, vader van een groot gezin, en ik geen werk en geen brood!" „Goed, goed, beste vriend!" reide een der sekoudanten, „maar we hebben nu geen tijd voor een aalmoes, ge ziet. immers, dat de heeren gaan duelleren" „Juist daarom, mijne dappere heerenl ik kom slechts om bestellingen te vragen." „Welke bestellingen?"„Wel, de doodkisten van de beide dappere officieren." Bij die woorden zagen de twee strijders elkaar verrast en aar- itlend aan; tuen schoten beiden tegelijk in een lach, gaven elkaar de handen waren verzoc nd. Aan den armen timmerman gaf aeu rijkelijk, en zij gingen terug om de verzoening te vieren. is den 7 vertrokken, uitgetrokken als aal, 2 vice-admi- ter zee, 10 kapts. pt.-luits. ter zee, luits. ter zee 1ste 06 oudste luits. adelborsten 1ste te officieren lste otf. 2de kl. 36 off, Geneeskundige heid, 1 en 3 derig 25 off. 3de kl., 1 kapt. ter zei au verschillende! te der bemanning 5 koppen of. ine en VVest-Indië -Indië, in West isseling 1432 et St il 28 Januarij aa zegt uit'Hageliel numige dagblader secretaris een briel de redactie van ét st.uk van den heet repen is Op goeè de berigtgever het feit, zoo als fa, en beschrijving®! redactie van C. i,| eaau lietatlienaem van de voornaamst<| d. De inteekenlijst koning eu Z. K. B rloor heden in dal e en verdienstelijk put. Zijnebekwaat 'dadiglteid als regeni zijne opgeruimdhe den als echt chrisM id, betreurd word» te Biervliet verktW'l toestand. De wM' tot jaar erger ge»»'1 te gestegen, en tol oote en kleine Zoutij r zijn als in eene z:< er deze gemeente g'j mate door liet wat:! voor den landbouw hoevele kwade gevo eroorzaken, laat'»1] h spoedig bevrijdi: e beraamde planne'l wederom in Jt wat: en werden een pas' indvoort handgemct dd wacht,-zoo zelts een bloedigen is gebleven, rij" rustig gekwetst. d Kngeland. De International berigt liet volgende proces, thans te pnden aanhangig: De lieer 8., een rijk grondeigenaar te Iwompton, voor vijf of zes maanden overleden, had in zijn testa- pit deze bepaling geschreven: „Ik vermaak twee duizend Pul sterling aan hein of haar die mij de oogen zal sluiten." T? liet oogetibiik toen hij stierf was niemand anders bij hem dan p jeugdig meisje (lat Item had opgepast., en zij sloot de oogen pi den doode. Met den inhoud van het testament bekend ge nuien, eischte zij van de erfgenamen de k 2000, welke haar pkivamen. Hoe ongaarne ook moest men die som uitbetalen; IJwh juist zou men daartoe overgaan, toen een der neven van pi' heer .8. zieh herinnerde, dat wijlen zijn oom gedurende zijn r'lilijf in Iudië een oog verloren, dien tengevolge, een operatie Mergaan en een glazen oog gekregen had. Van deze omstan- I'glieiil werd kennis gegeven aan een advocaat, en deze ver porde zonder aarzelen, dat, aangezien de overledene op het ""inblik toen hij den laatsten adem uitblies, maar één oog had, '"•iekenoppasster hemdusi/e oogen niet heeft kunnen toedruk ken. Hij oordeelde dus op grond hiervan, dat bedoelde beta ling van liet testament moest worden nietig Verklaard. De eischeres bleef haar regt volhouden en de zaak is nu aan deregt- bank onderworpen. De voorbereidende werkzaamheden tot inlading van den Trans-Atlaiitischen telegraafkabel aan boord der Great Eastern zijn Ihans nagenoeg afgeloope». Het voornaamste waarop liet aankwam, was de aanbouw van drie enorme bassins of reser voirs. waarin de kabel rnoet worden opgerold. Oin vöor deze bassins de noodige ruimte te verkrijgen, is eeu groot gedeelte van bet inwendige van liet schip met twee dekken over hunne geheele lengte uitgebroken. Het grootste dezer bassins is in liet achterste gedeelte aangebragt en beslaat de ruimte alwaar men vroeger den grooteu salon der tweede klasse vond. Op eene lengte van 58 en eene hoogte van 2t)'l» voet, is het geheel en al uifc'!« duims ijzer vervaardigd en wordt liet met water gevuld, omdat de kabel, van het oogetibiik der inlading tot dat de ueder- lating iu zee plaats heeft, gestadig onder water gedompeld moet blijven. Het is bestemd tot de opneming eener lengte van 8110 a 9 0 mijlen. Het middelste reservoir is nagenoeg van gelijke afmeting en kan dus ook een eind kabel van bijna dezelfde lengte bevatten, terwijl het derde bassin, in liet vooreinde van het schip, slechts 600 il 700 mijlen kan bevatten. Ten einde de constructie tegen de zwaarte dezer met water en met kabel ge vulde ruimte bestand te doen zijn, heeft men gezorgd vooreen afzonderlijken aanbouw tot stutting, zameugesteld uit zware balken en wel volgens een zoodanig systeem, dat de gezamen lijke drukking en zwaarte der geheele massa naar liet midden gedeelte van liet schip wordt geconcentreerd. De geheele inla ding met (1e verdere toebereidselen tot de afvaart zal vermoede lijk eerst tegen half Junij zijn afgeloopeti, zijnde dit ook het beste jaargetijde om het reuzeuvaurtuig met die kolossale vracht in zee te doen gaan. Wat eindelijk den kabel zehen betreft, zoo is de constructie daarvan berekend op de dubbele sterkte van den vroegere» Traiis-Atlantischen kabel, terwijl door de ver dere daaraan gemaakte verbeteringen liet seinen zal kunnen geschieden met eene snelheid van 1U h 12 woorden per minuut. JOuitsclilancl. Dezer dagen heeft zich te Wiesbaden in de speelzaal een vreemdeling, die er al zijn geld verloven had, een kogel door het hoofd gejaagd, en wel iu dier voege dat de roulettafel inet het bloed en de herseuen van den rampzaligen zelfmoordenaar bespat werd. De tafel werd door eene andere vervangen en... men ging voort mot spelen. Zóó althans meldt de Allg. Zeitung. Een leerlooijersjongeii in Hongarije droomde 's nachts van drie. nummers. Den volgenden morgen liep hij tiaar eeu loterijkantoor, vroeg en verkreeg deze drie nummers, waarvoor hij een florijn betaalde. Een paar dagen later vond de trekking plaats en op de drie nummers viel een prijs van 4000 florijnen. Men begrijpt zijne vreugde, maar ze was van korten duur. Deu florijn, weike voor het briefje betaald werd, had hij Van zijn meester gestolen. Hij vertelde zijn patroon al het voorgevallene, wierp zich aan zijne knieën en bad om vergiffenis voor den ge- pleegden diefstal. Maar de patroon, een uiterst hardvochtig mettsoli, was daartoe niet te bewegen eu geraakte in zoodanige drift, dat hij den jongen een hevige» vuistslag toebragt, ten ge volge waarvan deze dood voor zijne voeten nederviel. Aan de grenzen van Tyrol, vooral in de omstreken van bet Gardameer, heeft zich in den jongst verloopen tijd eene zeer talrijke menigte vreemdelingen verzameld, die blijkbaar derwaarts zijn gekomen met bedoelingen in strijd met hun voorgeven, want liet jaargetijde ontneemt die waarschijnlijkheid aan hun voorwendsel. Zij zijn niet gewapend, maar in dit opzigt zou spoedig kunnen worden voldaan aan „den eiselt der omstan digheden," gelijk meermalen is geschied. De regering van alles tijdig onderrigt, heel't de noodige maatregelen genomen en houdt een waakzaam oog op de gebeurtenissen. Uit Ebrenfeld wordt berigt, dat twee scheikundigen aldaar eene nieuwe soort van buskruid hebben zamengesteld dit buskruid overtreft het bekende 0 malen in kracht, kau naat gelang der behoefte sterker of zwakker worden gemaakt en ontbrandt nadat het lang aan den invloed van vochtige lucht of water heeft bloot gestaan even goed als ware het geheel droog. Italië. Bij voortduring wordt de zoogenaamde Italiaansehe regering door de ambtenaren en kwartiermeesters van het leger op de vréesselijkste wijze bestolen. Zoo werd dezer dagen te Milaan de kapitein Riet» wegens het verduisteren van 12,000 franken, lot twaalfjarigen dwangarbeid veroordeeld; een gelijk vonnis werd eeiitgc dagen vroeger tegen een ander officier geveld. Uit

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 3