ren alleeu door i in ronden von le zijden naarj Men. graafproject oni i tijfins inuitvj, romen is; ook ijke telegraaf-c«] ;pen, geladen ngezeild en zijn nigde Staten is i lpen. Vier afdeel Binnen twee ju len zijn. Men ke ollars ingeteekn lijn van Petersbi indsche zaken k het buitenland e «schillen met Pt met die, welke n van buitenland! ije, zegtdemiuii reeds zoo lang beoogt geene wenden, om tot maatregelen nei gering. In geen iha-eilanden aan dan na de voiM rgaan der Russis irvorming" in rnomen, een wei oolsche maatschi ing van staatkuni igde wedergeboorl eetlijke ligtzinnig vooreerst nog nit ekken gebouw op (ge woorden zijn _>t arme en zoo 9 n heeft. Voorale zoogenaamde vn lier van Rusland eene vreesselijkl 11 en execution tt igeraad der keizei de huidige Polen g aan hun helden ge overtuiging di wanneer het er o aderlijke godsdie ement nemen de im de onheilen, e wijze kunnen lorkomen. dijnen hebben, tt :aakt worden, wi passagiers ook ontrust worden te Parijs wool oor activiteit, ge' bijeengegaard. I leven, met een in' want hij had vroa» lem aan, om te ga1 lazingen gehoor el zóó, dat zijne" om er ook medi metel, dat hij een el hem tegen, en I niet kou bijpas1 Nationale, alles w grepen, en hij n' ren dag, ten 7 de hunne zaak te e uur. Zij zagen® tel in de deur steken en een papier, waarop stond: „Komt maar binnen zonder te schellen!" Binnenkomende zagen zij den jieer vhangende aan een spijker, die in den muur beves tigd was. Voorts vonden zij een brief, waarin de aanleiding tot. zijne noodlottige daad was vermeld en op den schoorsteen man tel kieine pakjes, waarvan ieder den naam bevatte van een zijner schuldeischers met eene som, evenredig aan hetgeen zij te vor deren hadden. Engeland. Aan Pranz Muller is maandag te Londen de doodstraf voltrokken. Vóór dat hij de eeuwigheid inging bekende hij den moord op den heer Briggs gepleegd te hebben. Zijne bekentenis is voor de Engelsclie regtspleging van groot gewigt, bijzonder als men let op de veelvuldige en veelsoortige klagten hierover, waarmede de Duitschers, landgenooten van den ter dood gebrag- ten misdadiger, Europa tot verveling bezig hielden. Een Amerikaansch blad maakt melding van eene gewel dige hoos, die in Canada plaats gehad heeft. De schuren en hui zen werden op verscheidene plaatsen in de lucht geslingerd, en alle gebouwen, die weerstand boden, waren alsol' zij door dui- zende geweerkogels doorboord waren, de boomen waren als met eene bijl doorkloofd. Het conflict tusschen Brazilië en het kabinet van Was hington, ten gevelge van de vijandelijke daad der M'acJmsett tegen den Zuidelijken kaper Florida, in de onmiddellijke nabij heid van Bahia, kan tot ernstige gevolgen leiden, indien de Noord-Auierikaansche regering de handelwijze van den com mandant der Wachusett goedkeurt. Voorshands heeft de gou verneur van Bahia een bevel uitgevaardigd aan de autoriteiten in de provincie, strekkende om genoemden oorlogsbodem van liet bondsgouvernement in geene der havens toe te laten. De Engelsclie bladen bespreken de handelwijze van de Waclmsett nog bij voortduring. Zoo als te denken is, komen zip nadrukke lijk op tegen deze schending van het volkenregt, en het gebeurde met de Trent komt hierbij weder in levendige herinnering. Toen moest het kabinet van Washington toegeven, omdat het met een magtigen staat, met Engeland, te doen had, dat, er is geen twijfel aan, hiervan des noods een casus belli zou gemaakt liebben, aangezien 's lands eer hierbij betrokken was. Maar zal het kabinet van Washington ook toegeven, nu liet tegenover eene zwakke mogendheid staat? Een blad brengt in herinnering dat tijdens het verblijf van prins Humbert, den oudsten zoon van den koning van Piemont, in de Engelsclie hoofdstad, de koele en onverschillige wijze waarop hij ontvangen werd, veel opzien baarde. Het blijkt nu uit particuliere brieven, van hooggeplaatste personen in Italië afkomstig, dat het „Italiaansclie" hof wegens die onver schillige behandeling zeer ontevreden is. Gedurende zijn ver blijf te Londen ontving de prins niet alleen geene uitnoodiging om eenige dagen aan het hof te komen doorbrengen, maar hij ontving zelfs geen bezoek van eeuig lid der koninklijke familie, ofschoon de hertog van Cliambridge destijds twee of drie dagen in de hoofdstad vertoefde. Volgens de bovenbedoelde brieven uit Italië was de prins zeer verlangend om een uitstapje naar Schotland te doen en gaf hij dien wensch aan lord Palmerston te kennen in de hoop, dat hij eene uitnoodiging naar Balmoral zou ontvangen, doch die invitatie kwam niet en men deed den prins zelfs opmerken, dat hij verstandiger zou handelen met niet naar Schotland te gaan. Men schijnt in Italië te meer over dit alles verstoord te zijn, omdat de prins van Wallis hij Gari baldi, tijdens diens verblijf in Engeland, herhaalde malen een bezoek heeft afgelegd. Behalve dit schijnt prins Humbert nog andere redenen te hebben, om over zijn bezoek in Engeland niet voldaan te zijn. Men verhaalt namelijk dat, toen hij door lord Palinerstou tot een diner werd uitgenoodigd, hij volgens bet, gebruik tien minuten later kwam, opdat de gastheer al de gasten bijeen zou hebben om hem met de gewone eerbewijzin- gen te ontvangen. Toen de prins aankwam werd hij evenwel tot zijne groote verbazing zonderde minste ceremonie, als een ander gewoon bezoeker, de salon binnengeleid, alwaar hij ongeveer een half uur op lord en lady Palmerston kon zitten wachten! Ouder de vele faillissementen, dezer dagen te Londen ontstaan, is er een dat veroorzaakt werd door eene omstandigheid wier vermelding nuttig kan geacht worden. Bedoelde gefail leerde iirina liaii berigt ontvangen dat eene belangrijke lading handelsartikelen aan haarwas afgezonden; facturen en cognos sementen werden haar geleverd; de waarde beliep 30,000. Een voorschot van 50 pet. werd verlangd en betaald. Het schip is echter nooit aangekomen, om de zeer eenvoudige reden dat al die documenten vahsch waren. De persoon, die ze gebragt had en in wien men een vertrouwen had gesteld, dat hij zich zoo- onwaardig toonde, is verdwenen. Men zal zich herinneren, dat voor ongeveer een jaar een Spanjaard te Parijs werd veroor deeld ter zake van dusdanige opligterij. - Het Tondon Journal berigt de zorgen, die het Turkscli gouvernement begint aan te wenden om de jeugd in Turkije op te voeden. Er is een getal elementaire schoolboeken bepaald, die thans gebruikt moeten worden. De plattelandsscliolen zijn nog groo- tendeels verwaarloosd, inaar in ConstantinOpel zijn twaalf nieuwe elementaire scholen opgerigt, ook in andere steden stelt men pogingen in het werk. Meer dan 3000 leerlingen bezoeken de scholen reeds in de hoofdstad. Over het algemeen zijn de Turken hiermede zeer ingenomen. 0u.itsclila.nd.. In de helft der volgende maand zal te Berlijn liet huwe lijk tusschen den graaf von Sehleinitz, minister van het huis des konings en de prinses von HatzfeLlt worden voltrokken. Voor die gelegenheid wordt in de fabriek van den heer Daimeries Petitjean, te Brussel, eene collectie kanten voor de bruid gereed gemaakt, die waarschijnlijk eenig in haar soort is en menige dame der groote wereld doet watertanden. Alle soorten van kantwerken zijn daarbij vertegenwoordigd, terwijl alle voorwer pen, die slechts uit kaut vervaardigd kunnen worden, daarbij zijn te vinden, zoo als waaijers, pelerines, halsdoekjes, barbes, mouwen, kragen, lijven, cliales, kapsels, zakdoeken, enz. Van de laatsten telt men er niet minder dan 60, waarvan ieder eene bijzondere teekening vertoont. Een kleed verdient bijzonder vermeld te worden. Het is bestemd om bij de voorstelling der prinses aan het hof te dienen. Het is geheel van witte Brussel- sclie kant en op een onderkleed van dezelfde teekening geplaatst. Het laatste vertoont talrijke bloemruikers, door strikken vastge houden en door guirlandes omringd. De sleep van het kleed is niet minder dan 4 Ned. ellen lang. Voorts bevindt zich in die verzameling, welker waarde op verscheidene honderd duizend francs wordt geschat, een kapsel van gouden kant, een waar kunststuk, ja zelfs een geheel rouwtoilet voor hofrouw. Uit Zwitserland schrijft men, dat zich daar in alle dorpen en op het platteland eene groote beweging openbaart. Een cor respondent noemt het eene soort van revolutie onder de boeren knechts tegen hunne meesters. Eerstgenoemden hebben name lijk in onderscheidene districten vereenigingen of meetings gehouden. Op eene dier meetings, welke te Luceru plaats had, telde men er 1500; zij teekenden adressen aan den wetgevenden raad, om de afschaffing te verzoeken van onderscheidene beslui ten, welke zij als nadeelig voor hunne belangen beschouwen. Op eene andere meeting te Sursée gehouden, had men een banier met het volgende opschrift: Weg met de slavernij. Deze bewe ging, zegt een correspondent, heeft in het geheel geen politieke kleur, maar wel een socialistisch karakter, 't geen haar des te geduchter maakt. Zij is liet gevolg van de denkbeelden, die daar te lande sedert lang zijn verspreid geworden, zoo ill de scholen als in de dagbladen. De landmail heelt liet nu niet op den priester en den adel gemunt, maar thans is het een opstand vail den boerenknecht tegen zijn meester. Voorts wordt gemeld, dat er eene motie in den boezem van den grooten raad gedaan is, waarbij de afschaffing van de.cliristelijkegeloofsbelijdenis gevraagd wordt. Zulks had in het protestantsche Zwitserland eene groote opschudding te weeg gebragt, doch de synode de predikanten dienaangaande geraadpleegd hebbende, had de meerderheid daarvan zicli voor de afschaffing van die geloofsbe lijdenis verklaard. De discussie was zeer hevig geweest, bad twee dagen geduurd, en het bewijs geleverd dat velen dier predikan ten niet meer aan de Godheid des Zaligmakers geloofden 1 Amerika. Eene gebeurtenis, wier afloop te New-York met inspan ning wordt te gemoet gezien, is het voorval te St. Alban in Ver mout, op de grenzen van Canada. Het stadje is klein en alleen op de marktdagen levendig, anders is liet uiterst stil. Ongeveer 40 lieden hebben zich daar langzamerhand verzameld, en op zekeren dag beroofden zij de drie banken in dat plaatsje van circa 250,000 dollars, waarbij de kassier van een der banken doodgeschoten werd. De roovers werden, nadat de eerste versla genheid voorbij was, achtervolgd, doch nabij de grenzen van Canada zijnde, van waar zij gekomen waren, gelukte het bun de Vermonters te ontkomen. Toch werden 24 man gevat, die de helft der gestolen gelden bij zich hadden, en nu is bij den gou verneur van Canada de uitlevering der misdadigers aangevraagd. Deze beroepen zich, zoo als te verwachten was, op eene militaire aanstelling van de Zuider-confederatie en geven aan het gebeurde

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3