mi rhuShtenis zul- ,d: uJJit licit eer J. L. Kik i den toren zal :n is een werk, nige ramp zal •nrijksche oor- innengeloopoi loedig doenlijk J bestemd naar at echter eerst 1 plaats gehad, kan dienen, In huize van P. in het achter- skruid, en nam tak het andere n de vreeselijke I gelukkige kinil einig of geene was schier ver- .e kaken losge- ne huismoeder |e deur stond te I n'al dadelijk op f vraatzucht bot- wicht ter oorea peel verslonden, ;r zorgwekkend, stukken van 5 i overigens zeer Slechts in de k meldt, zouden •eek niet minder geworden de Bonapartes moet grenzeuloos wezen. Dezelfde oorzaak heeft de keizerin der Frauschen doen besluiten niet naar Nizza te ver trekken. „Volgens rle JEpoca is tot het houden van het kongres beslo ten, en hebben Engeland en Oostenrijk, op dringenden raad van koning Leopold, zich bereid verklaard er aan deel te nemen. Ik geloof het echter niet; wel verwacht ik die bereidverklaring, maar naar het mij voorkomt zullen deze twee mogendheden, (alvorens daartoe over te gaan, zekerheid verlangen op verschei dene punten. En wat den koning der Belgen betreft, sedert den lood van prins Albert, oefent hij geen invloed meer uit op de Britsclie regering; en te Weenen was zijn invloed nooit van ■eiiige beteekenis. Koning Leopold reist voor zijn genoegen en ,i« onder een voor zijne gezondheid gunstig klimaat te vertoe- ■eii. Dat Napoleon hem te Marseille een bezoek heeft gebragt, ivas zeer natuurlijk; de keizer kwam in die stad en de koning -as er reeds. „Be heer de Sartiges, Fransch gezant te Rome, heeft rcgt- itreeks aan den keizer een memorie gezonden, houdende verde- liging van 's pausen wereldlijk gezag. Verwonderen moet men ich hierover niet, want toen deze diplomaat keizer Napoleon bij het hof van Victor Emmanuel vertegenwoordigde, wilde hij lijnen zoon niet te Turijn ter sehole geven, maar zond den knaap aar Brussel op het jezuïten-collegie van St. Michiel, en nam em van daar mede naar Rome." Markies de Larochejaquelein, een lid van den senaat in Patijs, heeft een brochure geschreven, getiteld: Is de i'conventie 'e revolutie? Deze brochure zal zeker in Frankrijk veel sen- ilie maken. De markies is een voorstander van het wereldlijk ezag van den Paus en een tegenstander van het nieuwe oniiigrijk (zoogenaamd) Italië. Maarschalk de Mac-Mahon, hertog van Magenta, gouver- eur-generaal van Algerië, heeft over den toestand dezer olome een alles behalve gunstig rapport ingediend en verlangd it hem nog een divisie ter versterking zijner krijgsmagt go mden worde; hij dringt er op aan dat de keuze valle op de visie van generaal Bourbaki, daar hij in haar het meeste ver ouwen stelt. In het zuiden van Frankrijk zijn verscheidene rivieren iten hare oevers getredende daardoor veroorzaakte oever- oomingen hebben veel schade aaugerigt. Sedert eenige avonden worden aan de poort St. Denis te irijs proeven genomen met een nieuw stelsel van verlichting |or middel van electriciteit, uitgevonden door den heer Serrin, naar men meldt, den ln Januarij jl. een electriek kustvunr, geus zijn stelsel ingerigt op de kust van Havre heeft ontsto- dat sedert dien tijd onafgebroken voortbrandde, zonder dat noodig was er aan te raken. Gedurende het verblijf van den ezaar te Nizza heeft het liderlinge voorval plaats gehad, dat de voornaamste personen zijn gevolg ieder een exemplaar van de Opinion Nationale sagen, waarin vrij hevige aanvallen op Rusland voorkwamen iraarop de woorden geschreven stonden: „Van wege den 'fdredacteur." Hoewel velen onderstellen, dat dit buiten leweten van den heer Guéroult heeft plaats gehad, gaat de »tvan prins Napoleon en van zijne vrienden omtrent Rusland ver, dat de neef des keizers, toen hij bij zijn terugkeer van jotresor vernam dat, volgens een gerucht, de czaar op zijn Pglteer van Nizza de hoofdstad zou bezoeken, hij dadelijk |t Zwitserland vertrok en dit door de Opinion Rationale deed kondigen, terwijl de Moniteur meldde dat zijne gemalin 'esteld was. De kassier der Noorder-spoorwegmaatschappij in Frank- lieeft zich uit de voeten gemaakt, na haar 1,800,000 fr. 'Kemd te hebben. Engeland.. [°fd Palmerston vierde den 20 October zijn SOsten ver- 'sg. Hij begon zijne politieke loopbaan in 1806 als lord admiraliteit. Als zoodanig verdedigde hij in het parlement bombardement van Kopenhagen. Daarna was hij onder vijf IJteriën gedurende 19 jaren secretaris van oorlog. Vervol- 't'erd hij secretaris van staat voor buitenlandsche zaken, fe betrekking hij bekleedde tot in 1834. Toen werd hij lid 'lamsclie courant re tevreden over Li gaarne de kon- yer beraadslaagd tomst aanleiding achten, die, zoo enadeelen. „Tol Lf de heer Drouyn laausche kabinet ractaat zoo als de kkelijker gezegd| heer de Mallard nnen uitoefenen, van een besluit, in zich bevat en :t worden als een le ministers val lkomen eens me' k eene redactie te inkomst te Niz» f. Zij zal zonder uiten allen twijfel 1de te vertrekken, zaar, en kreeg het fht had, en hierom ig verlengd; h'j"1 2t hij die stad. arstel aan tot het ;enoot.en even Alexander knniiwBhet parlement voor Tiverton. In 1846 werd hij wederom ud terug te reizen. Jtcr van buitenlandsche zaken, tot in 1852 het kabinet 'een qptrad, waarin hij de portefeuille van binnenlandsche aanvaardde. In 1855 werd hij eerste minister, als hoe s'1!,] in 1858 door Derbj vervangen werd, die in 1859 liern 5' zijne plaats inruimde, IJ ij heeft gediend onder vier spu llen, was 58 jaren lid van het lagerhuis en had zitting i •iclofti: in het anü'l indien de omstan-l riën wordt aan "'I deze koelheid vMl I zwakken man («f it haar afkeer v®11 ■"listeriën en 16 parlementen. Meer dan eens reeds heeft men van hem verhaald, dat hij de regering moede was, maar daarvan is geen zweem gebleken. Integendeel, hij is vol lust en ijver, en, als hij in leven blijft, zal hij ook het volgende zitting jaar weder in het parlement verschijnen, misschien wat erger gekweld door de jicht, maar in de zelfde luim die hem steeds kenmerkte eu die hem vrede doet nemen met de dingen zoo als zij zijn, en waarbij hij opgeruimd en levendig blijft, ter wijl menigeen zijner jongere ambtgenooten onder de zorgen en werkzaamheden gebukt gaat. Een blad maakt melding van de uitmuntende zijde, die men uit Californië verkrijgt. De moerbeziënboom, onverschil lig van welke soort, groeit aldaar welig, hetgeen begunstigd wordt door de droogte van het klimaat. Thans zijn in de meeste landen van Europa proeven genomen, welker uitslag bewijst, dat de Californisciie zijde alle Europeschesoorten verre weg overtreft. Oin in Frankrijk de zijdeteelt, die aldaar kwijnt, tengevolge van ziekten, die onder de wormen sedert eenige jaren heerseht, weder te herstellen, heeft men eijeren van de Japansche zijde wormen overgebragt. Ofschoon vele eijeren niets opleverden, zoo mogt men nogthans zich verheugen over de gezonde, fik- sche wormen, die eenige opgeleverd hebben. Er wordt van wege het bestuur der koloniën in Engeland eene togt gedaan om de Noordelijke en middelste gedeelten van het eiland Vancouver te ontdekken, die tot nog toe geheel en ai onbekend zijn. Tevens zal men naar geschikte plaatsen uit zien om volkplantingen aan te leggen, en om het goud, koper enz., dat men daar vermoedt te ontdekken en te verzamelen. De heer Robert Brown van Edinburg, gunstig bekend om zijne praktische bekwaamheid, heeft het opperbevel, en is ver gezeld door de heeren John Leacli, ingenieur en landmeter, en J. Buttle, als natuurkundige. De burggraaf de Terves, afstammende van een der oud adellijke geslachten in Frankrijk, die zich door deelneming aan de kruistogten aldaar beroemd maakten, is dezer dagen te Sens door policie-agenten als bedelaar aangehouden, en ter zake van het misdrijf van bedelen op den openbaren weg, door de regt- bank tot vier en twintig uur gevangenisstraf veroordeeld. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat de eerbied, dien bij aan zijn voorzaten en aan zijn adelijk blazoen schuldig was, hem het verrigten van handenarbeid verbood. Een aan militaire zaken gewijd Amerikaanseh blad be- rigt, dat er te Bridgeport thans proeven worden genomen inet eene nieuwe soort van gegroefde kauonnen, Ames-kanonnen genaamd. De uitslag daarvan is geweest dat met 13 pond kruid en een hoek van 5 graden een kogel van 110 pond twee Engel- sche mijlen (3218 el) ver werd geworpen, terwijl met 20 pond kruid en een hoek van 13 graden een bom op eenen afstand van 6 mijlen (9654 el) geworpen werd. De berigtgever voegt er bij, dat men een afstand van 10 mijlen zal kunnen bereiken. Dit zou dan een afstand zijn van drie uren gaans! Ilet berigt is uit een Amerikaanseh blad IDriitscliAancl. Naar men uit Weenen meldt, zijn de gazfabrieken aldaar voor een gedeelte veranderd in hospitalen. Sedert eenigen tijd heerseht namelijk te dier stede de kinkhoest, en een aantal lijders, vooral kinderen, zendt men met liet beste gevolg in de fabrieken, alwaar zij dagelijks eenigen tijd doorbrengen. Spoe dig ondervinden zij daardoor verligting en het geheele herstel volgt in den regel binnen korten tijd. In eene steenkolenmijn te Reden, in Pruissen, heeft den 20 October eene geweldige gazontploffing plaats gehad, tenge volge waarvan 23 werklieden gedood en 17 anderen dermate gekwetst werden, dat 's anderdaags reeds zeven dier ongelukki- gen waren bezweken, terwijl ook voor het behoud der tien ove rigen weinig of geen hoop meer bestond. Al deze arme lieden werden op afgrijselijke wijze verminkten verbrand. Men heeft er twee teruggevonden, wier hoofd van den roinp gescheiden was. Een vader heeft zijne drie zonen en eene moeder van negen kin deren haren man verloren. Naar men meldt, zou deze ramp nog veel grooter geweest zijn, indien niet een groot aantal mijnwer kers op dien dag naar de jaarmarkt van St. Wendel gegaan waren. Men meldt uit Gumbinnen, dat dezer dagen in eene likeur-fabriek aldaar een zeer treurig onheil plaats gehad heeft. Een vermogend man, in de nabijheid dier stad gevestigd, bezocht een zijner vrienden, een likeurstoker. In de fabriek alleen rond wandelende, zag hij eene flesch staan, welke naar den reuk te oordeelen met persico was gevuld. Zonder te vragen of zijn vermoeden juist was, schonk hij een glas van het vocht in en dronk daarvan een gedeelte. De gevolgen waren vreesselijk,

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3