VLISSINGSCH WEEEBLAD. Zalurdag 21 Mei. 23e Jaargang. i SALADE OLIE. POLITIEK ÖVERZSGT. ;!\\EUH erhorst, gcb. Koene, d. C, ïen, d. C. M. Ekkers, geb. user, geb. van der Eijk, 5 j. C. D. Gillissen, z. 2 d. J. F Muller, i. ooucu f 1, Kauaviezaad 25 186*. N°. 69. f 8,70 a - 5,40 - 4,20 - 4.20 - 3,— - 3,GO - 5,50 i, - 232,—. - 6,— - 6,— - 8,75 - 9,75 - 10,75 21/.» pet. 63'/, 3 75'U 4 u 981/, 4'/., - - 5 H 96'/» 4 71 5 83 6 48'/» 189'/, 88'/, 2 '1, 45 8 49 5 58'/» 5 79 'U 5 64 >/4 a'l, 29' 8 2' 8,90.. 5,90. 5,10. 1 - 5,10, - 3,50. - 4,20. - 5,90. - 6,75. - 9,-. - 10,75, -12,50. -11,50. rktprijzen nagenoeg geeu met eeue kleine verhoo- >0 a f 5,75. Wintergerst Groene erwten f 6,25 a id. a f 7,90, Rogge f 5,70 5,40 a 5,Boekweit boonen f a f f Witte Erwten, t uwe dito f a i' ;ten. )E WINCKEL :hri:stoffels. jq n JMagazijn leren Winkeliers en elovende door eent n liem gestelde vei- «courant gratis J. KUIJPER. nsterdam. hare uitmuntend! 3 zijnde zaclvt. lev 7 overtreffends jfolie, is alleen ver lij den Dépöthoadei Ho. 06 te Vlissingen. E VLISSINGEN. F. BUREAU: H. SCHIFFER. Dit Jltad wordt wekelijks, des Eaturdags uitgegeven, abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco perpost 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. i - Nieuwcndijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in it zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de pri^s van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer Cents, behalve 35 cents zcgelregt voor elke plaatsing. Van vele zijden wordt gezegd, dat in Slees wij k—ïlolstein een© groote beweging wordt, waargenomen ten gunste eener vereeni- ging der hertogdommen met Pruissen. Brochures in dezen zin worden verspreid om de bevolking voor eene aanhechting aan Pruissen te winnen. IN iet zonder grond wordt door sommigen beweerd, dat Pruissen niet vreemd is aan deze beweging. Pruis sen toch toont nu en dan dat het zich laat beheersclien door den Napoleontischen geest, welke zich bij de liberale Duitschers openbaart, om te annexeren. Deze streving in Pruissen kon wel eens oorzaak worden, dat de goede verstandhouding tusschen dezen staat en Oostenrijk verbroken werd. Oostenrijk zal nooit gedoogen, dat zulk eene vereeniging plaats hebben, zonder eene tegemoetkoming, waardoor Oostenrijk ruime vergoeding vindt. Én waar is deze te krijgen? Pruissen kan die aan Oostenrijk niet geven. Andere tijdingen bevestigen, dat eenige invloedrijke leden der kamers te Berlijn aan den heer von Bismark hebben te ken nen gegeven, dat volgens hun gevoelen, de kamers het gouver nement zouden ondersteunen en voor de noodige uitgaven zou- ileta stemmen, indien het kabinet de kamers bijeen riep en een programma voorstelde met het doel om de regten te verdedigen van den hertog van Augustenburg op de hertogdommen en deze niet me<r terug te geven aan Denemarken. De hertog van Augustenburg dan ook, die in de laatste tijden op den achter grond geraakte, laat weder meer van zich hoorei). Hij heeft onder anderen aan eenige gezanten, die hem de besluiten mede deelden ten zijnen gunste van eene groote te Rendsburg gehouden volksvergadering, het volgende geantwoord: „nooit meer zal een koning van Denemarken over dit land (Sleeswijk-ïlolstein) heerschen. Ik heb de vaste overtuiging te kunnen rekenen op de krachten van mijn volk ter bereiking van het algemeene doel; en liet land kan verzekerd zijn, dat ik mij gelukkig zal achten, als ik mijn leven kan wagen voor de verdediging van zijn regt/' Het zal wel kunnen gebeuren, dat Oostenrijk genoodzaakt wordt, wil het zijne verkregene sympathie bij de Duitschers niet verliezen en de eenheid, waarin het zich thans bevindt met Pruissen niet verbreken, mede te werken, om de hertogdommen onafhankelijk temaken van Denemarken onder een of anderen hertog, die dan treedt in den Duitschen Bond. Hierin zal Oostenrijk tevens eene bevrediging vinden voor de kleine Duitsche staten, die geheele afscheiding willen voor de hertog dommen van Denemarken. Pruissen zal wel met zulk eene afscheiding het meest gebaat wezen, maar Oostenrijk zal in de tegenwoordig hangende geschillen in het oosten, waarin het grootendeels betrokken is, daardoor de ondersteuning kunnen winnen van Pruissen en de Duitsche staten. En mogt Italië zich bewegen tegen Oostenrijk, met behulp van Frankrijk, om Venetië te bemagtigen, 't geen wel te wachten is, dan zal liet geheime verbond, dat waarschijnlijk bestaat tusschen Pruissen en Oostenrijk, waarbij in zulk geval Pruissen ook Oostenrijk hulp zal bieden, in stand zijn gebleven. Oostenrijk schijnt meer en meer een aanval van den kant Piemont te wachten. Het slaat de bewegingen der Piëmon- tezen met oplettendheid gade, het maakt zich meer en meer gereed voor eene uiterste verdediging in Venetië, van dag töt dag komen nieuwe berigten, die aankondigen dat Oostenrijk den geduchten vierhoek nog geducht versterkt, en zijne troepen vermeerdert, om bij de eerste beweging van Piëmont een ge- duchten slag en eene beslissende nederlaag aan het zoogenaamde vrije Italië te geven. Plet schijnt alzoo eene uitgemaakte zaak te wezen, dat geheel Duitscliland zal vorderen en blijven vorderen op de conferentie te Londen geheele afscheiding voor Sleeswijk-IIolslein van Denemarken. Het is daarom dan ook, dat te Londen de gevob magtigdeu van Oostenrijk en Pruissenen den Duitschen Bond het eens zijn in de bewering, dat de vorige staat van zaken in de hertogdommen niet meer kan terugkcerenAls wij dit- nagaan, dan zal elk gemakkelijk inzien, dat de conferentie van Londen geen vrede zal aanbrengen maar nog meerdere verwikkelingen en grootere oorlogen zal baren. Er wordt ook van alle kanten, in pjaats van vredelievende oplossing der Duitsch-Deensche kwestie, hervatting der vijan delijkheden verwacht; en gebeurt dit, dan is het niet onwaar schijnlijk tevens, dat de Duitsch-Deensche oorlog, die een oogenblik stil staat, om door Europa besproken en behandeld te worden, overgaat in een Europeschen oorlog. De eenige hoop, die nog overblijft, dat. een Europeschen oor log worde afgewend, bestaat in de onstandvastigheid en in de trouwloosheid van Engeland, dat wel pleit voor Denemarken, maar in staat is, om morgen voor zijn eigenbelang den vriend en den beschermeling van dezen dag op te otFeren en prijs te geven, dien het hulp beloofde, over te laten aan de magt des vijands. Vlicsiiigen 29 Mei. Heden morgen is door de directie der marine alhier aanbe steed: 1. de verschillende onderhoudswerken enz., aangenomen door den heer C. de Wolft' alhier voor f 4, 988; en 2. beschoei- jingswerken en zinkstuk, aangenomen door den heer J. Filis alhier voor f 7,778. Omtrent het zeegevecht, dat op mijlen afstands van Helgoland heeft plaats gehad, kunnen wij nu het volgende met meer zekerheid melden: het Deensch eskader bestond uit de schroefkorvet Niels Juel, voerende 42 stukken geschut en de schroefkorvetten Ileimdal en Dagmarelk gewapend met 10 stukken geschut, totaal 74. Het aantal stukken der Oostenrijk- sche schepen is 72, dat der Pruissische kauonneerbootcn 16, totaal 83. liet verlies der duitschers wordt nu op 100 begroot; dat der Denen op 60. De fokkemast van de Schwarzenberg is ge durende het gevecht door een granaat in brand geraakt, doch die bra' d.is nog onder Helgoland gebluscht, terwijl de Denen noordwaarts, gijn gestevend. Het Britsche fregat Aurora heeft zich berStd 'verklaard, hulp te bieden. Voor die hulp is beleef delijk bedai kt. De Pruissische stoomboot Adler is in den middag van 11 Mei

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1