POLITIEK OVERZIGT. BINNENLANDSCIIE TIJDINGEN. BIÏTENLA cene volkskeuze zal men vertoonen ten gunste van Victor Emmanuel in Rome mogelijk maakt. Wijl zulke volkskeuze nu zonder zijne toelating niet kan plaats hebben, zoude de Fran- sche keizer de Pilatus zijn door wien de vraag werd gerigt: Wien wilt gij of Victor Emmanuel of Pius? Deinst Napoleon daarvoor terug dan vervliegt de hoop van den Regualantoms, Italië blijft in woeling en hare toestand ver- slimmert gedurig. Waagt zich Napoleon aan die rol, men denke niet dat Italië is gered en hare toestand als herschapen wordt. Slechts de eerzucht van eenigeu, de haat van anderen is voldaan. De hartstogten, nu tot bereiking van één doel als zaamgebon- den en opgezweept, zullen zich ontketend gevoelen en in hefti- gen strijd tegen elkander opgestaan verscheuring en vernietiging aanbrengen. Baarde reeds het ontstaan der konventie een on- houdbareu toestand, nog jammerlijker gevolgen sleept hare uitvoering met zich. Maar dan zal de wereld moeten bekennen dat zij zich liet bedriegen als zij geloof hechtte aan de groote logen, uitgesproken in het woord: eenheid van Italië onder de scepter van Victor Emmanuel. Het Piëmontesche parlement is van 24 dezer te Turijn verga derd. Alle pogingen worden in het werk gesteld, om gedurende de discussiën de rust in de hoofdstad te handhaven. Iedereen is in de weer. Het ministerie vereenigt zooveel krijgsvolk, als mogelijk is, en men schat de soldaten, die in en om Turijn ge concentreerd zijn op 40,000; de politie bewaakt met alle moge lijke scherpzinnigheid en magt de in- en uitgangen der stad en vooral den ingang langs den spoorweg, zij zendt alle reizigers, die op eenigerwijze verdacht zijn, terug. De militaire autoriteit zendt patrouilles door de stad; de kommandant van de nationale garde geeft proclamatie op proclamatie; de vereenigingen der werklieden plakken adressen aan. Van alle zijden schijnt er ge ijverd te worden, en de een wil voor den anderen dan dit en dan dat kommanderen. Of er zoovelen zullen gevonden worden, die willen gehoorzamen, zal de tijd leeren. Men schijnt hiervoor wel bevreesd te zijn, zoo als blijkt uit al die maatregelen, waarin de een den anderen schijnt te mistrouwen. Vele familiën ook, die op hun landgoed verblijven, durven, zoo lang het parlement vergaderd is, uit vrees voor oproer, niet naar de stad terugkeeren, en vele andere familiën, die in de stad wonen, hebben deze ver laten. Deze vrees schijnt niet ongegrond te wezen, als men let op de vele gevangennemingen, die in de laatste dagen in Turijn plaats hadden, en die geschat worden op 700. Ook spreekt men van het in beslag nemen van wapenen; en vooral het getal van degenen, die gevangen genomen zijn, omdat zij openlijk den koning beleedigden, moet groot zijn. Het is zeker dat Oostenrijk spoediger dan men dacht, geant woord heeft aan Frankrijk op de mededeeling der Fransch- Italiaausche konventie van 15 September. Aangaande den zin van het antwoord is men nog in het onzekere. Het Fransche dagblad le Monde den zin besprekende, verklaart uit goede bron te weten, wat het dienaangaande zegt, namelijk: „hetOosten- rijksche gouvernement treedt met nadruk op voor de regten van den H. Stoel; Oostenrijk wil de integriteit van het wereldlijk gezag en de onafhankelijkheid als tijdelijk vorst van den Paus geëerbiedigd en gehandhaafd hebben. Met grooten nadruk wijst Oostenrijk op het ontegensprekelijke regt van den Heili gen Vader, als onafhankelijk vorst, om, als het Hem zal goed dunken, elke katholieke mogendheid ter hulp te roepen tot ver dediging van zijn grondgebied. Indien derhalve bijzondere omstandigheden het Fransche gouvernement thans doen beslui ten, om de eer te laten varen van het Pausselijk grondgebied te beschermen, dan kunnen die omstandigheden het regt van den Paus niet verkorten, om de hulp van eene andere katholieke mogendheid in te roepen, noch deze mogendheid beletten om aan de roepstem van den Paus gehoor te geven en zich te be lasten met de verdediging van den II. Stoel. Het Oosten rij ksche gouvernement verklaart vervolgens duidelijk, dat het nooit zal erkennen of bezegelen noch regtstrecks, Doch zijdelings, de be- roovingen van het grondgebied der kerkelijke staten. Daarom dan ook geeft Oostenrijk zijn leedwezen te kennen, dat het zijne adhesie niet schenken kan aan de konventie van 15 Sep tember." Volgens le Memorial diplomatique zou het antwoord van Oostenrijk een geheel anderen zin hebben; De tijd zal leeren, wat de eigenlijke zin is. Een dagblad van Madrid meldt, dat aan het ministerie van buitenlandsche zaken in Spanje bevel is gegeven, om alle mede- deelingen en dépêches, die op de Italiaansche zaak betrekking hebben, van het begin van den oorlog met Oostenrijk af, bijeen te zoeken, ten einde een memorandum op te stellen. Tegenover het Fransch-Italiaansche verbond, dat van de zijde van Spanje een scherp onderzoek vordert, wil gezegde minister met naauw- keurigheid al de antecedenten kennen van een zoo ingewikkeld vraagstuk. Aangaande de Üuitsch-Deensche kwestie schrijft men uit Berlijn, dat de vrede tusschen de twee Duitsehe grootinagten en Denemarken, wat de hoofdpunten betreft, zoo goed als gesloten is. Men meende, dat de vrede den 22n dezer officieel zou getec- kend zijn, maar eenige ondergeschikte punten bleven nog onbe slist. In Amerika gaan de zaken, als men de laatste tijdingen ge- looven mag, iets minder gunstig voor de Zuidelijken. Vlissingen 28 October. Volgens een bij het Nederlandsche loodswezen alhier ont vangen telegram, is door den Vlissingsche loodskotter no. 12, schipper A. Streefkerk, in het Engelsche kanaal een verlaten Engelsche brik gevonden, geladen niet stukgoederen, en te Portsmouth aangebragt. Dingsdag is het Noord-Amerikaansclie oorlogstoomschip Niagara, commodore J. Craver, op de reedc alhier gearriveerd en gisteren weder naar Antwerpen vertrokken. Het Noord-Amerikaansclie ramschip Sacramento wordt weder hier verwacht. De bevolking van het koningrijk der Nederlanden op 31 December 1863, bedroeg als volgt: Noord-Brabant 41S,231, Gelderland 419,996, Zuid-Holland 651,885, Noord-Holland 562,504, Zeeland 173,160, Utrecht 168,429, Friesland 282,481, Overijssel 244,541, Groningen 218,176, Drenthe 102,225, Limburg 220,023, totaal 3,461,621. De bevolking van het mannelijk geslacht bedroeg 1,711,792, die van het vrouwelijke 1,749,829. De gezamenlijke vermeerdering der be volking in het jaar 1863 was 45,477 zielen, of nog 9962 meer dan de aanwas in 1862, vergeleken met 1861, beliep. Die ver meerdering treft inen ook in het jaar 186-3 in alle provinciën, doch wel inzonderheid in Zuid- en Noord-Holland, aan. Zij is hoofdzakelijk het gevolg van het grooter aantal geborenen dan overledenen, ook hebben in de meeste provinciën meer personen zich gevestigd dan van daar vertrokken zijn. In een brief uit Sluis (Zeeland) aan de stad Gent wordt gemeld; dat men meende op het strand het lijk gevonden te heb ben van den beruchten Lainiroy, gewezen ontvanger te Gent, wiens beweerde zelfmoord zoo veel opschudding heeft veroor zaakt. Zeer vele menschen waren van alle kanten komen aan snellen, maar bij de lijkschouwing was gebleken dat men het stoffelijk overschot voor zich had van een Parijsschen handels reiziger Chiffine genaamd. Wat Lamiroy betreft, hij is in leven en zijne vrouw en kinderen hebben Geut reeds verlaten om zich in het buitenland bij hem te voegen. Haagsc/ie ct.) Men schrijft uit Dusseldorp, dd. 2-3 dezer „Gij zult u herinneren dat in den loop van dezen zomer een groot aantal valsche coupons van het huis Oortnian en zoon, te Utrecht, zoowel bij u te lande als hier in de Rijnprovinciën, zijn uitgegeven geworden. De meeste van die coupons waren van de 2'h pet. Ned. schuld, grootƒ5. Vooral tengevolge van de ijve rige bemoeijingen van den heer commissaris van politie Vernède, te Utrecht, zij Geertruida Lemkc, weduwe Wego, en haar zoon Fredrich Wilhelm Wego, te Crefeld aangehouden. Beide zijn eergisteren door het hof van assises alhier tot 5 jaren tuchthuis straf en daarna 5 jaren toezigt onder de politie veroordeeld ge worden. Men leest in het Journal d'Anvers: Men zegt dat de dames dezen winter nog duurder kleederdragt zullen hebben, dan naar gewoonte. Onze dames veranderen ge woonlijk driemaal daags van kleedcren, waardoor er van iedere dame gewoonlijk vijftien h twintig kleeden in omloop zijn. Maar dezen winter zal men het dubbel getal costumen noodig hebben want men is op het denkbeeld gekomen, om te gelijk twee klee den op de volgende manier te dragen: Over eene rok van keurige stof trekt men eene tweede aan van eene andere prachtige stof, opgemaakt a la Pompadour, zoodat men de helft van de eerste kan zien, verder heeft men een gesloten lijf, gemaakt van dit zelfde stof, met een open vestlijf er over, gemaakt uit de tweede stof. Hierdoor zal men veertig kleeden in plaats van twintig noodig hebben, en in plaats van voor 400 of 500 franken zijden stoffen te dragen zal men er voor 1000 of 1200 franken noodig hebben, met het dubbele getal ornementen en juweelen. Hetzelfde blad heeft ook de volgende lluwelijksaaiivrasg Ian een onderwijzer in Mejufvrou Vergeef mij depropo m mij aan te nemen v at ik mij gelukkig zo idien gij in mijne wei au karakter niet zeer e eerste, noch de tweed raagt, maar wees verz en dat ik u getrouw verblijft en tot het arti ai hoog woord [verbe) 'i iparatieven toon zal i ouden in de wyze en iij izal er in geen cas iets uderen regel volgen q en stemt. Uw geluk z^ urp zult gij hebben o iten volgen. Het tegenwoordige e ik een Jutur ben dat nit [schoon réjléchi. Ik I eel, ik heb eene klei: enig pastief. Indien iet de wenschen, die ik oor alle tijden heen toll enige ablatief van al n Ik heb de eer te zijn De berigten uit Alg icn meldt, heeft maarsc raaruit blijkt, dat de op 1 de in de laatste tijden lij dringt zeer aau op h Voor eenige dat lal,ij Parijs te water gels er groote batterij ui' imten, die gezamenlij m. Dit ijzeren vaartu ttte oliën, en andere li indigheden op te neme beveiligen. Elk vak Itn zulke drijvende mi ju reeds op stapel gezi De New-York II ians tot bestrijding der ingevoerd. Het blad z- in de bewijzen te lev; mienlijke inkoopen 1 Uufacturen, kant, juw laid is uit de staatskas, uitgestelde gelden ten I |d presidentshuis en d; it dit eene algemeene der vraagt: zou het bl; hengen, ja of neen? li We geval het dagblai Over de petroleun 'w-Yorksche dagblado ttroleum gereed ligt, to tn niet toereikend zijn «trekken gcheele trein |w in die massa eenii |lleen over de spoorweg Wen westelijken spoc 'ugelegd, worden dagi 4 aantal wel verdub «hts wagons genoeg W, zullen de kosten i 'Mriveglijn binnen wei petroleum-transporl thetl gedekt zijn. Het 'herneming bedroeg 21 in Ka de reeds vroege) «anwerving van landv 'aten, wordt thans ook i

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2