TUSSINISCH WEEKBLAD ZÊRS LAANDEREN. Jaargang. 1865. N0. 104. Zahirdag 2S Januarij. 11 APPIJVAK^ f AHI Ti ST F. H. SCHIFFE.R. VLISS1NGEN. :bit>liotlieels ■zinnen" wam-. in de overige Chris- en bij tien Uitgever ilHOEVEN, Z. H. Paus Pius IX. ordigers ontrukt, en Pen die uwe belangen m generaal. Wilt gij zal, maar uw belangj :t zal bedelen om d< ir die eerlijk zal wen alleen op het oog zal ïg der zaken, waartoe Éven Vertegenwoordig E. meer dan anderen be-| ER WERKEN, en als EELAND kan beoor- (welke uwe behoeften, digd zijn, en zal voot gelegd dan gij dragen end van het Huis van r van de Koninginnd zien, want God lieeftj fn. n Zeeland behartigeij tsman VI JOK TE 's HAG lil ie belang stelt in lid waarvan genoemd1 langen aantrekt, waij olks, wat meer zegt deze getuigenis is "er. ïzen waardigen GHOS eachten Staatsman vi en godsdienstige. God u verleent lil lede nu het tijd is. land op hel ooy heef' BUREAU: Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abouueraeuts])vijs. per drie maande», 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. bovenstaande dien- IN', s morg. ten 8 urei M, 's morg. 8 u. -30 He Directie, D. HRONKERS. K TE VLIsilKO®'. Er worden er gevonden, die de encycliek van Zijne Heiligheid Paus Pius IX ontijdig vinden. Zij vragen, of het niet beter ware geweest een gunstiger oogenblik af te wachten tot dat de woede Van het ongeloof en het zedebederf, welke zamenspannen tegen den Paus, verminderde, en meer menschelijke hulp den Paus des noods verdedigen kan. De pausselijke encycliek verschijnt in 't oogenblik, dat alle menschelijke hulp den Paus schijnt te verlaten. Deze opmerking zou niet passend wezen voor katho lieken, die in den Paus erkennen, eerbiedigen en volgen den Plaatsbekleeder van Hem, Die aan den Paus Zijne gausche kudde van lammeren en schapen te hoeden en te weiden heeft toebctrouwd, en diensvolgens wil, dat Zijn Plaatsbekleeder, als zigtbare Opperherder, dan vooral den herderlijken staf zal zwaaijen, als de kudde liet meest gevaar loopt door wolven en vossen te worden besprongen en uit de weide des lieils te wor den weggesleept; voor katholieken, die in den Paus den door. Jesus Christus gestelden bevestiger zien des geloofs, Die zijne broeders, aide bisschoppen der aarde, de opvolgers der Aposte len, en de gansche kerk bevestigen moet in het geloof, en diens volgens liet krachtigst Zijne stem zal doen hooren ter bevesti ging, als het ongeloof zich krachtig poogt te verheffen tegen liet geloof; voor katholieken, die den Paus erkennen en hooren, als den grooten Drager der waarheid, Die van zijn Pauselijken zetel spreekt als liet orgaan van den H. Geest, den Geest der waarheid, welke door den Paus getuigenis geeft aan de wereld van Jesus Christus, en welke diensvolgeus te luider getuigen tal naar gelang Jesus Christus miskend en geloochend wordt; voor katholieken eindelijk, die het woord aannemen der H. Schrift, dat het ons niet toekomt, tijden en stonden te weten, welke de Vader in zijne magt heeft gesteld, maar wie het vol doende moet wezen, de wijsheid en kracht des II. Geestes zon neklaar te aanschouwen in den Grooten, altoos voortlevendeu onfeilbare» Getuige des Goddelijke» Verlossers. Wel mogen wij, na vooraf geloovig het hoofd te hebben gebogen voor de taal van den II. Geest, die door den Opperherder spreekt, de redenen toeken, die integendeel bewijzen, dat het oogenblik voor de openbaarmaking der encycliek tijdig en meesterlijk is gekozen. Het stuk verscheen op het einde van het jaar, terwijl er aan de hoven, onder de diplomaten, en onder alle kringen eene zekere rust hcerschte, die tijd eu gelegenheid gaf, 0111 het be langrijke document te lezen, te herlezen en te bespreken. Wan neer de encycliek op een anderen tijd van drukte en politieke Weging in Italië en in Frankrijk, was uitgevaardigd, zouden I# velen gevonden zijn ouder de volgelingen der moderne be- shaving, die beter hadden kuuuen slagen in hunne poging, om kt stuk des Pausen onder de besognes uit betoog van menig ten weg te moffelen. Thans echter wordt de aandacht van velen, Hj gebrek aan ander nieuws, al is liet met weerzin, getrokken op de encycliek, die als eene helder klinkende bazuin overal ge- lioord wordt, en over de aarde bewondering, eerbied en geloof opwekt. Men vraagt, of echter de tijdsomstandigheden, de ver volging, ile verregaande verdrukking, waaronder de Paus en de zaak der kerk zoo bitter lijden, het niet wenschelijk maak- om een beteren tijd af te wachten? Maar wanneer zal Pias '-v dien beteren tijd kunnen verwachten, menschelijkerwijze, dewijl de sluw aangelegde vervolging zijner vijanden blijkt te zijn een gesmeed helsch plan, oin de eene vervolging al bitter der te maken dan de andere, en om niet te rusten zoolang de Paus niet gevallen is onder de smarten des verraads of in de boeijen van een kerker, of onder het moordtuig van een door 't zilver omgekochten Judas. Beteren tijd, dat is meer toegeefelijkheid inschikkelijkheid, medelijden, menschelijkheid van den kant der vijanden heeft de Paus niet te verwach ten. Het plan der vijanden, dat wel uitgevoerd, maar lang voor de groote menigte, bedekt werd onder den schijn van vriendschap en huldebetoon, is in de konventie van 15 September in 't licht verschenen, en aan Europa bekend ge maakt. «Daar moet het heen," zegt de revolutie, die alle gezag vertreedt, „naar Rome, dat de drager des gezags van Rome vallo onder onze slagen, zoolang hij leeft en regeert zullen onze plannen mislukken." Het is onbekend, wat de Goddelijke Voor zienigheid zal toelaten over het met doornen getroonde hoofd van den grooten Paus; of hij ook gevangen zal worden geno men, of hij ook den marteldood zal sterven, 't is onbekend. Zeker is het, dat vervolging het tijdelijk gezag en het tijdelijk koningschap des Pausen nog niet geheel heeft kunnen binden en aan banden leggen, en dat nog onafhankelijkheid, en kracht van 't tijdelijk koningschap genoeg is overgebleven aan Pius IX, om de encycliek onder bescherming van zijn koningschap over de aarde teverspreiden. Welligt zou een weinig later Pius IX, gelijk zijne voorgangeren, van uitden kerker de encycliek niet dan met groote moeite en onder-veel menschel» ken tegenstand heb ben kunnen uitvaardigen. Pius IX mankt nog een indrukwek kend gebruik van zijn koningschap. En zou men zeggen dat alle menschelijke hulp den Paus schijnt te verlaten, dan kunnen wij antwoorden met te wijzen op het voorbeeld der Pausen van 't verleden, dat Pius IX te volgen heeft, die veel minder men schelijke hulp ten dienste hadden, en toch vrijmoedig en onver- schrokkende waarheid verkondigden, en de dwaling als zoodanig kenmerkten; dan heeft Pius IX ven Petrus voor zich, die gesleept voor regtbanken, in de magt zijner vijanden, luide bleef prediken en spreken, wat de H. Geest Hem te spreken gaf; dan heelt Pius IX eene rij van Pausen voor zich, die drie eeuwen lang in onderaardsehe holen de waarheid aan alle christenen bleven verkondigen. Aan Pius IX is, in weerwil der vervolging, nog meer menschelijke hulp overig dan aan velen zijner voorgangc- ren. En als Petrus het noodig achtte te spreken ten behoeve van eene kleine schare geioovigen, o n ze te bewaren en te ver sterken in het geloof, zou Pius IX dan door minder luirde ver volging tegengehouden worden, om te spreken ten bekwamen tijde tot millioenen geioovigen, om ze ook te bewaren en te versterken in het geloof? Daarbij heeft. Pins IX de duidelijkste bewijzen gezien tot zijne troost van de krachtige eenheid der kerk in onze dagen, Hij heeft die kracht der eenheid gezien, toen Hij de millioenen der zijnen, van den kardinaal tot den eenvoudigen leek, de gansche kerk, luisterend en geloovig zijne prediking zag aannemen,, toen Hij de onbevlekte ontvan genis der H. Maagd en Moedst.Gods Maria als geloofspunt openbaarde. NeeiyPius IX keèftfhet tijdstip voor de uitvaar diging der encycliek tijdig en meesterlijk uitgekozen. Ni

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 1