TLISSmdSGH WEEEBLAD. m Wfh Zaiurdag 26 November. 2de Jaargang. POLITIEK OVERZIGT. V o 1864. N°. 96. hielden Kon- icuw-Kool- op contant cpe f 5,30 u eit f denboonen en kleine) -af 61'/,6 72>U 93®/,» W»|3 so;/, 82' U 41'/. **lU 56 79'/.. 03 28 st maken reven, bij versche- nis nuttig elijke en ■door, bij gewekt tot n fraaijen 3N: 'anscli Fransche lafde Stan- Hoogduit- i,oo. «te van door ;e Kampen. lïtinst. ïinst. der ƒ2,00. iorten tijd druk 50 et. 40 cent. is hoopt te eliers, land- 40 cent' BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit IJ lad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 9.1 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. >ien abouncert zich bij alle Boekhandelaren cn Post- cïirecteuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSIN6EM. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Sedert de laatst gesloten overeenkomst tusschen Frankrijk en Piëmont worden er gevonden, die vreezen voor Rome. Te Rome zelve evenwel, zoo melden verschillende tijdingen, heerschen en blijven heerschen dezelfde kalmte en hetzelfde vertrouwen op de toekomst. En hetgeen in Turijn en in Italië ten gevolge van die overeenkomst plaats heeft, vermeerdert nog die kalmte en dat vertrouwen binnen Rome's muren. Menige Italiaan dan ook, die te verliezen heeft bij de dreigende omwenteling in het jonge Italië zoekt binnen Rome eene veilige toevlugt. Waarom ook, menschelijkerwijze gesproken, zou men niet kalm blijven tegen over de heftige verbitteringen, de meer openbaar geworden kwade trouw en de duidelijke tegenspraak in Turijn? Waarom zou men niet met meer vertrouwen de toekomst ingaan bij de bloedige verdeeldheid, bij het klimmend geldgebrek, bij den opstand en den dreigenden burgeroorlog in het jonge Italië? De vijand heeft zich zeiven gebragt op den rand van een afgrond, waarin hij weldra vallen moet. Drijft men hem den ondergang niet in, hij zal er zich zeiven inwerpen. Alles wat aangewend is door twee der magtigste gouvernementen van Europa, om de zicli uitbreidende revolutie staande te houden tegen den Paus, is vruchteloos, de revolutie spoedt ten ondergang, zij ver moordt zich zelve; en de beide gouvernementen, die zich in Europa beroepen hebben op de faits accomplis in de erkenning van Italië, zullen weldra gedwongen worden om het grootefait accompli van den ondergang der revolutie te moeten erkennen, zelfs dan, als hun de eer niet te beurt valt, om tegen wil en dank Rome tegen de revolutie te beveiligen. Oostenrijk schijnt tegenover Piëmont het voorbeeld te volgen van Rome in be daardheid en afwachting; een bewijs te meer, dat Rome men schelijkerwijze ook, kalm en vol vertrouwen op de toekomst wezen kan. Wanneer de jeugdige keizer van Oostenrijk, Frans Josef, zoo lezen wij in een wel ingelicht blad, nu en dan ver stoord door de vijandige taal van Victor Emmanuel, verstoord door de grofheden van de ministers iit Turijn, verstoord door de zamenzweringen in Venetie, waarin de hand van het gouver nement van Victor Emmanuel zigtbaar is, zijn wil openbaarde en zijn krijgszuchtig verlangen, om een einde te maken aan eene zoo lage en voor hem beleedigende wijze van handelen, hebben zijne raadslieden hem altijd weerhouden, en een invloedrijk per soon uit 's keizers omgeving moet menigmaal het spreekwoord bezigen: „laat de Italianen in hun sop gaar koken; wij zullen ten slotte misschien meer been dan vleesch hebben; maar wij moeten wachten." De heer baron van Bach, die te Rome is aan gekomen, om zijn post als Oostenrijkse!; gezant te hernemen, verbergt voor niemand de verzekering, dat Rome geen vrees behoeft te hebben. Men vreest zelfs niet eens meer eene voor bijgaande inbezitneming van Rome door Piëmont.esehe soldaten. De overeenstemming der katholieke mogendheden om den Paus te beschermen, de gehechtheid van alle R. K. Geestelijken aan den H. stoel, de algeineene achting en de liefde, die overal heer schen jegens den H. vader, vormen een onoverwinnelijk bolwerk tegendeonregt vaardige en helsoliezamenzweringen der revolutie. En wij spreken nog niet van de beschermende hand der Goddelijke Voorzienigheid, die de Vijanden van den Paus kastijdt; Die een Caputo eensklaps tegenhoudt, die een Passaglia verlaagt, Die een bra Pantaleo, een Don Ambrogio overlevert aan de bespottingen en verguizingen hunner eigene vrienden, Die menigen hardnek' kigen vijand, welke tegen den Heiligen Grijsaard zamenspanf, onverwachts ter neder velt. Deze beschermende hand Gods toont de laagheid en den diepen val van de enkele afvallige priesters en de onrnagt van allen, die zamenspannen tegen den Pans, en levert het bewijs dat het der revolutie niet gelukken zal, om het plan te verwezenlijken van een valsch pausschap voor een cog«n- blik te vertoonen in de wereld om valschelijk te kunnen zeggen, dat het Pausschap verzoend is met het jonge Italië, en dat de Paus in overleg is getreden met de wanorde en de ongeregtig- heid. Piëmont kan den Paus strikken spannen, het kan moord plegen op de vrienden en verdedigers van den Paus, dieven en moordenaars bezoldigen in de straten van Rome, het kan goud bieden aan trouwloozen en verraders, ten slotte keeren de dieven en de moordenaren, de trouwloozen en verraders zich tegen Piëmont zelf. Dat is het loon der zonde, dat is de-straf in dat gene juist, waarin men zondigt. En de tijd zal aanbreken, dat de ongelukkige koning Victor Emmanuel, wiens gewetenswroe gingen nu en dan luide spreken over het onregten den roof, door hem bedreven, den troon zijner voorvaderen, waarop hij eens zetelde, terug zal verlangen, zonder dien troon weder te kunne» beklimmen. De mannen van de daad in Italië, Garibaldi namelijk en consorten, zijn vvotdend over de konventie van 15 September, omdat zij meeneu dat daarin de wenschen van het Italiaansehe volk worden tegengewerkt en afstand gedaan wordt van de aan spraak op Rome. En de laatste mededeelingen, welke de minister van buitenlandsche zaken van den keizer van Frankrijk gezon den heeft aan den minister van Victor Emmanuel, over de valscho uitlegging, welke de ridder Nigra gaf aan de konven tie, en de nota van dezen laatste aan den generaal la Marmora over bet onderhond met den heer Drouyn de Lhuvs, hebben de Garibaldisten nog woedender gemaakt; zij zeggen luide, dat Italië verloren en dot alleen van de revolutie heil voor Italië tc. wachten is. Zij willen dan ook van Victor Emmanuel niet meer weten, en alle dagbladen, welke van de partij van de daad, uitgaan in Italië, zijn gevuld met smaadredenen tegen keizer Napoleon. Eiken dag worden dergelijke bladen in beslag genomen, maar ook eiken dag verschijnen zij talrijker met nog heviger beleec!i- gingen tegen den Fransehen keizer. Van stad tot stad gaan ook in Italië de proclamation rond van den held? van Caprera, om alle Italianen op te roepen tot deelneming aan den strijd ter be vrijding van Venetie. Zoo zien wij, dat, ingeval de geld-crisis liet jonge Italië niet vernietigt, Garibaldi met de zijnen het wel zal weten te vernietigen. Uit Amerika zijn de laatste tijdingen gunstig voor de Zuide lijken. Hun leger van Shenandoah, dat men verstrooid en ver nietigd waande, heeft versterking ontvangen, en bedreigt het eorps van generaal Sheridan der Noordelijken. Ook bedreigim de Zuidelijken wederom Maryland en Bèiisylvame, zoo dat h. et Zuiden in de laatste dagen wederom .mejjr aanvdllcnderwijzc schijnt te handelen. Ook hebben zij in JojAsonville (Tenessei4 drie kanonneerbooten, acht sloepen flieMSemanning en eene

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1