1864. N°. 76. Zaturdag 9 Jul ij. 2!e Jaargang. 81/. LEN POLITIEK 0VERZ16T. erikaanseh oorlogj, e J. Craver, bemam] (id- B. Bleijswfjk, jd 25 j. velijn, geb. de Vooght^, ck, z. A. van de Voord» eb. van Poelje, (levenlooj Daalhuizen, d. J. Ilen. :n, z. M. Nijsen, geb. van d. 7 ni. A. J. Staats, jM. J. van Kloodewijk, VLISSINGSCH WEEKBLAD. F. BUBEAU: H. SCHIFFER. lager; Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per pOït 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegclregt voor elke plaatsing. XT:/?' beduidend. ij kleinigheden. Koolzaai juzaad zonder handel. f 8,75, Rogge f 5,75 t f 5,80, Boekweit f f PaardenboóM K Irwten f a f J f ten. 2*/o pet. 3 4 4 »/a 41/, 4 &U 3 5 2*1 a 3 pi-onlrelij be met rood en zwatj fcers G. C. S. Be it te gevenen di rscbeiden ten eindt zien. Doosjes vooil ■houden, 3, Groote Markt. Bf'jk smcle benoodigdi n aan het Bur®1 VLüilNOES. Wanneer om de misdaden van Piemont in Italië te regtvaar- digen onze demokraten zich op het regt van den sterkste be riepen, verwachtten zij ongetwijfeld niet dat de groote mogend heden daarvan zoo spoedig gebruik zouden maken. Busland heeft er zich van bediend om Polen te vernielen, en Pruissen maakt zich gereed om volgens dat regt te gaan handelen. Indien Hanover hem bevalt, waarom zou de Pruis het zich niet toeëige- aeu? Indien Victor Emmanuel welgedaan heeft zijnen bloedver want Frans II te onttroon en, hem zijne staten te ontnemen, allen te dooden, die durven wederstaan, waarom, indien de koning van Prnissen hem volgde, zouden onze demokraten hem be rispen? Waarlijk reeds lang had men een standbeeld moeten oprigten voor den demokraat die het eerst dit nieuw regt heeft uitgevonden. Het is onmogelijk iets beters te vinden om het beginsel van nationaliteit tot het laatste spoor toe uit te wisschen en alle overtredingen van den sterkste te verontschul digen. Wat ook Busland, Pruissen en Oostenrijk mogen uit denken, hetzij gescheiden, hetzij vereenigd, zij kunnen nooit erger, noch meer doen dan Piemont. Welnu nadat Piemont met alle soort van lofuitingen door de demokraten overladen is, hoe kunnen die zelfde demokraten Piemonts-uavolgers hekelen? Wij begrijpen dat zij, die even als wij, altijd vurig de politiek van Turijn bestreden hebben, vrijmoedig en onbeschroomd de zaak van Polen bepleiten. Maar het is verwonderenswaardig dat de meeste dagbladen ook in ons land het belagchelijke hunner handelwijze niet bemerken door een politiek aan tÖ* vallen die op de zelfde leest geschoeid is als die van Turijn. Welk onderscheid is er tnsschen den Piemontees door zijne overmagt meester te Napels en den Bus door zijne overmagt meester te Warschau? Welk verschil is er tusschen den Piemontees die plundert, kerkert en moordt te Napels, en den moordenden en met hoopen verbannenden Bus te Warschau? Sterven aan den typhus in den slavenkerker of van koude en ellende in Siberië, wat is beter? O konden die dagbladen het ons eens zeggen! De demokratie heeft dan verstand en lust gehad om uit te vinden en om zelf het beginsel, dat haar dooden zal, te verbreiden: 'het regt van den sterkste in plaats van de kracht van het regt en bij het beschouwen van dit begiusel begrijpen wij hare onge rustheid over het onderwerp der zamenkomst le Kissingen ten Vuile. Wat is er gebeurd? Klaarblijkelijk niets goeds voor het tuazzinisme, niets gunstigs voor het beginsel van nationaliteit. liet iszegt de Siècle, eene uitdaging tegen den geest der revo lutie. De Siècle heeft gelijk. De vorsten hebben geen grooteren, noch geduchteren vijand dan de revolutie, en terwijl zij de magt bezitten komt daarbij het nieuwe regt dat het gebruik daarvan regtvaardigt, zoodat zij ongeveer meester van den toestand zijn. Wij zien derhalve niet wat het vereenigd Bus land, Pruissen, Oostenrijk en Duitsehland zal kunnen tegen- Indien, niettegenstaande zijne afkeerigheid, Oosten- aan Busland de hand reikt en met Pruissen medegaat, Ïis men dezen uitslag aan de onophoudelijke aanvallen der tevolutionnaire bladen verschuldigd. Het is het droevige vraagstuk van dien rampzaligen staat, trotschelijk koningrijk Balie genoemd, dat Oostenrijk in de armen der vereeniging f'erpt; het is het vereend Italië, veroordeeld alvorens nog te hebben kunnen leven; want klaarblijkelijk heeft Oostenrijk verkregen hetgeen het te vergeefs sedert drie jaren vroeg, feet behoud van Venetië en misschien nog meer. De toestand is dan ernstig, want de omwenteling heeft het verbond van hetNoorden op nieuw gevormd, dat verbrijzeld was door het kanon van Malakoff'. „Indien men, zegt de Siècle, niet eene les geeft aan de oorlogzuchtige laagheid van Pruissen en Oostenrijk, begaat Europa eene onherstelbare fout; het zou voortaan niet meer van verdragen moeten spreken." De Siècle bedriegt zich in de dag- teekening; de onherstelbare fout is begaan op den dag, dat Europa aan de revolutie toegestaan heeft vier troonen in Italië te verbrijzelen en de kerkte plunderen: dit was de schipbreuk van het erkende regt en de overwinning van de voltrokken mis daad. Wat verdragen aangaat, vergeet de Siècle dan Villafranca en Zurich? Indien deze den koning van Piemont niet verpligi- ten, waarom zouden die van 1852 of ieder ander Duitsehland verpligten? Hoe! gij die hebt toegejuicht, aangemoedigd en ondersteund de schending van twee tractaten, durft gij den koning van Pruissen en den keizer van Oostenrijk de verwer ping van het protokol van Londen verwijten? Ziet gij dan niet dat gij u zeiven en Piemont het proces aandoet! Gij beroept u op de handhaving van het regt wanneer het Polen geldt, op de handhaving der tractaten om Denemarken te redden, eerst moet gij ze zeiven eerbiedigen. Gij hebt het niet gedaan. Gij hebt het regt van den sterkste erkend, en nu keert het zich tot u. Wat hebt gij te zeggen? Is het niet regtvaardig? Men heeft zich in het begin dezer week niet weinig bezig gehouden met het openbaar maken door het Engelsche blad The Morning post van een officiëel stuk, waaruit zou blijken dat Busland, Pruissen en Oostenrijk voornemens waren het heilig verbond van 1815 te hernieuwen. Daarop is spoedig van alle zijden een stortvloed van ontkenningen gevolgd, waardoor het stuk voor valsch verklaard werd. De Morning post intusschen houdt zijn bewering vol en haalt een reeks van documenten aan, waardoor blijken moet dat zoo al niet het verbond op den ouden voet hersteld is, de gemeenschappelijke handeling dier drie groote mogendheden in de groote geschillen van den dag zoo eenstemmig is, dat men in waarheid zeggen kan, dat de verbroe dering tusschen de drie groote rijken even als weleer volkomen is. Dit heeft niet weinig sensatie vooral in Frankrijk gemaakt, alwaar eene herleving van eene bepaald aan de Napoleontische dynastie zoo vijandige alliantie veel kwaad bloed zet. In Engeland wordt het ministerie Palmerston-Russel dagelijks wegens zijne buitenlandsche politiek in zake Denemarken aan gevallen, en de leiders der oppositie lord Derby, Disraeli cum suis meenen de kans veil te hebben om het bestaande Whig-ka- binet den voet te ligten. Zij laten intusschen nu reeds doorsche meren dat ingeval het hun gelukte om Palmerston te doen aftre den, ook van hen geene inmenging van Engeland in den oorlog voor Denemarken te wachten valt, waardoor duidelijk uitkomt dat een oorlog voor die zaak in-ïfngeland niet populair is. Intusschen beginnen in Dfenemaften zpo men de berigten dienaangaande gelooven mag, zich reeds sterke neigingen voor den vrede te openbaren; men zou daar beginnen in te zien dat

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1