bij deze de vrijheid, mij kandidaat te stellen en mij als zoodanig bij u te komen aanbevelen. „Deel gemaakt hebbende van het kabinet, dat nog heden 's lands zaken bestiert, behoef ik u naauwelijks mijne politieke beginselen te doen kennen. Het verledene mag u tot waarborg strekken, dat ik steeds getrouwelijk gehecht zal blijven aan die staatkundige rigting, welke eeiie heerlijke handhavijig en ont wikkeling onzer grondwettige instellingen tot doeleinde heeft. „Hoezeer aan die rigting toegedaan, heb ik mij echter niet kunnen vereenigen met alle voorstellen, uit den boezem van het ministerie opgegaan. Reeds als lid van hetzelve verklaarde ik mij tegen onderscheidene belastingwetten, door Z. E. den minis ter van financiën voorgedragen, en sedert mijne aftreding heb ik mijne bemoeijingen in het belang van dit gewest nimmer ge staakt. ,„Dat die bemoeijingen, in verband met die van anderen, die in denzelfden geest als ik werkzaam waren, niet zonder vrucht zijn gebleven, is thans uit de verklaring, door Zijne Excellentie den minister van financiën in de zitting der kamer van 12 Mei jl. afgelegd, voldoende gebleken. „In de tot heden door mij gevolgde rigting zal ik dan ook blijven voortgaan, indien ik door het vertrouwen mijner mede burgers naar 's lands vergaderzaal mogt worden afgevaardigd. „Met het besef der daaruit voortvloeijende verpligtingen zal ik nimmer aarzelen, om, wanneer de mij toevertrouwde belan gen mogten bedreigd worden, met alle kracht, doch op rond borstige en loyale wijze, ter hunner bescherming op te treden en strijd te voeren. „Doch nimmer zal ik mij scharen aan de zijde van die stelsel- matig-vijandelijke oppositie, welke schijnt te vergeten, dat alleen in eene vrijzinnige regeringspolitiek, wier leus is „gelijk stelling van allen" de hoogste zedelijke en godsdienstige belan gen, die ons ter harte gaan, hunnen waarborg kunnen vinden. „Wat die belangen betreft, zij zullen in mij eenen opregten voorstander en warmen verdediger vinden. „De taak zal mij niet moeijelijk vallen, omdat zij niets nieuws van mij vordert. Ik koester het bewustzijn, in mijne vroegere werkkringen, èn als lid van gedeputeerde staten èn als minister, steeds getrouw te zijn geweest aan die beginselen, waaraan ook de Limburgsche bevolking zoo innig gehecht is; en ik acht mij gelukkig, meer dan ééns gelegenheid te hebben gehad, van die gezindheid blijken te geven. „Hadde ik'niet dat bewustzijn, voelde ik niet in mij lust en roeping, om mij met den eisch en het streven mijner medebur gers als 't ware te vereenzelvigen, ik zou bet nimmer wagen, vooral niet in de tegenwoordige omstandigheden, aan u mijne heeren, een mandaat te komen vragen, waarvan ik de dure plig- ten en de zware verantwoordelijkheid tèn volle besef. „Ik onderwerp dan mijne candidatuur aan uwe beslissing, mijne heeren, en vermeen uwe uitspraak met vertrouwen te mogen afwachten. Paul van der Maesen." Houthem, Mei 183-1. De Staatscourant van woensdag deelt mede de hieronder staande verkorte balans der Nederlandsche bank, op 30 Mei jl. des avonds, opgemaakt ingevolge art. 21 der wet van 22Decem- ber 1863 en het koninklijk besluit van 3 April 1861, no. 21: Diskonto-rekening19,833,951,311/s. Beleening-rekening- 26,979,153,-. Munt en muntmateriaal- 81,613,064,59. Belegd reservefonds- 2,168,854,38. Kosten van oprigting- 4,351,09 la. Diverse rekeningen•-30,512,33. ƒ163,630,186,71. Kapitaal 16,000,000,—. Reservefonds- 2,400,000, Bankbilletteu in omloop- 114,462,600, Rekening-couvant-saldoos- 30,008,817,771/:. Diverse rekeningen- 698,768,98'/s. "ƒ168,630,186,71. De minister van financiën heeft in de Staatscourant van woensdag bekend gemaakt, dat, overeenkomstig het onder dag- teekening van 13 Mei uitgevaardigd berigt betreffende de te- gelde-making, krachtens art. 22 der wet van 22 December 1863 Staatsblad no. 148), van /tuisend den staat toebehoorende aan- deelen in de Nederlandsche bank, den 30 Mei te Amsterdam de daarvoor ingekomen inschrijvingsbilletten zijn geopend; dat na die opening de duizend voormelde aaudeelen, alle, op den voet van art. 7 van het berigt, zijn toegewezen voor den prijs van honderd negentig ten honderd van hun nominaal bedrag; en dat overeenkomstig art. 8 van het berigt, aan de inschrijvers, wier aanbiedingen geheel «/.gedeeltelijk kouden worden aange nomen daarvan, namens hem (minister) ten spoedigste schrifte lijke medeileeling wordt gedaan. Behoudens eenige schade, door de jongste hooge vloeden toegebragt, vorderen de werkzaamheden aan de bedijking .van het Zwin, zoo mede die van het begrinden van den weg jVieuw- vlietSluis, met eenen zijtak naar Retranchement, allezins naar wensch, zoodat men weldra een ongestoord verkeer tus- schen Sluis en liet land van Kadzand te gemoet ziet. Garibaldi, zegt men, is door 267,000 dames in Engeland om een lok van zijn hoofdhaar gevraagd. Men heeft berekend, dat, wanneer men al het haar met den baard en knevels van den held? had afgeknipt, en daarbij nog 123 pruiken had te baat genomen, men nog aan al de aanvragen niet had kunnen vol doen. Onlangs heeft men eenige belangrijke proeve gedaan met een telegrafischen toestel om te drukken. Op een tafeltje liep een kleine spoorweg van het eene einde tot het andere, met een brug, hoog 6 duim, in het midden. Eene lange sterke wagon op vier metalen wielen, ging langs de rails, van boven waren 2 regtlijnige openingen, ter halve lengte van het rijtuig, ieder geplaatst onder eene komvormige reeks van vijf naalden. Een gewoon alphabet is in de opening aan het einde van de wagon geplaatst zeer digt bij het punt, van waar zij vertrekt. Een schoon papier komt onder de tweede kam, die de beweging der eerste volgt, en drukt de berigten in leesbare letters, door magnesia. Op deze wijze worden in eene minuut drie honderd woorden gedrukt. 's Gravenhage 31 Mei. De werkzaamheden tot het leg gen van het paardenspoor worden met zoo veel ijver voortgezet, dat de geheele weg vermoedelijk nog vóór 1 Julij gereed zal zijn. Een gedeelte van de voor de dienst bestemde paarden zijn reeds uit Engeland te Scheveningen aangekomen. Men schrijft uit Roermond„De lieer L. V. W. alhier is in den laten avond van jl. donderdag, terwijl hij uit de sociëteit, huiswaarts keerde, onverhoeds aangevallen geworden en met schier toegewrongen keel ter aarde geworpen door iemand, dio zich ijlings daarop verwijderde. Deze zaak heeft bijzonder veel opspraak veroorzaakt. - Nadat de minister van binnenlandsche zaken aan den ingenieur bij de staatsspoorwegen Nierstrasz te Venlo, de toe stemming voor liet ontwerpen der vaste brug over de Maas vóór de stad Roermond niet had kunnen verleenen, wegens de ue- wigtige werkzaamheden, waarmede genoemde ingenieur te Venlo reeds is belast, heeft liet gemeentebestuur de vervaardi ging der plannen voor de bovenbedoelde brug opgedragen aan den civiel-ingenieur P. Sclimieck te Frankfort a/d Main, die reeds in Duitschland onderscheidene bruggen heeft ontworpen en uitgevoerd, zoodat men weldra een begin van uitvoering hoopt te geven aan een voor Roermond zoo belangrijk werk, waarvan de kosten geheel door de gemeente, zonder subsidie van het rijk of de provincie, worden gedragen." De bekende dichter en broodbakker Reboul is te Niines overleden. Hij was in 1796 geboren, en oefende eene zeer lange reeks van jaren het bakkersbedrijf uit. In 1836 verscheen zijn eerste bundel gedichten, met voorredenen van Alexander Dumas en Lamartine, welke laatste Reboul blijkbaar tot voorbeeld had gekozen. In 1846 kwam zijn tweede bundel in het licht. Reboul was in 1848 lid der constituerende vergadering als afgevaardigde van het departement Gard. Naar men meldt, zou de petroleum (in de verhouding van een suikerlepeltje vol op 'U liter water) een probaat middel zijn ter vernieling van voor boomen en planten schadelijke in sekten. Dezer dagen vertoonde zich te Klundert een vreemde hond, die alle kenteekenen van dolheid vertoonde, en verschei dene andere honden heeft gebeten. Nadat een paar uren jagt op hem gemaakt was, is hij eindelijk, niet ver van den Moer dijk, door de te Klundert gestatioimeerde maréchaussées dood geschoten. Een groot aantal honden (ongeveer vijftig) die men door hem gebeten waande, zijn op last van het hoofd des ge- meentebestuurs, als veiligheidsmiddel afgemaakt. Coevorden 30 Mei. Bij den veenbrand aan de Lutten- hoofdwijk zijn ruim vijf millioen turven verbrand, alsmede vier huisjes, toebehoorende aan drie verveeners. In den vroegen morgen van den 30 Mei jl. hoorde een der bewaarders bij den cellulairen vleugel van het burgerlijke en militaire huis van verzekering te 's Hertogenbosch een bui tengewoon geraas in een der cellen. Bij het openen der deur zag hij tot zijne niet geringe verbazing een jeugdig veroordeelde mlS jaren spart jut van den gees eest des bewaarde! liet behoud van roeger ondergane acht in een bewoc 3ii. Van zijnen d' ch daarmede aan I loven. parijs 31 Mei. ms gisteren zijne dkonien hersteld i De graaf de -n protest geplaats ;t loslaten van de jropa wordt daari izet. Hij zegt daai lar het de verdelg; oed veil had voo: iristendom Pius :n had, en die sten :n der christenhei n Rusland doorg liud. Engeland, I oogen voor de ciale orde, welke erp een helder li rats hebben. Naar men uil kende zaak van c ndackt bezig. Eei logeschool aldaar, g bekend door zi irdt beschuldigd n diens echtgenoo er van deze'famil ;ie reis in het oos k -bij de familie ouw, die in geen g den beginne dacl lord van den heer ecnlatiën. Alleen t vergif aan zijn bben. Latere ins ;de inhechtenisne: esheer. Er zijn in liet in van 80 jaren h( zijn. Deze perso endschap onderho xwij ls komen zij b sr goede gezondln Mijn heer Ti rijs in eene verba kookt worden in irijfpapier heeft hi Terwij! de Sp ichts 47 schepen, n stond, telt zij tliar uienlijk van 23,42' In een Eugelsch ribaldi „Wij willen de aar i zijner levensges ide en over de be ;d, gelukte het hei veel moeite een niaden van eene n; 'happige Var over, n wij hem als aam nent van Monte zee en te land dl 'mikte om Italia, 'enlater biedt hij 'e hulp aan Karei

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2