DEN. DEL. 1865. 103. Zaiurdag 14 Januarij. 3le Jaargang. ILi lil mnrnm, OT. IERFENS. iiunicatie gestremd and bestemd, door antoor der Staats- tschappij van Mid- aogelijk verzonden. DER HOOP. VL1SSIN6SGH VEEEBLAD. :ng BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per po-t 93 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Adverlentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. n ons Vaderland. Benige geachte ingezetenen en stemgeregtigden van "Vlis- 1 suigeu hebben de redactie van het Flissingsch weekblad uitge- noodigd, om namens hen aan hunne geëerde stadgenooten en mede-stemgeregtigden te verzoeken bij de aanstaande verkie zing vau een lid voor de tweede kamer der staten-geueraal, hunne stemmen te willen geven aan den heer: Mr. Ck. A. FOKKEK. Lid van gedeputeerde staten van Zeeland. In Italië begint de partij van de daad weder liet hoofd op te steken. Men spreekt van zamenkomsten, te Genua gehouden, die ten doel hebben, om met het gouvernement in overleg te treden over het aannemen van eene aanvallende houding tegen Oostenrijk, door Venetie tot opstand te brengen. In die bijeen komsten moeten de volgende beslissingen zijn genomen: „men vindt het wenschelijk, om door alle middelen te beletten, dat er eene schikking tot stand kome tusschen het Oost.enrijksche gouvernement en Hongarije, en men zal zendelingen doen ver trekken naar Hongarije en Gallicie, om in dien zin werkzaam te zijn." Daarenboven werd er besloten, om zoo spoedig moge lijk tot eiken prijs, eene revolutionaire beweging te ondernemen tegen Oostenrijk; ten einde meer kans te hebben om te sla gen, stelt men zich voor, om gelijktijdig te handelen op de kus te» der Adriatische zee. Ook zou men niet beletten, dat de partij van de daad (de meer geavanceerde partij, die onlangs »erd tegengehouden) nieuwe ondernemingen waagde, en alle luchten inspande, om wapenen en andere oorlogsbehoeften in lenetie in te voeren. Uit een en ander blijkt, dat er eene krach tige partij gevormd wordt in Italië, die zich zoekt te verstaan »et het gouvernement en met de volgelingen van Mazzini en Garibaldi, om beiden te vereenigen, en dat deze partij reeds ver gevorderd is, om een oorlog te bewerken tegen Oostenrijk in ie aanstaande lente. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de invloed van keizer Napoleon werkt, om door een oorlog tegen keizer Erans Jozef) waarin de Fransche keizer de behulpzame hand zal bieden aan bet jolige Italië, de aandacht van de Fran- itlien en de Italianen voor dit oogenblik af te trekken van Home. Velen hielden Napoleon reeds langen tijd voor den aanvoerder der revolutie in Europa, en het oogenblik kan wel gekomen zijn, dat Frankrijks keizer, die iu 't geheim de (evolutie begunstigde en gebruikte als een werktuig tot be- wking zijner plannen, meer openlijk hand aan hand met de Solutie in liet strijdperk treedt, 0111 dat verdelgende wapen '(gen Europa te gebruiken. Het is toch wel opmerkelijk, dat lijioleon, die zijnen neef prins Napoleon nu en dan in zijne Mvoorzigtige revolutionaire woorden en handelingen tegeu- "ptak en tegenwerkte, thans denzelfden neef verheft en hem '«en grooten invloed bezorgt, en dat 111 Polen, waarmede 'cizer Napoleon zich altijd blijft bemoeijen, bewegingen wor sen voorbereid. Het heeft wel den schijn, dat Napoleon het [let der revolutie spant, om te beproeven, of hij de gouver- 1 en bij den LdSeU Itaiienten, die hij niet heeft kunnen winnen, langs schijnbaar [RHOEVEN, I',e<klievenden weg voor zijne plannen tegen Home, in dat net Ivan Z 11. rans Fi»'■t,a vangen en naar zijne luimen dwingen. De kansen staan lening slechts rs, welke op Katlio- 00 als J3i"esci' Jood van Verona'A verdient van op-i cle Maistrej "VEUILLOT, zijn, IBLIOTHEKK jroiïi van de vorige] ITSERIAND. [met twee in tinten' van ZwitserlaM minstens f inteekenaren slocl^-] hf.dk aangenaam :t minder dan sbibliotlieeli s» waart ezinnen an do overige Cb'ii' 'E VLXSSINGES. I'veinvel zoo gunstig niet voor een hem welgevalligen uitslag als in vorige jaren. Oostenrijk immers staat thans niet alleen, bet heeft een sterken bondgenoot verworven in Pruissen, en Oosten rijk doet alles, geeft concessie op concessie, om dezen bondge noot te behouden, en tot 1111 toe is de goede verstandhouding tusschen de beide Duitsche grootmagten behouden gebleven. Ook Rusland is meer en meer van Frankrijk afkeerig geworden, en hoogst waarschijnlijk ten gevolge van het heilig verbond, dat vernieuwd is, en waarop Rusland nu en dan niet. onduidelijk gewezen heeft. Oostenrijk zal derhalve in Pruissen en Rusland een krachtigen steun hebben. E11 zal keizer Napoleon bij zijn volk en bij zijn leger dezelfde medewerking vinden welke hij gevonden heeftin vroegeren krijg tegen Oostenrijk? Wij betwij felen liet zeer. Iedereen, die de tegenwoordige positie van den keizer vergelijkt met het verleden, zal niet aarzelen toe te geven, dat de Fransche keizer zeer veel van zijne populariteit heeft ver loren. Kort 11a den laatsten Italiaansellen oorlog tegen Oosten rijk begon de gloriezon van Napoleon III voor het oog van het Fransche volk langzaam te verduisteren, want al spoedig werd aan Frankrijk liet ware doel bekend, waarvoor Napoleon ten strijde toog; en ware de menigte in Frankrijk niet eenigen tijd gestreeld en gevleid geworden door de aanwinst van Savoije en Nizza, dan zou Napoleon met zijne openlijke vriendschapsbe tuigingen voor Victor Emmanuel en Cavour en met zijne ge heime verstandhouding met Victor Emmanuel en Mazzini en Garibaldi, zijn invloed in Frankrijk toen reeds grootendeels ver- j loren hebben. Maar Napoleon wist met zijn sluw beleid bij de aanwinst van grondgebied nu en dan streelende betuigingen van i eerbied voor den persoon van Paus Pius IX te geven, die wel niet gemeend, maar toch gesproken en rondgebazuind werden, om de eenvoudigen in Frankrijk te verblinden, en daardoor ge- j lukte het hem zijne populariteit nog staande te houden. Nu 1 evenwel de konventie van 15 September is gesloten, en de vrien den van Napoleon in Turijn ten behoeve van het jonge Italië in hunne discussiën den sluijer hebben weggenomen, dien de j list der kontracterende partijen had weten te werpen over dat stuk van verraad, nu is aan de populariteit van den grooten beschermheer der geheime genootschappen in Italië, die den Paus willen verdelgen, de groote slag toegebragt. De oogen van het Fransche volk zijn open gegaan, en zullen nog verder geopend worden door den niet zeer fijnen prins Napoleon, aan wien eene hooge en zeer gewigtige betrekking in Frankrijk is gegeven, en aan wien daardoor meer vrijheid vau spreken en handelen is geschonken, terwijl hij toch degene is, die door zijn onvoorzigtig spreken en handelen menige aanleiding gaf aan den keizer, 0111 in het belang zijner populariteit, zijnen neef in het openbaar te moeten tegenspreken en bestraffen. Hierbij komt ten laatste de stemming der Fransche geestelijk heid, die zoovele bewijzen geeft van innige verknochtheid, gehoorzaamheid en liefde aan den Opperherder, die te Rome zetelt. De geestelijkheid in Frankrijk heeft vroeger groote sympathie getoond voor den Franschen keizer Napoleon, maar zoodra deze den Paus openlijk aanr£uitlde~.en-pe'r^gfen der kerk verkortte, heeft hij daarmede zijn Steünfbv.dëgeestelijkheid tot groot nadeel zijner populariteit verloren?; fc'&'W" Maar 't leger dan? Napoleon heeft^de synjpatlijë' van'tFran sche leger in de eerste jaren van zijn 'keizerschap verworven

Vlissings Weekblad | 1865 | | pagina 1