POLÏUEK OlERZïGT. DINNENLANDSCiiE TIJDINGEN. BUITEi Veel bet.e'ekenend is in Pruissen de herkiezing van den heer von Grabow tot voorzitter van de kamer der afgevaardigden en van de heeren von Unruh en von Bockum-Dolffs voor het onder-voorzitterschap, In deze herkiezing toch ligt de duide lijke uitspraak der kamer, om hare hoüdingfegenover het gou vernement vol te houden. De drie herkozenen zijn de hoofden van de oppositie tegen de regering, of liever tegen de wijze van regering des heeren von Bismarck. De taal, door den her kozen president gevoerd, verraadt veel bitterheid tegen de regering en maakt de kloof tusschen de oppositie en den heer von Bismarck zoo wijd en diep, dat er geene verzoening moge lijk schijnt, dan bij den val des ministers. Onder anderen sprak de heer v. Grabow, dat, na vergeefs in 't afgeloopen jaar gewacht t.e hebben op daden der regering van toenaderingen verzoening, de dagbladen, en de liberale burgers het voorwerp zijn geweest van vervolging, dat de ware verdiensten der eigenlijke Pruissen miskend zijn geworden door het nieuw Pruissisch regerings systeem; dat de constitutie van 1808 bedreigd is; dat men onder den indruk van wapenfeiten de publieke opinie wilde versmo ren, welke tot driemalen op harde proef is gesteld; dat men de kamer der afgevaardigden wil dwingen tot onderwerping, en de laatste vonken van liet constitutionele leven der natie wil uitdooven; maar dat de natie onbewegelijk de onschendbaarheid der constitutie za] handhaven. Elkeen begrijpt uit deze harde woorden de bedoeling ja den eiscli der kamer om de aftreding van den minister. Er blijft geene kans meer overig tot schik king, of de heer von Bismarck moet vallen, of de kamer moet ontbonden worden. De goede verstandhouding tusschen Oostenrijk en Pruissen duurt voort, ofschoon beiden nog geen stap hebben gedaan om tot vergelijk te komen in zake der hertogdommen. Oostenrijk vooral schijnt vast besloten te hebben om niet verder te gaan in concession te dier zake aan Pruissen. Dit Italië schijnt men weldra gebeurtenissen van de rood- hemden te verwachen, die 't plan vernieuwd hebben, om Vene- tie te bevrijden en waarschijnlijk minder door het gouvernement van het jonge Italië zullen bemoeijelijkt worden. Waarschijn lijk is het, dat het gouvernement zijn laatsten steun zal zoeken in de beweging en in den oorlog, om nog enkele weken het leven te. rekken, Italië nog wat dieper onder de schuld te steken en dan te vallen ouder de bajonnetten van het leger van den Oos- tenrijkschen opperbevelhebber Benedek. Dit Amerika is weinig belangrijks te melden; alleen verdient het aandacht, dat het plan der Noordelijken, om een kanaal te Buteh-Cap te openen, ten einde langs een anderen waterweg Richmond te kunnen naderen, mislukt is. Yan verderen voort gang der expeditie van den generaal Sherman, die in Savannah gelegerd is, weet men nog niets. Vlissingen 20 Januari;. Gisteren heeft de opening der stembriefjes plaats gehad voor een lid van de tweede kamer der staten generaal, in het hoofd kiesdistrict Middelburg, ten gevolge van het overlijden van den heer S. baron van Heemstra. Er zijn 1 514 billetten ingeleverd, waarvan 24 van onwaarde en 7 in blanko, alzoo 1483 geldige stemmen. Zij waren verdeeld als volgt: Mr. G. A, Fokker, 938, O. baron van Wassenaer Cativijck 417 en jhr. mj. J. G. H. van Tets van Goudriaan 91, terwijl de overige over verschil lende personen waren verdeeld. Eerstgenoemde is al?oo ge kozen. Zr. Ms. korvet Pallas is den 28 December 11. ter reede van Funcha! (eiland Madera) aangekomen, Ilontenisse 12 Januarij. De wekelijksche handel in vlas is te Kloosterzande weder in vollen garig. lederen zaturdag worden duizenden steenen of bundels verkocht of geleverd. Het staan- of plaatsgeld op de markt is sedert den 1 dezer afgeschaft. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Eamzwaarde is benoemd en als zoodanig den 2 dezer in functie getreden, de heer M. Verhappen, vroeger hulponderwijzer aan iie 11. K- armenschool te Delft. In het jaar 1864 zijn in deze gemeente geboren 104 jongens en 109'meisjes, totaal 213; overleden 80 mannelijke en 79 vrouwelijke, totaal 159; levenloos aangegeven 9 jongens en <2 meisjes, totaal 17. Er zijn 52 paren gehuwd. Op den eer sten Januarij 1865 bedroeg de bevolking 4560 zielen. TJet aantal reizigers over den Hollandschen ijzeren spoorweg gedurende de maand December 186 4 betiep 95,252; opbrengst van reizigers 75,778,03, idem van goederen ƒ25,060,91. Totaal 100,838,94. Sedert primo Januarij aantal reizigers 14,897,97; opbrengst van reizigers en goede ren f 1,455,-313,lb1!:. Volgens een door zendelingen opgemaakte statistiek, zijn er thans 7 millioen Israëlieten op aarde, waarvan de helft in Europa. Daarvan is een groot gedeelte, 1,220,000, in Rusland gevestigd. In Oostenrijk zijn er 853,300, in Pruissen 284,500, in de overige staten van Duitschland 192,000. In Frankfort telt men 1 Israëliet op de 16 christenen. In Zweden en Noor wegen naauwetijks 1 op de 600. Frankrijk telt n0,00O, Neder land 70,000, Engeland 42,000 en Zwitserland 3,200 Israëlie ten. In Ferzië wordt het nieuwjaar op eene zonderlinge wijze gevierd. Zeer vroeg in den ochtend, bij zonsopgang, wordt'de keizer gewogen; indien hij zwaarder weegt dun bij het begin des vorigen jaars, biedt men elkander geschenken aan en be drijft men vreugde; indien hij minder weegt, wordt de das; in droefheid doorgebragt en, zoo hij niet zwaarder ofligter weegt, zijn er geene openbare feestelijkheden. Den jougsten kersdag lieeft de goddeloosheid in Belgie's hoofdstad weder te baat genomen, om hare helsche plannen to bevorderen, en om het christen volk dat in de eeuwen van ge loof en ook nog in onze ongelukkige tijden op vele plaatsen op dien hoogeu feestdag gewoon was niet dan heilige liederen over de komst van den Heiland te liooren, met een godslasterend gezang te verrassen. In den vroegen morgen van dien dag, toen het klokkengelui den achttienhonderd vier en zestig sten verjaardag der geboorte van den gewenaclfen der natiën van hem, die de verwachting der eeuwen kwam vervullen, en wiens Naam alleen den roem heeft de tijden in twee deelen te scheiden, aankondigde, vonden Brussels ingezetenen, opdedrem- pels hunner huizen en ouder hunne deuren doorgeschoven een blad papier, bevattende een dichterlijken zang in zeven strofen, welke allen eindigen met eene godslastering tegen Jesus Chris tus De Christus, de Verlosser der wereld, het woord dat vleesch geworden is, dat onze natuur heeft aangenomen om lnmr uit haren val te verheffen, oin met ons te lijden, om met ons te ster ven, het Lam Gods dat de zonden der wereld draagt, wordt daarin genoemd eenmonster! De kerk, die uit zijn bloed geboren is, die de slavernij overwonnen, de barbaren getemd, de zielen genezen en getroost, door eene martelie van drie en een apostelambt van negentien eeuwen de ehristene beschaving iu droefheid gebaard heeft, de kerk wordt er in voorgesteld als een bloedzuiger dieiet bloed der volleren drinkt! De hoofdwaar heden der goddelijke en der natuurwet, de verantwoordelijkheid van het geweten) de onsterfelijkheid der ziel, de regtvaardigheid van God in het toekomstig leven, de grondslagen, bij gevolg, van elke zedelijke en maatschappelijke orde, dat alles wordt in dat gezang geloochend, dat alles wordt er in vervangen door de belijdenis van het. niet! En aan het einde van dat godslasterend lied leest men den verschrikkelijken kreet, erger nog dan dien de joden tot Pilatus verhieven: Weg met, Jesus Christus! ge volgd door het zevenmaal herhaald geroep van moord aan alle priesters. En dat lied, dat blijkbaar gemaakt is door iemand, die niet zonder letterkundige opvoeding en talent is, is niet alleen onder de deuren der inwoners doorgestoken, 't is daarenboven nog met volle handen in de fabrieken, in de werkplaatsen, in dt straten verspreid en rondgezaaidja, men heeft den verachtelij- ken moed gehad het op de lippen der arme kinderen te hechten. Men zou welligt wanen dut wij omtrent het schandelijk stuk ons aan overdrijving schuldig maken. Maar men leze dan wat daarin tot het genie van het katholioisinns, tot den geest der kerk gezegd wordt: PU faite des autels Late-rtoi de descendre, Va rejoindre au m'ant le spectre des records, Dii-Iuisi tu le voisqu'ici-bas tout est cendre, Pepuid l'être tiaissant jusqiïa l'dme des morts. En wie ijst niet als men ziet, dat Christus de God van het Evangelie, de Verlosser des meuschdotns als een monster uitge roepen wordt. Wij laten die verzen hier volgen, maar onze pen weigert te vertalen, wat in deze satanstaai uitgebraakt wordt! Monstreux vejetou d'un divjn adultcre, Toi doiit le saint sfyulete a mis Je monde en Ten, Ceasc de te draper üuns un s&nglant my stère L'bomme a-t-il pu jamais cruciiier un Pieni Dat is afgrijsselijk! Ziethier nog wat tot de kerk gezegd wordt, na haar als eene" loedzuiger, die lie] ]bbcn: C'i'.t pourJ Courti.-an Je te ba is Je n'osc re Pendant qe Oü le fra Tu rales Je eb« De hel zou niet overige waardig, d godslasteringen op Paisous, vi Le sermeu Que le dei Serve a pe In de militaire, besloten heeft zijn uitte oefenen, in o den Franschen bel; De keizer heef; industriëlen van li treffen, werden lie «liefst, en Nupolec /net zij ii antwoord verschrikkelijken wij ons niet outv aan hunne patroon bereiden op een ci porstaan. De Handig i gering voor de ei een vaartuig, d Jting der pailtsi b el lang, 6 ei br pij- Rondom de irstwering. Met In kan liet groo lept, heeft bij den] In liet jaar untn met 105,451 in Noord-Ameri' Mogt Ainer nige land, dat o uropa ook sporen clnisch dagblad fe en verafgelegi ton is reeds v Men heeft een •duizend ton te I 'llacliijsche petr 'Ir. Ötto Bucli schikt produet •der kwaliteit is Eene nieuwe "is uitgevonde 'kling. Te midi "ogen, was het •ellen lang, eve ™ai)la liggende anker, en de| !'ijk op signaled ;j)dde zich op ej aldaar klein een telegrai "Jen, wordt geil "kouder van Poll "1 böribeind is. in Italiaanse 8 zoo wqrdt uit "'"'er «aauwke ,ts oppervlak ki 111 'hepe stilte "enden strijd.

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 2