MITENLAPMBE TUDIMEN. 'eer mr. J. archivaris 't konings heeft het agd de op- e novellen it te geven ier. s 7 uur in r vroegmis andbouwer geborgen L der vlam- ekert. Hoe ibiithouden, plaats des Omstreeks arucht van nd en juist den brand reien dach- s. Later is i Arenberg ofstede be- i, ■.betrek kin- ie te Gent, in 's lands zijne echt- ard van het met achter- Hen notaris rden nacht regelen zal 'jut te doen ift met eene ^geoorloofde mtgeudotin Igen. Mogt '•.dan rijst de i brief moet H aarl. ct van 's Gra ai Aam eene Heene brand- r dezen ten H-elïelijkheid rd deze uit- nag worden onderschei- kcrheid boe Hen gebragt lit plan, dat lamd Lara- tserland en lorwegen en a den geest, ielt, die zien nige onder zijn gemag- iciële proef- I leveren van uitvoering In zicb daar- e der spoor- brandstof te i lijnen. en de proef -Tilburg in onder toe- Deze com- .'jferig verslag punten out- twee ridten, .en eersten de Ruhr-kolen en druk van Lara-kolen, terwijl daartoe 126 pond Ruhr-kolen gebezigd werden. De tijd om dézen stoomdruk te verkrijgen, is met de Lara-kolen geweest 48 minuten en met de Ruhr-kolen 1 uur en 11 minuten. Het snellere stoominaken met eerstgenoemde schijnt voornamelijk te moeten worden toegeschreven aan het spoedige vuurvatten, zoadat al de opgebragte kolen dadelijk met vlam brandden. De stooms'ianning gedurende de reis was met Lara-kolen gemiddeld 80,6 pond en die met de Ruhr-kolen 76,1 pond, terwijl bij den aanvang der reis de spanning bij de Lara-kolen 95 pond en bij de Ruhr-kolen 100 pond had bedragen. Bij de bepaling der istooinspanuiiigen werd opgemerkt, dat men bij het stoken met Lara-kolen de stooraspanning meer in zijne magt heeft, daar de inieuw opgebragte kolen dadelijk doorbranden. De verhouding tusachen het verbruik van Lara-en Ruhr-kolen gedurende de reis was 23 tot 18. Aan het slot van haar rapport voegt de com missie nog de volgende bijzonderheden toe. Het verbruik van Lara-kolen zou verminderd kunnen worden Hoor het maken van kleinere tusschenruimten tusschen de roos iers. Het verbruik van Lara-kolen schijnt echter op de halten in het nadeel te zijn, doch dit ware welligt door eene eenvoudige -erandering in de inrigting van vuurhaard of schoorsteen te ver- lelpen. De zindelijkheid is bij het gebruik der Lara-kolen veel rooter dan bij de steenkolen; de asch is als die van turf, de rook lagenoeg reukloos, en vertoont ook niet de dikke zwarte wolken it den schoorsteen; het aanzetten van roet zal dus ook veel min er zijn en het materieel minder te lijden hebben. Van de Ruhr- kolen kan de tender 55 mud laden en van de Lara-kolen 60 mud. Komt het plan tot fabricering van de Lara-kolen, die naar «en verneemt, veel goedkooper zijn dan de steenkolen, in ver- ezenlijking, dan zou dit tevens tot middel kunnen dienen om >an de veenstreken in ons vaderland groote voordeelen te trek- Dingsdag namiddag zijn te Scheveningen door stuurman laniël Verbaan, van de haringschuit de Jonge Trijntje, uit zee angebragt den kapitein Antonio Morovich, van de bij den wal ioor Yarmouth op den 9 dezer gezonken Oostenrijksche brik ma. De Scheveningsche visscher heeft de bemanning, sterk ,1 matrozen, en een Engelsehe loods, van een wissen dood gered, .oft nadat de schepelingen door de pink waren gered zonk het hip in de diepte weg; het had op eene bank gestooten. Uit Maastricht schrijft men het volgende: In de laatste lift der vorige maand ontstond er in de omstreken dier stad verschillende plaatsen brand, meestal in schuren die met gra in van den laatstcn oogst gevuld waren en waardoor dus aan- jtnlijke schade is veroorzaakt. Zoo is onder anderen bij zeke- fflvan Aubel, pannebakker onder Meerssen, voor ruim f 9000 iibrand; bij een landbouwer te Houthem voor ƒ4000; en zijn pachterswoning, schuren en stallen van het kasteel Corten- ich, onder Voereudael, door het vuur verslonden, waarbij 80 liapen en de geheele oogst zijn verloren gegaan, te zamen eene irile hi-bbende van meer dan 40,000, terwijl in de laatste its, ten huize van den heer Batailje gepensioneerd ontvanger lïrunssum, voor ruim 13,000 is verbrand. Alle waren bij ilgisclie maatschappijeu tegen brandschade verzekerd, de [eesten echter voor minder dau de waarde van het verbrande. Monster 10 October. Omtrent vrouw van Dam, die voor [eigen tijd ten doel stond aan den moordaanslag van J. Breg- taau, kan gemeld worden, dat zij in zoo verre aanvankelijk is, dat zij weder voor het eerst heeft opgezeten. Bij de #igte wonden, deze vrouw toegebragt, is bet zeer bijzonder l'zij het niet bestorven is. Jan Hannema, bijgenaamd generaal Tom Pouce, of ook ■'admiraal Tromp, was dezer dagen met zijne familie te Fra ter gelogeerd. Aldaar geboren den 23 April 1839, heeft hij en ouderdom van 25'li jaar bereikt, terwijl zijne lengte Is 7 Ned. palmen bedraagd. Men moet zicb verwonderen :t zijn kleinen en tevens zeer regelmatigen ligchaamsbouw; ['minder wordt men aangetrokken door de mate van ontwik waarvan hij blijken geeft door 5 levende talen te kunnen [den. Om een denkbeeld te geven van zijne menigvuldige en de onderscheiding hem daarom te beurt gevallen, "e" wij mede, dat hij de eer genoot aan de hoven van 32 ge- "ide vorsten te worden voorgesteld. Leeuwarden 11 October. Dezer dagen deed zich alhier Met zeer onaardig geval voor. Een alhier in garnizoen de tamboer vond het goed jl. zaturdag de stad te verlaten, bet niet om voor goed te deserteren, dau toch om naar N keuze cenigcn tijd verlof te nemen. Twee uren van de stad MSerd komt hem een snuggere klant tegen, die een militair zijn verlangen kenbaar maakte om in dienst te gaan. ®>jn vriend," zegt de tamboer, //ik ben jnist van de dienst ontslagen en kan u in deze flink van dienst zijn; wij hebben slechts van kleederen te verwisselen, gij gaat alzoo gekleed naar Leeuwarden, vervoegt u bij de kazernewacht en gij wordt op mijne recommandatie direct in dienst aangenomen; dit doende bespaar ik u veel formaliteiten, die anders de in diensttreding noodwendig voorafgaan." Zoo gezegd, zoo gedaan. Zij verwisse len van kleederen, en onze sinjeur gaat stadwaarts in een kleed, dat hem eenige jaren vroeger waarschijnlijk wel groot genoeg geweest zou zijn. Aan de kazerne gekomen, vraagt hij, volgens ontvangen consigne, naar den sergeant van de wacht, doch deze, na eenig praten, met de zaak verlegen, roept er hoogere autoriteiten bij. Het gevolg is dat de aspirant-militair verzocht wordt de hem geschonken ldeedereri af te leggen. Op bevel van den kapitein wordt hem uit het magazijn een mouwvest en broek gegeven, dat mogelijk wel wat ouder, maar hem toch beter pas sende is, waarna hij verzocht wordt weder huiswaarts te keeren, om, ingeval het voornemen in militairen dienst te treden, bij hem stand hield, zich dan ten minste van de noodige papieren te voorzien. Maandag avond na het appèl kwam de wezenlijke tam boer, onder militair geleide, in burger tenue binnen. Prankrij k. Een geneesheer van St. Etienne, aldus meldt de Memorial de la Loire, behandelt thans een meisje, dat aan eene zeldzame en tevens zonderlinge kwaal lijdt. Zij is namelijk nyctalops, het geen zooveel beteekent als nachtziende of dagblinde. Wanneer de zon aan den gezigteinder verschijnt, verliest zij het gezigt, terwijl zij hetzelve bij het invallen der duisternis wederom terug krijgt. Ofschoon hare oogen geen ziekteverschijnsel vertoonen, is zij gedwongen dezelve gedurende den dag gesloten te houden en zich zelfs het hoofd met een digten sluijer te bedekken. Daarentegen kan zij, terwijl de Vensterblinden gesloten zijn en geen enkel lichtstraaltje doorlaten, in de alsdan heerschende duisternis volmaaktelijk lezen en schrijven. Deze belangwek kende persoon gevoelt overigens geen andere pijn dan eene ligte vermoeidheid, wanneer het zonnelicht haar gezigtsorgaan treft. De genezing van zoodanige kwalen is, zegt men, uiterst moeije- lijk, daar de oorzaak er van meestal niet op te sporen is. De geschiedboeken gewagen van eenige vermaarde naehtzien- den, waaronder keizer Tiberius en de gebroeders Scaliger, voor wie de dikste duisternis geen beletsel waren om werk zaamheden te verrigtcn, waartoe andere ihenschen een helder licht behoeven. De weêrprofeten zijn het in Frankrijk zeer oneens. De heer Boutin tiekt te velde tegen den heer Matthieu, welk laatste regenachtig weêr heeft voorspeld in 't laatste van October; de heer Boutin beweert, dat alles een onbedekten hemel aankon digt, met drooge lucht eu koude. Tot 12 October mooi weder, dan van 15—20 regenachtig, tegen den 30 October zal de maan den hemel weder onbewolkt doen zijn, van 710 November mist. Ook in November en December voorspelt de heer Mat thieu veel regen, maar de beer Boutin sluit de sluizen des hemels een weinig. Op 't eind vau November voorspelt hij weder droogte met noordeuwiiul tot half Decemberop 't laatst van December op nieuw i\. en N. O. wind, droogte en vorst; de 4 laatste Decemberdagen sneeuw of sneeuwachtig. De tijd zal lee- reu, wie 't het bestgeraden heeft. Te Genève is een groot gebouw van zeven verdiepingen, genaamd het Chhteau-Branland, te midden van den nacht met ongeloofelijke snelheid afgebrand. Mannen en vrouwen zag men voor de vensters van het brandende gebouw staan, wanho pig uitziende naar hulp en een oogen blik later door den instor tenden vloer in eene opstuivende vuurzee verzinken. Aan een heldhaftigen spuitgast mogt het gelukken met eigen levensgevaar en schier boveninenschelijke inspanning een man, vrouw en kind te redden, liij de opruiming heeft men negen verkoolde lijken gevonden, terwijl bovendien achttien gekwetsten naar het gast huis vervoerd zijn. Engeland. De advocaat van Franz Muller heeft verklaard dat hij geheel gereed is om den 24 dezer zijne verdediging voor te dragen. Men verwacht dien ten gevolge dat het proces terstond hij de opening der zitting van het centraal crimineel hof zal worden aangevangen en voortgezet. Als openbaar aanklager zal alsdan optreden de soiliciteur generaal Giffard, terwijl de advocaten Parry, Metcalfe en Besley den beschuldigde ter zijde zullen staan. Naarjnen zegt is Müller voornemens gebruik te maken van zijn

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3